Kişisel gelişim kitaplarının bazılarından sizler için bir derleme yaptık. Faydasını görmenizi umuyoruz.

1. Marc McCormack - Harvard'ta Neler Öğretilmez?

Kendisi de bir işadamı olduğunu söyleyen yazar, iş hayatında edindiği tecrübelerini damıtıp bizlerin faydasına sunuyor.

• Hepimiz kendi arzumuzla iş dünyasında bulunmayı seçtik. Bundan şikayet etmeyelim. Yoksa, pekala başka bir yerde başka bir işle de geçimimizi sağlıyor olabilirdik.

(Bu adamın hangi dünyada yaşadığını merak etmeden edemiyor insan. Ailesini geçindirmek için zor bela bulduğu bir işte ömür tüketenlerle sanki alay eder gibi, değil mi?)

• Yabancı bir ülkeye gidecek olursanız, o ülkenin kendi havayolunu tercih edin. İneceğiniz havalimanının en elverişli terminali mutlaka yerli havayolları için ayrılmıştır. Hem zaman kazanırsınız hem de daha az sıkıntı çekersiniz.

(Sayın okurlara tavsiyemiz: Patagonya'ya yapacağınız bir sonraki ziyarette Patagonia Aerolineas havayolunu tercih ediniz)

• (Kitabın son bölümünden alıntı) Bir çok kişi bana burada yazdığım şeyleri kendim de yapıyor muyum diye soruyor. Cevabım hayır, ama yapsam daha iyi olurdu gibi geliyor bana.

(Yazarın okuruyla nasıl dalga geçtiğinin itirafı!)

2. John Gray - Mars & Venüs Dizileri

• Annelerimiz bir erkeğin kalbine giden en kısa yolun midelerinden geçtiğini söylerken on santimlik bir hata yapmışlardı. Erkeğin kalbine giden en kısa yol sekstir.

• Tanrı'nın kadınlara daha yuvarlak hatlı bir beden vermesinin nedeni, erkeklere ellerini dairesel hareketlerle dolaştırmalarını anımsatmaktır.

• Bulaşık yıkamak harika bir önsevişmedir.

• Kadının telefon numarasını aldıktan sonra erkek hiç olmazsa en az bir kere kadını mutlaka aramalıdır.

• Buluşmalarında herşey gerçekten yolunda gittiği halde erkek yine de kadını aramayabilir.

• Erkek genellikle telefon etmeyerek ilişkisini kibar bir şekilde noktaladığını düşünür.

(Yazarımız yukarıdaki iki madde arasındaki bariz çelişki ve tutarsızlığı farkedememiş)

• Bilgisayarınızı kurmakta güçlük çekiyorsanız, bir bilgisayar fuarına giderek doğru erkekle karşılaşabilirsiniz.

• Eşi ölmüş ya da boşanmış olan (karşı cinsten) eski bir arkadaşınızla ilgilenmeye başlayın. Aranızda yeni bir şeyler oluşabilir.

• İnsanlar genellikle mutfaklarda konuşmaktan hoşlanırlar. Yiyeceklerin bulunduğu yerlerden ayrılmayın. Sağlıklı yiyecekleri tercih ediyorsanız arasıra hamburgercilere de gidin.

• Uçaktayken tuvaletlere yakın yerlerden birine oturun ve kuyrukta bekleyenlerle sohbet edin.

(Böyle bir sohbette neler konuşulabileceği Cem Yılmaz'lık bir skeç konusu olur herhalde?)

• Doğru yerlere bakarak zamanla doğru kişiyi bulabilirsiniz ama bazen de doğru yerlerde yanlış kişileri de bulabilirsiniz.
(Bu cümleyi biz de anlamadık ama herhalde önemli bir bilgi var burada)

3. Les Giblin - İnsan İlişkilerinde Kendine Güven ve Güç Elde Etmenin Yolları

• Mutlu bir bireyin etrafına mutluluk dağıtma olasılığı, mutsuz bir bireye nazaran daha yüksektir. Zengin bir insan, ömrünün tümünü kayıplarla geçirmiş birine kıyasla, ilişkide bulunduğu insanlara daha fazla şeyler kazandıracaktır.

(Bu yazar, Turgut Özal’ın “Ben zengini severim” özdeyişini benimsemiş görünüyor)

• İnsanlarla iyi geçinmek için kitaplara ihtiyacınız yok.
(Ama bu değerli bilgiyi edinmek için siz gene de bu kitabı almak zorundaydınız, anlıyorsunuz değil mi?)

• (Son bölümde) Ben sizin hatalarınızı bilmiyorum. Bilsem de bunları size söylemezdim. Sizi ‘iyi’ yapmaya çalışmak benim görevim değildir.

4. Richard Carlson - Ufak Şeyleri Dert Etmeyin

• Hayatın adil olmadığını kabullenmezsek, merhamet duyma eğilimi belirir. Merhamet ise doğal olarak yenilgiyi kabullenen bir duygudur ve kimseye bir yararı olmadığı gibi, herkesin kendini daha kötü hissetmesine yol açar.

(Alenen ‘merhametsiz’ olmayı tavsiye eden bir söylem)

• Bugün gidip bir stres yönetimi kursuna katılacak olsanız, büyük ihtimalle size öğretecekleri şey, buna dayanma gücünüzü artırmak olacaktır. İnsanlara strese dayanma gücünü artırmayı öğretirseniz, o oranda stresleri artacaktır.

(Kitaptaki en akıllıca cümlelerden biri bu)

• Bir yazar ya da herhangi birşey olabilmek için atılacak ilk adım en büyük eleştirmeninizi susturmaktır... yani kendinizi...

(Bu kitapları yazabilen kişilerin işe nereden başladıklarını da böylece anlamış oluyoruz)

http://www.guncel.net