Sayfa 1/2 12 SonSon
14 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: psikolog arıyorum!!!

Karar Dönemi #eRen# - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart psikolog arıyorum!!!

ben lise son sınıf öğrencisiyim ve öss ye hazırlanıyorum..sizin de bildiğiniz gibi çok sıkıntılı bir dönem ve ben kafayı yiyecek durumdayım..bir uzmanın yardımına ihtiyacım var..eğer bildiğiniz iyi bir psikolog varsa yardımcı olun lütfen..ankarada yaşıyorum..şimdiden teşekkürler..

Karar Dönemi akşamcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

keçiören eğitim ve arastırma hastanesinde psikiatrist rahmi cihan var canım. benim doktorum tavsiye ederim. süper bi insan.mesajı aldığında bana bilgi ver
    Konuşmak susmanın kokusudur.
    Ya sus git, ya konuş gel, ortalarda kalma.
    Yalan korkaklığın tortusudur.
    Dürüst kaba ol, eğreti saygılı olma...

Karar Dönemi psikologum1952 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Halil TÜRKMEN

Standart Psikolog buldun

Psikolog arayan arkadaşım.
    PSİKOLOJİ FORMU Sayfasında PSİKOLOG HALİL TÜRKMEN' e erişebilirsiniz.
    Ayrıca Psikoloji, Psikolojik Testler, Psikoterapiler, Hipnoz, Hipnoterapiler, Eğitim ve Özel Eğitimde Psikolojik danışma Hizmetleri Uygulamaları;
    Kısacası PSİKOLOG ve PSİKOLOJİ konusunda herşey,
    PSİKOLOG HALİL TÜRKMEN internet ararsanız erişirsiniz.
    www.hturkmen.com
    Konu psikologum1952 tarafından (30-05-2011 Saat 04:04 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: hata

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı psikologum1952 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    PSİKOLOJİ FORMU Sayfasında PSİKOLOG HALİL TÜRKMEN' e erişebilirsiniz.
    Ayrıca Psikoloji, Psikolojik Testler, Psikoterapiler, Hipnoz, Hipnoterapiler, Eğitim ve Özel Eğitimde Psikolojik danışma Hizmetleri Uygulamaları;
    Kısacası PSİKOLOG ve PSİKOLOJİ konusunda herşey,
    PSİKOLOG HALİL TÜRKMEN internet ararsanız erişirsiniz.
    www.hturkmen.com
    halil bey sizin aramızda olmanız bizim için buyuk zevk ,bizlere öneri ve katkılarınızı bekliyoruz .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Yer
    Halil TÜRKMEN

Standart Çağımızın VEBASI" Stres ve Stresle Başa Çıkmak, Mücadele etmek elinizde

Sevgili Okuyucularım "Çağımızın VEBASI" Stres ve Stresle Başa Çıkmak, Mücadele etmek elinizde.
    Stres konusunda "YAŞAMIMIZI UZATMAK, STRESİ TANIMAK VE MÜCADELE ETMEK ELİMİZDE; STRES STRESE KARŞI DAYANIKLILIK VE STRESE EĞİTİMİ" adlı 4 bölümden oluşan Makaleme ; sizlere yararlı olacağı amacı ile bu sayfalarda yer verdim

Halil TÜRKMEN
    PSİKOLOG/ Psikolojik Danışman

Yer
    Halil TÜRKMEN

Standart Psikolojik Sorunlarınızla İlgili Bilgi Almak

Alıntı psikologum1952 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevgili Okuyucularım "Çağımızın VEBASI" Stres ve Stresle Başa Çıkmak, Mücadele etmek elinizde.
    Stres konusunda "YAŞAMIMIZI UZATMAK, STRESİ TANIMAK VE MÜCADELE ETMEK ELİMİZDE; STRES STRESE KARŞI DAYANIKLILIK VE STRESE EĞİTİMİ" adlı 4 bölümden oluşan Makaleme ; sizlere yararlı olacağı amacı ile bu sayfalarda yer verdim

Halil TÜRKMEN
    PSİKOLOG/ Psikolojik Danışman
    Psikolog Halil Türkmen "Arama Sayfaları"
    yada 2.Kişisel Sitesi
    www.hturkmen.com
    Ana sayfada "Tüm Makaleler" tıklayınız

Yer
    Halil TÜRKMEN

Standart Sınav MARATONU

Sevgili Öğrenci Arkadaşlarım...

Ülkemizdeki çağdışı ve çarpık eğitim sisteminin yapısı gereği, siz çocuklarımız; oyun çağında iken "ÇOCUKLUĞUNU DOLU DOLU YAŞAMA HAKKI-Anayasamızda ki Yaşam Hakkı" ihlal edilerek; kaldıramayacağınız kadar büyük yükler yükleniyorsunuz. Eğitim sisteminin sınav endekisli yapısı gereği; stres,sınav kaygısı, depresyon kişiliğinizin bir parçası haline geliyor. Bunun soncu eğitimin temel işlevlerinden birisi olan "TOPLUMA YARARLI BİREYLER YETİŞTİRMEK" işlevi; çevrsine ve ülkeye yararlı değil, zararlı gençleri yetiştirmenin temelleri atılıyor. "GELECEGİN EGİTİMİ, ÇAĞDAŞ, BİREYSEL VE YÖNLENDİRİCİ EĞİTİM SİSTEMİ Adlı kitabımı ücretsiz okumanızı öneririm. 1. Basım-2003 WEB ADERSİ: Gelecegin Egitimi
    Öğrecilerin sorunlarına ve başarılıolmak için neler yapılması gerektiği konularına yönelik olarak da aşağıdaki 2. kişisel sitemdeki Makalelerimin okunmasını öneriyorum. Mutlaka bir kaç makale ilginizi çekip,yararlanacaksınızdır. PSİKOLOG Halil TÜRKMEN
    www.hturkmen.com
    Ülkemizde uygulanan çarpık ve çağdışı eğitim sistemi gereği, Sınav endeksli, bireysel özellikleri dikkate almayıp, akademik başarı indeksli .... sınav, sınav... Eleyicilik Uğruna feda edilen yarınlarımız, geleceklerimiz; çocuk yaşında çarpık eğitim sistemine feda ve kurban ediliyorlar. Çözüm varken, projelerim varken; Çağdaş, demokratik, öğrenci merkezli ,bireysel özellşikleri dikkate alan yönlendirme " Ortaöğretim, üniversite vb. her düzeydeki geçişlerde yönlendirme" ÇAĞDAŞ, DEMOKRATİK, BİREYSEL, ÖĞRENCİ VE ÖĞRENEN MERKEZLİ, YÖNLENDİRİCİ......VB özelliklerde bir eğitim dizgesi önermeme rağmen..... KİTABIMI, YAYIMLANAN WEB ADRESİNİ YÖK' e ÜNİVERSİTELER' e, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'na 2003 YILINDA GÖNDERMEME RAĞMEN. 15. EĞİTİM ŞURA' sı üyesi olarak "Adana Bölge Toplantısı, görüşlerim şura kararlarına geçti." TOPLANTILARINDA BELİRTMEME RAĞMEN......
    Yukarda belirttiğim gibi çocuk yaşta başlayan bu maraton, İnsanın Geişiminin 2. Kritik Dönemi "ERGENLİK DÖNEMİNDE" devam ediyor. Ergenin, gencin çözüm bekleyen bir o kadar sorunu varken, bu sorunlara "SINAV MARATONU-ÖSS" ekleniyor.
    Genç, üniversiteyi bitiriyor. Talep, arzı karşılamadığı için tekrar sınav "KPSS". Sonuç....
    ÇOCUKLARIMIZ,GENÇLERİMİZ, GELECEĞİMZ, YARIMLARIMIZ....
    ELDEN GiDİYOR. YETKİLİLER VURDUM DUYMAZ....
    Oysa Yörelerin özelliklerine uygun ve çağın teknolojik gelişmelerine uygun 5 yıllık kalkınma programlarında yeni yeni meslekler planlanabilir.Özellikle arz ve talep dengesi kurularak... "Özellikle, 3 tarafımız deniz, denizcilik ve denizlerle ilgili onlarca yeni program açılara" ülkemizde geçerliliğini yitiren programları azalmak çok mu zor...
    Mevcut,program endeksli "NEDEN ÖĞRENCİ ENDEKSLİ DEĞİL, PROGRAM İNSAN UNSURUNDAN DAHA MI ÖNEMLİ..." eğitim sistemi içinde ki kurallar gereği Psikolojik Sağlığınızı koruyarak ve aynı zamanda başarılı bir öğrenci olmak "bAŞARININ ÖLÇÜTLERİ DEĞİŞKENDİR. KİME BAŞARILI KİME BAŞARISIZ YAFTASI VURULABİLİR Kİ...." için neler yapmak gerektiğinizi öğrenmek istiyosanız.
    İŞTE BİR DOST ELİ ÜCRETSİZ SİTELERİMİ ZİYARET EDİNİZ,ÜYE OLUNUZ. ÜYE OLMADAN DA ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.
    Gelecegin Egitimi
    BİLGİ AMAÇLI
    wwwhturkmen.com
    PSİKOLOJİK SORUNLAR....
    MEVCUT EĞİTİM SİSTEMİMİZDE, BAŞARILI OLMAK İÇİN PLANLI VE SİSTEMLİ ÇALIŞMAK VB...
    ONULAR İÇİN ANA SAYFADA Tüm Makaleleri tıklayınız. Size uyan Makaleyi okuyunuz.
    İsterseniz soru sorarak blgi alabilirsiniz. Zamanım oldukça bir KARŞILIK VE ÇIKAR BEKLEMEDEN Öğrenci arkadaşlarıma zaman buldukça yadımda bulunabiirim.
    SAYGILARIMLA....
    KOLAY GELSİN
    PSİKOLOG HALİL TÜRKMEN
    öğrenci olmak için neer yapmak gerekir
    Konu psikologum1952 tarafından (19-06-2011 Saat 07:01 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: yazım yanlışı

Yer
    Halil TÜRKMEN

Standart Değerli Öğrenciler,

Özellikle sınavlara hazırlanan geçler...
    Bu sayfadaki "Sınav Maratonu" başlıklı yazımı ve aşağıdaki 2. kişisel
    sitemdeki "Ana sayfa Makaleler altındaki Tüm Makaleleri tıklayınız"

www.hturkmen.com

Sitelerimde eğitime ilgili Makalelerimi okumanızı öneririm.Bu tür sorunları siz çözme yeteneğine ve gücüne sahipsiniz. Unutmayınız.
    Makalelerimdeki öneri ve tavsiyelere rağmen sorununuzu çözememeniz halinde, bulunduğunuz il adını yazarak "örnek, Gaziantep ilindeki psikologlar" arama sayfalarında arayınız. Özellikle ücretsiz olan Devlet Hastanelerinde görevli psikologlardan" yardım almanızı öneririm.
    Makalelerim ve çalışmalarım konusunda ayrıntılı ve daha fazla bilgi için "Psikolog Halil Türkmen Yazarak" arayınız. psikolgum1952 blgcu.com/Halil Türkmen/" sayfasında Katagoriler, Eğitim katagorisine girerek. İlgii yazı,makale ve çalışmaları okuyunuz.
    Kolay Gelsin...
    Saygılarımla...
    Konu psikologum1952 tarafından (16-12-2009 Saat 06:31 PM ) değiştirilmiştir.

Yer
    Halil TÜRKMEN

Ülkemizde Psikolog ve Psikolojik Danismanlık Mesleği Sonlanıyor mu?
    Degerli Meslektaslarim,
    Ülkemizde Psikolog ve Psikolojik Danismanlık Mesleği Sonlanıyor mu?
    Degerli Meslektaslarim,
    TBMM ‘de görüşülen Sağlık Bakanlığı Meslek Yasası, bu şekilde yasalaştığında; ülkemizdeki Psikologluk ve Psikolojik Danışma Mesleğinin sonunu hazırlayacağını düşünüyorum. Uzun süredir bu mesleği icra eden deneyimli bir büyüyünüz olarak, bu sonuca nasıl vardığımı kısaca açıklama istiyorum. Yasa, psikolog ve psikolojik danışmanlık hizmetleri verebilmek için en az “Klinik Psikoloji “ alanında lisans eğitimi sonrası, en az mastır yapılması şeklinde, yasalaşsa dahi her şey bitti sayılmaz. Kanuna uygun düzenlenecek Yönetmelikte, makalemin en sonunda belirttiğim, maddeler, Psikoloji ve PDR Lisans mezunlarının kazanılmış haklarını koruyucu, bu alanın gelişimine katkı getirici düzenlemeler yapılabilir. Özellikle, Psikoloji ve PPR lisans mezunlarından yalnız sağlık sektöründe değil diğer sektörlere de görev yapan lisans mezunlarının deneyimlerini de dikkate alan düzenlemelere mutlaka yönetmelikte, yer verilmesi için gerekli adım atılmalıdır. Bu nedenle yönetmelik düzenlemesinde,Psikologlar ve özellikle PDR Derneklerinin ve alanlardan mezun meslektaşlarımın, konuyu tartışmalarında ve gerekli duyarlılığı göstererek; kamuoyu oluşturmalarında yarar vardır. Mevcut Durum Gecmiste yalniz hastanelerde görev alan psikologlara, yillarca kendi meslekleri disinda “Müdür, Bas Tabip Yard vb” görevler verildi. Psikiyatistlerce, tıp mezunu olmadiklari icin kabullenilmediler ve psikolojik sorunlari olan hastalar “Danışanlar” yönlendirilmediler. Düsük maasla calistirildiklari yetmezmis gibi günümüzde döner sermayeden bile doktorlar gibi yararlanamamaktadırlar. Bu mesleğe ve mesleğin gelişimine önem ve katkı sunan akademisyenlerin ve benim gibi uygulamada yıllardır bu mesleğe hizmet veren ve gelişimine karşı özel çabalar gösteren, deneyimli meslektaşlarım.Bu meslegin ülkemizde ve görev aldıkları illerde tanitimi, önemi, gerekliliği, kitlelerce kabul görmesi ve özellikle çağımızda ne kadar gecerli ve ihtiyaç duyulan bir meslek dalı olduğu; konularında yillarca mücadeleler verdik ve vermeye devam ediyoruz.” Ücretsiz TV.programlari, psikolojik danisma, terapi, bilimsel araştırma, psikolojik testler hazırlama,internetten mail yoluyla yada onlain hizmet, yardım ve terapi vb hizmetleri verdik.” Tam meslegimizin ne kadar önemli olduğu ve cagimizda her bireyin psikolojik danismaya ihtiyaci oldugu toplumumuzca anlasilmiya başlandi…. MEB Bağlı okullarda, Psikologlar KPSS de başarılı olsalar bile; Eğitim Fakültesi çıkışlı olmadığı için Formasyon Eğitimi almadan atanamazlar.” Formasyon alma kolaylaştırılmalıdır” PDR Mezunlarının atanmasına karşın, “ Norm Kadro engeli nedeni ile 200-250 öğrenciye bir kadro ihdas edilmektedir. Özel sektörde en yaygın olan okul öncesi ve ilköğretim okullarında bu sayıdan az öğrencisi olan kurumlar PDR elamanı zorunlu olmasına karşın istihdam etmemektedirler.” Ayrıca Psikolojik Danışma Hizmetlerinin eğim sektöründeki önemi yeterince anlaşılmadığından, “Zorunlu personel istihdamını karşılamak amacıyle düşük maaşla çalışacak tercih edilmektedir.” Rehabilitasyon Merkezlerinde Psikologlar lehine, PDR aleyhine bir düzenleme bulunduğundan bu kurumlarda zorunlu olan “Psikolog, haftada 40 saat yada seans, PDR haftada 9 saat ders/seans görevi yapabilmektedir. Bu nedenle, psikolog kadrosu tercih edilmekte, zorunlu hallerde ise PDR tercih edilmektedir. Hastane “Adalet Bakanlığı Çocuk Mahkemeleri ve Ceza Evler”, Psikoteknik Değerlendirme Merkezlerinde , Özel Psikolojik Danışma Merkezleri , NLP Merkezlerinde ağırlıklı psikolog görevlendirilmektedir. Mevcut yasada, ve yasanın kabülü sonrası düzenlenecek önetmelikte; yasa teklifi öncesi gönderilen genelgelerle, psikolog ve psikolojik danışmanların görev alabilmelerinin önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Dershane ve Kurslara gelince, Felsefe, sosyoloji vb. program mezunları Rehber Öğretmenlik sertifikası ile görevlendirilmekte, Psikoloji ve PDR mezunları tercih edilmemektedir. “Bu kurumlarda Psikoloji ve PDR, Felsefe,Psikoloji, Sosyoloji, Mantık dersleri ve rehberlik hizmetlerini birlikte yürütmektedirler.” Özellikle Özel Ögretim Kanunu ile egitim sektöründe kabul görmeleri yayginlasti.ve hastanelerde ise Psikolojik Test uygulayıcılığı yapan testörlere dönüştürüldü. “ Uygulamada, Terapi ve Psikolojik Danışma seans süreleri kısaltılarak, testörlük görevi dışındaki görevleri ellerinden alındı.” Ancak, tüm bu olumsuzluklara karşı; yıllardır ağırlıklı saglik ve son on yılda egitim sektöründe önemi artmıştır. Bu gün Psikologlar, Devlet sektöründe Saglik, Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakaligi “Egitim Formasyonu alarak” bünyelerinde siınavla; Özel Sektörde Hastane, Psikoteknik Degerlendirme, NLP, Özel Egitim ve Rehabilitasyon Merkezleri gibi çok sayıda resmi ve özel kurumlarda görevlendirilmektedirler. “ Saydığımız bu kurumlardan bazılarında yasa öncesi çalışmalarına, daha doğrusu psikoloik danışma ve terapi yapmalarına engel getirilmiştir.” Çalisma alanlari çok gibi görülse de her merkezde ve kurumda bir psikolog “Özellikle özel kurumlar” görevlendirildigi dikkate alindıginda; Fakültelerimizden daha önce mezun olanlar ve her yil mezun sayilari dikkate alindiginda; Psikologlarin bu kosullarda bile bosta kaldiklari, iş bulma güçlüğü çektiği dikkate aliındiginda, bu program mezunlari mevcut yasa sonrasi, yönemelikte gerekli düzenlemeler yapılması halinde, Psikoloji ve PDR lisans mezunlari psikolojik danisma, psikolojik test uygulama, terapi yapma vb görevleri yapamayacaklardir. Sağlık Meslek Yasası Neler Getiriyor Mevcut yasada bilineceği gibi Psikoloji/PDR Lisans eğitimi üzerine Klinik Psikoloji alanında mastır yapanların, psikolojik danışma yada terapi yapabilmeleri ön görüyor. Bu alanda mastır yapanlar, kariyer yapmak için akademisyenli seçeceklerinden, sınırlı sayıda Klinik Psikologla, arz talep dengesi nasıl sağlanabilecektir? Ülkemizde, çağımızda en çok ihtiyaç duyulan “ Psikolojik Desteğe her insanın ihtiyacı bulunmaktadır” Çok sayıda alt dalı olan Psikoloji Biliminin ve Psikolojik Danışma Hizmetleri tüm sektörlerde yaygınlaştırılması gerekirken, çok sınırlı bir hale getirilmesi düşündürücüdür. “Acaba, Ülkemizde ruh Sağlığı ve Psikolojisi sağlıklı olmayan toplum ve nesil mi yetiştirilmek isteniyor.?” Bana kalırsa kardeş programlar olan Psikoloji ve PDR Programları arasındaki tüm farklılıkları ve engelleri kaldırıcı ve bu alanların psikolojik hizmet veren her sektörde “Devlet ve Özel Sektörlerde “yaygınlaştırılmasının yolu açılmalıdır. Çünkü insan unsurunun görev aldığı her sektörde, insan makine olmadığına göre, Psikolojik Danışma Hizmetlerine gereksimi vardır Asıl amaç Psikoloji Bilimini ortadan kaldırmak, Psikolojik Hizmetler Mesleginin ve Programlarinin sonunu getirmektir. Bu yasa ile bu alanda, yillardir verilen emekler bosa cikarilmaya calisiliyor. İsin acisi, bu yasaya destek verenlerin, bizi temsil eden derneklerin ve bizim hocalarimizin olmasi düsündürücüdür. Kendi kişisel cikarlari ugruna lisans mezunu öğrencilerini harcıyorlar. “Biliyorlar ki bu alanda en az mastır yada doktora yapmış bu kişiler, bizleri devreden çıkarnca, tüm güç v yetki kendi tekellerinde olacaktır.” Yada Psikiyatrstlerdeki yetki daha da arttıılarak “Psikiyatristler yoğun taleplere karşılık, ilaç yazmadan, tanı için test uygulaya ve tedavi için terapiye süre ayırabiliyorlar ya !….” Sağlık Yasası Komisyonlarında görev alan ilgililere Sağlıklı Bir Toplumun oluşumu için bu konuya gerekli duyarlığı göstermelerinin, Bir İnsanlık Borcu olduğunu, Millete karşı sorumlulukları olduğunu ve bu sorumlulukları yerine getirme duyarlılığını göstereceklerini, Değerli Akademisyenlere ise geçici çıkarlardan çok Mesleğin Etik ilkelerini dikkate alarak, kararlar alacağına inanıyorum. Cünkü, Saglik Bakanligi Meslek Yasasindaki, tanmlar geregi lisans düzeyinde egitim alanlar her sektörde ve psikolojinin alt dallarinin uygulama buldugu her alanda emsal teskil edeceginden; özellikle, Psikolojik Danisma Merkezleri, NLP Merkezleri, Psikoteknik Degerlendirme Merkezleri ve sirasiyle diger setörlerde, Psikologluk mesleginin sonunu getirilecektir. Yasada, yasadan önceki kazanilmis haklar korunsa dahi “Daha önce mezun olan Psikoloji ve PDR mezunlari psikolojik danisma yapabilmeleri” Bir süre sonra bu meslegin sonu gelmezse bile, bu meslek de, ele düsecektir. “ Bosta kalmamak icin çok düsük bir maasla çalismak” Mevcut yasa yürürlüğe bu şekliyle girerse, kazanılmış haklara dokunulmamış olsa dahi “ Kanun yürürlüğe girmeden mezun olanların psikolojik danışma yada terapi yapabilme yetkilerinin olması” Salık Alanında bir düzenleme olması nedeni ile aırlıklı eğitim sektöründe görev alan PDR mezunları ile ilgili düzenlemeler yapılmaysacağından, bu alanın tamamen aleyhine sonuçlanacağı kaygısını taşımaktayım. Ayrıca uzun bir süreç dikkate alındığında yada yakın gelecekde; “10-15 yil sonrası bir sürecte” bu meslekte diğer meslekler gibi geçersiz hale gelecektir. Bu alanın lisans mezunları da issizler ordusuna dahil edileceklerdir. Bu sonuca nerden vardığımı merak diyorsanız. Sağlık Meslek Yasası’ da Klinik Psikologların yada alanda mastır yapanların, psikolojik danışma yapabileceklerinin düzenlenmesi, şu anki arz talep dengesini karşılayamayacaktır. Yasa sonrası, neler olabileceği konusunda bir fikir edinmeniz için şu an ve gelecekteki olası gelişmelere dikkat çekmek istiyorum.

Sayfa-1
    Devam edecek,
    Ayrıntılı bilgi, Psikolog Halil Türkmen
    Konu Selina tarafından (30-05-2011 Saat 04:45 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: link yasaktir

Yer
    Halil TÜRKMEN

Standart Meslek Yasası ile Psikolog, Psiolojik Danışmanlık Mesleği Bitirilmek İsteniyor

Değerli meslektaşlarımın, meslek örgütlerinin “Özellikle üyelerini sahipsiz bırakan Psikologlar Derneği ve bu konuda yetkisi sınırlı PDR Derneği “ Yetkililerinin ve bunlara alet olarak “Psikolog, PDR kısır çekişmesi içinde olan psikolog meslektaşlarımın” dikkatlerini cekmek istiyorum.Bir an için kendilerini değil de çağımızda geçerli hale gelen psikoloji dalının geleceğine odaklanmalarını davet ediyorum. Bu iki programda, farklı fakültelerin programı da olsa, her iki program da Psikolojik Hizmetleri içerdiği için kardeş programlardır. Her ikisi de psikolojinin alt dalları ile ilgili temel bilgileri içeren dersleri almaktadırlar ve, lisans düzeyinde eğitim almaktadırlar. “ Daha önceki makalelerimde ayrıntılı belirttim.Her iki programda, çok küçük farlılıkları görüp,tartışıken , bu iki psikoloji programının ortak özelliklerin bir kenara bırakıyorlar. Burada tartışılması ve karara varılması gereken, kimlerin psikolojik danışma yapabileceğinin, yani lisans mezunlarının psikolojik danışma yapma hakkının korunarak, yasada yar almasıdır. Psikoloji/PDR alanı mezunları ve yetkililerinin uzlaşarak,meslek yasasında bu konunun netleştirilmesini, tartışmaya açıyorum. Bu yasada, Psikolog yada Psikolojik Danisman ünvanlarinin netleştirilmesi, ilgili lisans programı mezunlarının yapabilecekleri görevlerin tanimlamalari belirlenebilir.Ancak bu meslegin gelisimini önleyip, sonunu getirmek yerine cagimizde her alanda gecerli bir meslek olmasinin önündeki engeleri kaldirici bir düzenleme yapilmamalidir Yasa çıktıktan sonra, kısır tartışlar kimseye yarar getirmeyeceği gibi yasanın geriye dönüşü olmayacağı unutulmamalıdır. Böyle bir yasal düzenleme ile Psikolojik Hizmet veren bazı kurumlarda Psikiyatrist görevlendirilmesin yada süreç içinde alanda uzmanlaşanlar “mastı,doktora” görev almasın anlamına asla ve asla gelmemelidir. Her meslektaşım, daha kaliteli ve daha etkili danışma için uzmanlaşmayı ve uzmanların görev almasını destekler, amacımız insana hizmet odaklı olması nedeni ile insan sağlığı tüm çıkarların önünde gelmelidir.Ayrıca , psikolojik danışma hizmetleri ekip çalışması ile daha ileri noktalara gideceği ortadadır. Olanak olsa da bir kurumda görevli tüm psikologlar, psikolojinin tüm alt dallarında uzmanlaşsın. “Böyle bir olanak olmadan, uzmanlaşmanın psikolojik danışma hizmetlerinde kriter ve ön koşul olarak alınması hayaldir. Ütopyadır. Bu yasa tasarısı, komisyonlarda olduğu gibi yasalaştığında, gerçi buna ihtimal bile vermek istemiyorum. Ancak tartışılmasının yarar getireceğine inanıyorum. Psikoloji , EPH ve PDR lisans mezunlarinin, psikolojik danisma hizmetleri verebilmeleri icin Klinik Psikoloji alaninda Mastir yada Doktora yapmalari öngörülüyor. Yapılsın ancak…. Kazanılmış haklar ortadan kaldırılmadan, psikolojinin tüm alt dallarında süreç içinde lisans mezunlarının mastır yapılabilmesinin kolaylaştırılması gerekmektedir. Mevcut koşullar ve yasal düzenlemelerle, lisans mezunlarının büyük bölümün mastır yapabilecekleri görüşü, pekde akılcı bir yaklaşım değildir. Klinik Psikoloji alanında mastır yapan lisans mezunu, Dört yada beş yıllık lisans üzerine, yüksek lisans yada doktora yapacak. Sonuçta aynı seviyede yada yakın eğitim almış psikiyatristin yanında kapıkulu olacak. Bu durumu kabullenmek yerine, bu kadar eğitim sonrası akademisyen olmayı “Kendini geliştirmek ve kariyer yapmak varken;” kim tercih etmez. Kendi yasamimdan bir örnek vereyim, 1992 yilinda bir üniversite bünyesinde PDR Programi acmayi düsündügü ve benim, psikoloji alanında başarıl çalışmalarım ve deneyimlerimden dolayi ; PDR Programinda ögretim üyesi olarak atama teklifimi, YÖK e gönderdi. YÖK mevcut yasa gereği, en az mastir yapmis olmasi gerekir dedi. Ben mastir icin İngilizce kursuna katildim. Ancak belirli yaşdan sonra, Mastir koşullarının gerektirdiği düzeyde İngilizce ögrenemedim. “Tabii yetenek meselesi.” Bu nedenle bu program,o üniverstede 10 yil gecikme ile acildigindan ülkemiz 10 yıl kaybetti.. Yine gecmiste Ankara Üniversitesi Egitim Bilimleri Fakültesi Egitimde Psikolojik Hizmetler Anabilim Dali mezunlarina bilinecegi gibi 25.9.1989 tarihi,Üniversitelerarasi Kurul un 30 sayi ve karar no:53 ile Psikolog Ünvani verilmistir. YÖK ün 1.3.1991 tarih ve 9 nolu oturumunda 01.9.267 sayılı karari ile Programin adı Rehberlik ve Psikolojik Danismanlik oldugu, bu program mezunlarinin psikolog değil Rehber Ögretmen ünvani kullanacagina karar verilmistir. Bu kararla aynı progm mezunlarına farklı ünvanlar verilme gibi haksız ve eşitlik lkelerine “emsal” aykırı uygulamalara tanık olduk. Oysa bu programin derslerinin büyük bölümü Psikoloji ve Psikolojik Hizmetlerler, 2 yada 3 ders, Rehberlik Hizmetleri ile ilgili dersler olmasina karsin; Bu program mezunlarının bazısına Psikolog ünvanı verilirken, bazılarına da Psikolojik Danisman ünvanı verilmesi bile isabetli olacakken; Rehber Ögretmen ünvani kullanmalari karari verilmistir. Acilan davalar sonucu, ayni yil ayni programdan mezun olan kisilerin bazilarina psikolog, bazilarinada Rehber Ögretmen ünvani kullanacagi kararlari cikmistir.Genelde hastanelerde görev alanlara, Psikolog; Eğtim ve farkli sektörlerde görev alanlara “ Aynı Fakülte, aynı program hatta sinif arkadasi” ise Rehber Ögretmen ünvanı kullanabieceği kararıyla, davalar sonuclanmistir. Ancak bu gibi düzenlemelerle, TARİH TEKERRÜR EDER…. Ayni kaos bu yasadan sonra tekrarlanacaktir endişesini şimdiden yaşıyorum. Ancak burada dikkat edilmesi gereken, o yillarda Egitimde Psikolojik Hizmetler yalniz Ankara Üniversitesi’nde bulunmaktaydi. “Hacettepe ve Bazı üniversitelerde açılmamıştı” Günümüzde, devlet ve özel üniversitelerin büyük bölümünd, Psikoloji ve PDR Programlarının bulunması; bu alan mezunlarını ne kadar büyük bir kaosa sürükleyeceğini düşünmek bile istemiyorum. Bu iki program Fakültelerin özelliğine göre bazi dersler farkli alınmaktaydi. Ancak,özde psikoloji biliminin alt dallari ile ilgili derslerinin yüzde 80-90 nini her iki programda bulunmaktadir” Yasa kesinlesip yürürlüge girmeden, kisir çekismelerin kimlere hizmet edecegi ortadadir. Simdi bu cekismelerin bir kenara brakarak, kimlerin psikolojik danisma yapabileceginin, Psikoloji, EPH ve PDR alani mezunlari ve yetkililerinin uzlasarak,meslek yasasinda bu konunun netlestirilmesini, tartismaya aciyorum. Yasa ciktiktan sonra, kisir tartısmalarin kimseye yarar getirmeyecegi gibi yasanin geriye dönüsü olmayacagi unutulmamalidir. Bu gün her gecen gün önemi artan, Psikolog ve Psikolojik Danismanlik mesleginin “Saglik Bakanligi- Hastaneler, MEB, Adalet Bakanligi, Cocuk Mahkemeleri ve Ceza Evleri, Psikoteknik Degerlendirme Merkezleri , Özel Psikolojik Danisma Merkezleri – NLP Merkezlerinde görev alıp, alamayacakları, mevcut yasa geregi sekillenecektir. Yasa Neler Getiriyor Mevcut yasa Psikologlar Derneğinin öneri doğrultusunda çıktığında, bunu düşünek bile istemiyorum. O zaman, Merak ediyorum, akademisyen arkadaşlarimiz; özel kurum açmayı düşünüyor olabilirler. Ancak çağımızda en yaygın olan psikolojik sorunlarla talep edecek, kendilerinin deyimi ile hastaya “Danışmana” 15-20 dakikalık gülünç seans süreleri ile tedavi edebilecekerini düşünüyorlar. Nerede insanın sağlığı ve mesleki, etik ilkeler… Açıkcası, ülkemizde ki sinirli sayida Klinik Psikologla, arz talep dengesini nasil karşılaybilecekler…. Üniversitelerde bilimsel araştırmalarla uğraşan akademisyen meslektaşarım, Bundan 15-20 yıl önce nerelerdeydiler.. Biz uygulamada, yıllarca psikolojik danışma, terapi, pikolojik testler hazırlama, psikoloji alanında bilimsel çalışmalar yapma gibi emeklerimize karşı verilen kazaılmış haklarımız gasp edilme çalışılıyor. Ülkemizde, cagimizda en çok ihtiyac duyulan “ Psikolojik Destege her insanin ihtiyaci bulundugunun toplum tarafından kabülü benim gibi meslektaslarimin yillarca süren mücadeleleri ve çalismalari sonucu, öneminin anlaşılması ve bu seviyelere gelmesinde katkısı neden göz ardı ediliyor” Cok sayida alt dali olan Psikoloji Biliminin ve Psikolojik Danisma Hizmetleri tüm sektörlerde yayginlastirilmasi gerekirken, çok sinirli bir alan haline getirilmesi düsündürücüdür. Alt dallarında uzmanlaşmaya kaşı değilim. Ancak Klinik Psikoloji alanında mastır yapmamız şansı bize verildi de bizler geri mi çevirdik. Günümüzde, alandan lisans mezunu herkese Klinik Psikoloji alaninda hemen veriliyor ya!... Bu alanda bilimsel araştırmalar ve çalışmalar yapan, çalışmalarının karşılığında ünvanlar alan ve kariyer yapıp, kendini geliştiren ve alanın teorisini ve deneyimlerini öğrencilerine aktaran akademisyenlerin; acaba hepsi bu ünvanları alırken, hak ederek mi almışlardır? Bilimsel çalışmaları, hazırladıkları testler yada yazdıkları kitapların tamamını kendileri mi yazmışlardır. Çoğu çeviri yada yarısı alıntılardan oluşmamakta mıdır? Bu ünvanları nasıl aldıkları sorularak, hak eden akademisyenler; töhmet altında bırakılıyor mu? Akli salim akademisyenlerin akılcı ve insan eksenli düşünerek, kişisel çıkarları bir kenara bırakarak, bu konuya çözüm bulacaklarına inanıyorum. Sayfa-2
    Devam edecek,
    Ayrıntılı bilgi, Psikolog Halil Türkmen
    [/QUOTE]
    Konu Selina tarafından (30-05-2011 Saat 04:46 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: link yasaktir

Sayfa 1/2 12 SonSon