Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: yardım lutfen!

Karar Dönemi

Standart yardım lutfen!

merhabalar foruma bugun katıldım umarım benım de dertlerıme derman olabılırsınız. benım sorunum kızım 14 yasında ve yenı bır erkek arkadas edınmıs ve bu arkadası ona cep tlf.vermıs konusuruz dıye sımdı ne yapmam gerek ben bu tlf.alıp cocuga vermem gerek yoksa na yapmalıyım 3 gundur delırmek uzereyım esıme de soyleyemem cunku kızımı hırpalar ve okuldan alrı lutfen bana yardım edın.

Karar Dönemi busra14 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

benimde kardeşimin 15 yaşında erkek arkadaşı oldu ve saklıyordu sonra ben yakaladım doğruyu anlatmak zorunda kaldı ve ona kızmadan yaptığının yanlış olduğunu en azınıdan yaşının küçük olduğunu yanlışlar yapabileceğini anlattım babamın duyacağında çok kızacağını söyledim ona çok güzel dinledi beni ve bana şu cevabı verdi ben biliyorum neyin ne olduğunu yanlış yapmam dedi ne desem ben boştu çünkü yine aynı bildiğini yapacaktı ve yaptıda bende onun yannda olmayı tercih ettim güvenini kazandım ve herşeyini anlatmasını aradada hatalar yapmaması için onunla konuştum belki biri kulağına küpe olur aklında kalır diye şimdilik hiç bir sorun yaşamadık en azından ben öyle dşünüyorum yani bu yaşlarda ne deseniz onlar yine aynı bildiklerini okuyacaklar size tavsiyem ilk önce güzel bir dille vaz geçirmeye çalışın baktınız olmuyor ona arkadaşça yaklaşın ki sizden saklayacak bir şeyleri olmasın.ama anne olduğunuzu hissettirmeyide unutmayın

Karar Dönemi

bende aynısını yaptım fakat cocuk tam caprazımızda ve tlf.vermıs kendısıne ben tlf.aldım suan elımde tlf.ama cocuga vermelımıyım yoksa bırısı vasıtasıyla m ı yollasam ne yapsam sabahtan berı mesaj yazıyor durmadan hıc cevap vermıyorum ama ne olacak bu boyle bı akıl verın lutfen sımdılık vazgececegını soyledı ama ne yapacagım ben offfff

Karar Dönemi

Standart güzel bir cevap

buşranın yazsına diyecek bir şey ... çok güzel ne yapmanız gerektiğini söylemiş. ona kızmadan korkutmadan anlatın. çünkü bu dönemler onlar için çok hassas dönemler onun yanında olun. ve güzel bir iletişim kurun.
    DOĞRULUK,,DÜRÜSTLÜK,,VE GÜZEL AHLAK HAYATTAKİ EN BÜYÜK DEĞERLERDİR

sizi çok iyi anlıyorum şu an kızınıza güvendiğinizi söyleyerek bu telefonu hemen ona geri vermesini söyleyin.geri verilmesi en mantıklı bence benim fikrim bu tabiki çok üzerine gitmeyin ama yinede uzmada danışsanız sizin için daha salıklı olucaktır sizi yanlış yönlendirmek istemem çünkü bu yaşlar çok tehlikeli yaşlardır çünkü kız annesi olmak çok zor çok mantıklı düşünün

Karar Dönemi

kızımı gonderıp de tlf.verdıremem cunku semtımızde cok tanınan bı aıleyız bu nedenle de ben buna bı coum bulmam gerek ama nasıl ıste nasıll su an ıcın kızımla gorusuyorum bı sorun varmı bır derdın var mı dıye sımdılık ıyı gııdyo bakalım ama bu tlf.ısı canımı cok sıkıyo ıste nasıl halledıcem bılemıyorum

o zaman bunu bir şekilde kendinizin halletmesi daha sağlıklı olur başkalarını karıştırmanız ne kadar doğru olur bilmiyorum bu kızınızla ikinizin arsında kalmalı bence kızınız ne diyor peki telefonu geri vereceğinize

Çocuğunuzun arkadaşlarını tanımaya çalışın

12-13 yaşlarındaki kız çocukları anne-babalarına karşı daha tenkitçi olmalarına rağmen, bir yetişkini, çoğunlukla bir öğretmenini, kendisine örnek alır. Arkadaşlık ilişkileri de zamanla önem kazanmaya başlar. Bu yaşlardaki kızlar genellikle kendilerini tamamlayıcı arkadaşlar edinirler. Örneğin iki arkadaştan biri baskın diğeri daha silik olur. Bu noktada aile arkadaş seçiminde kızlarını iyi takip etmelidir. Erken olgunlaşan kız çocukları kendilerinden daha büyük yaştaki kızlarla arkadaşlık etme eğiliminde olurlar. Bu da genç kızın tehlikeli şeyleri tecrübe etmesine neden olabilir. Mesela, daha büyük yaştaki kızın erkek arkadaşı varsa, çocuk da bir erkek arkadaş edinmek isteyebilir. Çocuğun kendisi gibi erken olgunlaşmış bir yaşıtı ile arkadaşlık etmesine ortam hazırlayarak, bu problemi ortadan kaldırmanız mümkündür.

12-13 yaşlarındaki kız çocukları, kendi hemcinsleri ile vakit geçirmekten hoşlanırlar. Erkek arkadaşları ile bir arada olmaktan kaçınırlar. Ortaokul öğrencilerinin genellikle karşı cinsten biriyle oturmak istememelerinin nedeni budur. Fakat ergenlikle birlikte bu durum tersine döner. Her ne kadar erkek arkadaşlarından uzak dursalar da, kız çocukları genellikle bu yaşlarda ilk kez âşık olurlar. Çocuğun aşkı cinsel bir mahiyet taşımaz. Bu yüzden anne-babaların endişelenmeleri yersizdir. Ancak aileler her zaman için duyarlı olmak durumundadır.

Kız çocuklarına sağlam bir ahlâk anlayışı kazandırılmalı

Toplumumuzda genç kızları korunmak için aileler baskı ve tehdit yoluna başvurmaktadır. Oysa gayri ahlaki yollara düşen kızların çoğu baskıcı veya ilgisiz ailelerden çıkmaktadır. Bunun yerine, çocuğunuza ahlaki değerleri benimsetip, ona güvendiğinizi sık sık hissettirmelisiniz. Anne-babasının ona güvendiğini hissederek büyüyen bir genç, asla onları hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Kız çocuğunu korumanın en iyi yolu, ona sağlam bir ahlak anlayışının kazandırılması ve cinsel konularda yeterince aydınlatılmasıdır. Genç kıza, insanların ona nasıl art niyetle yaklaşabilecekleri, toplum kurallarına aykırı hareket ettiğinde karşılaşacağı güçlükleri, birçok erkekle duygusal ilişki kuran kızların evliliklerinin sağlam olmayacağı, bir kadının duygularına hakim olduğu ölçüde değer kazandığı, evliliğin ne kadar önemli olduğu gibi konular yeri geldiğince anlatılmalı ve genç kızda kendisini koruma bilinci oluşturulmalıdır.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı ordek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhabalar foruma bugun katıldım umarım benım de dertlerıme derman olabılırsınız. benım sorunum kızım 14 yasında ve yenı bır erkek arkadas edınmıs ve bu arkadası ona cep tlf.vermıs konusuruz dıye sımdı ne yapmam gerek ben bu tlf.alıp cocuga vermem gerek yoksa na yapmalıyım 3 gundur delırmek uzereyım esıme de soyleyemem cunku kızımı hırpalar ve okuldan alrı lutfen bana yardım edın.

aramıza hoş geldiniz, gerçekten durumunuz zor benimde aynı yaşta bir kızım var ve ergenligin etkisiyle pek saglıklı duşunemiyorlar ,mumkun oldugunca konuşmaya çalışmak en iyisi kızlar annelere daha yakın oluyorlar ,eşimle kızım arkadaş gibi oturup konuşuyor hemen hemen her akşam eve geldiginde kızım o gun ne yaptıgını annesine anlatıyor,buda bizim için bir artı .

ama bende kara kara duşunuyorum koca kız oldu gunun birinde mutlaka bir erkek arkadaş sorunuyla karşılaşacagız ve ne yapmamız lazım çok duşunuyorum,

sitemizde ergen ve aile yaklaşımı konusunda oldukça bilgiler mevcut ve elimden geldigince onları okumaya çalışıyorum,birde size tavsiyem okuldaki rehber hocaya veya bir psikologa danışmanız onların verecegi tavsiyeler çok etkili olur duşuncesindeyim,

telefon konusunuda o çocugun annesiyle goruşmenizi tavsiye ederim ,nede olsa karşınızdakide bir anne ve sizi anlayacagını umarım.
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi

hıcbısey demıyor var dıyor

Sayfa 1/2 12 SonSon