Sayfa 2/2 İlkİlk 12
17 sonuçtan 11 ile 17 arası

Konu: Neden uzman desteği yok?

Cahillik Dönemi Minnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yağmur,

bir insan beyni herhangi bir şeyi algılama, düşünme, karar verme yetisine doğuştan sahiptir. Ancak çevresel uyaranlar ve etkenler düşüncelerimizi etkileyebilir. Ne kadar etkili olsalarda yine kendi düşünce ve hislerimizi kontrol altında tutma yeteneğinede sahibiz.
    Yapmak istemediğin birşeyi sana yaptıran ancak yine senin düşüncelerin olabilir. Düşüncelerinin farkında olma ve kontrol altında tutabilmekle ilgili destek alabilirsin.

Karar Dönemi İçimdekiDeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı broken Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    soru bana gelmedi ama cevap vermem gerektiğini düşünüyorum.

şöyle düşün içimdeki deniz, madem senin karar verme yetin yok, kolunu kaldırmak istediğinde nasıl kaldırıyorsun? buna karar veren sen değil misin? ya da küfür ehli nasıl var? İnsanların karar verme yetisi olmasa Rab de kendisine isyan edecek bir varlık yaratmazdı. herkes inanırdı... robot gibi durmuyoruz biz, aklı ve iradeyi reddemezsin...
    Broken yok önemli değil benimle alakalı herşeye cvp vermende üstüne alınabilirsin.Öyle bir hakkı veriyorum size.

Koluma kaldırmak istedğimde nasıl kaldırıyorum? şöyle ben kaldırdığıma inanıyorum.ama aslında ihtiyaçtan dolayı kaldırıyorum.Şuan sana örnek göstermek ihtiyacı içinde olduğumdan dalayı kolumu kaldırıyorum.
    Yani şuanda kolumu kaldırma isteği benden doğmuyor.Kaldırıp kaldırmama ise şuan bunun bilincine inmeye çalıştığım için kaldırmadım.Ama diplere bakarsak aslında kaldırmamam bile daha önce tasarlanılmıştı.
    Ben istediğim için kaldırmadım.Üstüme kurulmuş sistem yüzünden veriyorum kararları.Sizin elinizi ateşin üstüne koyarsam tabi ki acısından bağırırsınız.Size bu acıyı veriyor sizde etki-tepki yüzünden bağırıyorsunuz.Fakat siz halen ısrarla kendi tercihim doğrultusunda bağırdığımı söylüyorsunuz.Daha ne şekilde açık olabilirim bilmiyorum.

Yaşamımızın kontrolü bizde değil! Öyle olduğunu düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsunuz. Elbette ki kendi kararlarınızı kendiniz vermekte özgürsünüz. Elinizdeki kitabı kapatabilirsiniz. O sandalyede oturmaya devam edebilirsiniz. Ya da gözlerinizi oymak gibi çılgınca bir şey yapabilirsiniz. Ne isterseniz yapabilirsiniz. Ama sorun şurada: Ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz. Her davranışınızı önceden belirleyen arzularınız ruhunuzun okadar derinlerine işlemiştir ki, onlara dikkat bile etmezsiniz. Ve bu da sizi mükemmel bir köle yapar. Bu nedenle, hayatınızı yaşamaya devam edin. Ne isterseniz yapın. Sadece 'isteklerinizin' tümüyle sizin kontrolünüzde olmadığı bilin.

Düşündüğüm bu.
    Lanet olsun ki dünyaya geldiğim güne...

Karar Dönemi İçimdekiDeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Minnie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yağmur,

bir insan beyni herhangi bir şeyi algılama, düşünme, karar verme yetisine doğuştan sahiptir. Ancak çevresel uyaranlar ve etkenler düşüncelerimizi etkileyebilir. Ne kadar etkili olsalarda yine kendi düşünce ve hislerimizi kontrol altında tutma yeteneğinede sahibiz.
    Yapmak istemediğin birşeyi sana yaptıran ancak yine senin düşüncelerin olabilir. Düşüncelerinin farkında olma ve kontrol altında tutabilmekle ilgili destek alabilirsin.
    Emin misiniz halen kontrol altına almakta etkili olduğumuzu.Ben öyle düşünmüyorum.Bir korku esnasında kendi kararlarımızı vermeye çalışsada verebiliyormuyuz? hayır.Bir kaza esnasında aynı şekilde verebiliyormuyuz? panik anında bana göre hayır.

Bende şuan bulunduğumuz içsel dünya içimizdeki arzu,ve içimizdeki bizi esir eden benlik bizim karar verme yetimizi elimizden alıyor.Şuan yaşamak kadar saçma gördüğüm bir şey yok.Ama yaşamaya devam ediyorum.
    Bunun seçimini ben mi yapıyorum yoksa içimdeki içgüdüler mi? hım.İç güdülerde sensin dersen başka konuya girmiş oluruz.
    neyse sanırım hiç bir şekilde cvp alamadım.
    Lanet olsun ki dünyaya geldiğim güne...

Karar Dönemi

9 şubatın yorumuna %100 katılıyorum
    saygılar ve merhaba!
    Hayat sen ne çabuk harcadın beni...

Cahillik Dönemi Minnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Evet korku anında da panik anında da iyi yada kötü bir karar veririz. Bazen bilinçli bazende bilinçsizce yaparız. İçgüdü adı üzerinde içimizdengelen güdülerle hareket ediyoruz bazen ama bu içgüdü dediğimiz kavram senin dışında başka bir varlık değil. Kendin dışında başka bir varlık tarafından yönetildiğini söylemeye çalışıyorsan bu parapsikolojiye girerki bu da bilim dışıdır ve bu konu hakkında da bilgim olmadığını söylemek isterim.

Karar Dönemi broken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı İçimdekiDeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Broken yok önemli değil benimle alakalı herşeye cvp vermende üstüne alınabilirsin.Öyle bir hakkı veriyorum size.

Koluma kaldırmak istedğimde nasıl kaldırıyorum? şöyle ben kaldırdığıma inanıyorum.ama aslında ihtiyaçtan dolayı kaldırıyorum.Şuan sana örnek göstermek ihtiyacı içinde olduğumdan dalayı kolumu kaldırıyorum.
    Yani şuanda kolumu kaldırma isteği benden doğmuyor.Kaldırıp kaldırmama ise şuan bunun bilincine inmeye çalıştığım için kaldırmadım.Ama diplere bakarsak aslında kaldırmamam bile daha önce tasarlanılmıştı.
    Ben istediğim için kaldırmadım.Üstüme kurulmuş sistem yüzünden veriyorum kararları.Sizin elinizi ateşin üstüne koyarsam tabi ki acısından bağırırsınız.Size bu acıyı veriyor sizde etki-tepki yüzünden bağırıyorsunuz.Fakat siz halen ısrarla kendi tercihim doğrultusunda bağırdığımı söylüyorsunuz.Daha ne şekilde açık olabilirim bilmiyorum.

Yaşamımızın kontrolü bizde değil! Öyle olduğunu düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsunuz. Elbette ki kendi kararlarınızı kendiniz vermekte özgürsünüz. Elinizdeki kitabı kapatabilirsiniz. O sandalyede oturmaya devam edebilirsiniz. Ya da gözlerinizi oymak gibi çılgınca bir şey yapabilirsiniz. Ne isterseniz yapabilirsiniz. Ama sorun şurada: Ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz. Her davranışınızı önceden belirleyen arzularınız ruhunuzun okadar derinlerine işlemiştir ki, onlara dikkat bile etmezsiniz. Ve bu da sizi mükemmel bir köle yapar. Bu nedenle, hayatınızı yaşamaya devam edin. Ne isterseniz yapın. Sadece 'isteklerinizin' tümüyle sizin kontrolünüzde olmadığı bilin.

Düşündüğüm bu.
    Demek istediğini anladım...

Biz şöyle inanıyoruz içimdeki deniz; tercih ya da kararlarımızı biz cüzi irademizle kendimiz veriyoruz. İnsanın herşeyi Allah tarafından yaratılmıştır ve yaratılmaya devam ediliyor ömür boyu... İnsanda yaratılmayan tek bir şey vardır. O da tercihlerinin kaynağı olan cüzi iradesidir. Eğer nasıl yaratılmadan var olabilir? dersen, bunun cevabı onun mevcud bir nesne veya iş olmamasıdır. Yani bunlar sadece zihinde var olan ilmi varlıklardır. Bunlar mana olarak vardır, maddi olarak yokturlar. Bu yüzden yaratılmış değillerdir. İnsan düşünce sistemi içerisinde yapmak veya yapmamak şıklarını tartar, ağır basana göre zihninde bir tercih oluşur...Demek ki zihnimizde oluşan tercihlerin sahibi biziz. Öyleyse mesul de biz oluruz. İnsan tercih ettikten sonra fillerini yaratan ise Allah'dır.

Bunun mahiyetini anlamak biraz zordur içimdeki deniz, bunu kabul ediyorum. Ama şöyle düşün, ruhun varlığını anlıyoruz ama mahiyetini (içeriğini) tam anlayamıyoruz. Yani varlığı açık ama mahiyetini anlamak zordur. Fakat bilmememiz onun olmadığını göstermez...
    fihi ma-fih

Cahillik Dönemi balık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ama sorun şurada: Ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz. Her davranışınızı önceden belirleyen arzularınız ruhunuzun okadar derinlerine işlemiştir ki, onlara dikkat bile etmezsiniz.
    'isteklerinizin' tümüyle sizin kontrolünüzde olmadığı bilin.

Evet korku anında da panik anında da iyi yada kötü bir karar veririz. Bazen bilinçli bazende bilinçsizce yaparız. İçgüdü adı üzerinde içimizdengelen güdülerle hareket ediyoruz bazen ama bu içgüdü dediğimiz kavram senin dışında başka bir varlık değil. Kendin dışında başka bir varlık tarafından yönetildiğini söylemeye çalışıyorsan bu parapsikolojiye girerki bu da bilim dışıdır ve bu konu hakkında da bilgim olmadığını söylemek isterim.
    Söylenmek istenenleri çok iyi anladım... Ve içimdekideniz burada, bi zamanlar düşündüğüm ama artık zihnimde bi yerlerde kaybolmuş bi soruyu hatırlattı bana. Her hareketimiz önceden planlı mı? İsteklerimizi kim belirliyor?

"İstediğinizi yapabilirsiniz ama isteklerinizin tümüyle sizin kontrolünüzde olmadığını bilin."

İsteğin kaynaği ----> istek ----> isteğin gerçekleştirilmesi (istediğini yapma)

1) (Tanrı)---------------------------------(Cüzi irade ile)

_________________Veya_________________

2) (Kendi benliğim- --------------------------------(Tamamen kendi
    iç güdülerim vs) iradem ile-istediğim için)

Bilinmez bi soru...
    Bir varlık da olmayabilir arkasında...Tanrı da olabilir...iç güdülerimiz de...
    İsteğin kaynağının ne olduğunu nerden bilebiliriz? Yönetici ben miyim bir başkası mı? Yoksa asıl yöneticinin sınırlı yetkilerini almış bir asistan mıyım?

Çözemiyorum...Ama iyi tarafı (belki) şu ki, içimdekideniz bana unuttuğum bu soruyu hatırlattı, Minnie de bu sorudaki seçenekleri...
    Konu balık tarafından (01-09-2010 Saat 03:10 AM ) değiştirilmiştir.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12