10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Müslümanlık bu ülkede zor

Karar Dönemi

Standart Müslümanlık bu ülkede zor

Ülkedeki müslüman çoğunluk beni dinden soğutmaya başladı. Evrim basamağının en alt seviyesindeler. Dini radyolardaki soru cevap yayınları adeta insanları müslümanlıktan çıkarmaya yönelik. Dini inanç ilkellik ile eşdeğer değil ki. Din sömürüsü diz boyu ve toplumun geri kalması için herşey yapılıyor.

Karar Dönemi

Valla bence Kuran' ın türkçe mealini okumak ve kendi aklın sana ne söylüyorsa ona göre inanıp yada inanmamak lazım. İnsanlar Kuran bilmeyip saçma sapan hacı hocaların kitaplarını hatim ediyorlar. Toplum gerizekalı yapacak bir şey yok. Sorgulayan insanların okuyup araştırıp kendi doğrusunu bulması gerekiyor aksi halde toplum içinde boğuluyorsun.

Karar Dönemi Kulube - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bence başkalarının dediklerini okuma çünkü sıradan insanlardan ibaretler. Ben çoğu hadis kaynağından da şüpheliyim. Sana tavsiyem kalbinde yaratıcının varlığını hissetmeyi denemen. Gerçekten kalbinde onu hissedersen o seni rahatlatır ve doğru tercihler yapmana yardımcı olur. Allahın neler dediğini merak ediyorsan Kuran okumalısın. Ama Arapça okumak bana mantıksız geliyor. Arapça bilmiyorsan arapçasını okuyarak zaman kaybetme, arapçasını okumak senin için bir anlam ifade etmez. Türkçe oku ve ne demiş düşün.
    "Kitaplar, başka bir yerde olmak isteyen insanlar içindir."

Karar Dönemi

Genel olarak kafam net. Zaman zaman hayata dair hiç bir şeye anlam veremiyorum.

Karar Dönemi

Arapça okursam meditasyon etkisi yapıyor. Tüm sıktılarımı unutuyorum. Türkçesine hiç güvenim yok. Komik bir durum.

Cahillik Dönemi

nacizane düşüncem şu ki insanın dini inançları yada düşünce biçimi yaşadıklarıyla doğru orantılı. genelde benim gibi hayatta çok olumsuz aksilikler yaşayan insanlar dinden diyanetten uzaklaşıyor acı tecrübm..
    Ve bu yorgun ve bu hüzünlü yüreği,
    Benim değilmiş gibi hiç kimse görmeden ,
    Şöyle bir yol kenarına bıraksam...

Çıraklık Dönemi

http://www.kurandakidin.com/ bu siteyi inceleyerek yazılı ve sesli medya ile dini hayatını düzene sokabilirsin.ve en önemli önerim diğer insnalarla dini tartışmalara girmemen yönünde.geçenelrde bi ateiste tanrının olmadığını ,bir müslümana da tanrının hiçbir şeye muhtaç olmadığını anlatmaya çalışıyordum.herkes olduğunun tam tersi.

Karar Dönemi

Arkadaşlar ben hiç bir dogmaya veya uydurulmuş şeylere inanmıyorum burada bir problem yok ama sorun şurda ki insanlar dinleri sadece bir inanç ( kabul edersin etmezsin şeklinde değerlendiriyor) ve ne yazık ki semavi dinlerin de bir bilim olduğunun farkında değiller, ben araştıran sorgulayan bir insanım çevremde sadece kendisine dayatılan taklidi bir dine inanan bir sürü insan var oysaki dinler tüm bilimlerin çıkış kaynağıdır DİNSİZLİK ise sorumluluktan kaçmak için bir yoldur oysaki deve kuşu gibi kafasını kuma sokmak ne derece akıldan uzaktır eğer bilimle alakadar olursanız evrimin sadece teori olduğunu ve bilimsel dayanağının olmadığını görürsünüz bireyin bilim olabilmesi için gözlemlenebilirlik ve üzerinde deney yapmak lazımdır oysa evrimin tek delili incelenemeyen yıllar önceki fosillerdir incelense bile değişim anında üzerinde bir deney yapılamadığından herşey havada kalacaktır hem körelen organ diye birşey yoktur velev ki evrim olsa dahi dinlerin yokluğuna delil olamaz bir yaratıcının o sıra ile yaptığının bir delili olabilir evrim varsa dahi evirip çevireni olmak. Zorundadır samimi gerçeği bilmek isteyenler için her zaman hayatın her yerinden ve tabiki tüm bilimden bütün deliller ve bürhanlar dinlerin gerçekliğini göstermektedir zaten bilim insanları Da bu yönde düşünmekte akıllı tasarım ispatlanmış ve evrim teori olarak kalmıştır

Karar Dönemi

Dostum o aslında tercih meselesi bende çok acı şeyler yaşadım ve biraz dinden uzaklaşsamda mantıklı bir kıyas ve ilmi araştırmadan sonra gerçekleri gördüm bilgi ile her muhalifini tam ilzam edebilirim her ateist deist argüman cevabım ve dine yapılan saldırılara karşıda neyin gerçek olduğunu anlatabilirim ama kimseyi zorla iman ettiremem zorla bir kültürü veya inanışı kılıflar uyduracak yada zorla kabul ettirecek değilim fakat her zaman gerçekleri görmeyi isteyen ve sadece gerçekleri kabul eden birisi olaraktan dinin gerçek olduğuna sayısız delilim var ve kulağının arkasını görebiliyor uzun yada neden şuan maymunlar insan olmuyorlar gibi argümanlardan bahdetmiyorum

1.Bir yaratıcı yoktur demek akıldan uzaktır isteyen kabul edebilir isteyen etmeyebilir dünyada her şey sebepler ile kurulu eğer yaratıcı yok diyen birisi kalıpta evreni açıklamaya çalışırsa atom zerre zaman vb. Evrendeki herşey ilahlık vermiş oluyor bir yaratıcıyı kabul etmeyen birden fazla yaratıcıyı onaylamak zorunda kalıyor ki bu da komiktit

2.Muhtelif maddelerin evreni oluşturması yine komiktir çünkü akılı ve iradesi olmayan cansız akılsız şuursuz tabiat yine iş yapamaz ne kadar bölersen böl atomda bölündü bildiğim kadarıyla plankmıydı öyle birşeydi sebepler iş yapamaz bu yazıyı yazan birisi yok kendiliğinden oluşuyor bu yazılar demiyorum ki kardeşim klavye yazıyor veya harfler yazıyor demek kadar akıldan uzak tesadüfen oluşması zaten imkansız

Ve üç yoldan başka yol yoktur hangisinin olma ihtimali var soruyorum bu kadar yazının tesadüfi kendiliğinden harflerin bir araya gelerek oluşması mı yoksa klavyenin veya harflerin kazayla oluşturması mı yoksa iradeli ve akıllı düşünen bir varlık olan bir insanın bu sanal ortam dışında bunları bilerek isteyerek bir amaca uygun yazması mı dünyanın ve tüm evrenin oluşması da böyledir şu basit sitede basit bir yazının bile kendiliğinden olamıyorken birisinin bir amaç için yazıyorken koskoca evren sahipsiz ve başı boş olamaz kimse aksini iddia edemez bilgi ile veya ilimle de reddedemez ancak inanmıyorum der işin içinden çıkar ama gerçekleri değiştiremez gözünü kapayan yalnız kendisine gece yapar ilmi olarak bütün çalışmalar dinlerin doğruluğu yönündedir arayış içerisinde olanlara yardımcı olabilirim dinden uzak yaşamak veya DİNSİZLİK sadece umutsuzluk ve daha fazla acı getirecektir zehirli bir bal düşünün ilk başta çok lezzetli gelir ama acısı sonra çıkar DİNSİZLİK böyledir dinden ayrılanı aynı böyle daha fazla acılar beklemektedir

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Alıntı Kilgrave Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dostum o aslında tercih meselesi bende çok acı şeyler yaşadım ve biraz dinden uzaklaşsamda mantıklı bir kıyas ve ilmi araştırmadan sonra gerçekleri gördüm bilgi ile her muhalifini tam ilzam edebilirim her ateist deist argüman cevabım ve dine yapılan saldırılara karşıda neyin gerçek olduğunu anlatabilirim ama kimseyi zorla iman ettiremem zorla bir kültürü veya inanışı kılıflar uyduracak yada zorla kabul ettirecek değilim fakat her zaman gerçekleri görmeyi isteyen ve sadece gerçekleri kabul eden birisi olaraktan dinin gerçek olduğuna sayısız delilim var ve kulağının arkasını görebiliyor uzun yada neden şuan maymunlar insan olmuyorlar gibi argümanlardan bahdetmiyorum

1.Bir yaratıcı yoktur demek akıldan uzaktır isteyen kabul edebilir isteyen etmeyebilir dünyada her şey sebepler ile kurulu eğer yaratıcı yok diyen birisi kalıpta evreni açıklamaya çalışırsa atom zerre zaman vb. Evrendeki herşey ilahlık vermiş oluyor bir yaratıcıyı kabul etmeyen birden fazla yaratıcıyı onaylamak zorunda kalıyor ki bu da komiktit

2.Muhtelif maddelerin evreni oluşturması yine komiktir çünkü akılı ve iradesi olmayan cansız akılsız şuursuz tabiat yine iş yapamaz ne kadar bölersen böl atomda bölündü bildiğim kadarıyla plankmıydı öyle birşeydi sebepler iş yapamaz bu yazıyı yazan birisi yok kendiliğinden oluşuyor bu yazılar demiyorum ki kardeşim klavye yazıyor veya harfler yazıyor demek kadar akıldan uzak tesadüfen oluşması zaten imkansız

Ve üç yoldan başka yol yoktur hangisinin olma ihtimali var soruyorum bu kadar yazının tesadüfi kendiliğinden harflerin bir araya gelerek oluşması mı yoksa klavyenin veya harflerin kazayla oluşturması mı yoksa iradeli ve akıllı düşünen bir varlık olan bir insanın bu sanal ortam dışında bunları bilerek isteyerek bir amaca uygun yazması mı dünyanın ve tüm evrenin oluşması da böyledir şu basit sitede basit bir yazının bile kendiliğinden olamıyorken birisinin bir amaç için yazıyorken koskoca evren sahipsiz ve başı boş olamaz kimse aksini iddia edemez bilgi ile veya ilimle de reddedemez ancak inanmıyorum der işin içinden çıkar ama gerçekleri değiştiremez gözünü kapayan yalnız kendisine gece yapar ilmi olarak bütün çalışmalar dinlerin doğruluğu yönündedir arayış içerisinde olanlara yardımcı olabilirim dinden uzak yaşamak veya DİNSİZLİK sadece umutsuzluk ve daha fazla acı getirecektir zehirli bir bal düşünün ilk başta çok lezzetli gelir ama acısı sonra çıkar DİNSİZLİK böyledir dinden ayrılanı aynı böyle daha fazla acılar beklemektedir
    Laflara bak, ortaçağ kilisesi felan mı bu? Dinden ayrılanı acılar bekler diye korkutmak felan, yazıların zaten yeterince komikti.
    Şunu da ekliyim, muhtemelen kötü bir hayatı olan sensin ki böyle 'sorgulama' diye isim verdiğin düşünme biçimine ve biçok şeyi bağlama ihtiyacı duyman bence bunu açıklıyor, tabiki yine de bilemem. Öte yandan DİNSİZler acı çeker diye yargılarda bulunman.. Dünya da birçok dinsiz hepimizden iyi yaşıyor ve mutlu bir hayatı da olabiliyor. Bu tür konular da istisna 1 tane bile olsa tüm tezin yıkılır. O yüzden böyle sonuçlar çıkarman doğru değil.
    Konu nickname tarafından (22-01-2020 Saat 10:35 AM ) değiştirilmiştir.
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8