5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Okulda Madde Kullanımı.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Okulda Madde Kullanımı.

Cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey, kişilik, aile yapılanmaları gibi etkenlerin yanı sıra okul başarısında düşme ve okul kuralları ile çatışan, sorunlu öğrenci olarak adlandırılan gruptaki gençlerde madde kullanımı açısından kuvvetli risk taşırlar. Sistem içinde kendilerini tanımlayamayan bu genç insanlar kuraldışı kimlik tanımlaması ile beraber uyuşturucu ile rahatça tanışabilmektedirler. Önceleri kendilerine bedava sunulan maddeyi kullanmaya başlayan bu insanlar daha sonra bunları arkadaşlarına da satmaya başlamaktadırlar. Emniyet Genel Müdürlü istatistikleri de sorunlu öğrenci olarak tanımlanabilecek gruptaki yakalanmaların belirgin şekilde fazla olduğunu desteklemektedir.
    Bunun yanında eğlence mezesi olarak son yıllarda kullanımı hızla artan sentetik uyuşturucular da okul çağı gençleri için tuzağa düşmelerinde sunulan yemlerdir. Enerji hapı, mutluluk hapı gibi isimlerle resmen reklamı dahi yapılan bu uyuşturucular eğlence ortamlarında gençler tarafında bir doping malzemesi olarak algınabilmekte ve rahatlıkla tüketilebilmektedir. Kullanan gençlerin savunmaları ise kullandıkları maddelerin etkilerinin geçici olduğu, enerji verdiği ve zihin açtığı şeklinde safiyane biçimde olabilmektedir.

Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği'nce Türkiye'nin uyuşturucu konusundaki ilk karşılaştırmalı araştırması niteliğini de taşıyan, Doç. Dr. Kültegin Ögel koordinatörlüğünde, İstanbul'un 15 ilçesindeki 43 okulda, 104 sınıfta eğitim gören 3 bin 168 lise 2 öğrencisi ile yapılan araştırma sonuçlarında:

Tütün kullanımının 2004 yılında 2001'e göre yüzde 72. 7, alkol kullanımının da yüzde 17. 6 oranında düştüğü, esrar kullanımının ise 2001 yılına göre yüzde 75 artış gösterdiği,
    Uçucu madde kullanımının yüzde 40. 5, yeşil reçete ile satılan yatıştırıcı hap kullanımının yüzde 15. 8, uyuşturucu hap kullanımının yüzde 184. 6, sentetik hap kullanımının yüzde 287. 5, eroin kullanımının yüzde 100 artış gösterdiği,
    Madde kullanımının erkeklerde kızlara göre daha yaygın olduğunu ancak son yıllarda kızlarda da artış kaydedildiği,
    En kolay bulunabilen zararlı maddenin 2001'de uçucu maddeler iken, 2004'te esrar olduğunu, bulunabilirliği en fazla olan maddenin de sentetik hap olan ecstasy olduğu kaydedilmiştir.

Uzm. Psk. Orhan Gümüşel
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi
    Yer
    izmir

Standart zaman dilimleri yok sanki

ben uzun süre madde bağımlısıydım çoğunu 4 sene olucak bıraktım sonuncusunuda 3 haftadır kullanmıyorrdum ama 3 gün önce yine isyan dönemimde 1kereliğine tekrarladım.Ve şuan kaybettiğim 10 seneyi bulmaya çalışıyorum sanki bu on sene ben hiç varolmamış gibiyim.Ve şuan yeniden başlamaya çalışrken tekrar iş arkadaşhatta kendime hayat kurmam gerekiyor ama ben evim market ve internet haricindeki herşeyden korkuyorum.Ve herşeyin yeniden başlamasınndan.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı kayıptarantula Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben uzun süre madde bağımlısıydım çoğunu 4 sene olucak bıraktım sonuncusunuda 3 haftadır kullanmıyorrdum ama 3 gün önce yine isyan dönemimde 1kereliğine tekrarladım.Ve şuan kaybettiğim 10 seneyi bulmaya çalışıyorum sanki bu on sene ben hiç varolmamış gibiyim.Ve şuan yeniden başlamaya çalışrken tekrar iş arkadaşhatta kendime hayat kurmam gerekiyor ama ben evim market ve internet haricindeki herşeyden korkuyorum.Ve herşeyin yeniden başlamasınndan.

arkadaşım bizler yanındayız ,bizlerle paylaşmaya çalış elimizden geldigince sana yardımcı olmaya çalışırız.

tek başına direnmen zor olur ama yanında bizleri hisseder ,seni yalnız bırakmadıgımızı duşunursen bu dertten çok daha kolay kurtulacagına inanıyorum.
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi

Smile oğlum

Merhaba.... Sitenize yeni üye oldum.Bu ilk mesajım .Ben bir anneyim. Oğlum 25 yaşında ve madde bağımlısı.Onun madde bağımlısı olduğunu öğreneli bir yıl oldu. Öğrendiğimde dünyam yıkıldı sanki. O ' na yardım etmeye ve kurtarmaya çalışıyorum.Henüz başaramadık.Ailece onun yanındayız ama olmadı.AMATEM'de Bir ay yatarak tedavi gördü.Nafile....Çıktıktan sonra gene başladı.Tedaviye ikna etmek kolay olmadı .Doktorumuzun ısrarı ve bizim ısrarımız ile AMATEM de yattı.O kadar umutluydumki kurtulacağından.Ama bizim zorlamamızla olduğu için başaramadık.Aslında oğlum da kurtulmak istediğini soylüyor ama başaramıyor.Bundan kurtulması için önce kendisinin kararlı olması gerekiyor.Ne yapmalıyım ya da daha neler yapmalıyız da onu kurtrmalıyız bu illetten bilmiyoruz. Bana bu konuda yardım edecek birileri olmalı son nokta da olduğumu düşünmüyorum.Daha yapılacak şeyler olmalı ama neler.....Bilen varsa bana akıl versin yol göstersin.Esrar kullanımı ne kadar çok yaygınmış işin içine girince öğrendim.Esrar kolay ve ucuz alınan madde.Ulaşması en kolay uyuşturucu Adeta sigara gibi rahat ulaşıyorlar.Beş yıldır kullanıyormuş .Biz yeni öğrendik.Anlatılmaz üzüntüler içindeyim.İlaç tedavisi ve Amatem deki görüşmeler devam ediyor.Sonuç yok. Bilişsel davranış terapisi ile sonuç alabilirmiyiz?Nereden yardım alabilirim?Kim ne biliyorsa bana yardım etsin.Sağlıkla kalın sevgisiz kalmayın .Şimdiden teşekkürler.

Karar Dönemi TheDarkmeLy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    anKara ...

5 sene az bı süre degıl O kesin kararlı olmadıgı sürece yapacak bişey yok .. Gerekirse başka bi şehire gideceksiniz .. her daim yanında oldugunuzu göstereceksiniz ona ilgisini cekebılecek bi ugras bulacaksınız dısarda aramamalı sevgıyı .. Tıbbı tedavıler devam etmelı tabıı kı .. Direk kesmiyorlar zaten vucut tepkı vermesın dıye yavas yavas kesıyolar bu sure ıcınde uyutuyolar .. umarım en kısa zamanda kurtulursunuz bu ılletten
    Bilirim cok kirlidir ask sicilim ,
    Sadakat konusunda da pek iddialı değilim...
    Ama bu kez farklı olsun diye
    Sen denersen bende denerim ...

Teoman-Mavi kuş ve Kücük kız