2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Sınav stresini doğru nefesle yenin!

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Sınav stresini doğru nefesle yenin!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kurtman Ersanlı, yapılan araştırmaların doğru nefes alan öğrencilerin sınavda stresleriyle daha kolay başa çıktıklarını gösterdiğini söyledi.
    Ersanlı, yaptığı açıklamada, eğitim hayatında bir dönüm noktası olan ve bir eleme niteliği taşıyan sınavların öğrencilerin kaygı düzeylerini artırdığını, ''başarısız olacağım'' düşüncesinin öğrencilerde sınav stresini oluşturduğunu anlattı.

Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nın (OKS) hafta sonu, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nın (ÖSS) ise yaklaşık 2 hafta sonra yapılacağını hatırlatan Ersanlı, binlerce öğrencinin ter dökeceği bu sınavlarda öğrencilerin önce sınav stresini yenerek işe başlamaları gerektiğini vurguladı.

SINAV STRESİNİ YENMEK İÇİN DOĞRU NEFES

Sınav stresini yenmek için doğru nefes almanın son derece önemli olduğunu vurgulayan Ersanlı, doğru nefes alarak sınav stresinin yanı sıra her türlü stresle başa çıkılabileceğini belirtti.

Doğru nefes almanın insanı gevşeterek, rahatlama sağladığını anlatan Ersanlı, vücutta daha fazla oksijen yakılmasının öğrenme sırasında beyinde meydana gelen protein bağlarının kurulmasını sağladığını belirtti.

Doğru nefes almak için burundan alınan nefesin, ağızdan bırakılması gerektiğini anlatan Ersanlı, şöyle devam etti:

''Yapılan araştırmalar doğru nefes alan öğrencilerin sınavda stresleriyle daha kolay başa çıktıklarını göstermektedir. Doğru nefes almak için ciğerler tamamen oksijenle doldurulmalıdır. Burundan alınan nefes ağızdan verilmelidir. Nefes alıp verirken göğüs yerine diyafram hareket ettirilmelidir. Öğrenciler rahatlamak için sınav başlamadan rahat bir nefes almalı, bütün olumsuz düşüncelerden beyinlerini arındırmalı ve evlerinde test çözüyormuş gibi rahat olmalılar. ''

Sınava gidilecek yeri daha önceden görmek, sınav belgelerini önceden kontrol etmek gibi önlemlerin de sınavdan önce alınması gerektiğini belirten Ersanlı, sınav stresinin günlük hayatı olumsuz etkileyecek düzeyde olduğu durumlarda ise mutlaka uzman yardımı alınması gerektiğini vurguladı.

ANNE BABANIN ROLÜ

Sınav stresini yenmek için günler öncesinden ders çalışmanın bırakılarak sınav yokmuş gibi gündelik hayatın sürdürülmesi gerektiğini söyleyen Ersanlı, evde, arkadaşlarla mümkün olduğu kadar sınavdan bahsedilmemesinin, sınav olgusu ve stresinden uzaklaşmaya yardımcı olacağını kaydetti.

Anne babanın ''mükemmelliyetçiliğinin'' öğrencideki sınav kaygısının temelinde yattığına işaret eden Ersanlı, sınav stresini yenmede anne babalara önemli görevler düştüğünü kaydetti. ''Sınav bir ölüm kalım savaşı değil. Anne babanın çocukların stresini azaltmadaki rolü yadsınamaz'' diyen Prof. Dr. Ersanlı, şöyle devam etti:

''Anne babalar çocuklarına sınavla ilgili soru sormamalı, yorum yapmamalı. Kesinlikle kıyaslamadan kaçınmalılar. Çocuğa ''sen bugüne kadar elinden geleni yaptın. Sınavı kazanamasan da bizim için değerlisin'' mesajı verilmeli. Anne baba çocuğuna zorluk çıkaran değil destek olan olmalıdır. Ve asla çocuğunun eğitimi için yaptığı harcamaları gerekçe göstererek, çocuk üzerinde baskı oluşturmamalıdır.''

''Çocuklarınızı olduğu gibi, yetenekleri ile sevin ve kabullenin'' mesajı veren Ersanlı, çocuğun eğitiminde doğduğu andan itibaren anne babanın rolünün büyük olduğunu, her başarısızlıktan anne ve babanın da pay çıkarması gerektiğini sözlerine ekledi.

STAR GAZETESİ
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Stres, kısaca, vücudun dengesini (homeostazını) bozmaya yönelik tüm durumlar olarak tanımlanabilir. Stres, fizyolojik bir duruma tepki olarak da ortaya çıkabilir; ergenlik, menapoz, yaralanmalar, uyku bozuklukları gibi; psikolojik bir tepki niteliğinde de olabilir; aşık olmak, ödev yetiştirmek, sınava girmek gibi. Organizmanın stres, kaygı, heyecan gibi durumlarda sempatik sinir sistemi aktivitesi artar ve buna bağlı olarak kalp atım hızı ve kan basıncında artış, solunum hızında artış ve düzensizlikler ve terleme, baş ağrısı, kas gerilmeleri gibi sonuçlar gözlenir. Vücudun gösterdiği bu fizyolojik tepkiler, psikolojik stres durumlarında da aynı şekilde ortaya çıkar. Psikolojik stres durumlarda da vücut, fizyolojik stres durumlarında olduğu gibi, homeostazın bozulmasına yönelik bir tehdit algılamaktadır ve bu nedenle bu tehdit durumuna, fizyolojik stres durumlarına karşı gösterdiği aynı tepkilerle yanıt vermektedir. Örneğin önemli bir sunum öncesi veya bir iş görüşmesinde, aynı fizyolojik stres durumlarında olduğu gibi; kalp atım hızı ve solunum artar, kas gerilmeleri, terleme ve bunlara benzer pek çok duyum değişikliği gözlenebilir. Bu tepkiler, kaygı düzeyinin daha da artmasına sebep olur; ancak, kontrol altına alınabilir ve kişinin kendi çabasıyla sonlandırılabilir nitelikte tepkilerdir. Stres durumuna uyum sağlamak, bunun için ise ilk olarak nefesin düzenlenmesi gerekir. Böylece solunum normal düzeye inecek, buna bağlı olarak da kalp atım hızı ve kan basıncı azalacak, kasların gevşemesi sağlanacak ve sempatik sinir sistemi aktivitesi yavaşlayarak parasempatik sinir sistemi aktivitesi artacaktır. Bu nedenle doğru ve yeterli nefes almayı öğrenmek, yaşam boyu karşılaşılan tüm stres ve kaygı durumları ile baş etmek için önemlidir.

Biofeedback (nefes terapisi), kişiye kendi nefes alma düzeniyle ilgili anında geribildirimler vererek kişiyi bilgilendirmeyi ve doğru nefes alma şeklini de aynı ekranda göstererek kişinin nefes düzenini buna göre ayarlamasını öğretmeyi amaçlayan bir tekniktir. Meditasyon ile uzun bir süreçte sağlanmaya çalışılan doğru nefes düzenini, çok kısa bir sürede kişinin vücudunda refleksif hale getirebilmekte ve bu sayede kişinin yaşam kalitesinin de artmasını sağlayabilmektedir. Yeterli ve doğru nefes almanın panik ve kaygı durumlarında niçin önemli olduğunu yukarıda belirtmiştik. Hayatınızda; işlevselliğinizi, duygu durumunuzu ve ilişkilerinizi etkileyecek düzeyde kaygı, stres ve panik durumları yaşıyorsanız; İzmir Alsancak'ta yerleşim gösteren Etkin Performans Merkezi'ne gelebilir, psikologlarımızla görüşüp biofeedback terapisi hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilir, bu tekniğin size yardımcı olup olamayacağını tartışabilir ve ücretsiz deneme seansı sayesinde bu teknikle yakından tanışma şansı yakalayabilirsiniz. Adres: 1394 sok. No.15 D:2 Birlik Apt. Alsancak/İZMİR Tel: 02324214070