Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Gümüş
    Guest

Standart Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Eğer hastanın şikayetleri altı haftadan uzun süredir varsa ve kişinin normal yaşantısını sürdürmesini önlüyorsa ‘Yaygın Anksiyete Bozukluğu’ denir. Yaygın anksiyete bozukluğu belli bir nesneye, yere, organa, saplantılı düşünceye ya da zorlantıya odaklanmamış, organizmada yaygın ruhsal ve fizyolojik bunaltı belirtileri ile yaşanan bir bozukluktur.Bu anksiyete; huzursuzluk veya kendini tetikte hissetme, çabuk yorulma, konsantrasyon güçlüğü, irritabilite, kas gerginliği ve uyku bozukluğu belirtilerinden üçü ile birlikte bulunur. Kişinin yaşadığı bu sıkıntılar kişinin işlevselliğini bozar. Anksiyete durumu başka bir bozukluğa veya tıbbi bir duruma bağlı değildir

Anksiyetenin beyindeki kimyasal bir dengesizlikten kaynaklandığı düşünülmektedir. Kimyasal etkenlerin yanı sıra iş veya insan ilişkileri ile ilgili problemler, alkol yada uyuşturucu kullanımı gibi dış kaynaklı stresler de anksiyeteyi tetikleyebilir.

Anksiyete tedavisinde gevşeme ve nefes kontrolü, davranış terapisi ve antideprasan gibi bazı reçeteli ilaçlar kullanılmaktadır.

Nefertiti
    Guest

[QUOTE=sevde;750]Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Sevgili Sevde.
    Konuyu açmana çok sevindim.Sanıyorum şu anda bu konuyu paylaşacak pek
    kimsem yok.Ama geleceklerdir....

Ben burdayım....
    Paylaşımlar için bekliyorum....

Gümüş
    Guest

[QUOTE=bronz;940]
    Alıntı sevde Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Sevgili Sevde.
    Konuyu açmana çok sevindim.Sanıyorum şu anda bu konuyu paylaşacak pek
    kimsem yok.Ama geleceklerdir....

Ben burdayım....
    Paylaşımlar için bekliyorum....
    evet bronz geleceklerdir.henüz yeni sayılırız zamanla birçok kişi olur kanısındayım.misal dün anksiyete sorunu olan bir arkadaşım üye oldu

Karar Dönemi

iyi günler hanımefendi
    benimde ankisiyete ve sosyal fobi rahatsızlığım var yaklaşık 6 aydan beri çok sıkıntılı dönemler yaşıyorum ilk evrelerde prozaac ve dessyrel kullandım ama çok bi faydasını görmedim daha sonra bir psikiyatriye giderek efexor kullanmaya başladım. 75 günden beri düzenli olarak kullanıyorum ama mutlu olamadım hala içimde sürekli sıkıntı oluyor gülemiyorum eğlenemiyorum arkadaşlarla muhabbet edemiyorum insanların yanında sıkılıyorum terleme gibi sıkıntılarım hala oluyor askerimde şu anda elim kolum bağlı şu anda insanlarla ilişkilerim giderek kötüleşiyo içime kapanık biri oldum çıktım hiç birşeyden zevk almıyorum sizce ne yapmalıyım ben bana yardımcı olabilirmisiniz?

Nefertiti
    Guest

Alıntı mesutkkk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iyi günler hanımefendi
    benimde ankisiyete ve sosyal fobi rahatsızlığım var yaklaşık 6 aydan beri çok sıkıntılı dönemler yaşıyorum ilk evrelerde prozaac ve dessyrel kullandım ama çok bi faydasını görmedim daha sonra bir psikiyatriye giderek efexor kullanmaya başladım. 75 günden beri düzenli olarak kullanıyorum ama mutlu olamadım hala içimde sürekli sıkıntı oluyor gülemiyorum eğlenemiyorum arkadaşlarla muhabbet edemiyorum insanların yanında sıkılıyorum terleme gibi sıkıntılarım hala oluyor askerimde şu anda elim kolum bağlı şu anda insanlarla ilişkilerim giderek kötüleşiyo içime kapanık biri oldum çıktım hiç birşeyden zevk almıyorum sizce ne yapmalıyım ben bana yardımcı olabilirmisiniz?
    Sevgili Mesut,aramıza hoş geldin öncelikle sana hayırlı tezkereler diliyorum
    Sana bu sorunu yaşayan biri olarak tabiiki izlenimlerimi aktarabilirim ama yardımcı olurmu bilemem.
    Ansiyete sorununu dönem dönem bende yaşadım,bu rahatsızlıkta sebeblerini bilmen tedaviye yardımcı oluyor bence yani seni bu noktaya getiren sebebler. sen asker olduğun için mi yani bu dönemde mi rahatsızlandın,daha önceden de varmıydı ,ilaçlar her bünyede aynı etkiyi göstermiyor…mesela ben son atağımda dr.un verdiği ilacı 1 ay gibi kullandım ve şu anda çok iyiyim.

Sosyal Fobi ile ilgili bir yazıyı aşağıya kopyalıyorum,umarım faydası olur.

Sosyal Fobili İçin öneriler

■ Şikayetler ortaya çıksa da sosyal ortamlara girmeye devam etmeli ve mümkün mertebe ortaya çıkan sıkıntılara önem vermeyip kendisini suçlamamalı.
    ■ Kişi olumlu tecrübeler kazandıkça korkusu azalır, cesareti artar ve belli bir zaman sonra korktuğu durumların tamamen ortadan kalktığını görür.
    ■ Sosyal ortamlara girerken aç, susuz, uykusuz ve aşırı yorgun olmamaya çalışılmalıdır. Bu durumlarda güven duygusu artan kişi daha az sosyal fobi yaşar.
    ■ kişi her seferinde şimdi yine utanacağım sesim kısılacak, yanaklarım kızaracak şeklinde koşullanmamalı, dikkatini başka yönlere çevirmelidir.
    ■ Düzenli uyku, doğru nefes alma, spor, düzenli beslenme, sanatsal faaliyetler gibi doğal stres gidericiler bozulan dengenin düzelmesinde önemlidir

Bu arada vaktin oldukça sitede görüşelim,bizimle yaşadıklarını ve evrelini paylaşmaktan çekinme,diğer arkadaşlarımızda sana yardımcı olacaklardır.

mmontessori
    Guest

Question

Doktor bana anksiyete teşhisi koydu ama asosyal değilim sadece çevremdeki bazı insanlardan korkuyorum. Yanlarındaoturmaktan bile rahatsız oluyorum yanların da oldugum zaman tikler ediniyorum acaba doktor bana yanlış teşhis mi koydu?

Karar Dönemi _ZeuS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Belli değil

Alıntı mmontessori Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Doktor bana anksiyete teşhisi koydu ama asosyal değilim sadece çevremdeki bazı insanlardan korkuyorum. Yanlarındaoturmaktan bile rahatsız oluyorum yanların da oldugum zaman tikler ediniyorum acaba doktor bana yanlış teşhis mi koydu?
    insanlardan neden korkuyorsun ki :S ilginçtir bende insanların benden korktuğunu düşünürüm hep.
    There is always some madness in love also always some reason in madness!

mmontessori
    Guest

Question

Bende bilsem sebebini hala çözebilmiş değilim bi kaç kişi var korktuğum biri a biri b bi de şöyle bu iki kişiyi bazen seviyorum bazen nefret ediyorum bazen acıyorum v.s

Karar Dönemi _ZeuS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Belli değil

bence sen aslında kendinden korkuyorsun,mesela ben çok az insana güvenirim insanlardan onlara zarar vereceğim kaygısıyla korkarım sadece.sende ki de böyle birşey olabilir mi.
    There is always some madness in love also always some reason in madness!

mmontessori
    Guest

Aslında evet ikiside mükemmelliyetçi onlrı hayal kırıklığına ugratmaktan korkuyorum belki de ama bu seferde bilinçaltımda sanki onların yönlendirmeleriyle yaşıyorum hayatımı o zaman buna içten ie korku duygusuyla tepki veriyo olabilirim

Sayfa 1/2 12 SonSon