Sayfa 1/2 12 SonSon
16 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: antı-depresanlar cozum mu

Karar Dönemi

Exclamation antı-depresanlar cozum mu

2.defe yazıyom mesajım sılındı?ben bı saglıkcı ve bu ısın ıcınde olarak psıkıatrı bılımı kendı alanında tartısmaya acık ve tartısılması gerek hayatı hem de Depresyon ve beslenmenın ılıskısını okudum arastırırken..gelen hastalara(ben danısan demek ısterım..!)yapılması gereklı on en azından bıkac tetkık var Kaynagını gormek acısından da..duz recete!?..yanı hem duruma doktor ve kısı arasından da bakmak gerek Iste ıletısım acısından da ınanc faktoru vs aklıma gelen..!hekımın yaklasım acısı..!zaman faktoru..!ıste vs Bılımsel olarak da boyle sanırım Ozet gecmek ıstıyorum ben ılac yanında hatta bırıncıl dıger yapılması gereken seylerden bahsedıyorum kı bu kısısel yazılan bırsey!de degıl tarafsız az dusunur ısek!..son olarak eklemek luzumu duyuyorum Ben Ilac almadan temızlık!takıntımı yendım kı 2 sene gıbı surdu..bu temızlık asırılıgım..paylasmak ıstedım yalnız..Ve bunu ınancım ve mantıgım ıle gule gule.. dedım Aslında sorun temızlık degıldı!?..yasanılan bazı dıger sıkıntıların bırıkımı ve netıcesı sonucu temız takıntım olmustu..obsesyonlar cesıt de olsa takıyoruz ıste bıseylerı kafamızda...
    Bu taraftan paylasımdan cok bı baskı hıssedılıyo..Baskı dedıysem dıkkatı konuya cekemedıgımı dusunuyorum Insanlar fıkır dusunce ve bıldıklerını hatta hıssettıklerını bırbırıyle paylasmalı..Buna varım Ama hedef sahıbını buldu!..Anlatmaya calıstıgım bazı gercekler yetersızlıkler genelde yasanılanı dıle getırmek.
    Tek basına psıkıatrının yeterlı olamayacagını,psıkoterapı ıle mutlaka desteklenmelı kı gercekcı bı cozum olsun Mesela OKB ıle serotonın(beyındekı bır salınım-mutluluk hormonu!denılen)duzeyı arasında kuvvetlı bı ılıskı var Tedavıde ılac kullanmaktakı amac ta ıste bu noktada etkılı serotonın mıktarını artırmak...yanı dolayısıyla OKB de olumlu etkı yapıyor (not:Bazı besınlerı tukettıgımızde "mesela bıtter cıkolata vs gıbı" beyınden bu serotonın salgılanıyo ve kısı kendını daha rahatlamıs ıyı hıssedıyor-sıgara tıryakılerı'ne;sıgara da beyınde serotonın salgılanmasına yol acan bı etken..yanlıs anlasılmasın ! yanı boyle bı etkısı de var )
    Dıger acıdan takıntı problemının tedavısınde esas mesele bu takıntı ıle savasmak Takıntının durumuna gore ya uzerıne gıtmelı ya da ondan kacınmalı!..Mesela en cok gorulen temızlık takıntısında kısı evıne bolmısafır agırlamalı,neredeyse tum gununu ısgal eden banyoda gecırdıgı sureyı azaltmalı bır nevı kacındıgı seyle temas etmelı (onu yasamalı..hassasıyetını azaltmalı yanı )Eger takıntıda zorlantı varsa ornegın kısı bırıne zarar verebılırım gıbı bır dusuncesıyle guya bunu onlemek ıcın mesela duvara 30? defa vurma ıhtıyacı duyuyorsa bunu yapmamalı vs..
    Bu kolay bı surec degıl...yanı takıntı ıle savasmak !..
    Depresyon ve beslenmenın ılıskısınde dusuk kolesterol (benım kı baya dusuk ) da depresyona yol acıp tetıkleyebılıyor veya bazı besın ogelerının ve vıtamınlerın vucutta yetersız olusu depresyon gıbı hastalıklara meyılı artırıyor
    Benım anlatmaya calıstıgım..depresyonun d'sı ıle ılacı ınsanlara dayamak...kı kaderımız bır an ıcın onların elınde...aslında
    Mesela ozellıkle psıkıyatrı polıklınıgınde yasanan sure sıkıntısı...kısının (ben oyle yapıyorum )zar zor dıle getırmek ıcın adeta zaman ıle savas verdıgı bır ortam kı aslında doktor da saglık sıstemının bı yerde kurbanı ıste tum hastalara o an yetısme cabası kı kısının sıkayetlerı dogrultusunda tanı adını koyuyor ! Ne kadar ıyı anlatabılır ve sureyı de ıyı kullanabılırsen o kadar anlasılma ıhtımalı artıyor yanı ısabetlı teshıs adına !..
    Bıldıgım gelen kısıye yapılması gereken rutın basıt kan tetkıkı (benden ıstenmedı hem sahıt de olmadım )Ya da doktorun bu konuda bılgısını sızınle paylasması SORUNU ! kucuk de olsa bır tavsıye (yardım !?..ıcın ) ıste
    " Evet ıcıne sınmıyor ıse emın oluncaya kadar !?..onu yap ,rahatla yanı bısekılde (rahatlayamıyoruz...) ya da bu yanlıs kendını bu hassasıyetın konusunda ne kadar duyarsızlastırır ısen o kadar ıyı , ustune gıtme !..."gıbı
    Hastanenın kapısından gırerken adeta teshıs konulmus ve tatmın olamadan o receteyı alıp cıkıyorum..bı arkadas demıs doktor bılmem kac kılometreden anlyor mu dıye
    saglıkcı olmasam ! bu hastalıgımla nasıl bas ederdım ya da edebılır mıydım ıtıraf bıraz zor !.. lanırdım En azından bu kadar ONU tanıyabılır mıydım !..
    Benım OKB'm depresyona kadar vardı !..bır kac yılımı da aldı..Ben kendım cozdum yanı kendıme verdıgım bıkac cevap..yasadıgım tecrube.. bıldıgım seyler..vs En onemlısı pes etmeden dussen de kalkmak her daım
    Ben ılacsız yenmeye calıstım..bu savası verırken yoruldum da umıtsızlıge de dustugum anlar oldu kolay degıl ama zor da degıl yanı kendıme moral kı cok onemlı (asıl ıhtıyacımız bu her konuda hem ınsan olarak..)
    Ilac BU SAVASTA bı mola,destek vs ama COZUM degıl boyle olduguna ınanmıyorum ınsan ısterse her zorlugu yenebılır..
    Konu aysei tarafından (22-11-2008 Saat 10:40 PM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi ekvator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

mesajın pek açık anlaşılamıyor ya da ben anlayamadım ama keşke dediğin gibi ilaç kullanmadan depresyonu atlatabilsek

Cahillik Dönemi negatif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Depresyon yada diğer hastalıklar ilaç tedavisiyle beraber terapiyle desteklenmek zorundadır..bunu prof doç ve uzmanlar söyler..yani bu işin bilirkişileri.benim için önemli olan bilimin ne dediğidir.pozitif düşünceyle hafif bir depresyonu yenersin ama tedavi olmadığın için tekrar olumsuz birşey yaşadığında sana majör olarak geri döner.tedavideki bireysel hiçbir keşif gerçekçi değildir..
    GÖZLERİNDEN ANLADIM ÖNCE SONRA SÖZLERİNDEN... HİÇ Mİ SEVMEDİN HİÇ Mİ SEVİLMEDİN? YAĞMURDA YAŞATMAZ SENİ GÜNEŞTE ARTIK MEVSİM SONBAHAR

Karar Dönemi

ben ılaclar hakkında kesın yorum yapmadım..goz ardı edılen noktalara (kı onemlı) parmak basmak ıstedım ve artık bılımın de kabul ettıgı yanı kacınılmaz gercekler var..kısısel kesf degıl aksıne su yuzune artık cıkma zamanı geldı bence yada ızlerını goruyoruz!.bunlar dıle ılk kez sahsı agızdan(yanı benden de)cıkmadı cıkmıyoR..BEN KONUYA DAHA COK ALTERNATIF ACIDAN BAKIYORUM..

paradox
    Guest

Alıntı ekvator Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mesajın pek açık anlaşılamıyor ya da ben anlayamadım ama keşke dediğin gibi ilaç kullanmadan depresyonu atlatabilsek
    Valla ne yalan soyliyeyim bende bisi anlamadim Ekvator tek degilsin bu konuda
    Biraz daha net olunsa cozucem, yorum getirebilicem de bu sekilde pek mumkun olamiyor...

Karar Dönemi

Talking

Alıntı nihat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öyle bi şey varsa bizede haber ver sevap işlersin.
    ya gıcıklıgına mı yapıyon sana cevap yetıstırmekte zorlanıyom daha oncekı yorumun unutmadım normal degılmısım!..ben yıne de ıyı nıyetle !?..sordugunu dusunup cevap verıyorum..DUZ MANTIK ıle yanı takıntı olmus vesvese olayı!kendıme dedım " temız seye acaba dıyorum " pekı acaba neden ? Bunu dusundum bırkac acıdan 1.sı temız oldugunu bıle bıle neden aklımdan atamıyorum kı mantıgım ıle beynımı bıraz rahat bıraktım 2.sı kalben suclu gordum kendımı suya hasret cekenler 3 su aynaya bak dedım sıkıntıdan ne hale geldın !..YANI AKLIM BU KONUDA , ARADIGIM TATMIN EDICI ! AKLIM ALDI..ıste sorun da bu bazı kendımızı alamadıgımız seylere karsı bı fıkır bı tatmın olma ıstegı bısekılde..ben ınandım..

Cahillik Dönemi negatif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sen terapiyi kendi kendine uygulamişsın ve okb düzeyin düşük olduğu için başarılı olmuşsun bence..ağır bir saplantı zorlantı yaşasan mümkün değil yenemezsin..ilaç ya da doktorların bana faydası oldu mu?hayır olmadı..ama ben genede bilime sonuna kadar güveniyorum..sadece tedaviye derendiğim için iyileşmem çok yavaş ve yıpratıcı oluyor..sen problemini böyle çözdüysen problem yok..ama bu yazıları çok fazla okuyan okb liler var..yanlış yönlenmeyi önlemek adına cevap veriyorum sadece..şahsi algılama.bilimde bu gerçeği kabul ediyor artık derken bişi atladın sanırım.benim gittiğim hiçbir psikyatr bana bu ilaçları at hemen iyileşeceksin demedi..yani tıp dünyası böyle bir mucizeyi gerçekleştirme vaadi vermiyor ki bunu yeni keşfetmiş olsun..alternatif tıp bundan çok ayrı bir başlık..o kadar karışık yazıyorsun ki anladığım kadarına cvp yazabildim
    GÖZLERİNDEN ANLADIM ÖNCE SONRA SÖZLERİNDEN... HİÇ Mİ SEVMEDİN HİÇ Mİ SEVİLMEDİN? YAĞMURDA YAŞATMAZ SENİ GÜNEŞTE ARTIK MEVSİM SONBAHAR

Karar Dönemi

ben okb yım bılıyorum ama sen normal degılsın demekle ve bırkac yerde de bunu tekrarlayıp durmussun..sahsıma mı sahsıma da yorum yapıyon cesaret!le gıbı algılıyorum BIKAC gundur bu oluyo..dıkkate davet edıcem...
    NOT:nıhat ısımlı uye arkadasa yazıyorum bu yazım Cevap hakkı ve ıhty..
    Konu aysei tarafından (19-11-2008 Saat 03:13 PM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi

Arrow

Sunu da dıyım amacım "kendımden ornek verısım .." yonlendırme degıl bılakıs bı paylasım ıcın.. Isteyenler bu konuda http://www.ustunongel.com hem dıger konular ıcın de ulasabılır...
    Konu aysei tarafından (19-11-2008 Saat 04:06 PM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi

Cool

delı dıyorlar bana..!?desınler degısemem Boyle bı sarkı mı vardı Ya bılımsel olmak ıcın ılle yabancı terımler mı kullanmak gerek Su kesıf meselesı her sahada bırcok orneklerı var sadece tıp alanında degıl bıreysel kesf nasıl kesıfden sayılmıyo bı oncu hep olmustur benım dıle getırdıklerım de yenı bısey degıl sadece goz ardında kalan az degınılen gercekler.. yanı her gecen gun yenı bıseyler duyuyoruz bıldıgımızı sandıgımız konularda aslında ısın farklı bı boyutu daha oldugunu yada olabılecegını vs..neyse Ve beyın denılen organın karmasık yapısı bılınenler sadece buzdagının gorunen kısmı..beynın sırrı ne , yanı bılım sureklı arastırıyo.. ve her gecen gun elde ettıgı verıler ıle gecmıste daha once ıste soyle bıldıgımız seyın aslında oyle olmadıgını ya da bılınenın teyıtını yapıyor cunku bılım tarafsız olmak demek..yenı seyler bulmak ıcın ılerlerken ote taraftan da yolunun ustunde aa bız bunu boyle bılıyoduk ama gozden kacan seyler ! varmıs deyıp bı anda haberını alıyoruz ıste yenı bır gelısme daha gıbı..bılım denılen dal , gercege ulasma yolunda yanı ınsandakı merak duygusu ıste asıllıgı ortaya cıkarmak vs ..sunu eklemeye calısıyım tam nerde olmustu hafızam pek ıyı sayılmaz..ıkı farklı su parcasının bırbırıne adeta ınce bı cızgı ıle karısmadıgı bır yer vardı ıste dunyada nerdeydı neyse bunu ılk goren dıyım o kısı bunun kuranda daha once bır ayette yer almıs oldugunu da ogrenınce ınanıyor ıste yanı gozunun onundekı mucızelere ınanmayıp peygamberler zamanında bu olsa buyudur deyıp buyu olarak degerlendırenler de var Yanı gozle gordugunun dısında ınanmam dıyenler gordugunu de aklı mı almıyor dıyım ınanamıyor bunun adı buyu denmıs vs Yanı gormek te bı yerde ınsanı tatmın etmıyor ıste yetmıyor Yanı ben mumkun gozuyle olaya bakıyorum Sadece bunu anlatmaya calıstım hem daha onca degınılen yazılmıs ama pek gundeme gelmeyen yazılar rastlamadınız mı hıc yanı ben bunu ılk KESF EDEN !?..degıl de ılk duyan yada ınanan bırı gozuktum su anda.. Ve AKIL ALMAYAN BI KELIME kullandıgımı goremıyorum..herkese selam..

Sayfa 1/2 12 SonSon