4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: İstenmeyen Duyguların Faydası? Kaynak: İstenmeyen Duyguların Faydası?

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart İstenmeyen Duyguların Faydası? Kaynak: İstenmeyen Duyguların Faydası?

Korku: Hayatımızı, sağlığımızı ve genel iyilik halimizi tehdit eden durumlara karşı tepkimizi belirleyen bir duygudur. Bize tehlikeden kaçmamızı söyler.

Öfke: Önem verdiğimiz bir hedefin, planın veya aktivitenin engellenmesi, özbenliğimize ya da önem verdiğimiz birinin benliğine gelebilecek olası bir saldırı karşısında gösterdiğimiz duygudur. Bizi kendimizi savunma, hakimiyet ve kontrolde olma durumuna odaklamaktadır.

İğrenme: Nahoş, hakarete uğramış hissettiren, bulaşıcı olabilen durumlara veya nesnelere verdiğimiz duygusal tepkidir. Nesneyi, durumu ya da olayı reddetme ve bu durumdan uzaklaşmamız üzerine davranışlarımızı organize etmektedir.

Üzüntü: Sevdiğimiz birinin veya bizim için önemli olan bir nesnenin kaybı, kaybedilmiş ya da ulaşılamamış hedefler veya amaçlar karşısında deneyimlediğimiz duygudur. Bizi aslında neyin önemli olduğunu, amaçların peşinden gitmenin ne anlama geldiğini düşünmeye ve yardıma ihtiyacımız olduğunu söylemek için diğerleriyle ilişki içine girmeye sevketmektedir.

Utanç: Kişisel özelliklerimize ve/veya davranışlarımıza içinde bulunduğumuz topluluk tarafından itibar edilmemesi ve bunların onaylanmaması akabinde gelişen duygudur. Sınırları aşan özellik ve davranışlarımızı saklamaya veya zaten çevremiz tarafından biliniyorsa hafifletme ya da bastırmaya yönelik davranışlar geliştirmeye yönlendirmektedir.

Suçluluk: Belirli davranışlarımız değerlere karşı bir ihlal gerçekleştirdiğinde ortaya çıkan duygudur. Bu ihlali ortadan kaldırmaya yönelik davranışlar ve eylemler yapmamızı sağlamaktadır.

Kıskançlık: Bizim için çok değerli olan ilişkilerin veya nesnelerin elimizden alınması tehdidi ile karşı karşıya kaldığımızda başkalarına karşı gösterdiğimiz duygusal tepkidir. Bizi sahip olduğumuzu koruma davranışları geliştirmeye güdülemektedir.

İmrenme/Gıpta: Etme Bizim istediğimiz veya ihtiyacımız olan ve sahip olmadığımız fakat başkalarının bunları alabilme, elde edebilme, sahip olabilme durumuna ve gücüne karşı deneyimlediğimiz duygudur. Bu duygu bizi istediğimizi elde edebilme konusunda daha çok çalışmaya motive etmektedir.

Bu olumsuz ve istenmeyen duygularımızı öncelikle tanımlamak, deneyimlediğimizde belirleyebilmek ve işlevsel bir şekilde kullanabilmek hayat kalitemizi arttıracaktır. Unutmayalım ki hayatta sürekli olumsuz ya da sürekli olumlu duygular yaşamak diye bir beklenti gerçekçi olmayacaktır.

aktuelpsikoloji
    Konu osmangazi tarafından (14-12-2019 Saat 02:12 AM ) değiştirilmiştir.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Karar Dönemi

Peki bunlardan korkunun kayginun surekli ve daha yogun icinden çıkılamaz hale gelmesi durumda tek çözüm antidepresan midir sizce

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Korku kaygılarım çok fazlaydı. Evden dışarı çıkamıyor , çok nadir zorunlu hallerde çıktığımda bacaklarımın titremesinden yürüyemiyordum. Bir çoğundan şu an kurtulsam da devam edenler var. Ergo terapi ya da meşkuliyet terapisi oldu işim bana. çok faydasını gördüm görüyorum ama hala bir çok şikayetim var. İş icabı bir çok şey yapmanız zorunlu, korku kaygının çözümünün üstüne gitmek olduğu söylenir, işte de bu üstüne gitmeyi yapıyorsunuz. Antidepresanı ben kafaya çok takma ve bu taktıklarımın sürekli rahatsız etmesi durumunda kullandım.Korku kaygı için 2 kere antianksiyete kullandım ve beni perişan etti. Dideral ve rivotril.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Karar Dönemi

En iyi çözümün bende ergo terapi oldugunu düşünüyorum benim açımdan da. çünkü bos kaldığım zamanlarda cok düşündüğüm icin gelecek kaygisi olusuyor ve ben ne yapacağım diye anksiyete atagi gecirebiliyorum her an. Ama çalışabileceğim islerinde uygunlugu sıkıntılı. Çalışirken de eger mutlu degilsem atak gecirebiliyorum. Şuan zaten daha okuyorum yine de tesekkur ederim bende sizin gibi düşünüyordum ama benim gibi düşünen veya bunlari yasayan birileri var mi acaba diye kendimi bu konuda yalniz hissetmekten kurtulmuş oldum
    Konu gülbahar tarafından (26-12-2019 Saat 09:55 AM ) değiştirilmiştir.