2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Psikiyatri hastalığım ve askerlik tecili yüzünden iş bulamıyorum. Ne yapmalıyım?

Karar Dönemi

Post Psikiyatri hastalığım ve askerlik tecili yüzünden iş bulamıyorum. Ne yapmalıyım?

Ben 97 doğumluyum ve askerliğim 1 kez lise yüzünden ve 2 kez hastalık yüzünden ertelendi, sebebi ise OKB (takıntı hastalığı) ve Sosyal Fobi. Herhangi bir mesleğim yok, açık lise mezunuyum. İş için büyük fabrikalara giremiyorum, askerlik tecili yüzünden, geçici olarak işe almak istemiyorlar. Küçük yerler ise sürekli "Form doldur, biz seni ararız." falan diyorlar, ama aramıyorlar. Çünkü ya askerlik tecili yüzünden ya da psikiyatri hastalığım yüzünden... Her şey çok güzel, anlaşıyoruz falan ama "Askerliğini yaptın mı?" diye sorunca ve bende "Hayır, tecilliyim." diye cevap verince bu sefer de "Neden?" diye soruyorlar ve bende "Psikiyatri yüzünden." deyince hemen yüzleri ekşiyor, herhalde "Bu deli falan herhalde." diyorlar ve belki kırmamak da için hemen "Tamam formu doldur, biz seni ararız." falan diyorlar, ama aramıyorlar... Öte yandan ise askerlik sürekli ertelendi ya, yaşıtlarım çoktan gitti geldi bile. Haliyle artık askerliği de istemiyorum, komple muaf ettirip, önümden bu askerlik engelini kaldırmak istiyorum. Ki zaten 3. erteleme de, yani olursa seneye muaf olacak, ama önümde koskoca bir yıl var. Resmen çıkmaza girdim, ne yapacağım hiç bilmiyorum. Bana akıl, tavsiye verir misiniz?

OKB ve sosyal fobin ne durumda? İleri derece de problemin var ise süresiz en az %40 oranında engelli raporu almaya çalış.Engelli kontenjanından çalışabilirsin. Alamazsan yapacak bir şey yok. Dediğin gibi 3. de kesin çürük alacaksın zaten. Bir yıl daha Allah sabır versin kardeşim.

Bir de işe girecekken fazla dürüst davranmışsın. Hastalığın çok ağır değilse ve elinde psikiyatriden engelli raporu yok ise, işe başvururken askerlik tecil sebebini söylememeliydin. Bazılarını tenzih ederim ama maalesef çoğu özel sektör şirketi ''psikiyatri yüzünden'' lafını duyunca bizim gibileri anında kafadan siliyor

Allah yardımcın olsun
    Kaybedenler kulübünün daimi üyesi.. Eksiksiz bir Loser...