Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: düşündüğü her şeye inanma hastalığı

Karar Dönemi mezzaluna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Unhappy düşündüğü her şeye inanma hastalığı

--------------
    Konu mezzaluna tarafından (21-04-2021 Saat 09:47 PM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bir kaç örnek vereyim;
    Hastayken, babam yeni evlendi 2000 yılıydı sanırım, üvey annemin beni tedavi etmek isteyen bir doktor olduğunu düşünüyordum.
    Hastanede yatarken hastaların içinde hasta rolü yapan doktorların olduğunu düşündüm.
    İşyerinde hastalanınca beni eve götüren arkadaşımın şeytan olduğunu düşündüm.
    Babamın eşimin hastayken şeytan olabilir mi diye düşündüm.
    Hastayken öleceğimi düşündüm o an.
    Yine hastayken tv deki bir yarışma programındakilerin bana laf soktuklarını , ben de onlara cevap veriyordum, onlar laf sokmaya devam ediyorlardı.
    Tabi bunların bazısını düşündüm bazısını şüphelendim.

Sizinkiler de böyle hayali şeyler mi? değilse bence korkmayın.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Geçmiş olsun öncelikle. Benimki bu tarz şeyler değil. Mesela şöyle biriyle konuşuyorum sonra çok heyecanlandığımı saçmayalacağımı düşünüyorum ve heyecanlandığıma inanıp o duyguyu yaşıyorum. Veya sevmediğim insanları bu şekilde sevdiğim oldu, özlemediğimi özlediğim düşünmediğimi düşündüğüm. Bana ait olmayan duygu düşüncelerle mücadele ediyorum sürekli. Bi duyguyu düşündüğüm an ona girip içinden çıkamıyorum bu utanç olabiliyo suçluluk olabiliyor

Yarım kalan duygu bende de çok olduğundan kafama takarım. Mesela bir olay oluyor , o an bir şey hissetmiyorum, akşam eve geliyorum, tabi evde kendimi güvende hissettiğim için o duyguyu yaşamam da kolay oluyor. Evde bu o an bu duyguyu hissetmem gerektiğini düşünüp hissedemediğim duyguyu hissediyorum. Sizin bahsettiğinizle aynı değil ama sanırım benzer. Baya eskiden okuduğum kitapta iki yabancı psikolog yazmış, insanların önce düşündüğünü sonra davrandığını sonra belki hissettiğini yazıyor. Olması gerek önce hissedip sonra düşünmek ve davranmakmış. Siz anladığım kadarıyla o duyguyu hissetmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz ve buna göre düşünüp duyguyu yaşıyorsunuz. Yani böyle düşünmeseniz o duyguyu yaşamayacaksınız. Akılcı duygusal terapi adlı bir çalışmada düşünceler duygu ve davranışları belirler diyordu. Tabi bu ilk önce hissetmeyi öneren teknikle çakışıyor.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Aslında o duyguyu hissetmekten korkuyorum çünkü beni hep zor durumda bırakacak duygular oluyor. ya hissedersem derken hissedip yaşamaya başlıyorum. mesela yine bu foruma yazmışım sevmediğim sevmek istemediğim birini seviyormuşum gibi hissettirmek istemiş bana bu düşünce ve istemsizce o insana takıntı yapmışım sanki seviyor gibi hissetmişim. Anlatması baya zor bu yüzden birçok psikolog ve psikiyatrist ile sonuç alamadım

NErdesin furuzeyi izlediniz mi. Demet akbağ ve Özcan deniz bir çok ünlü vardı kadroda. Orda Demet akbağ bir şizofreni canlandırıyor. Özcan deniz meşhur olmaya çalışıyor, tv de görüyor demet akbağ, onları buluyor ve maddi destekte bulunacağını vaad ediyor. Aslında yapması mümkün değil başka birini taklit ediyor. Orda sanırım söyle bir şey söyleniyor,yanlış da hatırlıyor olabilirim. Tv de Özcan denizi görünce onun kendisine aşık olduğunu düşünüyor ve bu yüzden bunları yapıyor. Ben de bunu bazen düşünürüm. Etrafa baktığımda bana bakarken yakaladığım bir bayanı acaba benden hoşlandı mı diye düşünürüm. Geçen işyerine iki çocuk 23-24 yaşlatında iş aramaya gelmiş. Odadan evraklarla çıktım gözüm çarptı baktım ikisi birden bana bakıyor ,aralarında konuşuyor ve gülümsüyor. Aklıma başka bir şey gelmedi. 3 kaburgam kırıldı 2-3 hafta önce röntgen sırasında bekliyorum yanımda mesela bayan baktım bana bakıyormuş, sonra kafamı çevirdim ben utandım. benden tarafa döndü benim tarafa bakıyor, arada bana kısa kısa bakıp benim arkama yanıma falan bakıyor. Belki bunlar hep benim paranoyam bilmiyorum.

Bu dediğiniz gibi paranoya oluyor ya. peki sizde aslında bunları düşünmek veya inanmak istememe ama biri bunları zorla düşündürüp sizi inandırıyor gibi bi his oluyor mu?

hayır olmuyor. Düşünceleri çekmek bastırmak itmek daha çok düşünmemize sebep olur diyor farkındalık çalışma kitabı. Düşünceyi gemiye benzetip bize yaklaştığını ve uzaklaştığını kaybolduğunu görün diyor. İzleyin diyor. Size konulan tanı okb miydi?
    Konu osmangazi tarafından (17-10-2020 Saat 12:39 AM ) değiştirilmiştir.

evet okb, anksiyete tanısı kondu. başlarda dediğiniz gibi başa çıktım, hatta doktorumun bi tavsiyesi vardı aklına kötü düşünce gelirse ne olacaksa olsun diyip geç diye. başlarda böyle yapmak çok iyi geldi ama sonra bu inanma durumu ortaya çıktı. bastırsam da bastırmasam da inanıyorum artık. acaba yaşadığım şey psikoz ve okbnin birleşimi mi oldu

Bende bipolar da , sosyal fobi de okb de var. Okb seninkinden farklı ama benziyor temel olarak. psikiyatrist İbrahim bilgen; aklınıza her türlü düşünce gelebilir, bu normaldir , sizin sormanız gereken bunu istiyor muyum diye sormaktır diyor. Youtubede çok videosu var izlemedinse zamanın olduğunda izlemeni öneririm.

Sayfa 1/2 12 SonSon