4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Şizofreni ile İlgili Yasalar

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Şizofreni ile İlgili Yasalar

1.Şizofreni ile ilgili yasalar

Ailelerin ve akrabaların şizofren yakınları ile birlikte yaşarken muhtemelen akıl sağlığı yasaları ile ilişkileri olabilir. Kişinin bakım ve tedavisinin etkileyebilen bu kanunları bilmek yararlıdır.

1.1. Tedavi ve Rehabilitasyon Hakkı

Dünyada yargı kurumları, son yıllarda bireyin kamu hakları önem kazandıkça bunun ışığında akıl sağlığı yasalarını yeniden gözden geçiriyorlar. Birçok toplumda hasta hakları hareketi ve bireysel özgürlük gerçeğinin öncelikli olması iyi akıl sağlığı yasalarının yapılmasını çok karmaşık hale getirmektedir. Şizofrenlerin antipsikotik ilaçlar ve rehabilitasyon gibi tedaviler olmaksızın düzelmeleri mümkün olmadığından, aileler akrabalarının tedavi haklarının yasalar tarafından tanınmasını talep etmektedir. Hastanın genellikle tıbbi bakım ve rehabilitasyona ihtiyacı olduğunun farkında olmayışı durumu daha da önemli hale getirmektedir.

1.2. Şizofrenlerin Medeni Hakları

Son 10 yıldır akıl hastalarının hastaneye yatarak veya ayaktan tedavilerine ilgi giderek artmaktadır. Oldukça ağır hasta olanların çoğu ilaca yanıt vermez. Bu hastaların psikiyatri hastanesinde uzun süre yatmaları gerekebilir. Hükümetler, seslerini yükselten akrabalar ve eski hastaların artan kulis faaliyetlerinin sıkıştırması ile dikkatlerini devlete ait veya özel kurumlarda devamlı kalan ülkelerde asgari bakım standartları dahi henüz yerine oturmamıştır.
    Diğerlerinde tedavilerin kalitesinin kontrolü veya tedaviye ulaşabilme imkanları ile ilgili kanunlar olmadığından hastanın tedavi olma hakkı karmaşık hale gelebilir.

1.3. Ceza Yasası

Şizofreni olan bir kişi suç işlerse, herkese uygulanan ceza hukuku uyarınca yargılanır. Akut(ivegen) şizofreni dönemindeki kişiler tarafından işlenmiş suçların büyük bir kısmı, psikoz, paranoya(kötülük görme ile ilgili yanlış inançlar) veya benzer görünümleri olan hastalığa bağlı diğer belirtilerin etkisiyle meydana gelir. Suçlanan kişi için, şizofreninin doğasını ve sürekli tedavi ile düzeldiğini bilen bir avukatı olması önemlidir, böylece hasta için tıbbi değerlendirme ve tedavi talep edebilecektir.

http://www.crsm.net
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi Nevermind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    en derinden..

Bana bu konuyla ilgili yardım eden olursa minnetar kalırım
    Madde bağımlısı Şizofren bir kardeşim var ve bize şiddet kullanıyor çok zor durumdayız
    daha önce Bakırköy ruh ve sinir hastanesinde yattı 4 kere şikayet ettiğimizden polis zoruyla yatırdık ama çıktığında şikayet ettiğimiz için bize şiddet uyguluyor polisi arıyoruz eve giremiyor izinsiz ne yapıcağımızı şaşırdık hastaneye nasıl yatırabiliriz nolur yardım edin çok zor durumdayız

Karar Dönemi

Sevgili nevermind konuyu biraz daha açabilir misiniz acaba ? Ne gibi şiddet uyguluyor ? Uyuşturucu mu kullanıyor ? Şizofreni olduğu tanısı kesin mi ? Evin içinde sizinle birlikte mi yaşıyor ?

Karar Dönemi Nevermind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    en derinden..

Alıntı ByPumA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevgili nevermind konuyu biraz daha açabilir misiniz acaba ? Ne gibi şiddet uyguluyor ? Uyuşturucu mu kullanıyor ? Şizofreni olduğu tanısı kesin mi ? Evin içinde sizinle birlikte mi yaşıyor ?
    şizofren tanıısı konuldu 5 kere bakırköy akıl hastanesinde yattı 15 gün yatırıp çıkarıyolar
    çıktıktan sonra ilaçlarını kullanmayıp bizden zorla para alıp uyuşturu kullanıyor
    şu an evin içinde değiliz şiddet uyguladığından evden kaçtık başka yerdfe kalıyoruz lanet olası ne polis nede devlet hiçbişey yapmıyor
    ne yapıcağımızı şaşırdık