Tekrarlayıcı Düşünme Ölçeği (Ruminasyon) ve Bilişsel Esneklik Envanteri

NOT:Sorulara 1-2-3 şeklinde rakamlarla cevap veriniz ve sonrasında toplam puanınızı değerlendirme bölümünüzde bulup kendinizi değerlendiriniz.

Derecelendirme: 1. Hiç / 2. Biraz / 3. Çok

Bu olay tekrar tekrar aklınıza geldi ya da gözünüzün önünden gitmedi, bu da sizin giderek daha kötü hissetmenize yol açtı.
Bu olayla ilgili daha fazla yapabileceğiniz bir şey olmadığı için hiç düşünmediniz.
Hüzünlü müzik dinlemek istiyorum.
Aklınızdan, zamanı geriye çevirip o soruna daha iyi bir çözüm bulma düşüncesi ya da hayali geçti.
Bütün yetersizlikleriniz, başarısızlıklarınız ve hatalarınız aklınızdan geçti.
Duygularınız hakkında düşünmek için tek başınıza bir yerlere gittiniz.
Düşünceleriniz sizi bunalttı.
“Başkalarında olmayan sorunlar bende niye var?” gibi düşünceleriniz oldu.
Baskı altındayken o olayla ilgili çok şey düşündünüz.
Bu olay, istemediğiniz halde aklınızdan tekrar geçti.
“Berbat hissettiğim için işimi gücümü yapamayacağım” diye düşündünüz.
Bir köşeye çekilerek neden böyle hissettiğinizi düşündünüz.
Bu olaya benzer durumlardan artık uzak durma kararı vermenizle sonuçlanan düşünceleriniz oldu.
Olayla ilgili sıkıntılı düşünceleri aklınızdan uzaklaştıramadınız.
Bu olay sonrasında “Niye bıraktığım yerden devam edemiyorum” diye düşünüp durdunuz.
Unutulması zor olan o olay hakkında düşünceleriniz oldu.
Kafanız sürekli meşguldü.
Olayı düşünme eğilimindesiniz.
Olayı düşünmeye bir kere başlayınca duramıyordunuz.
Her şeyi yapmaya yetecek zamanınız yoktu, bu yüzden sonrasında olayı hiç düşünmediniz.
Kendinizi çok yalnız hissettiğinizi düşündünüz.
Olay yaşanıp bittikten sonra hakkında çok fazla düşündünüz.
Olayı bir süredir düşündüğünüzü fark ettiniz.
Olayla ilgili, karşı koymaya çalıştığınız düşünceleriniz oldu.
Kendinize ne kadar kızgın olduğunuzu düşündünüz.
Sürekli o olayı düşündünüz.
Tümüyle bitene kadar bu olayı düşündünüz.
Olay hakkında düşünmemeniz gerektiğini biliyordunuz ama bundan kendinizi alamadınız.
Kendi kendinize “Neden hep böyle tepkiler gösteriyorum?” diye sordunuz.
Olayla ilgili “Keşke daha iyi sonuçlansaydı” diye düşündünüz.

Değerlendirme;

35 – 45 ise, tekrarlayıcı düşünce sisteminiz sizi çok fazla etkisi altında tutmuyor ve düşüncelerinize hükmetme gücünüz yüksek anlamına geliyor.Hayatı yöneten mutsuzlukları yenebilen ve yüksek pozitiflik gücünde bir karakteriniz var demektir. Mutlu bir hayat sizi bekliyor

45 – 60 ise; çoğu zaman düşüncelerinize dönüp etkisinde kalabiliyor ve kendinizi rumine edebiliyorsunuz bu da dönemsel olarak dalgınlıklar, hafif depresif davranışlar ve düşük enerjili ir haler çeviriyor sizi ve umutsuzluğa kapılma oranınız yükseliş gösteriyor demektir.

Hayatınız belirli dönemlerinde mutsuz ve negatif davranışlarınızın geri dönüşlerini yaşayabilirsiniz.

60 ve üzeri ise; hayatı rumine etme konusunda artık alışkanlık edinmişsiniz demektir etrafınıza negatif iyonlar dağıtıyorsunuz bununla kalmayıp üzerinizde yağmur bulutları ile gezip hep mutsuz ve enerjisiz bir hayata doğru yol alıyorsunuz. Acil olarak kendinizdeki bu alışkanlığı değiştirip hayata pozitif bakmak için davranış değişikliğinize gitmeniz gerekmektedir.Yoksa çok gülmeyen asık suratlı ve nemrut bir hayata sizi bekliyor ufukta.

benim 62 çıktı, sürekli düşünmeyi alışkanlık edindiğimi biliyorum.