8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Siyaset Psikolojisi

Karar Dönemi
    Yer
    Ankara

Standart Siyaset Psikolojisi

Merhaba arkadaşlar,
    Siyaset psikolojisi ile ilgili çalışma yapan ya da bu konuyla ilgili olan arkadaşlar varsa tanışmak ve fikir alışverişinde bulunmak isterim..

Karar Dönemi benjaminfranklin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    between ist and kocaeli

Standart bnde

da kavgami okudun mu sikici olsa da gusel propaganda nasil yapilir parti hareketlenmeleri nasi fln filan kitle psikolojisi var ama az bahsedio.gerci bu dediim siyaset psikolojisine girio mu onu bilmiorm .
    Konu benjaminfranklin tarafından (06-04-2008 Saat 07:29 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: anlam belirsizligi giderildi
    no pain no gain

Karar Dönemi
    Yer
    Ankara

Siyasal propaganda, kitle psikolojisi gibi konular siyaset psikolojisinin çalışma alanları haklısın.. Kavgam kitabını okumadım ama Nazi dönemini anlamaya yönelik pek çok çalışma yapıldığını biliyorum. Bir tanesi Milgram'ın itaat deneyi mesela.. Kişilerin otoriteye itaati ne boyutlara kadar götürebileceğini çok çarpıcı bir şekilde gösteriyor bu deney..

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı balzamin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar,
    Siyaset psikolojisi ile ilgili çalışma yapan ya da bu konuyla ilgili olan arkadaşlar varsa tanışmak ve fikir alışverişinde bulunmak isterim..
    aramıza hoş geldin,bu konuda siteye katkıda bulunursan sevinirim.
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi benjaminfranklin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    between ist and kocaeli

Standart bu deney bi harika :)

milgram deneyi dehset verici insanların itaat etmesindeki önemli faktörlerden birisi de hiçbir sorumluluk altında olmadıklarına inandırılmaları...
    Bu arada siyaset psikolojisi icin genis siyaset tarihi yardimci olabilir sanirim...
    Eger ilgini cekerse profesor Fahir armaoglunun 20.YY siyasi tarihi adli kitabinda gerci okumaya firsatim olmadi tahminimce ilgini cekebilecek seyler var turkcekaynak.blogspot.com da var ayrica zimbardo deneyi var stamford universitesinde yapilmis.bu da ayni tur bi deney muhtemelen biliosundur ama bende ufak bi ozet yapim okumayan arkadaslar icin .......
    1971 yılında sosyolog philip g. zimbardo, stanford universitesi'nde bir deneye başladı. gazete ilanıyla yüksek bir ücret karşılığı toplanan denekler, stanford üniversitesinin içinde kurulan yapay bir hapishane ortamına konuldular. denekler kişilik özelliklerine bakılmaksızın rastgele bir şekilde mahkumlar ve gardiyanlar olarak ikiye ayrıldılar. deneyin hedefi şartlı öğrenme ve çevreye uyma davranışını (conformity) gözlemlemekti. otoriteye sahip olma ve otorite karşısında itaat- özdeşleşme- benimseme davranışları deneyin diğer konusuydu. deney 6. gününde kesilmek zorunda kaldı. çünkü gardiyan olarak kullanılan denekler rollerini aşırı şekilde benimsemiş ve mahkum deneklere şiddet uygulamaya başlamıştı. mahkumlarda da ters bir durum oluşmuş ve bunun bir deney olduğunu bilmelerine rağmen çoğunda panik atak, sinir krizleri gibi durumlar ortaya çıkmıştı. daha sonra bu tarz insanlı deneylere kısıtlamalar getirildi. tekrar kanıtlanansa şu oldu, insanın en güçlü özelliklerinden biri çevreye uyma davranışı ve güce yönelme, güce itaat. kısaca en sakin görünüşlü insan bile iktidara sahip olduğunda ve bunu kullanabileceğini farkettiğinde bütün davranış şekilleri değişiyor.
    no pain no gain

Karar Dönemi
    Yer
    Ankara

Alıntı 9 ŞUBAT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aramıza hoş geldin,bu konuda siteye katkıda bulunursan sevinirim.
    Siyaset psikolojisini çok genel olarak siyasal davranışın birey, grup ve toplum düzeylerinde değişimini ve nedenlerini inceleyen bir psikoloji alt dalı olarak tanımlamak mümkündür. Liderlik, siyasal tutumlar, siyasal toplumsallaşma, siyasal görüş ve kişilik ilişkisi, siyasal propaganda, kamuoyu ve bütün bunların davranışa nasıl etkide bulunduğu gibi konularla ilgilenir. Tüm bu yönleriyle siyaset psikolojisi, psikoloji dışında sosyoloji, antropoloji, siyaset bilimi gibi pek çok alandan beslenir ve bu nedenle disiplinlerarası yönü ağır basar.
    Türkiye'de çok yeni bir alan olduğundan henüz çok fazla çalışma yapılmamıştır ancak ilgilenen arkadaşlara Nuri Bilgin'in (Ege Üniversitesi psikoloji bölüm başkanı) "Siyaset ve İnsan" adlı kitabını tavsiye ederim.

Karar Dönemi

Standart :)

Merakımı çekti bu konu,internet üzerinden bilgi alabileceğim yerler var mı?
    Türkçe olmak zorunda değil..

amelia
    Guest

siyaset deyince süleyman demirel in lafı geldi aklıma hem psikolojik olarak hem sosyolojik olarak hem politik olarak herkese hitep edebilecek bi kuple
    'dün dündür bugün bugündür'