Sayfa 2/2 İlkİlk 12
14 sonuçtan 11 ile 14 arası

Konu: psikolog arıyorum!!!

Karar Dönemi psikologum1952 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Halil TÜRKMEN

Sağlık Bkanlığı Meslek Yasası ile Psikolog, Psikolojik Danışmanlık Mesleğinin Bitirilmek isteniyorYıllardır Psikoloji, EPH, PDR gibi alanlarda Lisans eğitimi alan, buna karşılık psikoloji alanında yaptıkları bilimsel araştırmalar, çalışmalar, teoriyi uygulamada ve deneyimde, hatta psikolojinin bir çok alt dalında; uygulayan deneyimli alan mezunları, kendi geçimlerini sağlamanın dışında ne kazanılar elde etmişler ki…. Şimdi bu kazanımları da ellerinden alınmaya çalışılıyor. Kendilerini geliştiren bir çok alan mezunu, psikolojinin teorisini uygulamada kullanmada, iddia ediyorum Bazı, mastır yapanlardan daha fazla kendini alanda geliştirmişlerdir. Çözümlenecek o kadar çok alternatif varken, çoğunluğu akademisyenlerden oluşan Psikologlar Derneği, yasa önerileri doğrultusunda çıktığında, tek koşul olarak teorik alanda mastır “Özellikle Klinik Psikoloji” eğitimini kıstas alan akademisyenlerin yüzleri kızarmayacak mı!... Düsünüyorum da kişisel çıkarları uğruna, psikoloji alanları lisans eğitimini tarihe gömecek ve bununla da kalmayarak; ülkemizde Ruh Sagligi bozuk ve Psikolojik Sorunları çözümsüz kalan, saglikli olmayan bir toplum ve nesiller mi yetistirilmek isteniyor. Bana kalirsa, kardeş programlar olan Psikoloji, EPH ve PDR Programlari arasindaki tüm farkliliklari ve engelleri kaldirici ve bu alanlarin psikolojik hizmet veren her sektörde “Devlet ve Özel Sektörlerde “yayginlastirilmasinin yolu acilmalidir. Cünkü insan unsurunun görev aldigi her sektörde, insan makine olmadigina göre, Psikolojik Danisma Hizmetlerine herkesin özellikle çağımızda, gereksinimi vardir. Saglik Yasasi Komisyonlarinda görev alan ilgililerin, Saglikli Bir Toplumun olusumu icin bu konuya gerekli duyarliligi göstereceklerine inanıyorum. Dernek üyelerin ise aldıkları kararları esneterek ve kazanılmış hakları koruyarak; kendi alanlarına ihanet edeceklerinin bilincine ererek, yasada yeni kararlar alma erdemini göstereceklerine inanmak istiyorum. Böyle bir davranışın, mesleğimizin gelişimi kadar, İnsanlık borcu oldugunu, millete karsi sorumluluklari oldugunu ve bu sorumluluklari yerine getirme duyarligini göstereceklerine; meslegin etik ilkelerini dikkate alarak, objektif kararlar alacagina inaniyorum. Makalemi, herkesin bildigi, S.Feud’ün, katildigi bir toplantida ki su özlü sözü ile bitirmek istiyorum. Katilimci: Syn Freud, Psikolojik Danisma ve Terapiye bizim de ihtiyacimiz var midir S. Freud, Evet, Psikolojik Danisma sürecinde, Kirlenen bacalarimizin temizlenmesi icin yilda en az birkac kez meslektaslarimiza görünmemize ihtiyacimiz vardir Psikolog ve Psikolojik Danismanlarin da,insan olmasi nedeniyle; psikolojik destege ihtiyac duydugunu acıklayan bu söylesiden ders çikarirsak, her insanin yilda degil, bir kac ayda bir de olsa .Psikolojik Danismaya ihtiyac duyacagi ve bu alanin yaygınlasirilmasinin ve meslek sahiplerinin önündeki tüm engellerin kaldirilmasinin gerekliligi ortaya cikmaktadir. Aksi takdirde, eskiden oldugu gibi, Psikoloji,EPH, PDR vb. kardes programlara, Psikolog, Psikolojik Danisman, Rehber Ögretmen vb. farklı ünvanların YÖK tarafından belirlenmesi yerine Üniversitelerarası kurullarca verilmesinin yolu açılmalıdır. Bunun disinda alinan radikal kararlar Kas yapalim derken, göz cikarilarak Psikoljik Danisma Hizmetlerinde meydani büyücü, falci, medyum vb. kisilere teslim edecegimiz gercegi, asla unutulmamalidir.
    Mevcut Yasada Ne Gibi Düzenlemelere Gidilmelidir.
    Asagıdaki düzenleme konularini tartismaya acmak istiyorum Yasa TBMM de kabul edildi. Ancakherşey bitmedi. Düzenlenecek Yönetelikde aşağıdaki hususlar er alabilir. Yasada etkili olamaan Psikologlar ve PDR Dernği yetkililerini ve alandan meslektaşlarımı göreve davet ediyorum. Psikoloji, EPH yada PDR Lisans mezunlarinin yasa cikmadan önceki ve sonraki görev tanimlarinin belirlenmesi, kazanilmis haklarin karunmasi 'Yönetmelikde yer almalıdır' Bu gün Psikoloji, PDR Lisans mezunlarinin diplamalainda Lisans Mezunu belirtildigi icin, kulanacakları bu ünvanlar, YÖK, dernek yada ilgili fakültelerce belirlenmemeli, Ünvanlar görev alacaklari kurumlarin istihdam edecekleri personelin konumu ve görev tanımları dikkate alınarak, görev alacağı kurumca verilmesinin yasal düzenlemesi 'yönetmelik hükümlerinde' yer almalidir. Mevcut yasada 'Yasa sonrası yönetmelikte' yukarida belirtilen düzenlemelerin yapilmamasi halinde, Yasa 'Yönetmelik düzenlenip' yürürlüge girmeden, lisans mezunu olanlara gecici madde ile kosulsuz olarak Klinik Psikoloji alaninda mastır yapmalarinin sağlanmasi, yani Klinik Psikoloji mastır programları bir çok üniversite yada kurumda açılarak, bir defaya mahsus, alandan mezun lisans programları mezunlarınız, sınavsiz ve kosulsuz mastir yapabilmelerinin yolu açilmalidir. Yillardir bu alanda calisanlarin, bilimsel calismalari, makaleleri, eserleri, sertifikalari vb. dikkate alinarak Klinik Psikologluk yapabilecekleri, Üniversitelerarası Kurul yada belirlenecek bilimsel bir kurulca, koşullarının yasal düzenlenmesi yapılmalıdır. Saygilarimla Halil TÜRKMEN Psikolog Psikolojik Danisman Sağlık Müdürlüklerince sıı denetim yapıldığında, yasal müeydeler ile herşey çözümlenebilir. " Ticaete döken kurumlara,Cezalar uygulanabiir." Ağacazarar veren haşereyi öldürmek yerine, ağacı kesmek mi gerekir?
    Halil Türkmen - Amaç, psikologluk ve psikolojik danışmanlık mesleğini birmek
    Türkiye’de Psikoloji ve PDR Mezunlarının Sonunu Hazırlayan Düzenlemeler Psikolog ve Psikolojik Danışmanların dikkatlerine... MEB Talim terbiye kurulunun bu kararları yeni bir uygulama değildir. Bu uygulamalara, Sağlık Bakanlığı Meslek Yasası TBMM "Torba Yasa" de kabul edilmiştir. Sağlık Sektöründe Psikolog, Psikolojik Danışmanlık Yapabilmek için Klinik Psikoloji Mastır koşulu aranacak. Bu yasa sonrası diğer bütün bakanlıklarda Psikolog ve Psikolojik Danışmanlık yapabilmek için bu yasa ve bu ay yada önümüzdeki ay içinde çıkacak yönetmelik detayları belirleyecek ki düzenlemeler; tüm kurumlarda emsal teşkil edecektir Bu gün bile bazı Psikoloji ve PDR mezunlarının iş bulamadığı dikkate alındığında, bu düzenlemeler sonrası 5-10 yıl gibi bir süreçte Psikoloji ve PDR mezunları, Fizik, Kimya, Jeoloji, Kimya mühendisliği vb. bölümler gibi işsizler ordusuna katılacaktır. Psikoloji ve PDR üzerindeki uygulamaların bazıları: Psikoloji mezunları MEB ca atanabilmes için önce Eğitim Formasyonu almalıdır. Bda yetmez. Psikoloji ve PDR eğitim sektöründe “MEB atanabilmesi için” KPSS den gerekli puanları almalıdır. Devlet Memurluğuna atanma yaşını doldurmadan, bu süreçleri tamamlamalıdır ki atanabilsinler, MEB a bağlı Özel Öğretim Kurumlarında Görevlendirme: Psikoloji ve PDR lisans mezunları, Dershane ve Etüt Merkezlerinde çalışırım hayalini bırakınız. Çünkü bu mümkün değildir. Sertifikalı Sosyoloji ve Felsefe mezunları derslere de girdikleri için tercih edilmektedir. Bu kurumlarda çalışmayı çok beklersiniz… a) Özel Eğitim Okulları ve Kurumlarını da unutunuz ....Son düzenlemelerle 200 öğrenciden az kurumlarda "Özel Okullar Dahil" Psikoloji yada PDR bulundurma zorunluluğu kaldırılıyor. “ Bazı kurumlar yıllardır MEB Norm Kadro Yönetmeliği gerekçe göstererek, ATAMIYOR. Rehabilitasyon Merkezleri dışında, MEB bağlı kurumları unutunuz. Yani özel eğitim kurumlarının "İ.Ö.O, Lise,Dershane, Kurs, Eğitim Merkezleri vb." kayıtlı 199 öğrenci bulunuyorsa, Psikoloji / PDR zorunlu olmayacak yada her branş öğretmeni görevlendirilebilecek. b) Zorunlu personel olan PDR yada Psikoloji, REHABİLİTASYON Merkezlerinde çok yakın bir süreçte aynı uygulamalar yaşanırsa şaşırmamalıyız." Şu an Psikoloji 40 saat, PDR 9 saat ders/seansa girdiği için Psikoloji mezunları PDR göre tercih edilmektedir." c) Özel Psikolog olarak çalışmak için yada Özel Psikolojik Danışma ve Psikoteknik Değerlendirme Merkezlerinde görevlendirilmelerde; genelge ile askıya alınan durumu, Sağlık MeslekYasası sonrası çıkacak Yönetmelik belirleyecek. Kısacası geçmişten bu güne özellikle günümüzde Psikolojik Hizmetlerin öneminin artması ve geçerli bir meslek haline gelmesine kaşın; MEB Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri konusunda aldığı ve almaya devam ettiği mesleği tırpanlama ve ele düşürme “Bir çok lisans programını bir kaç aylık kursla atama yönünde KARARLARI….” ve Sağlık Bakanlığı Meslek Yasası; Türkiye de Psikoloji e PDR mesleğini çok yakın bir gelecekte bitirecektir. Acilen Yapılması gerekenler: Sağlık Meslek Yasası çıktı. Şu günlerde çıkacak yönetmelikte, Psikolojik Hizmetler verebilmenin koşullarını esneten düzenlemeler için bu alanlar ve dernekleri mücadele etmelidirler. Yani Klinik Psikoloji alanında Mastır yapma dışında kazanılmış hakları koruyucu düzenlemeler "Psikoloji ve PDR mezunlarının Psikolojik Danışma, terapi vb. Psikolojik Hizmetleri yapabilmeleri" Farklı lisans mezunları için açılan PDR hizmet içi kurs programlarının, Psikoloji ve PDR lisans mezunlarının Klinik Psikoloji alanından hizmet içi kursa alınarak, Klinik Psikolog Sertifikası düzenlenmesi eşitlik ilkesinin gereğidir. Psikoloji, PDR lisans mezunlarının kazanılmış hakları korunmalı, deneyimleri çalışmaları, çalışma süreler, sertifikaları vb. dikkate alınarak, klinik psikologluk yapabilecekleri geçici maddede yer almalıdır. Mutlaka Klinik Psikoloji alanında mastırda ısrar edilecekse, yüksek lisans için almaları gereke dersleri üniversitelerden koşulsuz, lisans diploması olması koşulu ile kaydı kabul edilerek yada bu alandan koşulsuz mastır almalarının yolu açılmalıdır. ............................ Arkadaşlar, lütfen!.. Bu konuda meslektaşlarımıza, mail atarak uyarınız ve kamuoyu oluşturarak, derneklere , mail atarak yönetmeliğin çıkacağı şu günlerde; sesinizi gür duyurup, mücadele veriniz. Bir kaç ay sonra çok geç kalmış olabiliriz... Bu konuda daha fazla bilgi için aşağıdaki 2. sitemdeki makalelerimi okuyunuz.
    Konu Selina tarafından (30-05-2011 Saat 04:47 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: link yasaktir

Hydra
    Guest

Klinik psikoloji alanında sertifika programının açılması yeterli olmayacaktır. Psikoloji lisansı bitirmek danışman kabulü için yeterli değildir. Konunun klinik tarafı üniversitelerin tıp fakültelerinde ihtisas yapılarak sağlanmalıdır. Klinik bilgi ve tecrübenin oluşturulması için kurulacak sertifika programları yeterli olmayacaktır.

Banned

ankarada psikolog ezel hanıma gidebilirsin adını forumlarda sıkça görüp gitmiştim gerçekten memnun kaldım.ezel eser özer

Karar Dönemi

konyada önerebileceğiniz varmı bende arıyorum

Sayfa 2/2 İlkİlk 12