Hayata sabretmek,zalim insanların zalimliğine sabretmek,hastalığa,yoksulluğa sabretmek v.b...... Hz. Ali'nin bir sözü var diyor ki:'' Sabretmek,zehirden daha acıdır.''
Tüm hayatım boyunca istediğim gibi azıcık yemek, az elbise sahibi olmak,ve yatacak yer.İnanın gerisini aramıyorum.Aşk,dostluk bunlar gerçekten çok zor bulunan şeyler gerçek anlamda dost ve karşılıksız sevilen aşktan bahsediyorum.Zor bulunur böylesi.Hz. Osman öldürülmek üzeredir,oruç tutmaktadır,karısı Naile'ye sorar yiyecek birşeyler var mı diye,karısı der ki birkaç hurma var,hizmetçiler birşey yediler mi diye sorar.Naile:hayır yemediler.Hz. Osmannlara ver o hurmaları , biz yine oruca niyet edelim Naile der .ve birşey yemez.aynı günde zaten öldürülür.Hz. Ali sırtından hançerlendiğinde bir söz söyler : ''Kabe'nin ilahına yemin olsun ki ben kazandım.'' Onlar kazandılar zira onlar sabrettiler,bana bir tane bile intihar eden sahabi gösteremezsiniz.yok çünkü.bir tane bile intihar eden peygamber yok.Ancak onlara da deli denildi,alay edildi,dalga geçildi.Hz. Muhammed Miracı anlattığında Ebu cehil diyordu ki :ne diyorsun Muhammed,Efendimiz ben bir gece de Kudüs'e oradan,semaya yükseldim diyordu.Ebu cehil diyordu ki : bakın diyordu bir gecede kudüse gitmiş oradan semaya yükselmiş olacak şey mi bu? Sonra Mekkeliler toplanıyorlardı Allah'ın Resulüyle alay ediyorlardı,protesto ediyorlardı.Çok sıkılmış o zaman peygamberimiz.Sonra Kudüs'ü anlatmaya başlamış.Dalga geçenler utanmışlar.Müslüman olmanın bedeli ağır bu dünyada,ancak uhra'da müslüman olduğunuza şükredeceksiniz.kısacası sabırla hastalıkta geçer hayat da geçer.O yüzden sabrınızın bittiği noktada sabretmeye çalışın.inşallah herkesin sonu çok güzel olur(Zalimlerin ki hariç) kalın sağlıcakla kendinize iyi bakın!