9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Bipolar ve Kısır Döngü

Standart Bipolar ve Kısır Döngü

Ağırlıklı olarak majör depresif seyreden hastalığımda ilk kez geçen yıl 8 aya yakın hipomani ve mani kafasına çıktım. Daha önce en fazla 2 bilemedin 3 ay depresiflikten arınıyordum. Tabi işim gücüm olmadığından çöküş kaçınılmaz oluyor.

Manik haldeyken zeka düzeyim,algılarım, konsantrasyonum ve odaklanmam zirve yapıyor. Depresif halime dönünce tam tersi oluyor. Kendimi gerizekalı bir embesile dönüşmüş gibi hissediyorum.

2 yıl foruma girmemişim. Bu süreçte engelli raporum ile birlikte gerek e-kpss puanı isteyen memur alımlarına gerek e-kpss puanı istemeyen işçi alımlarına başvurdum. hadi e-kpss puanım iyi değil anlarım fakat işçi alımlarında da kuralarda bir türlü şansım olmadı

Adam gibi bir iş bulamayıp kendimi bu boşluktan kurtaramadıkça bu kısır döngü hep devam edecek ve ben ailem ve sevdiklerimin başına bela olmaya devam edeceğim. 1 hafta sonra 33 oluyorum , doğduğum güne lanet olsun!
    Kaybedenler kulübünün daimi üyesi.. Eksiksiz bir Loser...

Çıraklık Dönemi

bizimki gibi bir ortadoğu ülkesinde önceliğin kendi kendine yetebilmen olsun. iş konusunda biraz daha gayret göster ve en azından asgari de olsa maaşlı bir iş bul. köle de olma bu arada. sonrasında , temel ihtiyaçların karşılanınca, üst düzey ihtiyaçlarını konulup tartarız.

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı miskin oğlan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ağırlıklı olarak majör depresif seyreden hastalığımda ilk kez geçen yıl 8 aya yakın hipomani ve mani kafasına çıktım. Daha önce en fazla 2 bilemedin 3 ay depresiflikten arınıyordum. Tabi işim gücüm olmadığından çöküş kaçınılmaz oluyor.

Manik haldeyken zeka düzeyim,algılarım, konsantrasyonum ve odaklanmam zirve yapıyor. Depresif halime dönünce tam tersi oluyor. Kendimi gerizekalı bir embesile dönüşmüş gibi hissediyorum.

2 yıl foruma girmemişim. Bu süreçte engelli raporum ile birlikte gerek e-kpss puanı isteyen memur alımlarına gerek e-kpss puanı istemeyen işçi alımlarına başvurdum. hadi e-kpss puanım iyi değil anlarım fakat işçi alımlarında da kuralarda bir türlü şansım olmadı

Adam gibi bir iş bulamayıp kendimi bu boşluktan kurtaramadıkça bu kısır döngü hep devam edecek ve ben ailem ve sevdiklerimin başına bela olmaya devam edeceğim. 1 hafta sonra 33 oluyorum , doğduğum güne lanet olsun!
    2000 yılından beri ben de bipolarım. Dosyayı kaçırıp fotokopisini çektirtmişti babam, geçen evraklara bakıyorum 11 yaşındayken evraklar çıktı. Görüşmeler yapmışız doktorla doktorun notları vardı. Neyse merak ettiğim sizin de çekingenlik utangaçlık sosyal korku gibi durumlarınız var mı? Ben bipolardan 8 senedir bir zarar görmüyorum ilaçlarımı düzenli kullanarak ama kuşkuculuk kişiliğime yapıştı, hiç olmayacak ihtimaller aklıma geliyor, hiç olmayacak şekilde sevdiklerime zarar vermek aklıma geliyor. Dikkatim de hafızam da zayıf. Bazen karşımdakinin dediklerini bile anlamıyorum.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

İşkurdaki şube müdürü bile özel sektör için işveren deliyi işe alacak da başına iş mi alacak dedi . Benim arkadaşım hastanede beraber yattığımız ben gibi bipolar olan arkadaşım, hala görüşürüz, ekpssden 90 puan alıp eskişehirde 1. olmuştu, o üniversiteye giderken ona matematik çalıştırmıştım, geçememişti, sonra kendi çalışarak zar zor geçmişti. 4 ay kendini derse verdi, 90 aldı. Bence kamuya yüklen.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Alıntı montevo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizimki gibi bir ortadoğu ülkesinde önceliğin kendi kendine yetebilmen olsun. iş konusunda biraz daha gayret göster ve en azından asgari de olsa maaşlı bir iş bul. köle de olma bu arada. sonrasında , temel ihtiyaçların karşılanınca, üst düzey ihtiyaçlarını konulup tartarız.

Asla yüksekte gözüm yok. Hayatım mahvoldu zaten. Asgari ücrete dünden razıyım yeter ki şu boşluktan kurtulayım. 35'e 2 kaldı bu saatten sonra evlilik çoluk çocuk asla mümkün değil. İş bulunca etrafımdan gelebilecek olan evlenmem yönündeki telkinlerine rağmen asla bir kadının hayatını mahvedemem. Sonrasında Allah'a bunun hesabını nasıl veririm. Köle olayına gelince başlarda mecbur biraz köle olurum diye tahmin ediyorum.Anne Baba ile yaşadığım için temel ihtiyaçtan ziyade hobilerime yönelik elektrik elektronik tarzı ürünlere harcama yaparım. Örneğin yeni bir cep tel. , dizüstü , smart veya android tv, linux enigma 2 receiver gibi

Alıntı osmangazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2000 yılından beri ben de bipolarım. Dosyayı kaçırıp fotokopisini çektirtmişti babam, geçen evraklara bakıyorum 11 yaşındayken evraklar çıktı. Görüşmeler yapmışız doktorla doktorun notları vardı. Neyse merak ettiğim sizin de çekingenlik utangaçlık sosyal korku gibi durumlarınız var mı? Ben bipolardan 8 senedir bir zarar görmüyorum ilaçlarımı düzenli kullanarak ama kuşkuculuk kişiliğime yapıştı, hiç olmayacak ihtimaller aklıma geliyor, hiç olmayacak şekilde sevdiklerime zarar vermek aklıma geliyor. Dikkatim de hafızam da zayıf. Bazen karşımdakinin dediklerini bile anlamıyorum.
    Alıntı osmangazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşkurdaki şube müdürü bile özel sektör için işveren deliyi işe alacak da başına iş mi alacak dedi . Benim arkadaşım hastanede beraber yattığımız ben gibi bipolar olan arkadaşım, hala görüşürüz, ekpssden 90 puan alıp eskişehirde 1. olmuştu, o üniversiteye giderken ona matematik çalıştırmıştım, geçememişti, sonra kendi çalışarak zar zor geçmişti. 4 ay kendini derse verdi, 90 aldı. Bence kamuya yüklen.

İşin en kötü yanı ne biliyor musunuz?? İnsanın kendisinin böyle embesil gerizekalıya dönüşmesini farketmesi ama çaresiz olması ve bu döngüyü hep yaşaması, alzheimer olacağı hissine kapılması. Mesela çok değil 5-10 sn önce edindiğin bir bilgiyi unutmak, ne yapacağını unutmak. Kısa bir yazıyı 4-5 defa okuyup anlayabilmek. Çekingenlik, utangaçlık, sosyal korku köküne kadar vardı onu yendim. Sadece bipoların majör depresif ucundaki beyinsiz halime çare bulamıyorum. En ufak sorumluluklardan dahi kaçıyorum ki yanlış bir şey yapmayayım ve çevremdeki insanlarla muhatap olmayayım pot kırmayayım. Neden çünkü beyin durgun ve aptal gibiyim. Duruşumdan tut ses tonuma kadar her şeyime yansıyor. Reflekslerim bozuluyor.

Evet özel sektörün bir karaktersizliğine bizzat şahit oldum. Güya engelli kontenjanından beni fabrikaya bilişim bölümüne alacaktı ama ne yaptı,doğru düzgün iş tecrübem olmayan beni gitti ağır iş kısımında çalıştırmaya kalktı. Tabi ben işi beceremedim ve sonuç hüsran...

Ben e-kpss de hiç çalışmadığım halde 80 e yakın puan alıyorum, bende sözel zeka var sayısalım 0. dört işlemi bile bazen zor yaparım o derece. Mat. yapabilsem en az 90 falan alırım ama yapamadığım için bu koca bir hayal...
    Kaybedenler kulübünün daimi üyesi.. Eksiksiz bir Loser...

Daha önce, lityum kullananlar alzheimer olmaz diye birşey duymuştum. Büyük ihtimal doktor söylemişti. Bununla alakalı şöyle bir yazı var;

https://bilimfili.com/lityum-bunamay...or-olabilir-mi

Karar Dönemi

Ben de sorumluluk almaktan korkuyorum,iş beceremem,yapamam diye hep kaçıyorum.İş başvurusu yapıyorum,görüşmeler oluyor ama içimden "ya acaba olmasa daha mı iyi,ya beceremezsem?" diyorum.Sonra yetersizlik,beceriksiz hissine kapılıyorum günlerce.Bilişim alanında kendime güvenmediğim,karmaşık,analitik düşünce yeteneğine sahip olduğumu düşünmediğim için askerliğe yönelmek istedim.Geçen seneki subaylık mülakatlarını spor-sözlü olarak geçtim."Seni bu meslek için uygun görmüyorum,kendi mesleğinizi yapın." diyen başhekim yüzünden eğitimlere çağrılmadım.Benim de sayısalım iyi değil,2020 kpssde 76 aldım.Bu sefer de pandemi sebebiyle hem puanlar yükseldi,hem de subaylık için benim bölümümden sadece piyadeye alım oldu.Yine de girdim ama bu sefer sporu bile geçemedim İyice psikolojim alt-üst oldu.Şimdi yine iş kovalıyorum sözde,oraya buraya başvuruyorum.Kafam durmuş gibi oluyor,ben de kitap okurken aynı yeri defalarca okuma durumuna düşüyorum,sık sık tekrar ettiğim bir ingilizce kelimeyi hemen unutabiliyorum.Ama heralde bu biraz da insanlık halidir diye düşünüyorum.
    Bence 33 yaşında olsanız da hatta 35 olsanız da kpssden iyi puan alabiliyorsanız hayattan umudunuzu kesmeyin ve bence kovalamaya devam edin.5-6 tane dahi olsa matematik yapacak kadar uğraşsanız 80 değil 85 alırsınız.Evlilik meselesine gelince evlenip,çoluk çocuk sahibi de olursunuz gayet.Kendinizi kimseye yük olarak görmeyin bence.Hayat zaten bir mücadeledir ve erkek herşeyi önceden hazırlayıp kadına rahat bir hayat sunacak diye bir kaide de yok.Sizinle yola çıkacak olan kimse zaten durumdan haberdar olarak çıkmış olacak.Allah yardımcınız olsun.

Alıntı alikaris61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de sorumluluk almaktan korkuyorum,iş beceremem,yapamam diye hep kaçıyorum.İş başvurusu yapıyorum,görüşmeler oluyor ama içimden "ya acaba olmasa daha mı iyi,ya beceremezsem?" diyorum.Sonra yetersizlik,beceriksiz hissine kapılıyorum günlerce.Bilişim alanında kendime güvenmediğim,karmaşık,analitik düşünce yeteneğine sahip olduğumu düşünmediğim için askerliğe yönelmek istedim.Geçen seneki subaylık mülakatlarını spor-sözlü olarak geçtim."Seni bu meslek için uygun görmüyorum,kendi mesleğinizi yapın." diyen başhekim yüzünden eğitimlere çağrılmadım.Benim de sayısalım iyi değil,2020 kpssde 76 aldım.Bu sefer de pandemi sebebiyle hem puanlar yükseldi,hem de subaylık için benim bölümümden sadece piyadeye alım oldu.Yine de girdim ama bu sefer sporu bile geçemedim İyice psikolojim alt-üst oldu.Şimdi yine iş kovalıyorum sözde,oraya buraya başvuruyorum.Kafam durmuş gibi oluyor,ben de kitap okurken aynı yeri defalarca okuma durumuna düşüyorum,sık sık tekrar ettiğim bir ingilizce kelimeyi hemen unutabiliyorum.Ama heralde bu biraz da insanlık halidir diye düşünüyorum.
    Bence 33 yaşında olsanız da hatta 35 olsanız da kpssden iyi puan alabiliyorsanız hayattan umudunuzu kesmeyin ve bence kovalamaya devam edin.5-6 tane dahi olsa matematik yapacak kadar uğraşsanız 80 değil 85 alırsınız.Evlilik meselesine gelince evlenip,çoluk çocuk sahibi de olursunuz gayet.Kendinizi kimseye yük olarak görmeyin bence.Hayat zaten bir mücadeledir ve erkek herşeyi önceden hazırlayıp kadına rahat bir hayat sunacak diye bir kaide de yok.Sizinle yola çıkacak olan kimse zaten durumdan haberdar olarak çıkmış olacak.Allah yardımcınız olsun.
    Mükemmelliyetçilik bende de mevcut. Sorumluluğu layığıyla yerine ilaçlardan veya hastalıktan veya kişiliğimden her nedense yerine getiremeyeceğimden hiç denemiyorum. Ben yapamam düşüncesi, daha geçmişte yapamadıklarım aklıma gelip yenilerine teşebbüste bulunmama engel oluyor. Yaptığım şeylerde ise benden daha iyileri model alıp onlar kadar iyi olmadığım için hayal kırıklığına uğruyorum. İş ve meslek danışmanlarının da kullandığı swot analizi var ya da kullanması gerektiği. zayıf yanlarıma bakıyorum , ne yapmam gerektiğini biliyorum güçlendirmek için, fırsatlara bakıyorum ne yapmam gerektiği yine biliyorum ama bunun için yeterli cesaret, sabır ve iradem yok. Güçlü yanlarıma bakıyorum beni mutlu etmiyor, yeni birşeye başlarken beni cesaretlendirmiyor ,motive etmiyor.
    Konu osmangazi tarafından (20-03-2021 Saat 11:48 PM ) değiştirilmiştir.

Dün doktora gittim. Bu sabah kan verdim öğleden sonra sonuçlar için gittim. 21 senedir bipolarım. Bir sınava hazırlanacağım dün çalıştığımı bugün unutuyorum dedim. Dikkatim de dağınık utangaç ve çekingenliğim var dedim. Bir doktor notropil yazdı 3 ay kullandım faydası olmadı dedim. İlaçları azaltabilir miyiz ya da yeni ilaç ekleyebilir miyiz dedim. Yaşa bağlı, bizde de oluyor bir ilacı yok bunun, ilaçları azaltmak da istediğin etkiyi vermez dedi
    Konu osmangazi tarafından (23-03-2021 Saat 09:48 PM ) değiştirilmiştir.