Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Narsistik Kişilik Bozukluğu

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Narsistik Kişilik Bozukluğu

Aşağıdakilerden en az besinin varlığı ile erişkinliğin erken dönemleri de başlayan , üstünlük hisleri, beğenilme ihtiyacı ve kendini başkasının yerine koyamayıp, insanlara uygun yaklaşımlarda bulunamama ile seyreden bir rahatsızlıktır.

1-Kendisinin başkalarından çok daha önemli olduğu duygusu içindedir. ( gösterdiği başarıları , sahip olduğu becerilerini çok daha olağanüstü olarak görüp, yeterli bir temeli olmamasına karsın çok değerli ve yüksek bir şahsiyet olarak bilinmeyi bekler.)

2- Düşünceleri ,hayalleri büyük bir güç, engin bir deha, kusursuz bir güzellik ve mükemmel , sonsuz sevgi üzerinedir.

3-Özel, benzeri olmayan biri olup, kendisini ancak çok zeki ve ustun nitelikli kişilerin anlayabileceğini düşünür ve sadece bu kişilerle ilişki kurup, dostlarını bu kişilerden seçmeyi düşünür.

4-Çevresindekiler tarafından çok beğenilmeyi bekler.

5-Hak ettiği duygusu içindedir. Sahsına özel, başvuran diğer kişilerden farklı bir tedavi uygulanacağı düşünceleri ve davranışları içindedir.

6-Diğer insanlarla karşılıklı ilişkilerinde bencilce, çıkar düşünerek hareket eder. Başkalarının zaaflarından yararlanıp, hedeflerine ulaşmayı gözetir.

7-Kendini diğer kişilerin yerine koyup, onların hissettikleri , düşündükleri ya da ihtiyaçları konularını anlamaya ve bunlara saygı duymaya isteksizdir.

8-Genellikle başkalarının başarıları, yaptıkları , değerleri ve onların genel olarak varlıklarını kıskanabilirler. Diğerlerinin de kendilerini kıskandığını düşünürler.

9-Kendini beğenmiş, ukala ve küstahça tutumlar içine girerler.

Kendilerinin çok önemli , vazgeçilemez oldukları seklinde bir düşünce içerikleri vardır. Halk arasında"Büyük dağları ben yarattım" denen tavırlar içindedirler, gösterişçi ve kendini metheden konuşma ve davranışlar içindedirler. Bunların karşılığında bekledikleri ilgi, övgü , hayranlık ifadeleri ile karsılaşmadıklarında hayrete düşüp, hayal kırıklığı ve mutsuzluk dönemleri yasayabilirler. Başkalarının da kendi başarılarındaki katkısını gözardı edip, onları hesaba katmazlar. Otorite ya da üst düzey kişilerle ilesin kurmak için çabalayıp, bağlantı kurdukları bu kişilere abartılı nitelikler atfederler. Bu şekilde kendilerini de bu kişilerden varsayarlar. Daima bir kurumun en yetkilisi ( başhekim, profesör, mudur, komutan, işveren vs.) gibi en yetkili ile iletişime geçip, diğerlerinin fikirlerine aldırmazlar.

Devamlı olarak birselde ne kadar iyi oldukları, oradakilerin kendilerini nasıl el üstünde tutup, değer verdiği, sevgi ve saygıyla karşılandığı üzerinde düşünürler. Çevrelerinden sürekli övgü, alkış beklerler. Sıra beklemek, izin istemek, yol vermek onların sözlüğünde olmayan kavramlardır. Çünkü kendilerine göre hersele hakları vardır ve daima bir öncelikleri olduğu düşüncesi içindedirler. Başkalarından bu konularda destek ve yardim göremediklerinde öfkelenirler. Başkalarını kendi isleri ve keyfi için köle gibi kullanabilir, yakın çevrelerini üst düzey ya da kendilerini pohpohlayacak kişilerden seçerler (en güzel ,en tanınmış kişiyle görünmek, arkadaşlık etmek, bu amaçla o tur kişilerin bulunduğu sosyal klüp, derneklere girip,faaliyetlerde bulunmak gibi).

Diğer kişilerin içinde bulundukları durumlar konusunda aşağılayıcı, eleştirici, ilgisiz ve hafife alır bir tavır sergilerken, kendinin karsılaştıklarını derinlemesine aktarmaya çalışarak cifte standart uygulayabilirler.
    Herkesin başarısına haset edip, onların hiç birsele layık olmadıkları, kendilerinin de isterlerse kolayca onu yapabileceklerini düşünürler.

Kendilerine yapılan en ufak yapıcı eleştiri ya da düzeltme,ekleme ve öneri bu kişileri ağır bir şekilde yaralayabilir. Bu durumda küçük duşmuş, mahvolmuş ,ortada bırakılmış hissedebilirler. Bu durumda aniden hiddetlenip, kırıcı olabilirler. Bunlardan ötürü sosyal ilişkileri bozuk olup başarıları devamlı olamaz. Başkaları ile yarışma gerektiren islerde yenilme riski nedeniyle ,bu islere karsı isteksizlikleri is ve sosyal hayatta beklenen düzeyin altına düşmelerine yol açabilir.

Birlikte bulunabilen rahatsızlıklar:
    -Majör depresyon
    -Distimi
    -Anoreksia nervosa
    -Madde kullanım bozukluğu
    -Kişilik bozuklukları ( histrionik, borderline,
    antisosyal, paranoid k.b.)

Kimlerde görülebilmektedir:
    Vakaların yarıdan çoğunu erkekler oluşturmaktadır. Toplumda % 1 den daha az oranda görülmektedir.

Tedavi:
    Bireysel psikoterapi uygulanmalıdır. Tedavide kişiliğe ait abartılı beklentiler, düşünceler ve davranışların uygun ve gerçekçi olanlarla değişimi, kişiler arası yaklaşımların düzeltilmesi ve kırılgan yapı üzerinde çalışılır.

donuşumkonagı . net den alıntıdır .

Karar Dönemi
    Yer
    İzmir

Böyle bir insanla çalışmak bile azap vericidir herhalde,aslında bu insanlara karşı nasıl savunma oluşturmalı, bunları da öğrenmek lazım.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Narsisistik kişilik bozukluğu

Genel özellikleri: Üstünlük duygusu, beğenilme gereksinimi ve empati yapamama temel özellikleridir. Benlik saygıları kolay zedelenebilir. Yaygınlığı %2-6 olarak bilinmektedir. Bu tanıyı alanların %50-75’i erkektir.

Tanı:
    Narsisistik kişilik bozukluğu, DSM-IV tanı ölçütleri

A. Aşağıdakilerden en az beşinin olması ile belirli, genç erişkinlik dönemimde başlayan ve değişik koşullar altında ortaya çıkan, üstünlük duygusu, beğenilme gereksinimi ve empati yapamamanın olduğu sürekli bir örüntüdür.

1. Kendisinin çok önemli olduğu duygusunu taşır.
    2. Sınırsız başarı, güç, zeka, güzellik veya kusursuz sevgi düşlemleri üzerine kafa yorar.
    3. Özel ve eşi bulunmaz birisi olduğuna ve ancak başka özel veya toplumsal durumu üstün kişilerin kendisini anlayabileceğine ya da ancak onlarla arkadaşlık edebileceğine inanır.
    4. Çok beğenilmek ister.
    5. Hak kazandığı duygusu vardır.
    6. Kişilerarası ilişkileri kendi çıkarı için kullanır, amaçlarına ulaşmak için başkalarının zayıf taraflarını kullanır.
    7. Empati yapamaz.
    8. Çoğu zaman başkalarını kıskanır ya da başkalarının kendisini kıskandığını sanır.
    9. küstah, kendini beğenmiş davranış ve tutumlar sergiler.

http://www.uzunhayat.com
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi

Wink ''lila''dan herkese selam

yeni üyeyim,henüz site içerklerini geziyorum.bol paylaşımlı günler diliyorum

Karar Dönemi
    Yer
    Montreal

Bunlar bana narsizm ozelliklerinden cok assagilik kompleksi gibi geldi. Bana gore Narsizm guce dayanirken ve evrim icinde onemli bir etkenken bunun tam tersi assagilik kompleksi ise hukmetmeye dayanir. Acmak gerekirse guc istegi (benim tanimimda narsizm),hukmetme istegi (assagilik kompleksi) taban tabana zittir. Hukmetme istegi assagilik kompleksinden gelir.Kisi kendine,onlardan asagi degil ustun oldugunu kanitlayabilmek icin digerlerine hukmetmek ister. Narsizmde insanlarin butun eylemleri kendine yoneliktir,butun hizmetleri kendine hizmettir,butun sevmesi kendini sevmesidir.Assagilik kompleksinde ise kisinin eylemleri ne kendisine hizmet eder ne kendisine yoneliktir nede kendisini sever fakat bunu kendine unutturmak icin bu dediklerinizi yapar yane;

2. Sınırsız başarı, güç, zeka, güzellik veya kusursuz sevgi düşlemleri üzerine kafa yorar.
    3. Özel ve eşi bulunmaz birisi olduğuna ve ancak başka özel veya toplumsal durumu üstün kişilerin kendisini anlayabileceğine ya da ancak onlarla arkadaşlık edebileceğine inanır.
    4. Çok beğenilmek ister.
    6. Kişilerarası ilişkileri kendi çıkarı için kullanır, amaçlarına ulaşmak için başkalarının zayıf taraflarını kullanır.
    7. Empati yapamaz.
    8. Çoğu zaman başkalarını kıskanır ya da başkalarının kendisini kıskandığını sanır.

Guc isteminde ise(bana gore narsizm) kisi kendini sevdigi icin baskalarinida sever. Istegi sadece acilip ciceklenmek butun yeteneklerini ve kapasitesini disa vurmak ister. Digerlerini dislamaz ama gelismek icin toplumun deger yargilarinin disina cikar yadirganabilir. Assgilik kompleksinin aksine digerlerini kendi assasina cekmek yerine digerlerini kendisinden assagi olanlari kendi seviyesine cekmeye calisir ve boylece toplumun olumlu yonde evrimlesmesine katkida bulunur. Guc istegi yeni seyler yapilmasina katkida bulunurken assagilik komplekside yikicilik getirir. Narsizm bireylerin guzellesmesine bile katkida bulunur. Nasilmi her kadin cinsel anlamda narsisttir. Kendini bir sekilde begenir bu nedenle ayna karsisinda daha fazla zaman harcar.Kadinlar sanilanin aksine sekse soguk degillerdir fakat kendi narsizmleri sonucu sokak agzinda yanlis erkege vermekten korkar. Bunun neslin gelismesine yane evrime katkisi vardir. Kadin dogustan narsist oldugundan her erkegi begenmez ve kenden guc olarak daha ustununu ister. Boylece en alt basamaklarda ki erkekler ciftlesemeyerek elenirken insan nesli guclenir. Eger kadin cinsel narsist olmak yerine cinsel assagilik kompleksi (hukmetme istegi) ile dogsaydi kendi hukmedebilecegi zayif erkek ister bu durumda insan irki ileriye gidecegine geriye giderdi. Kisacasi guc istegi yane benim tanimimla narsizm kiside ben daha iyisine layigim dedirterek sosyo ekonomik ilerleme getirirken assagilik kompleksi yane hukmetme istegi toplum bunu isteyenden ileri oldugundan toplumu geriletmeye calisir. Benim istatiki gozlemim toplumun %10 kesimi narsist guc istegi ile dolu iken %10 ise hukmetme assagilik kompleksi ile doludur. Kalan % 80 lik kesim ise bu ikisinin mucadelesinde piyon gorevi gorur.

Alıntı 9 ŞUBAT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Genel özellikleri: Üstünlük duygusu, beğenilme gereksinimi ve empati yapamama temel özellikleridir. Benlik saygıları kolay zedelenebilir. Yaygınlığı %2-6 olarak bilinmektedir. Bu tanıyı alanların %50-75’i erkektir.

Tanı:
    Narsisistik kişilik bozukluğu, DSM-IV tanı ölçütleri

A. Aşağıdakilerden en az beşinin olması ile belirli, genç erişkinlik dönemimde başlayan ve değişik koşullar altında ortaya çıkan, üstünlük duygusu, beğenilme gereksinimi ve empati yapamamanın olduğu sürekli bir örüntüdür.

4. Çok beğenilmek ister.
    7. Empati yapamaz.

http://www.uzunhayat.com
    Konu alkazar tarafından (15-11-2008 Saat 01:58 PM ) değiştirilmiştir.

Cahillik Dönemi negatif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bu bir hastalık neticede sağlıklı bir sonuç bekleyemeyiz..böyle biriyle arkadaş olsam tabi hastalığı yüzünden böyleyse söylediği hiçbir şeye bozulmam..kişilik bozukluğu terimine de sinir olmaya başladım yavvv..tıp dünyası başka bir şey bulsun.ben okb yim..bozuk karakterli miyim yani allah allah...şuna algı bozukluğu desek olmaz mı?
    GÖZLERİNDEN ANLADIM ÖNCE SONRA SÖZLERİNDEN... HİÇ Mİ SEVMEDİN HİÇ Mİ SEVİLMEDİN? YAĞMURDA YAŞATMAZ SENİ GÜNEŞTE ARTIK MEVSİM SONBAHAR

Karar Dönemi

Standart .

Alıntı alkazar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunlar bana narsizm ozelliklerinden cok assagilik kompleksi gibi geldi. Bana gore Narsizm guce dayanirken ve evrim icinde onemli bir etkenken bunun tam tersi assagilik kompleksi ise hukmetmeye dayanir. Acmak gerekirse guc istegi (benim tanimimda narsizm),hukmetme istegi (assagilik kompleksi) taban tabana zittir. Hukmetme istegi assagilik kompleksinden gelir.Kisi kendine,onlardan asagi degil ustun oldugunu kanitlayabilmek icin digerlerine hukmetmek ister. Narsizmde insanlarin butun eylemleri kendine yoneliktir,butun hizmetleri kendine hizmettir,butun sevmesi kendini sevmesidir.Assagilik kompleksinde ise kisinin eylemleri ne kendisine hizmet eder ne kendisine yoneliktir nede kendisini sever fakat bunu kendine unutturmak icin bu dediklerinizi yapar yane;

4. Çok beğenilmek ister.
    7. Empati yapamaz.

Guc isteminde ise(bana gore narsizm) kisi kendini sevdigi icin baskalarinida sever. Istegi sadece acilip ciceklenmek butun yeteneklerini ve kapasitesini disa vurmak ister. Digerlerini dislamaz ama gelismek icin toplumun deger yargilarinin disina cikar yadirganabilir. Assgilik kompleksinin aksine digerlerini kendi assasina cekmek yerine digerlerini kendisinden assagi olanlari kendi seviyesine cekmeye calisir ve boylece toplumun olumlu yonde evrimlesmesine katkida bulunur. Guc istegi yeni seyler yapilmasina katkida bulunurken assagilik komplekside yikicilik getirir. Narsizm bireylerin guzellesmesine bile katkida bulunur. Nasilmi her kadin cinsel anlamda narsisttir. Kendini bir sekilde begenir bu nedenle ayna karsisinda daha fazla zaman harcar.Kadinlar sanilanin aksine sekse soguk degillerdir fakat kendi narsizmleri sonucu sokak agzinda yanlis erkege vermekten korkar. Bunun neslin gelismesine yane evrime katkisi vardir. Kadin dogustan narsist oldugundan her erkegi begenmez ve kenden guc olarak daha ustununu ister. Boylece en alt basamaklarda ki erkekler ciftlesemeyerek elenirken insan nesli guclenir. Eger kadin cinsel narsist olmak yerine cinsel assagilik kompleksi (hukmetme istegi) ile dogsaydi kendi hukmedebilecegi zayif erkek ister bu durumda insan irki ileriye gidecegine geriye giderdi. Kisacasi guc istegi yane benim tanimimla narsizm kiside ben daha iyisine layigim dedirterek sosyo ekonomik ilerleme getirirken assagilik kompleksi yane hukmetme istegi toplum bunu isteyenden ileri oldugundan toplumu geriletmeye calisir. Benim istatiki gozlemim toplumun %10 kesimi narsist guc istegi ile dolu iken %10 ise hukmetme assagilik kompleksi ile doludur. Kalan % 80 lik kesim ise bu ikisinin mucadelesinde piyon gorevi gorur.
    çok ilginç ve doğru bir tesbit bana göre
    narsizmi çok araştırdım, böyle bir yorumla ilk defa karşılaştım
    çok da mantıklı geldi

ben bir rockstar olmak istiyorum, telefonum durmadan çalsın istiyorum. Kızlar bana tapsın istiyorum, odam sütyenden geçilmesin istiyorum. Kendi aralarında benden bir seks tanrısıymışımcasına bahsetsinler istiyorum. Erkekler bana saygı duysun istiyorum, hatta bu tam olarak ne istediğimi anlatmaya yetmiyor. Benden biraz da korksunlar istiyorum, beni eleştirmeye hadlerinin olmadığına inansınlar istiyorum. Bununla da bitmiyor isteklerim, insanlar planlarını yapmadan önce bana danışsınlar istiyorum, ben okay vermediğim müddetçe isteklerini ertelesinler istiyorum. Aynı zamanda bir seks tanrısı, komutan, yargıç, entellektüel otorite olmak istiyorum. Hepsi olsun, bir an önce olsun istiyorum. Sabretmeyi bilmiyorum, beklemeyi sevmiyorum. Ben tanrı olmak istiyorum. Bunu hakettiğime inanıyorum.

Gelelim gerçeklere, çünkü yaşadığım hayat hiç de böyle değil. Yapayalnızım, kimse dediklerime zerre itimat etmiyor. Kimse benimle görüşmek, birlikte olmak istemiyor. Hayatım başarısızlıklarla ve depresyonlarla dolu. Ama burda anlaşılması gereken nokta şu, ben hala kendimin mükemmel olduğuma inanıyorum, hayatım hala "ben" le dopdolu. Çünkü buna sebep olan mekanizma herneyse çok gerçek, çok içten bir şey bu. Bazen bu kadar gerçek olduğunu düşündüğüm şeyin bir yanılsama olduğunu, bütün çıplaklığıyla farkediyorum. Burda yol ikiye ayrılıyor: Ya bu hissettiğim duygunun anlık bir duygu olduğuna, başkalarının bende yol açtığı bir acizlik olduğuna inanarak depresyona girmeliyim ya da yaşadığım acizliği sahiplenip en baştan başlamalıyım. Bazen birini bazen diğerini seçiyorum.... Alın size bir adamın dramı ya da nasıl isterseniz öyle deyin: Akıntıya karşı kürek çeken adamın hikayesi deyin isterseniz savaş deyin ya da isterseniz acizlik deyin. yine de sizin ne dediğiniz çoğu zaman hiç farketmiyor...

Cahillik Dönemi balık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı johnfletcher Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben bir rockstar olmak istiyorum, telefonum durmadan çalsın istiyorum. Kızlar bana tapsın istiyorum, odam sütyenden geçilmesin istiyorum. Kendi aralarında benden bir seks tanrısıymışımcasına bahsetsinler istiyorum. Erkekler bana saygı duysun istiyorum, hatta bu tam olarak ne istediğimi anlatmaya yetmiyor. Benden biraz da korksunlar istiyorum, beni eleştirmeye hadlerinin olmadığına inansınlar istiyorum. Bununla da bitmiyor isteklerim, insanlar planlarını yapmadan önce bana danışsınlar istiyorum, ben okay vermediğim müddetçe isteklerini ertelesinler istiyorum. Aynı zamanda bir seks tanrısı, komutan, yargıç, entellektüel otorite olmak istiyorum. Hepsi olsun, bir an önce olsun istiyorum. Sabretmeyi bilmiyorum, beklemeyi sevmiyorum. Ben tanrı olmak istiyorum. Bunu hakettiğime inanıyorum.

Gelelim gerçeklere, çünkü yaşadığım hayat hiç de böyle değil. Yapayalnızım, kimse dediklerime zerre itimat etmiyor. Kimse benimle görüşmek, birlikte olmak istemiyor. Hayatım başarısızlıklarla ve depresyonlarla dolu. Ama burda anlaşılması gereken nokta şu, ben hala kendimin mükemmel olduğuma inanıyorum, hayatım hala "ben" le dopdolu. Çünkü buna sebep olan mekanizma herneyse çok gerçek, çok içten bir şey bu. Bazen bu kadar gerçek olduğunu düşündüğüm şeyin bir yanılsama olduğunu, bütün çıplaklığıyla farkediyorum. Burda yol ikiye ayrılıyor: Ya bu hissettiğim duygunun anlık bir duygu olduğuna, başkalarının bende yol açtığı bir acizlik olduğuna inanarak depresyona girmeliyim ya da yaşadığım acizliği sahiplenip en baştan başlamalıyım. Bazen birini bazen diğerini seçiyorum.... Alın size bir adamın dramı ya da nasıl isterseniz öyle deyin: Akıntıya karşı kürek çeken adamın hikayesi deyin isterseniz savaş deyin ya da isterseniz acizlik deyin. yine de sizin ne dediğiniz çoğu zaman hiç farketmiyor...
    vay be çok ilginç.. Özellikle sonunda demişsin ya "yine de sizin ne dediğiniz çoğu zaman hiç farketmiyor..." .. Müthiş bi itiraf bu, bence şu halinle de ilginç birisin.

Bana kalırsa kişilik bozukluklarının mekanizması tam çözülemedi hatta psikoloji ve psikiyatrinin insan ruhunu tam çözemediğini düşünüyorum, belki zamanla olur.

Yalnız depresyona girmekten daha uygun bir seçeneğin daha var : Kendine ulaşılabilir hedefler koymak. Bu düşüncelerin gitmesin varsın, bunlara alışarak ya da bunlarla yaşamaya çalışarak küçük hedefler koymak ve ulaşmak. Bu bi kitabı bitirmek bile olabilir. Ne dersin
    Hayatı emen karanlık.

teşekkürler balık, çok önemli bir noktayı tekrar hatırlattığın için bana. dediğini yapmaya çalışacağım.

Sayfa 1/2 12 SonSon