5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: kişilik bölünmesinde kişi değiştirdiği kişililkleri bilebilir mi?

Karar Dönemi spockes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart kişilik bölünmesinde kişi değiştirdiği kişililkleri bilebilir mi?

Arkadasım tuhaf ve dengesiz davranıyordu doktora gitmiş kişilik bölünmesi demişler . Arkadaşım bir anda çok sinirli biri olabiliyordu hemde asırı normalde tepki göstermeyecegı seylere tepki gösteriyordu aradan biraz zaman geçtikten sonra gelip özür diliyordu . daha sonra yavas yavas daha da tuhaflastı garip garip cümleler kurmaya basladı cümlelerini anlamakta zorluk cekiyorduk bir cümle söylerken diğerine geçiyordu ve birden gülüyordu oturuyoruz ortada hiç birşey yokken sürekli gülüyor ama bunu kontrol edemediğini söylüyordu. biraz daha zaman sonra sanki acıma duygusunu kaybetmiş gibiydi hani birine birşey oldugunda veya sineği öldürürken bile bir tereddütünüz olur o bunları diretmeye basladı bunların normal olddugu her insan ölecek üzülmeye gerek yok eskiden kısın dışarda gördüğü her canlı için üzülen biriydi anlayamadım baska bir arkadasımız doktora gitmesii söyledi gitmedi daha sonraları erkek arkadasına da tuhaf davranmaya basladı erkegın onu sevmediğini terkedeceğini aslında onun baska bir arkadasını sevdiğini söylemeye basladı ama bunları neden böyle düşündüğünü gelip anlatıyordu dediği seyler bir anda aklıma geliveriyorlar kontrol edemiyorum daha sonra fark ettiğimde midem bulanıyor oluyordu birgün herseyin bir anlamı oldugunu diğer gün olmadıgını söylüyor bacaklarına jiletle kesiklerde atmıstı . kafasından sesler duydudugunu söyledi bana en son bu son söylediğimle beraber 3 aydır görüşmüyorduk çünkü bizlerin ona ihanet edeceğimizi söylüyordu kendisi bize şizofren oldugundan şüphelendiğini söylemişti işte bu öglen arayıp kişilik bölünmesi oldugunu söyledi banada biraz şizofreni gibi gelmişti ama bilmiyorum zatan bu kişilik bozuklugunuda tam anlayamadım yardımcı olabilir misiniz ? ayrıca bir sorum daha olacak şizofreni veya vs vs psikolojik rahatsızlıgı olanlar bunu farkedebilir mi ?

peki kişi ruh sağlıgının bozuldugunu bilebilir mi arkadaşım biliyordu . sürekli sanırım deliriyorum diyordu.

Karar Dönemi melian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bipolar olamaz çünkü işitme varsanısı, paranoid düşünceler, kendine zarar veren davranışlar, anlamsız konuşmalar, uygunsuz duygulanım, dürtüsellik gibi psikoza işaret eden belirtiler mevcut.

Kişilik bozukluklarında kişi kendisinde bir bozukluk olduğunu asla düşünmez çünkü kişilik bozukluklarında belirtiler kişiliğin bir parçasıdır. Hatta hasta, çevresindekilerde problem olduğunu düşünür. Tedavi için doktora zorla götürülürler, ilaç kullanma ve terapiye devam etmede sorun çıkarırlar.

Çoklu kimlik bozukluğunda kişi, diğer kimliklerinden haberdar değildir. Diğer kimliklerdeyken yaptıklarını ve düşündüklerini kesinlikle hatırlamaz. Hatırlamadıkları için de yaptıklarından dolayı özür dilemezler.

Psikozları nevrozlardan ayıran en önemli özellik, gerçeklikle bağlantının kopmasıdır. Kişi kendi gerçekliğindedir, olmayan şeyler görür ve duyar. Hezeyanları vardır ve bunlara göre yaşar. Yani bir psikotiğin de kendisinde bir bozukluk olduğunu düşünmesi için bir sebep yok. Ancak tedavi sürecinde hastalık bilinci tabiî ki oluşturulabilir.
    may the force be with you

Banned
    Yer
    utopia

Alıntı spockes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    peki kişi ruh sağlıgının bozuldugunu bilebilir mi arkadaşım biliyordu . sürekli sanırım deliriyorum diyordu.
    Nasil ki fiziksel bir rahatsizlik yasadigimizda bunu hissedebiliyorsak, psikolojik rahatsizliklarda da hissede biliriz.
    Nasil diger organlarimizda, cesitli defermasyonlar oluyorsa, beynin calismasinda da bu olabilir.Kisi kendinde ki bu duygu degisimlerini gorup,yardim alma yolunu secer.
    Bu secimini, hayata gecirmekte zorlana bilir ki bunun nedenlerinin altinda;Kabullenememe, toplum baskisi, etiketlenme korkusu yatar,cogunlukla..

teşekkür ederim yardımlarınız için.