Pozitif Düşünce

Çoğu öğrenci yeterince ders çalışrığını ancak yinede başarılı olamadığını söyler. Peki bu başarısızlığın nedeni ne? Acaba çalışma için gerekli olan zamanı ayırmamıza rağmen hala neden istediğimizi elde edemiyoruz? Çalıştığımız konuyu anlamak için neler yapabiliriz? Başarılı olan diğer insanlardan farkımız ne?

İnsanlardan birçoğu yapmak istediği iş için gerekli olan ilk adımları atmadan zihnen yenilgiye hazır bir psikoloji taşıyor. Yenilgiye hazır bir insanın başarısı mucizeye kalmıştır. Fransız kahramanı Jean Dark'ın güzel bir sözü var "Bütün savaşlar önce insanın zihninde kazanılır". Beyninde başaracağında inanmayan insanlar zaten uygulamdada gerekli olan enerjiyi kendinde bulamayacaklardır. Size Roger Bannister'in hikayesini anlatmak istiyorum. Bu adam bir atlet. Yüzlerce yıl olimpiyatlar düzenlenmiş ancak hiçbir zaman bir mil, dört dakikanın altında koşulamamış. İnsanların kafasında bir milin dört dakikanın altında koşulması mümkün değil yargısı güçlenmeye başladı. Ta ki 1954 yılına gelinceye kadar. 1954 te kahramanımız bu adam bir mili dört dakikanın altında koşarak zihinlerde bir beton gibi engel oluşturmuş bu düşünceyi paramparça etmiş. Peki herşey bununla bitmiş mi? Kesinlikle hayır. O yıl içerisinde enterasan bir şey daha olmuş. Tam 37 kişi bu adamdan sonra dört dakikanın altına inmiş. Ne oldu da bu insanlar yüzlerce yıl başarılamayan bir işin üstesinden geldiler. Yeni bir ayakkabımı icat edildi, yoksa hızlarını arttıran bir motormu bulundu? Yoksa bir kişinin imkansız denilen birşeyi başarması inanların pozitif düşünmesinemi neden oldu?

Bir işi başarmanın en önemli motoru insan beynidir, zihnidir. Eğer beyninizdeki engelleri ortadan kaldırabilirseniz başaramayacağınız hiç bir iş yoktur. Örneğin bir sözel öğrencisi matematik dersinin başına oturup, kafasında "Ben bu işi başaramam" düşüncesini taşıyorsa kendisi için en büyük engeli oluşturuyor demektir.

Hayatta başarıyı yakalayabilmiş ya da yakalayacak olanlar, her zaman pozitif düşünceyi taşımış olan insanlar arasından çıkmıştır ve çıkacaktır. Her olumsuzluğu ve yanlışlığıatılan bir adım olarak gören Edison, bu olumlu düşüncesinin karşılığını fazlasıyla almıştır. O nedenle şimdiden kafanızda ki bu tip olumsuz düşünceleri öldürün. Hem de bir daha dirilmeyecek şekilde.

metu.edu.tr