Sayfa 1/3 123 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: sabahları neden kalkamıyoruz ?

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart sabahları neden kalkamıyoruz ?

Uyandığımızdaki kararsızlığı gidermenin yöntemleri…

Psikolog Işın Akı yataktan çıkamamanın nedenleri ve çıkmanın kolay yöntemlerini anlattı.Yatakta uzun kalışın aslında kararsız, programsız, net olmayan bir ruh halinin simgesi olduğunun altını çizen Akı, "Burada önemli olan bu tercümeyi yapabilmek, beyni sorunların çözümü doğrultusunda çalıştırabilmektir. Uykunun kalitesi daima uyunan süreden daha önemli.

Pek çok kişi uzun süre yatakta kalıp, kendisi ile şu veya bu şekilde oyunlar oynayarak, kendini ikna etmeye çalışarak süreyi uzatmaya çalışır. Bu tür uykular vücudu dinlendirmez. Beyinsel bir ağırlıkla, uyku sersemi, kararsız ve isteksiz kalkılır yataktan. Uykunun kalitesi ve süresi bozulur, tabii ruh hali de!"Yataktan mutlu ve bir çırpıda kalkmak için bunları yapın: Sorunlarınızı saptayıp, programa bağlayın. Yatarken kafanız net olsun. Kendinizi kötü haberlere, uyuşukluğa teslim etmeyin.

Çözümsüz sorunlarla yatış, sıkıntıları ve kabusları da beraberinde getirir. Huzursuz yatış yerine hiç yatmamakdaha akılcıdır. Uyku sırasında beynin ürettiği çözümleri yakalamak için başucunuza teyp koyup yatın. Çalışırken vücudunuzu doğru kullanarak kas ağrılarını engelleyin. B ve C vitaminleri potasyum, çinko içeren besinler tüketin. Yeteri kadar karbonhidrat alın, yorgunluktan korunursunuz. 8-10 bardak su için. Yatmadan en az 2 saat önce yemek yeyin. Odayı havalandırın. Oksijenli ortam kas yorgunluğunu giderir. Yatak ve yastığınız ergonomik olsun.

"B ir türlü yataktan kalkamıyorum. Nasıl bir çözüm yolu geliştireceğimi de bilmiyorum. İşe gitmek, yüzümü yıkamak bile istemiyorum. Yataktan fırlamak için telefonun alarmına garip, iğrenç müzikler koydum ama, nafile! Benimkisi uyuma isteği değil, "sadece aptallar 8 saat uyur" biliyorum, benim canım yataktan çıkmak istemiyor. Çoğunlukla alakasız saatlerde uyumak istiyorum.

Akşam eve gelince cin gibi oluyor, sabaha kadar oturmak istiyorum. Ah o sabahlar yok mu!Tam bir kabus." Psikolog Işın Akı, adı kendisinde saklı bir hastasının sabah yakınması ve yataktan kalkamama şikayetini böyle aktarıyor. Işın Akı’ya göre yataktan kalkmak istememenin pek çok nedeni var. Ve aslında hepsinin de temeli ruhsal. Yani psikolojik.

NEDEN KALKAMIYORUZ

Konuyu fiziksel ve ruhsal olarak ayırmak gerektiğini söylüyor Işın Akı fizikselleri sıralıyor; Besin yetersizliği, vücutta bazı vitamin ve minerallerin eksilmesi, tiroit bezi bozukluğu, tansiyon, kalp, enfeksiyon hastalıkları ve çok sigara yorgunluğu artırıyor. Hareketli yaşantınız yoksa, kapınızın önünden arabaya binip, işe gidiyor, gün boyu PC karşısında oturuyor, akşam arabayla eve gidip, TV karşısında pinekleyip uyuyorsak bu müthiş bir yorgunluk getiriyor.

İnsan vücudu fizyolojik olarak bazı hareketleri yapmak üzere planlanmış. Bilgeler insanı her zaman kendini önemsemeye, dingin ruh hali edinmeye çağrır ama günümüzde bilgeleri kimsenin umarsadığı yok. Zaten öyle bir akış da sözkonusu değil. Bize kalan anlamsızca ve neredeyse ışık hızıyla dönen günlük çarkın dişlilerine ruhumuzu sıkıştırmamak, belli formülleri uygulamak, zinde kalkmanın yolu bu.

ZİHNİ KARIŞTIRMAYALIM

Hareketsizliğin yol açtığı sorunlar var. Hareketsiz bırakılan eklem ve kaslar ağrımaya, yıpranmaya ve fiziksel yorgunluk vermeye başlıyor. Baş, boyun, omurga, bel ağrıları devreye giriyor. Kişi daha önce yaptığı işleri yaparken zorlanmaya başlıyor. Zihni karışıyor. Sinirli, alıngan, unutkan hale geliyor, konsantrasyonu bozuluyor. Hareketsiz yaşam kilo sorununu da beraberinde getiriyor. Kilo da hastalıkları. Hastalıklar yaşlanmayı, yaşlanma cinsel isteksizliği, iş kaybını ve dolayısıyla da uçsuz bucaksız bir mutsuzluğu.

CİNSEL ZAFİYET YAPIYOR

Işın Akı "İşleyen demir ışıldar, en çok yorulan en az çalışandır" diyor. Ve bakın çarpıcı bir açıklama daha yapıyor: "Bütün bunlar tek kapıya çıkıyor, kapıdan içeri girdiğinizde karşınızda sizi cinsel zafiyet bekliyor. Sonu depresyona kadar giden cinsel isteksizlik sorununu en çok erkekler yaşıyor. Hareketsizlik, maddi sorunlar, eşin ilgisizliği, evliliğin getirdiği sorunlar, iş performansındaki başarısızlık, erkeklerde hem kısırlığa hem de cinsel zafiyete neden oluyor."

DUYGUSAL NEDENLER

Yatakta uzun saatler geçirmenin, bir türlü uyanmak ve güne sarılmak istememenin çok fazla ruhsal nedeni olduğunu vurgulayan Işın Akı bunları da şöyle sıralıyor: Kişinin aile ve iş ortamında sorun yaşaması. Eşiyle anlaşamaması. Cinsel sorunları olması, erken boşalma, iktidarsızlık, eşten soğuma, aşırı kilo sonucu ilişkide bulunamama. Aileden birinin kaybı. Maddi sıkıntılar yaşanması. Geleceğe ait derin kaygılar taşınması. Aileden gelen genetik ruhsal sorunlar (şizofreni gibi).

mynet .com
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Nefertiti
    Guest

Ellerinize sağlık teşekkür ederiz.

mavigece
    Guest

bazen de uyandıktan sonra yapılan yatak keyfinin de tadı başka oluyor...tembellik hakkımızı kullanıyoruz...

paylaşım için teşekkürler...

Çıraklık Dönemi birmelek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ellerine sağlık..tam benim sorunumdan bahsetmiş yazıda ama neden ve çözümüne ulaşamadım. Çünkü sebep olan etkenler ben de mevcut değil. Ama yataktan kalkamama konusunda aşırı şikayetlerim var. Sonrasında gece uykusunda görülen kabuslar. Özellikle buaralar yine kafayı mezarlara takmış durumdayım. Yani bi derdim olsa anlıycam ama derdim de yokki böyle oldum diyeyim.
    Susturma yüreğini,
    kalkar her boran, her sis
    her şey unutulur…
    En umutsuz bir anda
    yağan yağmur,
    toprakta
    capcanlı bir umut olur…

Gümüş
    Guest

bu başlık tam bana uygun olmuş...son onbeş gündür işe hep geç gidiyorum..aslında saatimi 06.45 olarak ayarlasamda saatin alarmı çalışyor bir dahaki çaldığında kalkarım diyorum,bir sonraki çalmasında yine aynı,yine aynı derken kendimi 08.30 ancak patronun kapı ziline basmasıyla kaldırıyorum2 gün önce tam yarım saat aralıksız aramış ne olduysa son zamanlarda yatak bırakmıyor beni,yada ben yatağı

yataktan kalkmak için bizi etkileyecek bir şey olması gerek , mesela ben
    bundan bir muddet oncesine kadar pazarlarıda dahil olmak uzere erken kalkardım , baktımki pazar diye eşim kızım uyuyor kalkar o saatte iş yerime giderdim bu bana zevk veriyordu , ama nedense şu son zamanlarda yataktan kalkmayı hep ertelemek istiyorum , kalkmaya zorlanıyorum bir şeyler beni yataga çekiyor biraz zorlanıyorum ,galiba birazda havanın etkisi var bunda kimbilir .

Benim ayakkabılarımı giy

kamiloglu
    Guest

işe saat on, on buçukta giden birisi için oldukça faydalı bir başlık...

Alıntı 9 ŞUBAT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yataktan kalkmak için bizi etkileyecek bir şey olması gerek , mesela ben
    bundan bir muddet oncesine kadar pazarlarıda dahil olmak uzere erken kalkardım , baktımki pazar diye eşim kızım uyuyor kalkar o saatte iş yerime giderdim bu bana zevk veriyordu , ama nedense şu son zamanlarda yataktan kalkmayı hep ertelemek istiyorum , kalkmaya zorlanıyorum bir şeyler beni yataga çekiyor biraz zorlanıyorum ,galiba birazda havanın etkisi var bunda kimbilir .

çok şukur o miskinligi attım ustumden , bugun oyle bir enerji hissediyorumki bana kalsa sabah saat yedide işimin başında olacaktım , ama malum bugun pazar ,

arkadaşlar eger gune başlamak için guzel bir nedeniniz varsa , kimse tutamaz yatakta yeterki o neden olsun gerisi boş .

Benim ayakkabılarımı giy

Nefertiti
    Guest

Sabah erken kalkmanın getirdiği bereket ve huzura inananlardanım..Kaçta yatarsam yatayım sabah 7 de güne başlarım...gayem olsun veya olmasın...
    Gün uzun olduğu için,gayeler zaten kendiliğinden oluşacaktır diye düşünürüm...

Karar Dönemi merdivenler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul

bende de bir süre öncesine kadar vardı bu sorun. Öğrenci olduğumdan notlarımı çok kötü etkiledi haliyle. Ama sebebini düşündükçe buldum: yeni bir güne başlamak içimden gelmiyordu. Ben de her gün beni sıkıntıyla uyandıran şeylerin zar zor da olsa üstüne gittim. Farkettim ki bu sıkıntıları hiç yaşamamak için, hayatla mücadeleye istekli olmak gerek. Kaçtıkça kötüleşiyorum, uyuşuyorum... Artık haftasonu da olsa erken kalkmaya özen gösteriyorum. Her erken kalktığım gün de kendimle gurur duyuyorum
    Erken kalkınca öyle mutlu ouyorum ki anlatamam. Upuzun bir gün, hiç bitmiyor sanki. Bir güne bu kadar çok iş ve eğlence sığdırabileceğimi bilmezdim. Şahsen beni bu kendimle gurur duyma hissi yatakta yapılan keyiften daha çok mutlu ediyor.
    Ben o baktığınız kağıt parçasından daha fazlasıyım...
    Ben not ortalamamdan, aylık gelirimden, zeka katsayımdan; okuduğum kitap, katıldığım kulüp sayısından daha fazlasıyım!
    Ben sevdiğim kadar, sevildiğim kadarım; anladığım kadar, anlatabildiğim kadarım...

Sayfa 1/3 123 SonSon