Gaziantep’te Mehmet Rüştü Uzel Endüstri Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Mehmet Akman’ın hazırladığı proje sayesinde öğrenciler kötü alışkanlıklardan arkadaşlarının yardımıyla kurtuluyor. ‘Faydalı insan projesi’ ağaç dalı koparmaktan okuduğu kitabı bitirememeye kadar bir dizi kötü alışkanlığı öğrencilerin hayatından çıkarmayı amaçlıyor.

Kimi ağaçların dallarını koparıyor, kimi başladığı kitabı bitiremiyor, kimi arkadaşının kulağını çekiyor… Küçücük görünen bu alışkanlıkları edinen öğrenciler kolay kolay kurtulamıyor. Hele ki sigara ile başlayan alkol uyuşturucuyla devam eden alışkanlıklardan kurtulmak için hem öğrencilerin, hem öğretmen ve ailelerin çok büyük gayretleri gerekiyor. Bu kötü alışkanlıklara bulaşmanın ise gerekçesi çoğu zaman aynı: Arkadaş çevresi… Gaziantep’te Mehmet Rüştü Uzel Endüstri Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Mehmet Akman’ın hazırladığı bir projenin amacı ise, arkadaş çevresini kötü alışkanlıkların kazanıldığı değil, tedavi edildiği çevrelere dönüştürmek. Projede, kötü alışkanlıklarını terk etmek isteyen öğrenciler, en yakın arkadaşlarını kendilerine yardımcı seçiyor. Pilot uygulamanın başlatıldığı okulda yaklaşık 400 öğrenci, arkadaşları ve gönüllü öğretmenlerinin desteğiyle 2,5 ayda kötü huylarından vazgeçerek ‘faydalı insan’ olmayı hedefliyor.

Öğrencilerini “uyuşturucudan uzak tutmak, alkol, sigara, öğrenci ve aile geçimsizliği ile öğrenciler arasındaki geçimsizlik ve öğrenci olayları” gibi olumsuzlukları ortadan kaldırmak için yola çıkan Mehmet Akman, günlük 2-3 saatlik uyku ile ‘faydalı insan projesi’ni hazırlamış. Akman’ın projesi, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman ve Şahinbey Kaymakamı Ali Çınar tarafından çok beğenilince, görev yaptığı okulda pilot uygulama olarak hayata geçirilmiş. Akman ile 5 öğretmen ve 3 öğrenciden oluşan 9 kişilik bir komisyon kurularak, okul içinde projenin tanıtım toplantıları yapılmış. Öğrenci velileri de proje hakkında bilgilendirilmiş ve hazırlanan rozetler dağıtılarak projenin bilinirliği artırılmış.

Okulda kötü alışkanlığı olduğunu düşünen ve bundan kurtulmak isteyenler komisyona başvuruyor. Bugüne kadar, aralarında ağaçların dallarını koparma alışkanlığını bırakmak, arkadaşının kulağıyla oynamaktan vazgeçmek, sivri konuşma üslubunu düzeltmek, çok konuşmak ve çok gülmek gibi davranışlarını sona erdirmek isteyenlerin de bulunduğu yaklaşık 400 öğrenci, komisyona başvurmuş. Bu öğrenciler, en yakın arkadaşlarını da kendilerine ‘yardımcı katılımcı’ olarak belirliyor. Yardımcı katılımcılar da, arkadaşlarını 24 saat kontrol altında tutarak kötü alışkanlıklarını bıraktırmaya çalışıyor. Arkadaşı sigara içiyorsa, buna engel oluyor. Bir başkası arkadaşının ağaç dallarını koparmasına müsaade etmiyor. Uyuşturucuya merakı olan bir öğrenci, rehber öğretmen ve arkadaşının desteğiyle bu merakından kurtulmaya çalışıyor. Her öğrenci komisyondaki bir öğretmene zimmetli. Öğrencinin alışkanlığı terk ediş süreci haftalık ve 15 günlük formlarla takip ediliyor. 2,5 ayın sonunda öğrenciler, istemediği özelliklerini değiştirmiş olacak. Yardımcı öğrenciler, zorlandıkları yerlerde öğretmenlerinden; öğretmenler ise uzmanlardan yardım alabiliyor. Öğrencilerin en büyük destekçisi ise veliler. Öğrencilere proje sonunda not verilecek ve ilk 20’ye girenlerin hikâyeleri kitaplaştırılacak. Dereceye girenler ayrıca, Cumhuriyet altını, kol saati, dijital fotoğraf makinesi gibi hediyelerle ödüllendirilecek. Öğrencilerin hikâyeleri, okul dergisinde de yayınlanacak. Pilot uygulamada yüzde 50’nin üstünde başarı sağlanırsa, projenin tüm okullarda uygulanması için Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurulacak.

Uygulamanın 20 Mart’ta başladığını anlatan Mehmet Akman, ilginin çok fazla olduğunu ve diğer okullardan da talep aldıklarını söylüyor. Akman, kitap okuma alışkanlığı kazanmak, ailesiyle iyi geçinmek, arkadaşının kulağıyla oynamayı bırakmak, ağaçların dallarını koparmamak, çok konuşup çok gülmekten vazgeçmek, sabırsızlığını yenmek, test çözmeyi sevmek isteyen birçok öğrencinin projeye katıldığını anlatıyor. Projenin Mehmet Akman’a da bir faydası olmuş. Akman eşini yardımcı katılımcı seçmiş ve kısa sürede emniyet kemeri takma alışkanlığı kazanmış. Projenin aslında bir oyun olduğunu anlatan Akman, “Kendisiyle barışık, ülkesine faydalı olacak güzel insanların sayısını artırmak istiyoruz. Ayrıca sigara, alkol ve uyuşturucunun da önüne geçmeyi planlıyoruz. Bu tür zararlı maddelere merakı olan öğrencilerimize, uyuşturucunun zararlarını anlatacağız.” diyor.

Komisyona zaman zaman ilginç başvurular da olmuş. Bunlardan biri daha önce intihara teşebbüs etmiş bir öğrencinin başvurusu. Bu öğrenci başvuru formuna şunları yazmış: “Hayata küsmek istemiyorum. Ancak her şey beni boğuyor. Çok duygusal ve çok alınganım. Her şeyi çok sevmeme rağmen, duygusallığımla mücadele edemiyorum. Bu nedenle intihar etmeye bile kalktım. Ne olur bana yardım edin.” Komisyon üyesi rehber öğretmen bu başvurunun sahibini yanına alarak bir süre konuşmuş. Akman bu konuşmanın bile öğrenciyi gülümsettiğini ve hayata bağladığını anlatıyor. Akman, “Onların sorunlarıyla birebir ilgilenmek birçok olumsuzluğu çözüyor.” değerlendirmesinde bulunuyor. Projenin sahibi Akman, Kaymakam Ali Çınar’dan ve Süleyman Şişman’dan büyük destek aldıklarını ve onlara minnettar olduklarını da sözlerine ekliyor.

Serkan CANBAZ

Zaman Gazetesi Gençlik Eki
http://www.aktuelpdr.com