Sayfa 1/2 12 SonSon
18 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Psikolog,Psikolojik danışman,Psikiyatrist

mavigece
    Guest

Arrow Psikolog,Psikolojik danışman,Psikiyatrist

1-Psikolog: Psikolog,üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerinin “Psikoloji” bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi almış bireydir. Bu bireylere dört yıl içerisinde herhangi bir hedef kitle gösterilmez. Yani mezun olduklarında hitap edecekleri bir hedef kitle mevcut değildir. Hedef kitlelerinin belli olması için lisans eğitimi sonrasında yüksek lisans eğitimi alıp herhangi bir konuda “uzman” unvanı almaları gerekmektedir. Örnek de vermek gerekirse; psikoloji eğitiminden mezun olduktan sonra klinik psikoloji üzerine yüksek lisans yapılırsa unvanı “klinik psikolog” olur ve hedef kitlesi belirlenmiş olur. Unutmadan şunu da söylemek gerekir ki psikologların ilaç yazma yetkileri yoktur.

2-Psikolojik Danışman: Psikolojik danışman üniversitelerin eğitim fakültelerinin “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi almış bireydir. Bu 4 senelik eğitim çerçevesinde hedef kitleleri belli olmuş bireylerdir. Buna yönelik dersler alırlar. Hedef kitleleri “normal” bireylerdir. Yani günlük yaşamda uyum sorunu yaşayan, kendini ve çevresini tanımakta zorlanan ve kendini gerçekleştirme konularında yardım sunulması gereken bireylerdir hedef kitle. Psikologlar gibi psikolojik danışmanlarında ilaçlı tedavi sunma yetkisi yoktur.

3-Psikiyatrist: Ülkemizde, devlet tarafından en üst seviyede (ruhsal sorunlar ve hastalıklar alanında) görülen bireydir. 6 senelik kapsamlı bir “Tıp” eğiti sonrasında uzmanlığını psikiyatri alanında yapmış bireydir. Psikiyatrist gerektiğinde terapi gerektiğinde ilaçlı tedavi yöntemlerini kullanabilir. Hedef kitlesi olarak bir sınırlama getirilmesi söz konusu değildir. Her türlü bireyin her türlü ruhsal sorunuyla ilgilenirler.
    http://www.aktuelpsikoloji.com/

Karar Dönemi delal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

mrb ben siteye yeni üye oldum.Lise öğrencisiyim we idealim psikolog olmak.Fakat çok fazla bilgi sahibi değilim.Kime psikolog olmak istediğimi söylesem bana ewet güzel tercih dershanelerde yada okullarda rehberlik öğretmenliği yapabilirsin diyorlar.Buda benm canımı çok sıkıyor.Oysa ben rehber öğretmeni değil,tıpkı doktor misali psikolog olmak istiyorum.İlaç yazma yetkim olmayacak ama ben bir hastahanede yada kendi açtığım bir yerde görev yapmak istiyorum bunlar mümkün mü..?Bu söylediğim konular hakkında bilgi sahibi olan varsa lütfen bana yardım etsinn
    YaŞaMaK DİReNMeKTİRR

Cahillik Dönemi olvido - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    ankara

ben pdr öğrencisiyim delal.
    eğer psikolog olmak istiyosan fen- edebiyat fakültesi psikoloji bölümünü tercih edeceksin benimde amacım psikolojiydi fakat iş imkanını düşününce pdr yazmaya karar verdim
    psikologlarda hastenelerde çalışabiliyorlar fakat yaygın değil
    ayrıca kendi danışma merkezlerini açabiliyorlar
    umarım herşey gönlüne göre olur

Karar Dönemi shyla48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı delal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mrb ben siteye yeni üye oldum.Lise öğrencisiyim we idealim psikolog olmak.Fakat çok fazla bilgi sahibi değilim.Kime psikolog olmak istediğimi söylesem bana ewet güzel tercih dershanelerde yada okullarda rehberlik öğretmenliği yapabilirsin diyorlar.Buda benm canımı çok sıkıyor.Oysa ben rehber öğretmeni değil,tıpkı doktor misali psikolog olmak istiyorum.İlaç yazma yetkim olmayacak ama ben bir hastahanede yada kendi açtığım bir yerde görev yapmak istiyorum bunlar mümkün mü..?Bu söylediğim konular hakkında bilgi sahibi olan varsa lütfen bana yardım etsinn
    Hoşgeldin delal. Neden olmasın canım. Sen yeterki iste neden olmayasın: Senin gibi kararlı bir genç muhakkak pisikoloğ olmalı. Pisi kolojiyi okumalısın. Pisikoloğ Dr. acar Baltaşı tanıyomusun? işte mükemel bir pisikoloğ
    Mutlak gerçeğe götüren yol çok sayıda yanılgılardan geçer. ALFRED ADLER

ben şuanda eşit ağırlık bölümünde okuyorum istediğim şekilde psikolog olabileceğimi mi söylüyosunuz yani
    YaŞaMaK DİReNMeKTİRR

Yer
    ankara

evet sadece gereken puanı alman
    eğer psikoloji tercih edersen odtü ve hacettepeyi öneririm iş bulman açısından

Sİz Hangİ Ünİversİte De Okuyosunuz?odtÜ Ve Hacettepenİn Puanlari YÜksektİr.. KaÇtir Mesela
    YaŞaMaK DİReNMeKTİRR

Yer
    ankara

ben gazideyim fakat bizim okulda psikoloji bölümü yok şuanki puanlarını bilmiyorum yüksektir ama neden olmasın

TŞk Edrm HerŞey İÇİn Nerde YaŞiyorsunuz Sİz Ankara Da Mi
    YaŞaMaK DİReNMeKTİRR

Yer
    ankara

evet ankaradayım

Sayfa 1/2 12 SonSon