3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Bir Motivasyon Öyküsü

Nefertiti
    Guest

Standart Bir Motivasyon Öyküsü

Bir Motivasyon Öyküsü

Charles Schwab'in istediği kadar verim alamadığı bir fabrıkası vardı. Bir gün ustabaşı ile konuşuyordu:

-Senin gibi becerikli birisi nasıl oluyor da fabrikadan istediği kadar verim alamaz?

-Bilmiyorum. Bütün isçileri çok çalıştırdım. Bir çoğunu işten atmakla tehdit ettim. Ama başarılı olamadım.

Schwab yakınında duran bir isçiye sordu:
    -Bugün kaç kazan çelik erittiniz?

-Altı.

Schwab bir tebeşir parçası alarak yere büyük bir 6 yazdı. Çıkıp gitti. Gece isçileri geldiği zaman bu altı rakamının ne olduğunu sordular.

Gündüz isçileri de:
    -Patron bugün burada, Bize kaç kazan çelik erittiğimizi sordu altı cevabını verdik, buraya altı yazdı ve gitti. Ertesi gün Schwap fabrikayi yine dolaştı. Altı rakamı silinmiş ve yerine yedi yazılmıştı. Gündüz isçileri gelince yediyi gördüler.

Demek gece çalışanlar kendilerinden daha iyi iş yaptıklarını zannediyorlardı? Kendilerini gece isçilerinden üstün göstermek için büyük bir gayretle çalıştılar ve yere 10 yazdılar. Çok geçmeden fabrikanın verimi o civardaki bütün fabrikaları geçti.

Nasıl mı?

Schawb bunu söyle açıklıyor: "İş yaptırmak için rekabet hissini uyandırmak gerekir. Amaç herkesi mücadele etmeye sevketmek değildir. Onları birbirine üstün gelmeye teşvik etmektir.Üstün gelme hissi insanların ruhunu coşturur.

Hayatta başarılı olan her insanın en sevdiği şey; başaracağı iştir.

Çünkü bu başarıda kendisini ifade eder ve bu sayede değerini, üstünlüğünü gösterir. İşte bu yüzden, bir oturusta bir kilo dondurma yemek, elli bardak su içme gibi manasız yarışmalar buradan gelir. Üstün gelmek, değerini göstermek, insanların en önemli isteğidir.

O halde insanları kendi özelliklerini ortaya çıkarmaları için cesaretlendiriniz...

Alıntı

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

paylaşım için teşekkurler.

insanoglunun içinde daima ben daha iyisini yaparım ben daha çogunu yaparım duygusu vardır,butun iş bu duyguyu harekete geçirmek o duyguyu açıga çıkarmaktır,bunu yapabildiginz zaman gerisi kendigiliginden gelir.
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi

Standart Rekabet

Insan kendisini rakip olarak görmeli. Bir baskasini rakip olarak görecek olursa, bu sagliksiz hirsa dönüsür ve kendini bitirir. Yani yarisa dönmemeli. Insanlar onun var benim yok, daha cok calismaliyim, daha cok basarmaliyim diyerek yarisa giriyorlar. Bazen caresizlikler doguyor. En kisa yoldan nasil zengin ve basarili olurum diye düsünüyorlar. Sonrada yanlis harekete geciliyor. Bence insan kendisi icin calismali, basariyi kendisi icin istemeli. Bir baskasindan daha basarili olmam gerekiyor diye degil. Kücük seylerle bile mutlu olmayi bilmeli.