2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Hiperaktif büyüklere öneriler .

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Hiperaktif büyüklere öneriler .

Konvansiyonel kariyer ya da baş etme yollarına sakın mutlak bağlılık hissetmeyin. Kendinize, kendiniz olma iznini verin. Çevrenizin hep olmanızı istediği -model öğrenci ya da organize yönetici vb.- kişi olmaktan vazgeçin. Bu tuzağa düşmeyin, kendiniz olun yeter.

Yapacağınız işe hiperaktivitenin olumlu özelliklerini eklemekten kaçınmayın. Yaratıcılık, zengin hayal dünyası, kolay ilişki kurabilme gibi özellikler sizin şeytan tüyünüzdür. Sonuna kadar yararlanın.

l Enerjinizi kullanın. Çevrenizi istediğiniz kadar canlı tutun. Yeter ki taşkınlığa yol açmayın. Yüksek uyaran arayıcı davranış modelinden vazgeçin gitsin. Yoğun uyaranlara karşı eğiliminiz olduğunu farketmişseniz tamam işte. Kötü olanların üzerine kara kara düşüneceğinize onları akıllıca seçmeye karar verin yeter.

l Dikkat dağınıklığınız için listeleri, kendinize yönelik notları, hatırlatıcıları, dosyaları, renklerle kodlamayı vb. kullanın. Ama sakın abartmayın. Bu sefer de takıntı ve zorlantılarla uğraşır durursunuz. Renkler önemli! Unutmayın; görsel dikkat çoğunlukla işitsele göre daha iyidir sizde. Siyah beyaz yazılı her şeyi renkleri kullanarak daha kolay hatırlanır hale getirebilirsiniz.

l Düşüncelerinizi toparlamak için işleriniz arasına zaman bırakın. Bir hiperaktif için bir konudan diğerine geçişler zordur. Ufak aralar vermek geçişleri kolaylaştırır. Eğer bende DEHB olsaydı, danışanlarımla olan bir saatlik randevularımın aralarına en az bir 10 dakika koyardım!

l En iyi nerede ve nasıl çalıştığınıza dikkat edin. Unutmayın, hiperaktifler en iyi performanslarını daha çok garip durumlarda gösterirler. Masanın kenarında bacaklar havada ya da yatağın köşesine tıkışmış durumda. Her nerdeyse, sizin için hangisi en uygunsa o durumda çalışın. Kusura da bakmasınlar, kimseleri de kafaya takmayın!

l Arabanızda, yatağınızın ucunda, cüzdanınızda, yani sizin olduğunuz her yerde bir not kağıdı bulundurun. Aklınıza ne zaman iyi bir fikir geleceğini ya da daha da doğrusu bir şeyi ne zaman hatırlamak isteyebileceğinizi bilemezsiniz ki.

l Evrak işlerine gelince n’olur ”bir kerede halledin” ilkesini kullanın. Önünüzde bir belge, mektup ya da buna benzer halledilmesi gereken bir evrak mı var? Ya hemen cevap verin ya kaldırın atın ya da kalıcı olarak dosyalayın. Yeter ki yapılacaklar kutusuna atmayın. Bir süre sonra o kutudaki yığılmayla hiç baş edemezsiniz. Bırakın zamanında yapmamanın yarattığı sorunları. Bu birikimlerin sizde suçluluk ya da kızgınlık yaratan küçük başbelaları olarak canınıza okumaları yeter de artar bile.

l Ertelemeyin. Eğer bir kerede halledemiyorsanız önceleyin işlerinizi. Derin bir nefes alın. Önce ilk işinizi halledin. Daha sonra ikinci ve üçüncü işe girişin. Durmak yok. Unutmayın DEHB’nin alameti farikalarından biri ”bugünün işini yarına bırakma”dır.

l Büyük çaptaki işleri ufak parçalara bölün. Her parça için kesin tarihler belirleyin. Unutmayın, bir bütün olarak büyük vazifeler başa çıkılmaz gibi gözükebilir size. Hatta o işe başlamaya çalışmanız bile vazgeçmenize neden olabilir. Oysa her ufak parça halledildikçe, iş de tamamlanabilir özellik kazanmaya başlar.

l Ele aldığınız projelerin, girdiğiniz ilişkilerin bir kısmının çökebileceğini kabul edin ve bekleyin. Bu başarısızlıkları beklemek, bunların sizde yaratacağı şoku ve böylece tümünü bırakıp gitmenizi engeller. Bunlar yalnızca iş yapıyor olmanın maliyetinin bir parçasıdır, o kadar.

l İyi olduğunuz işleri yapın. Kolay görünüyorsa bile sakıncası yok, yapın gitsin. Yalnızca kötü olduğunuz ya da zor olan işleri yapacaksınız diye bir kural yok.

l İşlerin iyi gitmesi sizi korkutmasın. İşler kolay çözüldüğünde ya da bir çatışma, karışıklık olmadığında rahatsız olmayın. İşleri daha uyarıcı, daha heyecan verici yapmak için ters-düz etmeyin.

l Güvendiğiniz insanların geri bildirimlerine önem verin. O insanların tepki-yanıtlarına kulak asarsanız iç gözleminiz daha doğru olur.

http://www.pedam.com
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi

gerçekten beni çok güzel izah etmiş bu yazı.Hepsi çok doğru..sanki beni anlatmaışlar buarda....Ama ben baş etmeyi öğrendim..sakin olmak sakin olmak....