10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Ölüme Yakın Deneyimler Ve Travma.

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Ölüme Yakın Deneyimler Ve Travma.

Bilim, ölüme yakın deneyimler geçiren insanların, aslında gerçek dünyaya zorla sızan REM uykusu yaşadıklarını düşünüyor.

Araştırmacılar, ölüme yakın deneyimler yaşayan insanların, böyle bir deneyim yaşamayan insanlara oranla rüya ve gerçeği daha fazla karıştırdığını söylüyor.

Ölüm tehlikesi ya da büyük bir travma geçiren insanların çoğu, vücut dışı deneyimler yaşadıklarını, yoğun bir ışık gördüklerini ya da huzur hissetiklerini anlatıyor.

Sanılandan daha fazla

Araştırması 'Neurology' dergisinde yayımlanan ABD'nin Lexington kentindeki Kentucky Üniversitesi'nden nörofizyolog Kevin Nelson, "ölüme yakın deneyimler, aslında insanların sandığından çok daha fazla" diyor.

Yapılan bazı çalışmalar, beyne elektrik akımıyla verilen uyarıların, ölüme yakın deneyimlerin etkilerini tetiklediğini gösteriyor.

Ketamin etkisi

Uyuşturucular da aynı etkiyi gösteriyor: Atları sakinleştirmek için kullanılan ve illegal bir eğlence aracı olan ketamine, bu belirtilerin çoğuna sebep olabiliyor. Fakat anlık ölüme yakın deneyimler hala açıklanamıyor.

Nelson, elleri felç olan hastaların deneyimlerini okuduktan sonra bu olayı araştırmaya karar verdi. Bazı insanların uykuya dalmadan ya da uyandıktan sonra hemen sonra aynı şekilde felç geçirdiğini biliyordu. "O an beynimde bir ışık yandı" diyor.

Aynı sayıda karşıtlar

Nelson, bir vakıf yardımıyla kalp ameliyatı veya trafik kazası gibi travmatik olaylar geçirdikten sonra bu tür deneyimler yaşayan 55 kişi buldu. Ayrıca böyle bir deneyim yaşamayan aynı sayıda kişiyle de söyleşiler yaptı.

Ölüme yakın deneyimler geçiren yüzde 60'ı, uykuyla uyanıklık arasında bir bulanıklık yaşadıkları en az bir olay olduğunu söyledi. Ölüme yakın deneyim yaşamayan insanlarda ise bu oran yüzde 24'te kaldı.

Beyinsapında gerçekleşiyor

Bulanık dönemler uyku felcini de içerebiliyor ya da görsel veya işitsel halüsinasyonlar rapor ediliyor. Bu olaylar, rüyada ya da REM (Rapid Eye Movement) uykusunda da ortaya çıkabiliyor ve uyanıklığa da geçiş yapıyor.

REM uykusunda kaslar, kuvvet ve gerginliklerini kaybediyor ve felç gibi bir his ortaya çıkıyor. Bu evredeki görsel aktivite, ışıkla çevrilmiş olma hissinin açıklanmasına da yardımcı olabilir.

REM uykusu, basit yaşamsal fonksiyonları kontrol eden ve omuriliğe yapışık bulunan beyinsapında gerçekleşiyor. "İronik olarak, beynin bu en ilkel parçası, kimileri için insanlığın tanımı olan deneyimler üretiyor olabilir" diyor Nelson.

Travma geçirmeyenleri arıyor

Nelson şimdi, travma geçirmemiş ama ölüme yaklaşan vücut dışı deneyimler yaşayan insanlar üzerine çalışarak ölüme yakın deneyimleri incelemeyi umut ediyor.

Ayrıca diğer psikolojik ya da manevi (spiritüel) etkenlerin rol oynayabileceğini de gözardı etmiyor. "Bu deneyimlerin tam olarak nasıl ortaya çıktığıyla ilgileniyorum" diyor.

cnnturk
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Bende bu yazıyı okuyunca tam ben dedim aslında bende olanları bir kaç doktora sordum fakat anlıyamadılar tabi psikiyatris değillerdi yardımcı olup yol gösteren olursa çok sevineceğim yaşadıklarımı anlatayım;ben bu olayı genelde çok sıkıntı yaşadığım günlerde yaşıyorum ve o günle uykularım asla sağlıklı olmuyor zaten sık sık uyanıyorum çarpıntıyla özellikle,ve fakat uyanırken hep sorun yaşıyorum mesela gerçek bir sesle bu ses yanımda olmayan birisi oluyor mesela annem yada bir başkası.yada korkunç bir görüntü,gerçeğe yakın ama rüya gibi,yada mesela neyim kimim nerdeyim ve hangi zamandayız herşeyi unutmuş olarak uyanıyorum ve dehşet yaşıyorum o dehşet duygusunun tarifi imkansız sonra yavaş yavaş hatırlıyorum,ve bunları hep bu rem uykusu döneminde yaşıyorum ölüme yakın deneyimim olmadı fakat öyle şeyler yaşadımki nerdeyse üzüntüden ölecektim

Karar Dönemi py2009 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Zaman zaman yoğun sıkıntı ve stres yahut zihinsel aktivite dönemlerinde yarı uyanık halde rüyalar görürüm. Bilincim kısmen açıktır ve gördüklerimi sorgularım. Bazen beynim uğuldar ve başımdam aşağıya bir tür elektrik akımı yayılarak beni felç eder. Rüya gördüğümü analrım ama bir türlü uyanamam. Bir kere kendimi mezarda görmüştüm. Yukarıda imam cenaze törenimi yapıyordu ama ben kendimi ölmüş hissetmiyordum. Ölüme yakın deneyim değil, fakat sanki biraz benziyor..Ölüm korkusuyla ilişkili olabilir.
    Ölüme yakın deneyimlerin kaynağında da muhtemelen bir kaza veya hastalık sebebiyle kişinin ölüm düşüncesine yoğunlaşması var...

Cahillik Dönemi

7 yaşında denize düştüm denizin dibinde aniden ben boğuluyor gibi olurken birdenherşey o kadar güzel oldu kiş denizin dibindeolduğumu unuttum nefes aldığımı zannediyordum herşey çok güzeldi.Gözümün önündenhakikaten film şeridi geçti annem babam kardeşlerim yaşadıklarım bana çok uzun bir süre geldi oysa bir kaç saniyeydi.bir el dadldı ve çıkardı beni.ölümden korkmuyorum hiç.ölümün bir son değil başlangıç olduğunu biliyoum.Astral seyahatede çıkmak isterdim.

Cahillik Dönemi s3Rs3rRi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İstediğim Her Yerden

Alıntı Dreamcatcher Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    7 yaşında denize düştüm denizin dibinde aniden ben boğuluyor gibi olurken birdenherşey o kadar güzel oldu kiş denizin dibindeolduğumu unuttum nefes aldığımı zannediyordum herşey çok güzeldi.Gözümün önündenhakikaten film şeridi geçti annem babam kardeşlerim yaşadıklarım bana çok uzun bir süre geldi oysa bir kaç saniyeydi.bir el dadldı ve çıkardı beni.ölümden korkmuyorum hiç.ölümün bir son değil başlangıç olduğunu biliyoum.Astral seyahatede çıkmak isterdim.
    Bende Trafik Kazası Geçirdiğimde Olmuştu Aynısı. Aracın Hakimiyetini Arkadaş Kaybedince Refüje Vurduk ve Karşı Şeride Doğru THY Misali Kalkışa Başladık ve İnanırmısın o An 2 3 Saniyelik Bir Anda Herşey Hızlandırılmış Olarak Gözünün Önüne Geliyor. Bir Taraftan Yavaş Çekimde Havalandığımızı Görüyorum Bir Taraftan Yaşadığınız veya Yaşamak İstediğiniz Herşey Geliyor Gözünüz Önüne Dediğiniz Gibi Film Şeridi Gibi Geçiyor. Allahıma Binlerce Kez Şükrediyorum 5 Cm Yanımızda Beton Elektrik Direği Varmış Kapıyı Açamadığımda Anladım.

naçizane,birhayli dansımız olmuştur,kendileriyle.. oldukça yakın olduğumuz anlar(boğulma,trafik kazası vb..) ,,kesinlikle zaman fevkalade yavaşlıyor..saniyeler sanki yıl,,gerçeten de o film şeridi (bazı bölümleriyle) gözler önünden geçiyor..nekadar hızlı düşündüğüme ben bile şaşırmıştım,,algılar son seviyede,(örn:aracım şahlanmışken,ben radyodaki lanet müzik dolayısıyla radyoyu yumruklamayı bile düşündüm )...nekadar dinç ve uyanık olusanız olun,saniyeler içinde sanki rüya yada kabus netliğine bürünüyor.(ağaçlar,taşlar her şey sanki karakalem çizilmiş..) *****bazılarıda bana kalsın...
    sonuçta,insan hayatın değerini,güzelliğini,vazgeçilmezliğini,o birkaç saniyede anlıyor......ilk dansım sonrası hiçbir zaman kendimi tehdit etmedim ...

Karar Dönemi
    Yer
    Turkey

Alıntı Dreamcatcher Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    .Astral seyahatede çıkmak isterdim.
    bu astral seyahat denile şey nedir?

rüya görmektir tam olarak, birçok insan da inanır gece gündüz dener. Parapsikolojik bir saçmalıktır yani

Karar Dönemi Elliout - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı power Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu astral seyahat denile şey nedir?
    Bedenimizi belirli bir süre terk ederek çeşitli yerlere düşünce hızı ile gitmektir. Tabii bu bedeni ruhtan ayırarak gerceklestirilir.