10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Neden Yurtdışı Eğitim?

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Neden Yurtdışı Eğitim?

Eğitim Günümüz dünyasında, yabancı dil hatta birden fazla dil bilmenin önemi ne kadar tartışılmazsa; yeterli seviyede ve en kısa sürede dil becerilerinin geliştirilmesinin en doğru ve kalıcı yolunun da, yabancı dilin konuşulduğu topraklarda yaşayarak ve çalışarak öğrenileceği de bir o kadar tartışılmazdır.

Konuyu ana hatlarıyla ele almak gerekirse;

Herkesin tatilini geçirmek istediği ülkelerde eğitim alacaksınız...

Yurtiçinde yapacağınız masrafla aynı oranda masraf yaparak yabancı dili merkezinde öğreneceksiniz...

Eğitim alacağınız yabancı dili, ana dili bu dil olan tecrübeli öğretmenlerden, kaliteli okullarda, anavatanında öğreneceksiniz...

Gerek akademik gerekse iş alanlarında aranılan nitelikte yabancı dil bilgisine sahip olabilmenin en kısa yolu ve tek adresi...

24 saat pratik yapma şansı bulacaksınız, bu ayede yabancı dil becerinizi farkında olmadan geliştireceksiniz...

Yurtdışında alacağınız dil eğitimi esnasında kazanacağınız yurtdışı tecrübesi ve sertifikası ile iş bulma, kariyer yapma şansınız çok daha artacak...

Eğitim süresi boyunca yabancı dil becerinizi arttırırken, farklı kültürleri tanıma, yeni yerleri görme ve vizyonunuzu genişletme fırsatı bulacak; eğitim sonunda ise hem gerekli dil becerisine sahip hem de çok daha bilgili ve tecrübeli olacaksınız...

dil egitimi
    On Mayıs 20th, 2008 muhsin (üye değil) says:
    ben yurt dısında fransızca bolumu okudum ıkı yıllık.fransızca zor bır dıl turkıyede olsam o mesafeyı alamazdım.turkıyede dıl adına bısey ogretılmıyokı verıyolar bır ogretmen yada profosor cok bısey bılmedıgı halde gorev yapıyor boyle bır yere varılmaz kı.ogretılmek ıstenıyosa turkıyede dıl kalıtelı egıtım sart kaıtelı egıtım ıcınde kalıtelı ogretmenlere ıhtıyac var

cevapla link
    DİL
    On Mayıs 16th, 2008 nations says:
    Ben Dış Ticaret bölümünü okuyorum. Bu konuyu bende pek ayrıntılı olmasa da araştırdım. Okuldaki öğretim görevlileri de bunu destekliyor. Yurt içinde harcayacağın parayı yurtdışında harcayarak orada dil öğrenmenin daha iyi olacağını söylüyorlar. Zaten yurtiçinde öğrenmeye kalksak bile kurs sonunda iyi derecede öğrenemeden ayrılıyoruz.

http://www.islamikariyer.com
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Standart Yurtdışı eğitim hayallerinizi gerçekleştirmenizin yolları

Yurtdışında eğitim alabilmek bir çok öğrencinin hayali....Bu hayali gerçekleştirmek de öğrencilerin kariyerleri açısından çok önemli. Eğitimin önemi globalleşen dünyada daha da belirgin hale geldi.

Bu sebeple Türkiye'den her yıl bir çok üniversite ögrencisi, master ve dil eğitimi almak üzere yurtdışına çıkıyor.Üniversite eğitimini (Lisans ve yüksek lisans) yurtdışında almak isteyen öğrencilerin dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar var. Bu hususlar hakkında öğrencileri bilinçlendirmek ve eğitimleri süresince yapmaları gerekenler konusunda onları uyarmak isteriz.

YÖK DENKLİĞİ

Yurtdışında okumaya karar verdiyseniz YÖK denkliği mutlaka dikkat edilmesi gereken bir konu. Denklik yurtdışında eğitim alacağınız okulun YÖK tarafından onaylanması anlamına geliyor. Bu konuyu YÖK'e yazılı bir dilekçe ile danışıp cevap almak mümkün. Eğitim almayı düşündüğünüz okul ve o okulda okumak istediğiniz bölümü içeren bir dilekçeyi YÖK denklik birimine ileterek yazılı olarak cevap alabilirsiniz.

Hemen belirtelim ki okulun denkliği ile öğrencinin denkliği birbirinden farklı konulardır. YÖK, yurtdışında alınan bir diplomaya denklik verirken okulun onaylı olup olmadığına bakmakla beraber, öğrencinin lisans eğitimi alabilecek düzeyde olup olmadığınıda inceler. Bunun için Türkiye'de ÖSS sınavına girmiş olmak ve ham puan olarak okunulacak olan bölümün ağırlık puanından (örneğin mühendislik için Fen-Matematik) en az taban puanı alma şartını koyar. Öğrencinin aldığı puan eğitimini tamamladıktan sonra YÖK'e yapılan denklik başvurusu sırasında ibraz edilmelidir. Ayrıca hemen belirtelim; denkliği olan bir okula giden öğrencinin eğitim aldığı dönemde YÖK'ün okul denkliğini kaldırması gibi nadir bir durumla karşılaşılabilir. Bu durumda riske girmemek için en başta yapılan yazılı denklik dilekçesi ve YÖK'ün cevabı muhakkak muhafaza edilmelidir.

ASKERLİK TECİLİ

Yurtdışında eğitim alan öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli husus askerlik tecilidir. Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğrenim Müdürlüğü bünyesinde özel öğrenci dosyası açtırmak ve daha sonra da konsolosluk eliyle öğrencilik işlemlerini Milli Savunma Bakanlığı'na bildirmek bütün erkek öğrenciler için zorunludur. Okuduğu müddetçe öğrenci her yıl Milli Eğitim Müdürlüğü ve bulunduğu ülkenin konsolosluğu vasıtası ile öğrenciliğinin devam ettiğini belgelemek zorundadır.

Ayrıca önemli bir husus olarak şunu da belirtelim; YÖK'ün onay vermediği okullarda okuyan öğrencilerin askerlik işlemleri yapılmamaktadır.

VİZE İŞLEMLERİ

Yurtdışında eğtim almak üzere okul ve diğer kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra geriye kalan ve dikkatle takip edilmesi gereken diğer bir husus da öğrenci vizesi almaktır.

Esasında öğrenci vizesi alırken dikkat edilmesi gereken hususlar bütün ülkeler için hemen hemen aynıdır. Ancak elbette ülkeden ülkeye evrak taleplerinde ve uygulamalarda farklılıklar olabilir.

Biz ortak olarak bir öğrencinin vize alması için gerekli koşulların ve belgelerin üzerinden geçelim;

ÖĞRENCİ VİZESİ ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

• Pasaport

• Fotoğraf (Amerika'nın foroğraf ile ilgili özel koşulları vardır. Lütfen eğitim danışmanınızdan bilgi alınız)

• Eğitim alınacak kurumdan gelen öğrenci kabul belgeleri

• Eğitim durumunuzu gösteren belgeler (Lise veya üniversite diploması vb..)

• Eğer varsa İngilizce seviyenizi gösteren belgeler (TOEFL veya IELTS gibi)

• Transkript (Öğrencinin okuduğu dersler ve notları)

• Sabıka Kaydı (Avustralya, Kanada)

• Detaylı nüfus kütük kaydı (Avustralya, Kanada)

• Maddi durumu ve alacağınız eğitiminizi karşılayabileceğinizi gösteren belgeler (Hesap cüzdanı, banka referans mektupları)

• Öğrencinin ailesinin gelir ve çalışma durumunu gösteren belgeler (Maaş Bordroları, işyeri belgeleri, işyeri hesap cüzdanları vb..)

• Sağlık sigortası

• Vize başvuru ücreti

Bu belgeler hemen hemen bütün elçiliklerde istenen ortak belglerdir. Bu belgelerin dışında vize için ülkelerin özel talepleri olabilir. Bu konularda size detaylı bilgiyi danışmanınız vermelidir.

EN SON YAPILAN VİZE DEĞŞİKLİKLERİ

AMERİKA

Amerika geçen sayımızdan bu yana çok önemli bir kaç değişiklik yaptı. Bunlardan ilki artık her öğrenci vzesi başvuru için 100$ vize başvuru ücretinin yanında vize randevusu alabilmek için 16$ da İşbankası şubelerine yatırılması zorunluluğıdır. Öğrenci okul kabul belgeleri (I-20) eline ulaştıktan sonra 16$'ı İşbankası şubelerinden herhangi birine yatırıp vizeye gitmek istediği gün ve saat için randevu alabilir.

Bununla beraber bir diğer değişiklik artık vize verilen kişilerin pasaportlarının elden teslim edilmemesidir.Vize alan öğrenciler konsolsolukta bulunan UPS masasında 2$ ödeyerek pasaportunu istediği adrese yollatmaktadır. Bu süre aynı şehir için ortalama 2-3 gün diğer şehirler için 3-4 gündür.

İNGİLTERE

Bildiğiniz gibi İngiltere Konsolsoluğu Kasım 2003 deki bombalama olaylarından sonra İstanbul da bir süre vize vermedi. İstanbul elçiliğinin kapalı olduğu dönemde vizeler sadece Ankara'da ki büyükelçilik tarafından verildi.

İngiliz hükümeti 2004 yılından itibaren bütün şehirlerden yapılacak başvurular için yeni bir uygulama başlattı. Artık vize başvuruları UND(Uluslararası Nakliyeciler Derneği) eliyle ve 3 büyük turizm şirketi kanalıyla yapılacak. Bu şirketler öğrenciden elçilik adına vize evraklarını teslim alıp aracı kurum olarak İngiliz Elçiliği'ne iletecek. Bu işlem için firmaların aldığı bedel 30 milyon TL olarak belirlendi. Bu yöntemi Pakistan da uzun süredir kullanan İngiltere, bu uygulamanın Türkiye de ne kadar süre devam edeceğini ve ne zaman eski uygulamaya geçileceğini belirtmemektedir.

Bu hususlar aynı zamanda dil okulu başvuruları için de geçerlidir.

Vize başvuruları gerçekten öğrencinin yurtdışı hayallerini gerçekleştirmesinde önemli bir adım. Başvurunun eksiksiz ve doğru yapılması zaman da açısından çok önemli. Bu yüzden öğrencilere vize başvurularında profesyonel bir yardım almalarını öneriyoruz. Unutmayın ki eğitim danışmanlığı konusunda uzmanlaşmış firmalar vize konularında konsolosluklar tarafından ilk ağızdan bilgilendirilir. Bunun neticesinde de en doğru ve güncel bilgiye ulaşmış olurlar.

Benim ayakkabılarımı giy

Standart Yurtdışında eğitime ne kadar hazırsınız?

Yurt dışında eğitim görmek ve bir süre yaşamak herkes için ulaşılması kolay olmayan rüyalardan biridir. Sizin de üniversiteyi bitirmenize aylar kaldı. Bazıları öğrenim hayatını bitirir bitirmez iş hayatına atılırken, siz kariyerinize akademik bir yol çizerek öğrenmeye devam etmek istiyorsunuz. Hatta uzun metrajlı iş deneyimlerinden önce bir süre yurt dışına çıkıp kendinizi ve ülkenizi daha yakından tanıyacağınız, dünyayı keşfedebileceğiniz bir yurt dışı deneyimi yaşamayı planlıyorsunuz.

Acaba bu yurt dışı deneyimini yüksek lisans yaparak mı kazanmalı? Bir dil okuluna mı gitmeli? Yoksa kısa süreli sertifika programları ya da au pairlik size daha uygun olmasın? Mezun olacağınız gün yaklaştıkça ne yapacağınız konusunda kafanız daha mı çok karışıyor?

Kariyerinize yurt dışı tecrübesi kazanarak yön vermek istiyorsanız, öncelikle ne tür bir öğrenim deneyimi geçirmek istediğinize karar vermelisiniz. Sizin için en doğru öğrenim şeklini belirlemek için bazı sorulara cevap vermelisiniz:

Yetenekleriniz ve ilgi alanlarınız nasıl bir eğitim için daha uygun?
    Yurt dışında ne kadar süre geçirmeyi planlıyorsunuz?
    Kişilik yapınız dışa dönük mü, yoksa içine kapanık bir karaktere mi sahipsiniz?
    Yurt dışında karşılaşacağınız yalnızlık duygusu ve kültür şoku ile baş edebilecek misiniz?
    Yurt dışı tecrübeniz için ayırabileceğiniz bütçeyi düşündünüz mü?

Bu sorulardan yola çıkarak ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi belirledikten sonra ‘yurt dışında kariyer’ seçeneklerinden sizin için en uygun olanını belirleyebilirsiniz.

1. Dil Eğitimi

Dünyada mesafeler her geçen gün daha da kısalırken iş hayatındaki rekabet de giderek küreselleşiyor. Bu gelişmeye paralel olarak, yabancı dilinize ne kadar hakim olduğunuz da bu rekabet ortamında sizi diğerlerinden farklı kılacak şüphesiz önemli bir nitelik. Yabancı diline yeterince güvenmeyenler ve o dili ülkesinde öğrenmek isteyenler için yurtdışında dil eğitimi oldukça iyi bir seçenek.

Almanya, İngiltere, Fransa gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra ABD, Kanada, Avusturalya gibi okyanus ötesi ülkelerde de dil eğitimi veren okullar uluslararası öğrencileri kabul ediyor.

2 haftadan 1 yıla kadar sürebilen programlar, eğitimin kolej ya da üniversitede alınmasına bağlı olarak öğrencilere dil derslerinin yanı sıra sosyal ve sportif eğitimler sunuyorlar. Ayrıca okulların büyük bölümü öğrenci çekebilmek için multimedya bilgisayar merkezi, kütüphane ve dil laboratuarı gibi hizmetler de sunuyor.

Yurt dışında dil eğitimi veren okulları internet üzerinden, ülke, şehir, program ve ücretler bazındaki seçimlerinize göre araştırabilirsiniz. Danışmanlık şirketleri, bu araştırma yapılırken, okulların belli standartların üzerinde olduğunun güvencesi olması bakımından bulundukları ülkenin resmi makamlarınca onaylı üye olup olmadıklarının özellikle dikkate alınmasını tavsiye ediyorlar.

2. Au Pairlik – Yurt dışında çalışarak öğrenim

Yurt dışında hem çalışıp hem öğrenime devam etme seçeneğini sunan programların ilki kuşkusuz Au Pairlik. Dünyada en çok katılımcıya sahip bu program öğrencilere, yabancı bir ülkede bir aile yanında o ailenin bireyi gibi kalıp, ailenin hafif işleri ve çocukları ile ilgilenme karşılığı ücretsiz barınma, yemek, cep harçlığı ve dil okuluna devam etme imkanı sağlıyor.

Konaklama, yemek, elektrik, su v.s. gibi giderler aile tarafından karşılanıyor. Böylece öğrenciler, yurt dışında dil öğrenme seçeneklerinin belki de en ekonomik yoluyla yabancı bir ülkenin kültürünü ve dilini hızlı bir şekilde öğrenme fırsatına sahip oluyorlar. Au Pairlik programına katılımın en yoğun olduğu İngiltere’ye giden bir genç, pasaport ve vize gibi masraflar dışında, sadece ulaşım parası vererek 2 yıl gibi uzun bir süreyi yabancı bir ailenin yanında geçirebiliyor. Ağır olmayan bazı işleri yaparak birçok yaşam masrafını karşılayabiliyor, hatta devlete bağlı bir dil okuluna da devam edebiliyor. Günümüzde onbinlerce dolara mal olan yurt dışı eğitimleriyle karşılaştırıldığında Au Pairlik, öğrenciye güvenilir ve doğal bir ortamda yaşayarak yabancı dilini geliştirirken aynı zamanda o ülkenin kültürünü de yakınen öğrenme fırsatı sunuyor. İngiltere, Fransa, Almanya, ABD, İtalya ve İspanya Au Pair olarak gidilebilecek ülkeler arasında geliyor.

Au Pair’lerden beklenenler ise şöyle:

Haftada 5,5 günü geçmemek şartıyla toplam 45 saat çocuk bakımı (uyandırma, kahvaltı ettirme, giydirme, banyo yaptırma, oyun oynamalarını sağlama, odalarını temiz ve düzenli tutma, okula götürüp getirme gibi)
    Ağır ev işi dışında toz alma, ütü yapma, bulaşık ve çamaşır, evi temiz ve tertipli tutma gibi konularda yardımcı olma
    Haftada en az 3 saat dil okuluna devam etme
    Aile bireylerine karşı kibar ve saygılı davranma
    Çocuk bakımıyla ilgili sorumlulukları yerine getirme
    Yurt dışı telefon görüşmeleri gibi kişisel masrafları üstlenme

Kimler Au Pair olabilir?

18-27 yaş arasına olmak,
    lise/üniversite mezunu olmak,
    İngiliz bir aile ile konuşacak kadar İngilizce bilmek,
    hiç evlenmemiş olmak,
    çocukları sevmek ve ev işlerine yatkın olmak,
    sigara içmemek,
    sürücü ehliyetine sahip olmak bir Au Pair adayında aranan şartlar arasında.

3. Yüksek Lisans Eğitimi

Yabancı dil bilmek gibi, yüksek lisans yapmış olmak da işe alımlarda diğer adaylardan sıyrılmayı kolaylaştırır. Yabancı dilinizi mükemmele yakın hale getirmek, yurt dışı deneyimi kazanmak ve bunların yanında eğitiminizi bir adım ileriye götürmek istiyorsanız yurt dışında yüksek lisans yapmak tam size göre bir seçenek! İş dünyasında tercih edilmek için iş hayatına atılmak kadar yüksek lisans yaparak daha donanımlı hale gelmek de önemlidir.

Amerika, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa gibi birçok yabancı ülkede yüksek lisans eğitimi almak mümkün. Yurt dışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler seçimlerini MBA - işletme yüksek lisansından yana yapmışlarsa, genellikle bu programın ilk kez geliştirildiği ülke olan ABD’yi tercih ediyorlar. Yurt dışında en popüler master programı olan MBA konusunda; program süresinin 1 yıl olması nedeniyle İngiltere, ortalama olarak okulların %90’ının ücretsiz olması ve eğitim kalitelerinin yüksek olması nedeniyle Almanya tercih ediliyor. Öğrencilerin bu ülkelerde yasal olarak part-time, yani 20 saat çalışabiliyor. Ayrıca Avrupa’daki ülkelerin tercih edilme nedenlerinin başında ülkemize olan yakınlığı ve son zamanlarda hareketlenen Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri geliyor.

Yabancı bir ülkede yüksek lisansı çekici kılan nedenlerden biri de bu ülkelerin birçoğunda, eğitim alan öğrencilerin mezuniyetlerini takip eden bir yıl süresince o ülkede çalışma hakkı bulunması. Bu hak öğrenciye almış olduğu eğitim doğrultusunda iş tecrübesi kazanması açısından büyük bir imkan sağlıyor.

Yurt dışındaki hemen hemen bütün üniversitelerde yüksek lisans programlarına devam etmek için ön koşul olarak GRE, TOEFL, GMAT gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan iyi derecelerle geçmek gerekiyor.

4. Sertifika Programları

Kariyerine yurt dışında alacağı eğitimle devam etmek isteyenler için seçeneklerden biri de sertifika programları. Yurt dışı deneyimi yaşama ve belirli bir mesleki alanda terminolojiyi öğrenerek yabancı dilinizi bu yönde geliştirme fırsatı sunan sertifika programları, hem öğrencilerin hem de profesyonellerin katılabileceği uzun ve kısa süreli eğitimlerden oluşuyor.

Sertifika programlarına katılarak değişik ülkelerden gelen insanlarla tanışarak mesleki anlamda bilgilerinizi geliştirebilirsiniz. Özellikle ABD, Kanada, İngiltere ve Avusturalya’da tercih edilen sertifika programları, işletme, iş eğitimi, finans, muhasebe, bilgi teknolojileri, insan kaynakları, kalite yönetimi, pazarlama, ekonomi gibi farklı dallara yayılmıştır.

Sertifika programlarının yüksek lisans programlarından farkları şöyledir:

Sertifika programlarının amacı, katılımcıya pratik bilgiler vermektir. Daha akademik nitelikteki master programlarından farklı olarak sertifika programlarında büyük şirketlerin üst düzey yöneticilerine tanışma ve onlarla bilgi alışverişinde bulunma imkanı verilir.

Sertifika programları master programlarına göre daha ekonomiktir.

Master programları daha genel bir eğitim sunarken, sertifika programları daha mikro çerçevede, özelleşmiş eğitim verilir.

5. Aracı Kurumlar

Üniversite, dil okulu ve eğitim programları araştırması yaparken öğrencilere yardım eden aracı kurumların verdiği bilgiler sizin için aydınlatıcı olabilir. Üniversiteye devam edecekseniz kalınacak yurt ya da evin ayarlanması, Au Pair olarak gideceksiniz hangi ailede kalacağınız ve çalışma şartları ile ilgili pek çok konuda danışmanlık hizmeti veren kurumlar size yol gösterebilir. Bu kurumlar aracılığıyla yurt dışı planlarınızı yaparken hangi adımları izlemeniz gerektiği konusundaki sorularınız için yardım alabilirsiniz.

devamı alttadır.

Benim ayakkabılarımı giy

Standart Yolculuk için her şey hazır... Peki ya kültür şoku yaşarsanız?

Hayalinizdeki yurt dışı serüvenine çıkmak için tüm planlar sonunda hazır. Başlayacağınız dil okuluna ya da yapacağınız master programıyla ilgili bir çok karar aşamasını geride bıraktınız. Alacağınız dersler, devam edeceğiniz aktiviteler… Hepsi planlandı.

Peki dünyanın bir ucuna, belki okyanus ötesine gitmeye ve size ait olan, sizin ait olduğunuz ‘dünyanız’dan kopmaya hazır mısınız? Bir ‘kültür şoku’ ile karşılaşırsanız daha bavullarınızı açmadan geri dönecek, tüm planlarınızı çöpe atıp hayalinizden vaz mı geçeceksiniz?

Daha önce hiç yurt dışına çıkmadınız. Belki de şimdiye kadar çıktığınız geziler sadece kısa süreli tatilleri değerlendirmek içindi ya da ilk kez kendi sorumluluğunuzu üzerinize alarak, yeniden size ait bir hayat kuracaksınız.

Sizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan ve başınız her sıkıştığında yanınızda olan aileniz ve ortak bir geçmişi paylaştığınız arkadaşlarınızı, kısacası alıştığınız her şeyi geride bırakıp yeni bir okula, yeni arkadaşlara, hiç tanımadığınız sokaklara alışmaya hazır mısınız? İşte hayalinizdeki o yurt dışı tecrübesini yaşamadan önce yaptığınız planlarda kafanızda canlandırması en zor şeylerden biri bahsettiğimiz ‘yalnızlık’ duygusu olacak. Hatta belki de bir ‘kültür şoku’ ile karşılaşacaksınız. Ama başınıza gelecekleri önceden bilirseniz ve bunların, yaşanması çok ‘doğal’ duygular olduğunun farkına varırsanız yeni hayatınıza uyum sağlamak ve hedeflerinize motive olmak da o kadar kolay olacak.

Kültür şokunu, insanın yeni sokaklarda, yeni bir çevrede, kısacası yeni bir kültürde yaşamaya verdiği ilk tepki olarak tanımlayabiliriz. Bugüne kadar alışmış olduğunuz iklim, insanlar, kültür, dil ve toplumun değerleri gideceğiniz yerde çok farklı olcaktır. Bunlar sizde ilk başlarda gerilim, korku, endişe, özlem ve pişmanlık uyandırabilir. Fakat yaşadığınız duyguların aslında çok normal olduğunu bilirseniz kültür şokunu kolayca atlatmayı, hatta heyecanlı ve eğlenceli getirebilirsiniz.

Yurt dışına çıkan herkes böyle bir sürece girmeyebilir. Duyulan hayal kırıklığı ya da pişmanlık duygusu, insanın beklentileriyle ilgilidir. Bu dönemi en hızlı şekilde atlatmak için yapılacak şey öncelikle yeni hayatınıza adapte olmaktır. Bunun için de yeni çevrenizle iyi bir ‘iletişim’ kurmanız gerekir, çünkü yeni ülkenizdeki hayatınızla aranızda ne kadar sıkı bir bağ kurarsınız oranın parçası olmanız ve yalnızlık duygusunu yenmeniz aynı ölçüde kolaylaşacaktır. Öyleyse bunu şöyle somutlaştırabiliriz:

Öncelikle gittiğiniz gibi yakın çevrenizi tanımaya çalışın, unutmayın ki bu yeni insanlar artık sizin dünyaya açılan penceriniz olacak.

Cesur olun, kendinize güvenin ve her fırsatta kim olduğunuzu, nerden ve hangi amaçla orada bulunduğunuzu çevrenizdekilerle paylaşmaktan kaçınmayın.

İlk zamanlarda dil problemleri yaşayabilirsiniz, anlamadığınız herşeyi mutlaka sorun.

Çevrenizde Türkler varsa tüm zamanınızı onlarla geçirmek yerine yeni arkadaşlar edinmeye ve bu yolla hem dilinizi geliştirip hem de bu yeni kültürü daha yakından tanımaya çalışın.

Bu yeni kültüre ve insanlara önyargıyla yaklaşmayın. Hoşunuza gitmeyen şeyleri değiştiremiyorsanız farklı olarak kabul edip, onlarla yaşamayı öğrenin ve esnek olmaya çalışın.

Öğrenci kulüplerine katılın ve çevrenizdeki sosyal aktivitelerde yer alın. Böylece hem daha çok insanla tanışırsınız hem de kendi kültürünüzü tanıtmak size kendinizi iyi hissettirir.

Ülkeniz ve ülkenizdeki dostlarınızla bağlantılarınızı koparmayın. Türkiye’deki gündemi ve burada bıraktığınız hayatı takip edin. Aksi takdirde döndüğünüz zaman da ülkenizde bir boşluğa düşebilirsiniz ve alışmak zor olabilir.

İşte tüm bunların bilincinde olursanız zamanla, hata yaparak ve hatalarınızdan öğrenerek yeni hayatınıza alışabilirsiniz ve bu süreci tam bir tecrübe haline getirebilirsiniz.

Benim ayakkabılarımı giy

Standart Zorunlu bir “alternatif” olarak yurt dışında eğitim

Yurtdışında üniversite okumayı düşünüyorsunuz. İşte bilmeniz gereken herşey. Okul ve ülke seçimi neye göre yapılmalı? Nelere dikkat edilmeli?

Zorunlu bir “alternatif” olarak yurt dışında eğitim

Ağustos itibarıyla 1.6 milyon öğrenciden ön lisans için ÖSS’de 160 ve lisans için 185 puanı aşmış 1 milyona yakın öğrenci, puanının yettiği okullar ve bölümler için hayalindeki yeri tercih etmiş bulunuyor.

ÖSS’de alınması gereken minimum puanları alamama, istediği bölüme yerleşememe veya yerleştirildiği okul/bölümden memnun olmama konuları en az 1.3 milyon öğrencinin karşısına sistemin azizliği olarak çıkacak. Veliler ve öğrenciler şu alternatiflerde karar vermek zorunda kalacak:

1. Tekrar ÖSS’ye hazırlanmak için dershanelere kayıt olmak ve daha iyi bir sonuç alabilirim hayalini 1 yıl daha taşımak.

2. Üniversite hayallerini ertelemek veya bu hedeften tamamen vazgeçmek. Askere gitmeye karar vermek, iş aramak veya mesleki beceri elde etmek için meslek kurslarına kayıt olmak.

3. Yurt dışında “alternatif” eğitim için araştırma yapıp başvurularda bulunmak. Bu arada Türkiye’nin dünyada öğrenci “ihracı” konusunda ilk 7 ülkeden birisi olduğunu vurgulamakta da fayda var...

On sekiz yıllık yurt dışı eğitimindeki birikimimi işte bu noktada, en doğru anda aktarma ihtiyacı duyuyorum:

Öncelikle, öğrenciler gideceği ülke ile ilgili araştırmaları internet üzerinden, konsolosluklardan, daha önce o ülkede eğitim görmüş kişilerden veya bu konuda uzmanlaşmış eğitim danışmanlığı şirketlerinden alabilir. Son seçeneğin her halükârda daha doğru bir seçenek olarak göründüğünü belirtmekte fayda var. Ve bu alanda tecrübeli ve referansı olan, yurt dışı eğitimi alanındaki derneklere kayıtlı, güvenilir firmaların tercih edilmesi de yine önemli bir husus.

Biraz daha pratiğe inersek:

Öncelikle yurt dışında eğitim seçeneklerinizi birkaç ülkeyle sınırlandırın, sonra hangi alanda eğitim görmek istiyorsanız ona göre okul seçin ve bu okulların kabul şartlarını öğrenin. Okulun gerektirdiği koşulları karşılayabiliyor musunuz veya karşılayabilmek için gerekenleri yapabilecek misiniz, bundan emin olun.

Okulu seçerken kaç yıllık bir eğitim kurumu olduğunu, ne kadar birikimi ve uluslararası geçerliliği bulunduğunu kontrol etmenizde fayda var. Bir başka önemli husus, bu okulun YÖK’çe kabul edilmiş denkliği olup olmadığından emin olun.

Ancak bütün bu işlemelere başlamadan önce ailece eğitiminize ne kadar bir bütçe ayırabileceğinizi tespit edin (okul ücreti, kalacak yer, seyahat ve yemek masrafları, kitaplar, sağlık sigortası, tatillerdeki masraflar ve cep harçlığınız dahil). Aynı masrafları Türkiye’de de yapacağınızdan, bu iki bütçeyi karşılaştırın ve yurt dışı için ne kadar ek bütçe gerektiğini iyi hesaplayın.

Ayrıca birçok öğrenci gideceği ülkenin dilini yeterince bilmiyor olacağından, bir hazırlık evresi geçirileceğini, bir yıl da hazırlık okunması gerektiğini hesaba katmakta fayda var.

Yurt dışı eğitimi, sistemimiz talebi karşılayamadığından ülkemizde bir “alternatif” olarak kabul edilmiş durumda. Ama aslında kendi imkânları doğrultusunda dil eğitimi, yüksek lisans, çalışma programlarına katılım her öğrenci için son derece önemli. Her bütçeye göre yurt dışında bir eğitim imkânı mutlaka mevcut ve başka kültürleri deyim yerinde ise öğrenmek, sonra bu deneyimlerden yararlanmak da çok önemli...

Vatan

Benim ayakkabılarımı giy

Karar Dönemi

Bulgaristanda egitime
    Bulgaristanda egitime baslayan ogrenciler ; alacaklar? sorumluluklar , kars?last?klar? farkl? kulturler ve edindikleri arkadasl?klar sayesinde kazand?klar? ozguven ile gelecege umutla bakacaklard?r.
    Sofya ,Bulgarista’n?n en buyuk sehri ve baskenti olmakla birlikte bircok universiteyi bunyesinde bar?nd?rmaktad?r ve Avrupa’n?n en eski sehirlerinden biridir. Sofya’da 3000 den fazla turk ogrenci farkl? universitelerde egitim gormektedir.
    SOFYADAKI UNIVERSITELER :
    1-Sofya T?p Universitesi
    2-Sofya Teknik Universiteti
    3-Sofya Mimarl?k ve Insaat Universitesi
    4-Sofya St. Kliment Ohridski Universitesi
    Varna Bulgaristan’?n Karadeniz’ e k?y?s? olan deniz sehirlerinden birisi olup, tarih ve
    http://blackseauniversity.com/?page_id=8

Karar Dönemi

Bulgaristanda Egitim
    Bulgaristanda egitime baslayan ogrenciler ; alacaklar? sorumluluklar , kars?last?klar? farkl? kulturler ve edindikleri arkadasl?klar sayesinde kazand?klar? ozguven ile gelecege umutla bakacaklard?r.
    Sofya ,Bulgarista’n?n en buyuk sehri ve baskenti olmakla birlikte bircok universiteyi bunyesinde bar?nd?rmaktad?r ve Avrupa’n?n en eski sehirlerinden biridir. Sofya’da 3000 den fazla turk ogrenci farkl? universitelerde egitim gormektedir.
    1-Sofya T?p Universitesi
    Varna Bulgaristan’?n Karadeniz’ e k?y?s? olan deniz sehirlerinden birisi olup, tarih ve kulturel bak?m?ndan cok zengindir.Nufusu yaklas?k 550 000 olup Bulgaristan’?n en gozde
    blackseauniversity@hotmail.com

Karar Dönemi misterioso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    East Europe

Bulgaristan bence düşünülecek son alternatif olsun yurtdışı eğitimi için . Bulgaristan'a kadar daha birçok alternatifler var , en azından ülkenin resmi dilinin tutarlı olması konusunda. 6 senelik yurtdışı eğitim tecrübem var ve eğitim olarak, ilgilenenlere yardımcı olabilirim her türlü sorular ve meraklar için .
    STATUS EXCESSU IN TRANCE

Karar Dönemi

1-Sofya T?p Universitesi
    Varna Bulgaristan’?n Karadeniz’ e k?y?s? olan deniz sehirlerinden birisi olup, tarih ve kulturel bak?m?ndan cok zengindir.Nufusu yaklas?k 550 000 olup Bulgaristan’?n en gozde

Karar Dönemi

Bulgaristanda Egitim
    1-Sofya T?p Universitesi
    Bulgaristanda Egitim
    1-Sofya T?p Universitesi