3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Kırmızı lahana her derde deva

Nefertiti
    Guest

Standart Kırmızı lahana her derde deva

Kırmızı lahana her derde deva

Kırmızı lahananın kanserden koruyarak, beyin ve kalbin sağlıklı çalışmasına yardımcı olduğu tespit edildi
    11 Mart 2008 / 15:15Kırmızı lahanayla ilgili Amerikan Tarımsal Araştırma Merkezi'nin (US ARC) yapmış olduğu araştırma sonuçlarının "The Journal of Agricultural and Food Chemistry" dergisinin son sayısında yayınlandığını bildiren Nefroloji ve Hipertansiyon Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Türk, "Beltsville Human Nutrition Research Center'de yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, insan sağlığı için çok faydalı olan ve başta kanser olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu etkileri bilinen flavanoidler grubundan olan Anthocyaninlerin 36 farklı türünün kırmızı lahanada bol miktarda olduğu belirlenmiştir. Bu 36 Anthocyanin'den 8 tanesi, yeni keşfedilenler olarak bilim dünyasına tebliğ edildi.

Anthocyaninlerin kansere karşı koruyucu etkilerinin yanında beyin fonksiyonlarını ve kalp fonksiyonlarını iyileştirici etkiye sahip maddeler olduğu da ortaya çıktı. Başta kırmızı lahana olmak üzere koyu renkli sebze ve meyveler şifa hazinesi" dedi.

Prof. Dr. Türk, Amerikan Tarımsal Araştırma Merkezi'nin bu konuda yapmış olduğu daha önceki çalışmalarda Anthocyaninlerin bol miktarda alınmasının C vitamininin antioksidan özelliğini ikiye katlayıcı etkisinin de tespit edildiğini vurguladı.

KOYU RENKLİ SEBZE VE MEYVELERİN FAYDALARI

Prof. Dr. Süleyman Türk, sebze ve meyvelerin özellikle renkleri koyu olanlarının insan sağlığına faydalarıyla ilgili çok sayıda araştırma sonucunun yayınlandığını hatırlatarak, "Tabiatta önce sağlıklı kalmayı sağlayacak ve daha sonra da hastalananların şifasına vesile olacak şifa kaynakları olan sebze ve meyveler bol miktarda bulunmaktadır" şeklinde konuştu. Prof. Dr. Türk, Ronald L. Prior ve arkadaşları tarafından yapılan çalışmada özellikle siyah üzüm, siyah erik, karadut, ahududu, çilek ve siyah mısırın insan sağlığı için çok faydalı olan Anthocyaninler yönünden çok zengin olduğunun tespit edildiğini ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Özellikle çilek ve ahududu zayıflamaya yol açan maddeler de içeriyor. Siyah üzüm, karadut, ahududu, çilek ve siyah mısırın insan sağlığına faydalı etkileriyle ilgili çalışma 'Journal of Agricultural and Food Chemistry' adlı dergide yayınlandı. Dünya Kanser Araştırmaları Vakfı ve Amerikan Kanser Cemiyeti araştırmacısı Dr. Byers de, meyve ve sebze tüketim alışkanlığı olmayanlarda kanser görülme ihtimalinin yüzde 20 arttığını söyledi."

ORGANİK SEBZE VE MEYVE ÜRETİMİ TEŞVİK EDİLMELİ

Prof. Dr. Süleyman Türk, özellikle doğal yapısına müdahale edilmemiş organik sebze ve meyvelerin insan sağlığı üzerine sayılamayacak kadar olumlu etkileri olduğunun bilimsel çalışmalarda gösterildiğini belirtti. Doğallığını kaybetmiş veya doğal haline müdahale edilmiş, genetiği ile oynanmış veya yanlış pişirme ile özelliğini kaybetmiş sebze ve meyve tüketiminin sağlığa zararlı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Türk, sebze ve meyvelerin doğallığını kaybetmeden üretilmesi ve tüketilmesinin insan sağlığı ve ekolojik dengeler açısından büyük öneme sahip olduğunu söyledi. Prof. Dr. Süleyman Türk, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından organik sebze ve meyve üretimi ve tüketiminin teşvik edilmesi gerektiğini de kaydetti.

iha

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

paylaşımın için teşekkurler,
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi
    Yer
    Ankara

Çok sağlıklı bir bilgi verdiniz,teşekkürler.