Merhaba,

Benim uzun yıllardır tanıdığım bir arkadaşım var. Bir bayan ve 22 yaşında. Oldukça sosyal biri, hoş sohbet ve de çevresi tarafından her zaman ilgi gören biri. Uzun zamandır onu gözlemleyip anlamlandıramadığım davranışlarını çözmeye çalışıyorum. Şöyle ki, arkadaşım etrafındaki insanlardan (özellikle erkeklerden) sürekli ilgi görmeyi bekliyor, gittiği yerler ve yaptıklarıyla ilgili yalanlar söylüyor. Aynı anda birkaç kişiyle çıkıyor... Başlangıçta erkeklere çok düşkün olduğunu düşünmüştüm, ama daha sonraları farkettim ki erkeklerden yararlanmak, maddi isteklerini elde etmek gibi nedenlerle bu tür davranışlar gösteriyor. Arkadaşlarını sürekli değiştiriyor, farklı kişilerle tanışmayı, farklı yerler görmeyi çok seviyor. Bununla birlikte davranışlarını tam bir bilinçle yaptığını sanmıyorum. Ayrıca herhangi bir yalanı ortaya çıktığında kesin bir reddetme, sinirlilik ve kaçma şeklinde davranışlar gösteriyor.

Babası, ailesinin maddi, manevi ihtiyaçlarını gidermekte hep başarısız oldu. Maddi olarak eve düzenli para getirmediği gibi, çocukları ve eşiylede neredeyse hiç ilgilenmedi. Annesi ise ev ortamında sürekli eşini kötüleyen, onu yerden yere vuran bir tavır içinde oldu. Bu nedenle arkadaşımın, babası ve annesinin bu durumundan kötü etkilendiğini düşünüyorum. Yaptıklarıyla bir nevi erkeklerden(babasından) intikam aldığını zannediyorum.

Ben ondan 5 yaş büyüğüm, benim görüşlerime diğer herkesten daha fazla önem veriyor. Onun için bir baba veya eş modeli gibi olduğumu zannediyorum. Çünkü söylediği yalan dahi olsa çoğu kez yargılamadan, tepki vermeden dinliyorum. Aksi şekilde davransaydım zaten benimle irtibatını çoktan keserdi diye düşünüyorum.

Ona yardım etmek istiyorum. Sosyoloji, psikoloji ve aile içi davranışlar konularında hep meraklı bir okuyucu oldum. Yani az bilgi sahibi olan hiç bilgi sahibi olmayandan daha tehlikeli olacağı için, harekete geçmeden önce bu konuyu danışmak istedim.

Onun önce sorununun farkına varması gerektiğini düşünüyorum, sonrasında da bir psikoloğa görünmesi gerektiğini. Fakat o aşamaya gelmeden önce ona nasıl davranmalıyım, düzelmesi için ona nasıl yardımcı olabilirim?

psikolog arkadaşlar cevaplayabilirse sevirinirim.

teşekkür ederim

.