10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Bir kitaptan alıntı - bilinç altına olumlu mesaj

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Bir kitaptan alıntı - bilinç altına olumlu mesaj

"Fransız psikolog Emile Coue Olumlu zihinsel tutum inşa etmek ve sağlıklı olma bilincini sürdürmek için çok basit, ama pratik bir formül öneriyor "Hergün her açıdan daha iyiye gidiyorum" . Bu cümleyi bilinç altınız alana , kabul edene ve yaşamınızı sağlıklı bir şekilde sürdürmeye başlayana dek kendi kendinize tekrarlayın"
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Yargısız düşünmeyi öneren uzmanlar tarafından yazılan yazı, uzun zaman önce okumuştum tekrar okuyunca önemli olduğunu düşündüm ve payşalmak istedim.

“Harika, mükemmel” gibi sıfatlarla tarif ettiğimiz bir deneyim bizde olumlu duygular açığa
    çıkarır, yaşantımızın “mükemmel” olduğunu düşünmemiz büyük olasılıkla bize kendimizi
    iyi hissettirir. Başka bir açıdan ise, bir yaşantımızı “mükemmel” kategorisine koymamız bize
    başka yaşantılarımızın mükemmel olmadığını ima etmektedir. Başka deneyimlerimiz adeta
    erozyona uğramış olur ve eskisi kadar bize keyif vermemeye başlayabilirler."

Bir başka açıdan da bu “mükemmel” yaşantıyı kaybetme ve ona bir gün sahip olamama
    endişesi mutsuzluk yaratabilir. Görüldüğü gibi olumlu yargılar biz hiç farkında olmadan
    olumsuz duyguları tetikleyebilmektedir.
    Konu osmangazi tarafından (30-07-2020 Saat 10:53 AM ) değiştirilmiştir.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Düşüncelere mesafe koyabilmek isimli çalışmadan.

“Etiketleme” benzetmesi
    “Ben değersizim” , “annem hastalanacak”, “bana bir şey mi söylemek istedi?” gibi tüm
    düşünceleri fark ettiğinizde onları “bu sadece bir düşünce” olarak etiketleyin. Etiketlemek,
    bunların sadece bir düşünce olduğunu saptamaya ve bu şekilde sabitleyebilmeye yarar.
    Duygularımızı hissettiğimizde de onları “bu bir duygu” olarak etiketleyebiliriz. Örneğin yeni
    tanıdığı kişilerle karşılaştığında kaygı yaşayan bir kişi, ardından onun kendisi hakkında ne
    düşüneceğini düşünmeye başlayabilir. Halbuki karşılaştığı zaman yaşadığı kaygı
    duygusunu, “bu bir duygu” olarak etiketlerse, o zaman kaygısı yeni düşünceler
    yaratmayacaktır.

“Tek bir şey düşünme” alıştırması
    Önce birkaç farkında nefes alıp verin. Ardından, odanızdaki bir cismi seçin. O cisme
    odaklanın ve o cismi tarif etmeye çalışın.
    Sonra aşağıdaki sorulara yanıt bulmaya çalışın. Bu arada eğer aklınıza başka düşünceler
    gelirse, onları kovmadan tekrar bu cisme odaklanın.
    1. Bu cismin yüzeyi nasıl?
    2. Düz mü, pürtüklü mü?
    3. Ne renkte? Hangi renk tonları var?
    4. Parlak mı, mat mı?
    5. Yumuşak mı sert mi?
    6. Büyüklüğü ne kadar?
    7. Gölgesi var mı?
    Ardından tekrar birkaç farkında nefes alın ve o cismi eline alınız ve inceleyiniz. Aşağıdaki
    sorulara yanıt bulmaya çalışın. Bu arada eğer aklınıza başka düşünceler gelirse, onları
    kovmadan tekrar bu cisme odaklanmaya çalışın.
    1. Sathı düz mü, pürtüklü mü?
    2. Yumuşak mı, sert mi?
    3. Eğilebilir mi?
    4. Isısı nasıl?
    5. Ağırlığı ne kadar?

Çıraklık Dönemi

bi ara bilinç altı temizleme müzikleir dinledim.etkisi oldu ama neye etki etti anlayamadım. kapasite meselesi.

Alıntı montevo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bi ara bilinç altı temizleme müzikleir dinledim.etkisi oldu ama neye etki etti anlayamadım. kapasite meselesi.
    Subliminal ritmorans mıydı dinledikleriz. Öyleyse ben de dinledim ama onların etkisi olması için aynı müziği 90 saat falan dinlemek gerekiyor deniliyordu. Doktora da söylemiştim faydası olur ama içeriği önemli demişti.

Çıraklık Dönemi

Alıntı osmangazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Subliminal ritmorans mıydı dinledikleriz. Öyleyse ben de dinledim ama onların etkisi olması için aynı müziği 90 saat falan dinlemek gerekiyor deniliyordu. Doktora da söylemiştim faydası olur ama içeriği önemli demişti.
    hayır o değildi.30 dakika dinledim daha da dinlemedim.bana telkinden fazlası gerekli. içinde büyüdüğüm ve yaşadığım sosyal ortamdan aldığım "en ilkel güç" davranışlarımı geliştirmem gerekli.

Şöyle yazıyor;

"hatalı filtreleri çıkartmanın ve onların yerine yeni çalışır olanları takmanın bir yolunun olması harika olmaz mıydı?

Sharom ve ben biraz önce kavga ettik ve...

Sonra kafanızdaki bentleri açar ve herşeyin dökülmesini sağlarsınız. Mantıklı olup olmadığınıza bakmazsızın . Aklınıza gelen herşeyi yazın.Şunları yazabilirsiniz;
    -birdaha onu asla görmeyeceğim.
    -bir daha asla çok iyi bir arkadaşım olmayacal
    -hayatımın kalan kısmını yalnız geçireceğim.
    -herkes bunu duyacak ve benimhakkımda konuşacak.
    Öleceğim.
    İlişkilerde tam bir beceriksizim.

sonra sizi en çok rahatsız eden sonucu seçin,yeni bir sayfanın en başına korktuğunuz durum ya da sonucu yazın.

Sharon ve ben biraz önce kavga ettik ve onu bir daha asla görmeyeceğim.

Bu hatalı filtre sistemine karşı koyan gerçekleri liste halinde yazmaya başlayın.

Kız kardeşim de en en iyi arkadaşıyla kavga etmişlerdi halen iyi arkadaşlar.
    Sharon ve ben geçen sene kampta kavga ettik, fakat eve döndüğümüzde yazın kalan kısmını birlikte çok iyi geçirdik.
    Birbirimizle konuşmasak bile yarın sharonu göreceğim.
    sharon ve ben okula başlamadan önce çok iyi arkadaş olduk ve bütün uzun arkadaşlıklarda olduğu gibi bizim ilişkimizde inişler çıkışlar oldu.

Matin seligman bunu yanlış inanca koyduğunuz tartışma safhası olarak tabir etmektedir. christine padesky bunu sıcak düşünceyi desteklemeyen delil olarak tabir etmektedir. Bunun modası geçmiş görünüyor olabilir fakat bu metod en kapsamlı araştırılan yollardan biri.

Bunun insanların kendi ruh hallerini geliştirmede, sıkıntı ve kaygıyı azaltmada ve ilişkileri geliştirmede kullanılabilecekleri en etkili terapi tekniklerinden biri olduğu ispatlanmıştır.

Alıntı montevo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayır o değildi.30 dakika dinledim daha da dinlemedim.bana telkinden fazlası gerekli. içinde büyüdüğüm ve yaşadığım sosyal ortamdan aldığım "en ilkel güç" davranışlarımı geliştirmem gerekli.
    en ilkel güç derken aklıma 0 - 18 aylık arası ilk öğrendiğimiz "hazzı erteleme" becerisi aklıma geliyor, bunu mu kasdediyorsunuz?

Çıraklık Dönemi

Alıntı osmangazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    en ilkel güç derken aklıma 0 - 18 aylık arası ilk öğrendiğimiz "hazzı erteleme" becerisi aklıma geliyor, bunu mu kasdediyorsunuz?
    o şekilde değil demek istediğim.örneğin insana insan olduğu için hakkıyla davranmak yerine gücü-kuvveti yüzünden hakkıyla davranmak farklıdır. ilkelliğini aşmış toplumlar/kişiler karşısındaki baskın olmasa bile onu ezmeye çalışmaz.bu ezme olayını hiç başlamadan bitirmek için genelde etrafımıza kuvvetli olduğumuzu benimsetmemiz gerekir neden olmadığı halde. örneğin memurluk+maaş+sigorta+ev+araba= yüksek statü olarak düşünen kişiler arasında, bunlarınız yoksa sosyal seviyeniz farklı olur. illaki her yerde bu aynıdır demiyorum ancak gördüğüm kesimlerde özellikle asker/polis olmak artık normalden daha fazla itibar görüyor. her Türk asker doğar diyen bir insanlar için ayrıca böbürlenmek ilginç.öte yandan diğerlerine ezer geçerim mesajı için empatiden de yoksun olmamız gerekli. analog zamanki kişilerle dijital olarak uğraşamıyorum açıkçası.

Mesela ben bana çekingen olduğum için kaba davranılmamasını isterim, kendim gibi içe dönük birinin yanında kendimi daha rahat hissederim. Empati yapınca karşıdaki de benim utangaçlığım karşısında kendini güvende hissediyor ve rahat konuşuyor davranıyor. Karşıma baskın biri çıktığında ise kendimi kıstlamam daha çok olur, çünkü kendimi güvende hissetmem. Statü içinde uç örnek olacak ama hiç bir vali ile sokaktaki insana aynı davranan birini gördünüz mü?
    Başka açıdan bakınca bu egoyla da alakalı bir durum. Örneğin polis ve askeri kişiye göre herhangi bir konuda kendinden üstün veya aynı durumda görme olabilir.

Duygusal zekayla da alakalı. Ezmeye çalışmak öfke gerektiriyorsa, duyguyu tanımlayabilme ve dengede tutabilme becerisinden yoksun insan olduğunu gösterir.
    Konu osmangazi tarafından (11-08-2020 Saat 03:25 PM ) değiştirilmiştir.