7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Bipolar bozukluk, sosyal fobi, okb, düşünce bağımlılığı

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Bipolar bozukluk, sosyal fobi, okb, düşünce bağımlılığı

Bipolar bozukluk, sosyal fobi, okb, düşünce bağımlılığı, amma çok psikolojik sorunum var derdim hep. Düşününce Bunların hepsi varken biri olmasa nasıl olur diye. Mesela sosyal fobim olmasın, bipoların dürtülerine engelleyecek bir korku yani sosyal fobi olmadığında sosyal hayatımı mahvederim. Ya her gün birileri ile kavga eder ya da cinayet işlerim, hapse düşerim. Sosyal fobi sayesinde korku sayesinde bunlara engel olunuyor.

Düşünce bağımlılığı olmasa mesela zihnimi sürekli düşüncelerle meşkul ediyor ya da kafaya geçmişi takıyorum ve rahatsız eden asıl okb düşüncesinin böylece aklıma gelmesine engel oluyor. Gelse de çok az geliyor ona yoğunlaşamıyorum. 10 yaşındayken geçmiş tertemizdi , düşünecek kafaya takıcak bir geçmiş yoktu ve okb'nin asıl düşüncesi beni yiyip bitiriyordu.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Çıraklık Dönemi

23 yaşımdaydım. başka şehre akrabamızın yanına gelmiştim.yenmi işe girmiştim.bi gece durduk yere allah'a peygambere sövmeye başladım içimden.durduramıyorum bir türlü. neredeyse 1 ay böyle devam etti.bu süre içinde bakındığım kadarıyla bu durum ,istemsiz olanı, kötü karşılanmıyor ve üstünde durup kendinizi sıkmayın deniyor.bu şekilde düşünce meydana gelmekten vazgeçiyor.bırakıyor.siz de temel ihityaçlarınızı karşılayabiliyorsanız hayat tarzınızı değiştirin ve düşünmeyi bırakın.düşünceler gelsede "çok da ...de" deyip düşüncenin kendi kendine debelenmesine izin verin.

Geçmiş veya gelecekle alakalı düşünceler aklıma geldiğinde sinirleniyorum, üzülüyorum veya tepkisiz düşünüyorum. Okb nin temel düşüncesi aklıma gelince çok takmıyordum artık çünkü ilk cümledeki durumlar enerjimi yeterince tüketiyor okbnin ilk düşüncesine duygulanacak enerjim kalmıyordu. Ta ki geçen aklıma geldiğinde kızmama kadar. Malesef çok tembelim hayat tarzımı değiştirecek mecalim yok. Önemsememek ve panik yapmamak daha az düşünmeye sebep oluyor.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

hergün bir kavga edip cinayet işleyeceğini hiç sanmıyorum.
    sadece bunu korku yoluyla yapıyorsun, korkun olmasa hergün kavga edecek biri oldugunu sanmıyorum açıkçası.
    yani korkmadığın ama kötü sonuçlanacak bir eylemi kendi lehine veya ahlak anlayışına göre yapmamak doğrusu zaten.
    korkunun pek faydalı oldugunu düşünmüyorum belki bazı durumlarda olabilir onun dışında korkunun olduğu yerde berrak bir zihinden söz edilemez.
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

bu korku mevzusunu ve hayatı biraz anladım. psikoterapi sayesinde.
    osmangazi , korktuğun bir durumda eğer korkun olmasaydı o şey ahlak anlayışına uyar mıydı? yani korkun olmadığında o şeyi yapacak mıydın.
    Konu nickname tarafından (31-05-2020 Saat 08:22 PM ) değiştirilmiştir.
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8

Korkum olmasa ama diğer psikolojik rahatsızlıklarım olsa diye konuyu açmıştım. İçimde ki okb sesi sürekli birini öldürmeyle alakalı emirler veriyor. Her şeyden alınan bir insanım , korkum olmasa hepsinin cevabını veririm. Kavga çıkar. Bipolar atağında korku en aza iniyor ve aptalca şeyler yapıyorum. Kaygı yok oluyor ve aklıma gelen şeyi yapıyorum.

Mesela bundan 10 yıl önce düğün öncesi kuaförün önünde eşimi bekliyorum. çakmak bozuldu yere çarptım, bağırdım. Yanımda 7-8 kişilik başka grup vardı düğün için bekleyen hızla yürüdüm sinirlice çakmak istedim 3-4 çakmak aynı anda çıktı. Tam gidiyordum arkam dönük , biri ters bir şey söyledi. Durdum birşey yapamadım. Durdum sonra uzaklaştım. Korku en az durumda olmasına rağmen o çocuğa saldıracak cesareti bulamadım.

Hastaneye yatacağım 26 yaşındaydım. Arada bekliyorum bir çocuk geldi gülüm niye bekliyorsun dedi bana. Senin yaşın kaç dedim. gülüm dememe mi bozuldun dedi. masa tenisi vardı önümde bu raket yeter mi dedim yoksa diğeri de lazım olur mu dedim. Nasıl yani dedi oynar mısın dedim lafı çevirdim yine cesaret edemedim korkum az olmasına rağmen.

Eğer bipolar atağı olmasa yukarıdakilerin gerçekleşmesi bile mümkün değildi. 1. sinde çakmak isteyemezdim, 2.sinde geziniyorum falan derdim.

Benim demek istediğim hiç korkunun olmaması ve bu takıntılı halimin devam etmesi.

Ahlak anlayısıma uymazdı ama herkes sinirlendiğinde yapacak cesareti ve gücü varsa birini öldürebilir, ahlak vs. sinirlenince gözü görmez. Neden herkes katil değil dersen birçok şartın bir araya gelmesi lazım, herkesin başına gelebilir.
    Konu osmangazi tarafından (01-06-2020 Saat 09:38 AM ) değiştirilmiştir.

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Alıntı osmangazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Korkum olmasa ama diğer psikolojik rahatsızlıklarım olsa diye konuyu açmıştım. İçimde ki okb sesi sürekli birini öldürmeyle alakalı emirler veriyor. Her şeyden alınan bir insanım , korkum olmasa hepsinin cevabını veririm. Kavga çıkar. Bipolar atağında korku en aza iniyor ve aptalca şeyler yapıyorum. Kaygı yok oluyor ve aklıma gelen şeyi yapıyorum.

Mesela bundan 10 yıl önce düğün öncesi kuaförün önünde eşimi bekliyorum. çakmak bozuldu yere çarptım, bağırdım. Yanımda 7-8 kişilik başka grup vardı düğün için bekleyen hızla yürüdüm sinirlice çakmak istedim 3-4 çakmak aynı anda çıktı. Tam gidiyordum arkam dönük , biri ters bir şey söyledi. Durdum birşey yapamadım. Durdum sonra uzaklaştım. Korku en az durumda olmasına rağmen o çocuğa saldıracak cesareti bulamadım.

Hastaneye yatacağım 26 yaşındaydım. Arada bekliyorum bir çocuk geldi gülüm niye bekliyorsun dedi bana. Senin yaşın kaç dedim. gülüm dememe mi bozuldun dedi. masa tenisi vardı önümde bu raket yeter mi dedim yoksa diğeri de lazım olur mu dedim. Nasıl yani dedi oynar mısın dedim lafı çevirdim yine cesaret edemedim korkum az olmasına rağmen.

Eğer bipolar atağı olmasa yukarıdakilerin gerçekleşmesi bile mümkün değildi. 1. sinde çakmak isteyemezdim, 2.sinde geziniyorum falan derdim.

Benim demek istediğim hiç korkunun olmaması ve bu takıntılı halimin devam etmesi.

Ahlak anlayısıma uymazdı ama herkes sinirlendiğinde yapacak cesareti ve gücü varsa birini öldürebilir, ahlak vs. sinirlenince gözü görmez. Neden herkes katil değil dersen birçok şartın bir araya gelmesi lazım, herkesin başına gelebilir.
    ben mani de değildim. fakat herkesin başka problemleri var. birisi amcamı aşağılayarak konustugunda , adamı arabanın camından çıkarıp tokatlamıştım fakat dövememiştim. bana vurmasını istemiştim , bu saye de dövebilirdim. fakat vurmadı dövemedim. bu da onay probleminden kaynaklanıyor. ben, birisi bana vursun ki ben de vurabileyim diye bekliyorum, hatta bana vursun diye tokatlıyorum.
    dreamer8