7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Olumsuz Düşünce Akınları

Karar Dönemi

Exclamation Olumsuz Düşünce Akınları

Merhabalar,uzun zaman oldu yazmayalı.
    Önceden girdiğim ortamlarda genelde güler yüzlü olmaya çalışır insanlarla da çabuk kontak kurardım,selamlaşırdım.Daha sonra bilmiyorum neden kendimce bir sebep bulup aslında böyle olmaya insanların değmediğini düşünmeye başladım.Neden sürekli ben insanlara yaklaşıyorum yaklaşmak isteyen gelsin diye düşündüm.Suratımı asmıyorum tabii ama daha ciddiyim artık.Özellikle spor salonunda..
    Ara ara insanlarla tartıştığım oluyor.Geçtiğimiz akşam da spor salonunda bir çocukla tartıştım.Yaşı çok yüksek ihtimal benden 3-4 sene küçük.Vermemesi gereken bir tepki verince ben de karşılığını çatır çatır verdim.Verdim vermesine ama gittiğim salonda zaten pek tanıdığım yok.Hatta hiç yok.Çocuk muhtemelen uzun zamandır o salona gidiyor birçok kişiyi de tanıyor.Kuzenim ara sıra benimle spor yapıyor ama her zaman denk gelmiyor çok nadir.Ne yalan söyleyeyim kendimi yalnız hissettim.Yani kavgaya gidecek bir durum vardı gitseydi acaba ne yapardım?Şöyle gerilip sağlam yumruklar atabilir miydim peş peşe?Ya da ne yapacağımı bilmez bir şekilde sadece kendimi darbelere karşı savunmaya mı çalışırdım?
    Kafamda onlarca senaryo,beraberinde gelen anksiyete..Kendimi ezdirmeyi sevmiyorum.Kim sever ki?Allah'ın izniyle beceriyorum da ama daha sonra gelen sürekli olumsuz senaryolara engel olamıyorum.Bazen diyorum ki madem böyle oluyor o zaman sönük kal insanlara karşı.Ama olmaz,korkak değilim ve korkak olmamalıyım.Zaten insanlar karşılarında domine edecekleri birini arıyor bulunca da yardırıyor.Ben onlardan olmamalıyım.Tabii herkesi ezeyim herkes benden korksun demiyorum.Ama acaba kavga ettiğim insanlar da böyle şeyler düşünüyorlar mı?
    Yarın yine aynı saatte denk gelirsek ne olur acaba diye senaryolar gelip duruyor aklıma ve ben sanki saati belirli bir ring dövüşüne hazırlanır gibi kendimi mental olarak hazırlamaya çalışıyorum.Spora daha mı erken gitsem diyorum.Fakat böyle yaparsam "bak korktu artık gelmiyor" diye düşünürler mi?Yok bunu yediremem,saatimi değiştirmemeliyim bu yüzden.
    Acaba okb tekrardan mı nüksediyor?Paranoya mı var?Benzer durumlar yaşayan var mı?
    Çocukken kavga eden biri değildim.Hiç dayak yemedim ama dayak da atmadım.Acaba çocukluktan gelen bi şey mi bu?

Karar Dönemi

Bu iletiyi yazdığım esnada en azından kaygı sebebiyle spor yapmak istememe fobim nüksetmemişti,sadece kafayı çok fazla takıyordum bazı şeylere.geçen hafta cuma günü antrenmanda kendimi biraz fazla zorladım ve şekerim düştü.insanlık hali herkesin başına gelebilir ancak ben kaygı sebebiyle bunu kendimde oldukça büyüttüm ve bundan 3-4 sene yaşadığım gibi salona gitme,ağırlık kaldırma fobisi oluştu.pazartesi ve bugün kendimi zorlayarak yine spor yaptım ama hep kaygılı bir biçimde.acaba aniden güçten düşer miyim?yine şekerim düşer mi?bir sürü endişeyle dolu kafam.titriyor gibi oluyorum,kendimi sık sık kontrol ediyorum,ellerim üşüyor gibi.kaygı belirtileri işte.sanırım şekerimin düşmesi geçmiş kaygılarımı tekrardan tetikleyerek gün yüzüne çıkardı.ilaç kullanmak istemiyorum artık,zaten seans ücreti de çok pahalı.peki nasıl aşacağım bunları?jandarmaya başvurdum,eğer kazanırsam eğitimlerde böyle problemlerim olmamalı,olursa kapı dışı olurum.
    daha 10 gün evvel iyiyken,sert antrenmanlar yapabiliyorken şimdi antrenman yapmaktan korkar olmak ne kadar garip.bir o kadar da üzüyor beni.

Çıraklık Dönemi

2. bel fıtığımdan sonra ben hareket etmeye korkar oldum. bana nazaran senin işin kolay. bi diyetisyene gidip spor için diyet listesi alabilirsin. antrenmanını yavaştan sertleştirirsin. kaygı için kaygılanmayı bırakırsan rahatlarsın.

Karar Dönemi

heyecanlanmaktan heyecanlanmak,kaygılanmaktan kaygılanmak ya da korkmaktan korkmak..benim sorunum bu.en son gittiğim seansta fazla bir şey anlatamadım.doktorumu değiştirmek durumunda kaldım.genellike soru cevap şeklinde ilerledi hikayemin birçok kısmını anlatamadım,aklıma gelmedi.ama sorunum dediğim gibi heyecanlanmaya/kaygıya karşı bir direnç oluşturmak ve bu durumları oluşturacak şeylerden ve bu durumların ortaya çıkardığı hızlı nefes alma,hızlı kalp atışı gibi sonuçlardan kaçınmak..kendimi salamıyorum,kendimi bırakıp heyecanın tadına varamıyorum,ya da insani ve sağlıklı bir durum olan gerekli durumlarda kaygılanmaya karşı vücudum çok yabancıymış gibi tepkiler veriyor,sürekli sakin kalmaya çalışıyor ama gelmek isteyen heyecan ve onun gelmesini istemeyen beynim arasında sıkışıp kalıyorum.

Çıraklık Dönemi

bi önerim var ama ne kadar etkili olur bilmiyorum. kitap okuyarak kendini tedavi etme diye bişey var. daha doğrusu kendini iyi hissediyorsun okudukça. gerek roman gerek öykü gerek araştırma, tercihine kalmış.

https://www.youtube.com/watch?v=SfIpRsLzB9w

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı montevo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bi önerim var ama ne kadar etkili olur bilmiyorum. kitap okuyarak kendini tedavi etme diye bişey var. daha doğrusu kendini iyi hissediyorsun okudukça. gerek roman gerek öykü gerek araştırma, tercihine kalmış.

https://www.youtube.com/watch?v=SfIpRsLzB9w
    Çok mantıklı , okumak beynin her iki lobunu aynı anda çalıştırdığından beyin için çok faydalı olduğunu duymuştum. Hafızam zayıf diye psikiyatristime yakındığımda her gün roman oku, hiç okumassan 1 sayfa olsun oku demişti. Şimdilerde de tüm psikiyatrik hastalıklar için omega 3'ün faydalı olduğu söyleyen bir tıp doktoru vardı, balıkyağı hapı.

Ekleme;
    Bahsettiğim doktorun adı Ümit AKTAŞ.
    Konu osmangazi tarafından (25-06-2021 Saat 02:24 PM ) değiştirilmiştir.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Çıraklık Dönemi

Balık yağı çocuklarda çok etkili. Baya anında görüntü.