2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Çene Eklemi Bozukluğu Olan Var Mı?

Standart Çene Eklemi Bozukluğu Olan Var Mı?

Son iki yıl boyunca kendimi o kadar çok sıktım ki, çene eklemim deforme oldu. Harika Artık ağzımı açarken çenem takılıyor, yön falan değiştiriyor. Her açıp kapadığımda klik sesleri duyuyorum. Bazı sabahlar çenem kilitlenmiş bir şekilde uyandığım da oluyor. Bir yere oturup, dik bir şekilde bekleyince hafif düzeliyor. Ama yattığımda yeniden kayıp rahatsızlık veriyor. Daha önce yaşadığım sorunla ilgili bir kaç konu açmıştım. İnsan içine çıktığım zaman kontrolümü kaybediyorum. Yanlış anlaşılmayayım diye kendimi gereksiz yere kasınca da, adını bile ilk defa duyduğum, tıpta temporomandibuler eklem bozukluğu olarak geçen, bir başka hastalığa neden oldum. Siz siz olun, fazla kasmayın kendinizi. Diş sıkma, gıcırdatma sorununuz varsa bir dişçiye görünün. Sonra çene ekleminizden olur, ömür boyu kütürdete kütürdete elma yiyemezsiniz.

dreamer8
    Guest

Benzer bir durumu ben de yaşadım, hala da yaşıyorum. Yıllarca gerginlik sebebiyle dişlerimi sıktım. Hele gece sıkmalarının farkında bile olmuyor insan uyurken. Tabi acısı dişlerimden çıktı. Ağzımda işlem görmeyen diş kalmadı, çekilen dişlerim de oldu. Çene sıkmam öyle bir hale gelmişti ki çene kaslarım ağrıyordu artık. Dişçiye gittim. Sorunumun bruksizm olduğunu düşündü. Silikondan yapılmış gece plağı verdi. Yatarken takıyorsun, gece sıksan da dişlerin zarar görmüyor. Geç kaldım tabi plağı takmak için. Keşke daha erkenden önlem alabilseydim.....Çenem sürekli kütler, çene kütlemesi de bir çene eklemi bozukluğuymuş. Geçenlerde dişçide tedavi görürken de bir süre ağzım açık kaldığı iin çene eklemim yerinden çıktı, ekseni kaydı, ağzımı kapatamadım, konuşamadım, öylece kaldım. Dişçi farketti çenemin çıktığını, ittire kaktıra yerine oturttu. Yemek yerken falan artık her lokmada kütür kütür çene kütlemem var.....Arkadaşlara önerim, asla yüzüstü yatarak, çenenize baskı yaparak tv seyretmeyin, kitap okumayın, telefonla uğraşmayın. Ben çok yaptım. Dişlere ve çeneye olan baskı pahalıya patlıyor sonra. Çenesi kasılan, dişlerini sıkan, gece diş gıcırdatması olanlar varsa mutlaka dişçide bir gece plağı yaptırsın ve yatarken taksın. Çene sıkmak çok ciddi bir sorundur. Fakat basur gibi iş işten geçince gidiliyor genelde doktora.