Sayfa 2/2 İlkİlk 12
14 sonuçtan 11 ile 14 arası

Konu: Online Terapi

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Cevap bekleyen sorular:

İnternet üzerinden psikoterapi hizmeti sunmak etik midir?
    İnternet üzerinden hizmet verecek olan terapistin sorumlulukları nelerdir?
    İnternette terapi hizmetini vermek için özel bir eğitim ya da lisans gerekli midir?
    İnternet üzerinden terapi gören kişinin bir şikayeti olduğunda kime başvurması gerekir?
    İnternet üzerinden verilen hizmetteki hukuki düzenlemeler hangi ülkenin kanunlarına göre yapılacaktır?
    Online terapi yapmaya hevesli bir terapistin özel bir kişilik yapısı var mı? Varsa eğer bu terapiyi nasıl etkiler?

devamı alttadır.
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Standart İnternette ruh sağlığı hizmeti ne durumda

İnternet üzerinde bir arama yaptığınızda internet üzerinden psikoterapi ya da danışmanlık hizmeti veren yüzlerce siteyle karşılaşıyoruz. Bunların bir kısmında e-mail yoluyla soru cevaplar tarzında danışmanlık hizmeti verilirken, diğerlerinde chat yoluyla yani yazılanların karşılıklı hemen hemen anında görüldüğü bir yazışma yoluyla ya da görüntü ve sesin internet üzerinden aktarıldığı karşılıklı görüşme yoluyla hizmet vermeye çalışmaktadır.
    Bir kısım tecrübeli psikoterapistler internet fırsatını da kullanmak istemekte ve becerilerini bu yeni ortamda kullanmaktadır. Bir kısmı da göründüğü kadarıyla internet fırsatını değerlendirerek biraz para kazanmak istemekteler.
    Bir yıldan fazla süredir internette sorulara cevap veriyorum ve binden fazla soruya cevap verdim. Görünen o ki insanlar internet üzerinden kafalarındaki sorulara cevap bulmaya çalışıyorlar. Ya kendilerine konmuş tanılar hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışıyorlar, ya da yaşadıkları sorunların bir uzmanın yardımını gerektiren bir sorun olup olmadığını anlamaya çalışıyorlar. Az da olsa online-terapi yoluyla tedavi olmak istediklerini ifade edenler de var. Görünen o ki internet ve terapi büyüyen bir pazar oluşturuyor ve bizlerin yüz yüze terapilerin yasal düzenlemelerini henüz yapamamış da olsak, internet üzerinden terapiyle ilgili yasal düzenlemelerin oluşması için bir şeyler yapmalıyız. Çünkü internet ortamından şarlatanlar çok daha kolay yerleşebilecek gibi görünüyor.

devamı alttadır.

Benim ayakkabılarımı giy

Standart Kötü bir örnek

Bazıları internet üzerinden verilen hizmeti hiç bir zaman terapi olarak isimlendirmezken, diğerleri kendilerine online terapist demektedir.
    Zaman darlığından yakınan siz danışanlarımızdan gelen öneriler doğrultusunda, sizlere kesintisiz hizmet verebilmek amacıyla psikolojik danışmanlık merkezimizi sanal ortama taşıdık.
    Sitemizin amacı, günlük hayatın yoğunluğu nedeniyle evinizden ya da iş yerinizden ayrılma güçlüğü çektiğini gördüğümüz sizlerin,vakit bulduğunuz her anda her türlü sorununuzu uzman psikologlarımızla anında ve karşılıklı konuşarak çözüm yolları bulmanıza yardımcı olmaktır.
    Seanslar sırasında isim ya da kimlik bildirmek zorunda değilsiniz. Sadece bir kullanıcı adı ve şifre belirlemeniz yeterli olacaktır.
    Ayrıca gerçek ortamda ki danışmanlık ve terapi seanslarında olduğu gibi sanal ortamda yapılan seanslarda da % 100 gizlilik prensibi geçerlidir.
    Danışmanlık konuları: (!!!???)
    Her türlü psikolojik sorununuzda ve danışmak istediğiniz her türlü konuda yardım alabilirsiniz.
    Çocuklar ve yetişkinlere ait tüm soru ve sorunlarınızı bizimle paylaşabilir,aklınıza takılan ama ne yapacağınızı bilemediğiniz konularda danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz.
    Ayrıca bir psikoterapiste gitmek istiyorsanız ve süreç hakkında bir bilginiz yoksa bu konu hakkında bilgi alabilir ve bu sürece bir adım atabilirsiniz.
    Seans bilgileri: (!!!???)
    Hazırlamış olduğumuz online seans odalarına girebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
    Sitemize üye olmanız için en altta bulunan kuralları kabul ediyorum linkine tıklamanız ve kendi dilediğiniz kullanıcı adı ve parolasını tanımlamanız gerekmektedir.
    Sitemize üye olurken sizden istediğimiz bilgilerden yanlarında * olanları mutlaka
    tanımlamanız gerekmektedir. Diğer alanları tanımlamanız zorunlu değildir.
    E - posta adresinizi tanımlamanız halinde ileride şifrenizi unutursanız tanımlamış olduğunuz bu e-mail adresine yeni şifreniz gönderilecektir.
    Üyelik bilgilerinde istenmiş olan diğer bilgiler faturalama işlemlerinde kullanılacaktır.
    Sitemiz tanımlamış olduğunuz tüm bilgilerinizi gizleyecek ve daha sonradan değiştirmenize olanak verecektir.
    Sitemize üye olarak online chat kısmında ki hangi seans odasının o an için konuşmaya uygun olduğunu görebilirsiniz.
    Online chat kısmında bulunan seans odalarına girerek psikologlarımızla görüşebilmeniz için sistemdeki güvenlikli bölgeden kredi kartı ile seans satın almanız gerekmektedir. Güvenlikli bölgede 128 bit şifreleme sistemine sahip SSL anahtarı bulunmaktadır.
    Kredi kartı bilgileriniz güvenlikli bölge üzerinden direkt olarak Garanti Bankası Sanal Pos sistemine aktarılacak olup, kredi kartı bilgileriniz kesinlikle sistemde saklanmayacaktır.
    Sitemizde her bir seans 45 dk. olup seans bedeli K.D.V. dahil 18.000.000 TL. dır.
    Birden fazla seans almanız durumunda ,aldığınız seansları aynı gün içinde kullanmak zorunda değilsiniz. Dikkat etmeniz gereken konu kalan seansınızı aynı kullanıcı adı ve şifresiyle girmeniz halinde kullanabilirsiniz. Bu nedenle kullanıcı adını ve şifrenizi not ediniz.
    Seans sırasında bağlantınızın kopması durumunda en son bağlı olduğunuz kanal tüm kullanıcılara meşgül görünecektir.Siz meşgül yazsa dahi kanala tıkayarak girebilir ve kalan sürenizi değerlendirebilirsiniz.
    Üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra görüşme odalarından hangi psikoloğun müsait olduğunu gösteren sayfa gelecektir.
    Açık olan görüşme odasına tıklayarak seansınız var ise görüşmeye başlayabilirsiniz.
    Gerçek ortamda olduğu gibi sanal psikolojik danışmanlık merkezimizde de siz ve psikoloğunuz arasında yapılan tüm chat yazışmaları içinde % 100 gizlilik prensibi geçerlidir.

http://www.terapistim.com

Benim ayakkabılarımı giy

Online terapi, psikoterapinin yeni bir türüdür fakat bu psikoterapinin online ortamda yapılan şekli anlamına da gelmemektedir. Bu şekilde bir tanımlama, bu yeni terapi şeklinin zenginliğini ve ona özgü olan niteliklerini indirgeyen basit bir bakış açısıdır. Online terapi, danışanın yaşamında değişiklik yapmasına yardım etmek için dilin zenginliğini kullanmaktadır. Dil, ister yazılı ister sözel şekilde olsun iletişimin ana öğesidir. Kimileri, iletişimin en iyi sadece sözel şekilde gerçekleştiğini iddia etse de (bu düşünceye göre psikoterapi sadece sözel diyaloglarla gerçekleşmelidir), bu iddiayı destekleyecek ampirik kanıtlar yeterli değildir. Psikoterapinin etkili olabilmesi için (ne şekilde olduğu önemli değildir), iletişim kurulması gerekmektedir ve danışanla terapist arasında da bir ilişki kurulmuş olmalıdır. Online terapiyle ilgili hiçbir şey, bu iki özelliğin gerçekleşmesine engel değildir.

Online terapi, profesyonel ruh sağlığı hizmetlerine başvurmayı düşünmeyen insanların büyük bir kısmına ulaşmaktadır. Herkesin hayatında değişiklik yapması için geleneksek psikoterapinin uygun olduğu görüşü artık geçerliliğini kaybetmeye başlamıştır. U.S. Surgeon General�s Report on Mental Health�e (1999) göre teşhis edilebilir ruhsal bozuklukları olan insanların büyük bir kısmı profesyonel bir tedaviye başvurmamaktadırlar. Online terapi, gizlilik konusuyla ilgilenen birçok kişiye ulaşabilecek önemli bir şekil önermektedir.

Online terapi, geleneksel yüz yüze gerçekleşen terapiye oranla daha güvenli, gizli ve özeldir. E-terapinin kendi has özellikleri sayesinde, terapötik değişim isimsiz veya takma isimlerin kullanıldığı bir kontekste gerçekleşebilmektedir. Bu durum, gerçek hayattakinden daha yüksek seviyede bir güvenliği ve gizliliği beraberinde getirmektedir. Şimdiye kadar çalıştığım çoğu klinikte gizliliğin çeşitli şekillerde ihlal edildiğine şahit oldum; ince duvarlar, açık kapılar, terapistler yemeğe çıktığında veya ara verdiğinde masalarında açık bırakılan dosyalar, kilitlenmeyen veya görüntülenmeyen odalarda saklanan dosyalar gibi. Online terapide, gizliliğin ihlal edildiği bu tip durumlar konusunda endişelenmenize gerek yoktur çünkü online terapide kimliğiniz ile bilgiler istenmemektedir. Sonuç olarak terapi, demografik bilgilerden ziyade, kişilerdeki değişim ile ilgilenmektedir.

Online terapi, geleneksel psikoterapiden değişimin çok daha güçlü ve çabuk bir şekilde ortaya çıkmasını sağlayabilir. Ayrıca daha önceden de belirtildiği gibi, online terapideki kişiler, varmak istedikleri noktaya daha hızlı bir şekilde gelebilmektedirler ve kendilerini terapiye getiren ve az derecede önemli olan konulardan bahsederek seans zamanını harcamamaktadırlar. Yüz yüze gerçekleşen terapilerde, kişinin teşhisi veya bozukluğu üzerinde hiç bir etkisi olmayan konular üzerinde konuşularak bütün bir seans geçirilebilmektedir. Ödeme, randevuların ayarlanması, kağıt üzerinde not tutma gibi terapi dışı konular da uzmanın zamanının büyük bir kısmını alabilmektedir. Bu konuların bir kısmı online terapi için de geçerli olmakla birlikte, yüz yüze gerçekleşen terapide olduğundan daha az sayıdadır ve kapsamı daha daraltılmıştır.

Online Terapi Ne Değildir

Online terapi, doğru bir şekilde uygulandığında ve belirli konulara gereken hassasiyet gösterildiği takdirde, yasalara aykırı değildir. Online terapi, psikoterapi olmadığı için
    Psikoterapiyle ilgili yasalar otomatik olarak online terapiye uygulanamamaktadır.

Online terapi özünde �mesafeler arası terapi� anlamına gelmemektedir. Online terapiyle ilgili hiçbir özellik, bunun belirli bir mesafeden yapılması gerektiğini veya sadece mesafeler arasında olduğunda etkili olacağını göstermemektedir.

Online terapinin kullanımını destekleyen araştırmaların olmadığı yönünde düşünceler vardır. Bazı uzmanlara göre online terapinin etkililiğini veya kullanımını destekleyen çok az araştırma vardır. Buna karşın yapılan araştırmalar vardır fakat bu araştırmaların büyük bir kısmı tek bir vaka çalışmasına aittir veya kongrelerde sunulmaktadır. Akademik çevrede yer edinmeye çalışan yeni tedaviler; öncelikle en basite indirgenmiş çalışmalarla başlamaktadırlar ve zamanla daha geniş kapsamlı, detaylı ve daha iyi miktardaki ödeneklerle yapılan çalışmalara devam etmektedirler. Örneğin, geçen sene İngiltere�de yeme bozuklukları ile ilgili yapılan kongrede, araştırmacılar online terapi kullanmanın, hiç bir tedaviye başvurmamaktan veya bir destek grubundan daha etkili olduğunu göstermişlerdir fakat bu çalışma yayınlanmadığı için çok az kişi bunu bilmektedir.

Online terapi kendi başına iyileştirici değildir veya herkesin problemlerine cevap vermez. Ve kimse de öyle olması gerektiğini önermemektedir. Kimileri, online terapinin danışanları geleneksel psikoterapiden �uzaklaştırdığını� iddia etmektedir. Halbuki e-terapi, psikoterapinin hizmetlerini artırabilmektedir çünkü yüz yüze bir terapistle görüşmeyi hiçbir zaman düşünmemiş olan kişiler, online terapiyi deneyebilirler ve böylece bu kişilere de ulaşılmış olur. Online terapiyi, devam etmekte olan psikoterapiyle birlikte yürütmek, veya terapi son bulduğu veya danışan başka bir yere taşındığı zaman kullanmak, birçok insana değişik şekillerde yardımcı olabilir.

Kaynak: http://psychcentral.com
    http://www.terapimiz.com

Benim ayakkabılarımı giy

Sayfa 2/2 İlkİlk 12