2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Ergenlikte Cinsel Gelişim:

Nefertiti
    Guest

Standart Ergenlikte Cinsel Gelişim:

Ergenlikte Cinsel Gelişim

Aileye Öneriler

Sevgili anneler ve babalar,

Hayatımızın her döneminde geriye dönüp kaçamayacağımız zorluklar vardır. Ergenlik de bu dönemlerden biridir. Bu dönemle belki henüz tanışmadınız belki de tanıştınız, sizi zorlayacak durumlardan biri de büyüyen ve gelişen çocuğunuzun kendi cinselliğiyle ilgili merak ettikleri ya da yaşadığı sıkıntılar olacaktır. Zaman zaman hazırlıksız yakalanabileceğiniz bu sorular karşısında kaygıya kapılabilir, neyi, nereye kadar ve nasıl aktarabileceğinizi şaşırabilirsiniz. Ancak, bu döneme hazırlıklı girmeniz çocuğunuzun ve sizin zaten zor olan bu dönemi daha rahat atlatmanıza yardımcı olacaktır. Ergenliğin anlamını kavradıktan sonra çocuğunuz, bu dönemin ne kadar ilginç, heyecan verici ve güzel bir evre olduğunu görecektir.

Her çocuğun kendi cinselliğiyle ilgili bir takım soruları ve sorunları olacaktır. Değişik kaynaklardan çelişkili mesajların verildiği bu konuda, en doğru bilgilendirmenin sizler tarafından yapılacağını akılınızda bulundurmalısınız.

Peki en doğru bilgilendirme ne zaman yapılmalıdır? Çocuğunuzun bu konularla ilgili soru sormaya başladığı zaman en uygun zamandır. Gelişim uzmanları çocukların en geç 10 yaşına kadar bu konularda bilgilendirimesini önermektedir. Çocuğunuz büyüdükçe kendisinin dünyaya nasıl geldiğini merak etmeye başlayacak ve bir gün kaçınılmaz soruyu size soracaktır.

İşte o an geldiğinde dünyaya nasıl geldiğini merak eden minik yüze ne cevap vereceksiniz? Ne kadar hazırlıklı olursanız olun, bu soru çoğunlukla yine de hazırlıksız yakalar, şaşırtır, kaygılandırır. Neyi anlatacağınızdan önce, nasıl anlatmanız gerektiği daha önemlidir. Öncelikle, çocuğunuzun sorusunu geçiştirir tavrınızın, gülmeniz yada kızmanızın olumsuz sonuçlara neden olabileceğini bilmeniz gerekir. Bu tavırlarınızla karşılaşan çocuğunuz, büyük olasılıkla ciddiye alınmadığını ya da sorusunun sorulmaması gereken bir şey olduğunu düşünüp, merak ettiği konuyu öğrenmek için başka kaynaklara yönelecektir. Bu nedenle, soruyu doğal karşılar tavrınız, çocuğunuzla ilerideki iletişimlerinizin güvenli temelini oluşturacaktır. Eğer o anda kendinizi hazır hissetmiyorsanız ya da ortam ve zaman uygun değilse bu konuyu yakın bir zamanda konuşmak için erteleyebilirsiniz. Ama fazla erteleyebileceğinizi düşünmeyin ve uygun ortamda iletişimi başlatın. Çocuğunuzun sadece sorduğu soruya vereceğiniz yanıt, onun hazır olmadığı veya ilgilenmediği başka bilgilerle kafasını karıştırmasına engel olacaktır. Bu nedenle, onun anlayabileceği dilde ve onun merak ettiği kadarını vermek en doğrusu olacaktır. Çocuğunuzun 3 yaşıyla 6-7 yaşlarında merak ettiği konular ve sizin anlatma şekliniz farklılaşabilecektir.

Çocuğunuzun gelişimi ve büyümesiyle birlikte sizi bekleyen sorunlardan bir diğeri de ergenlik dönemine gelen ergeni, erken cinsel etkinlikten uzak tutmak olacaktır. Bu dönemde gelişen hormonların etkisiyle, cinsel gerilimi rahatlatmak isteyen çocuğunuz, cinsel deneyimi yaşamak isteyebilecektir. Bu durum karşısında sizlerin yoğun baskılarınız ve denetlemeleriniz çocuğunuzun tam tersi tepki vermesine neden olabilir. Anne - babanın bu denetleme ve baskısıyla verdiği çabalar ergen tarafından cinsel güvenliği sağlamanın anne babanın sorumluluğu olduğu şeklinde anlaşılır.

Anne babalar ergen çocuklarıyla iyi iletişim kurduklarından emin olmalıdır.
    Konuşulması ve paylaşılması gereken konular zor olsa bile anne baba ergenin konuşmasını desteklemelidir. Çünkü ergenin bu desteğe ihtiyacı vardır.
    Ergenler, cinsel deneyim edinip edinmeme konusunda arkadaşlar, okul, medya ve anne babalarından çelişkili mesajlar alabilir. Bu dönemde anne babanın hazırlıklı olması, kendi içlerinde tutarlı bir anlayışa sahip olmaları önemlidir.
    Cinsel eğitimin okulda veriliyor olması bu eğitimin anne baba tarafından verilmemesi anlamına gelmez. Bu eğitimin evde de desteklenmesi gerekir.
    Ailede cinsel bilgilendirme yapılırken kız çocuklarının anne, erkek çocuklarının baba tarafından bilgilendirilmesi, cinsel kimliklerini oluşturmada uygun model olmaları ve aradaki iletişimi destekleme açısından önemlidir. Ancak bu, annenin erkek çocuktan, babanın da kız çocuktan gelen soruları geçiştirmesi anlamına gelmemelidir.
    Aileler kız erkek arkadaşlık ilişkilerinde karşıt cinsiyetlerin farklı beklentiler geliştirdiklerini hatırlarında bulundurarak ergenlerin bu farklılıklara saygı duymalarını, kurulacak arkadaşlık ilişkilerinde sorumluluk almalarını öğrenmelerine yardımcı olmalıdır.

Kaynak:
    Orwin, GH (1977) Ergenlik çağındaki çocuğunuzu anlama yolları.

TC Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Daire Başkanlığı (2001) Ergenlik döneminde değişim.

Bryan, J (1994) Dogum mucizesi

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sivilcelerimin nedeni mastürbasyon olabilir mi?

Sevgili Belgin Abla; ben 17 yaşında bir gencim. Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Ben haftada 3-4 kez mastürbasyon yapıyorum. Her defasında ertesi gün yüzümde sivilce çıkıyor. Bu sivilcelerde mastürbasyon yapmamın etkisi olabilir mi? İyi çalışmalar.

-Sevgili Okur; bu konuda o kadar çok soru alıyorum ki, eğer ben "evet mastürbasyon yaparsanız sivilceniz çıkar" dersem, mastürbasyon yapmayacak mısınız? 17 yaşında bir genç "kendi bedeniyle tanışma biçimi" olan mastürbasyonu elbette yapacaktır. Mastürbasyon sayınız da çok olağan. Cinsel geriliminizi gidermek ve rahatlamanız için en uygun yol şu aşamada mastürbasyon yapmanızdır. O yüzden herhangi bir suçluluk duymadan her genç için doğal olan bu durumun sizin için de doğal olduğunu biliniz

Psikolog Doktor BELGİN TORUCU
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN