Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Hastalandırır mı , güçlü mü kılar?

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Hastalandırır mı , güçlü mü kılar?

En son 2013 yılında hastalandım. Allah inancının psikolojiye iyi geldiği geldiği , ölümden sonra hayatın var olmasına inanmanın ölüm korkusuyla başetmede faydalı olduğu yazar. Ben ne zaman hastalanmaya başlasam dine yönelirim. Namaz kılmaya başlarım, kuran okumaya başlarım. Artık iyi olduğumda dinden soğudum ve korkuyorum. Ne zaman hastalansam dine yöneliyorum ; tersten yaklaşırsak , dine yönelirsem hastalanır mıyım? Ya da ne bileyim namaza başlarsam acaba yine mi hastalanmaya başladım diye düşünmeye başlamaktan korkuyorum.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Karar Dönemi

Bir dinsiz olarak şunu söyleyebilirim, insan çok zayıf kaldığı anda, bu durumların sona ermesini, daha iyi günler görmek ister. Bu istekler için, yardımcı olabilecek iyi varlıklardan biri, insanlardır. İnsanlar da bir yere kadar bu durumdan çıkmaya yardımcı olur, insan daha çok soyut kavramlar arar. Mesela ben şu an çok zayıf, kötü bir haldeyim ve hem somut şeyleri hem de soyut şeyleri arıyorum güç verecek. Ama daha çok soyut şeyler arıyorum.Bu soyut şeyleri, sevdiğin bir insandan gördüğün sevgiyle karşılayabilir bir insan ama o da bir somut varlık olduğu için vereceği soyut anlamlar çok sınırlıdır.

İnsan daha çok din gibi, olağanüstü kavramlardan güç alıyor yoksa bu durumlardan çıkmak çok güç. Zaten dinsiz insanların,dindar insanlara göre daha çok intihar etmelerinin sebebi, çok güç duruma düştüklerinde intihar etme eğilimlerinin daha fazla olmasıdır.

Yani diyeceğim o ki, zayıfken dine daha çok yaklaşman, güçlüyken de uzaklaşman çok normal bir şeydir. Önemli olan dine bağlılığının sebebinin zayıf veya güçlü olman değil, dini hakikat olarak görüp görmemendir.

Cahillik Dönemi

bende mesela 5 vakit namaz kılan biri değilim ara sırada cumalara giderim ama cuma namazına gitmeyince sanki o hafta çok kötü geçecekmiş gibi hissediyorum sanki hiçbir işim gücüm yolunda gitmeyecek gibi hissediyorum gerçi normal dede işim gücüm yolunda gitmiyor ama ….
    Ve bu yorgun ve bu hüzünlü yüreği,
    Benim değilmiş gibi hiç kimse görmeden ,
    Şöyle bir yol kenarına bıraksam...

dreamer8
    Guest

Dine, bir çıkar uğruna ya da iyileşmek uğruna değil, gerçekten içinden geldiği için yönelmelisin. İçinden gelerek yöneldiğinde hastalansan da o inanç seni korkularından emin kılacaktır.

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bir çıkar uğruna veya iyileşmek için hiç dine yönelmedim. Ölüm korkusunun etkisi belki belirleyicidir. Hastalandığımda zaten içimden gelerek yöneliyorum. Ancak anlatmadığım kısımlar da var, neyse onlardan da biraz bahsedeyim. Başlarda çok problem yoktu ama ilerleyince gecenin 4ü ve ben şöyle bozuk bir düşünceye sahibim; Mesela 1000 kere kesintisiz Allah diye içimden saymassam öleceğim diye düşünür ve bu hem şizofren gibi hayal hem okb gibi takıntı karışımı düşünceye sahiptim. Durursam ölürdüm ve sonra Allah diye bağırmam gerekiyordu diye düşündüm, 1000 i geçersem de ölürüm. Gece konu komşu toplandı. Ailem toplandı. Çünkü sesli sayıyor ve açıklama yapmak için duramıyordum. Kimse konuşmamalı ve beni bölmemeliydi. Konuşanlara fiziksel müdehalede bulunuyordum çünkü onlar saymamı böleceklerdi. Böyle bozuk bir mantık vardı.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Cahillik Dönemi

Alıntı dreamer8 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dine, bir çıkar uğruna ya da iyileşmek uğruna değil, gerçekten içinden geldiği için yönelmelisin. İçinden gelerek yöneldiğinde hastalansan da o inanç seni korkularından emin kılacaktır.
    başkanım içimizden gelmiyorsa ne yapacaz ????

Çıraklık Dönemi

Alıntı dert_babası Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    başkanım içimizden gelmiyorsa ne yapacaz ????
    insan oğlu sadece temel ihtiyaçlarını göre bi canlı değil düşünen araştıran da bir canlıdır.çeşitli konularda kendini geliştirdikçe bu tarz düşüncelerin değişecektir.

dreamer8
    Guest

İçinden gelmiyorsa yapacak bir şey yok başkanım. Zorlamayla olmaz. İçinden gelmeyen milyonlarca insan var zaten, tek değilsin. Çok fazla insan var içinden gelmediği için uzaklaşan.

dreamer8
    Guest

Bahsettiğin bu 1000 kere 100 kere takıntıları bende de vardı ve yerine getirmezsem bir şeyler ters gidecek diye korkardım. Sonra bir gün bu vesveseleri yerine getirmemeye karar verdim. Hiç bir şey de gelmedi başıma.

Cahillik Dönemi

Alıntı montevo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    insan oğlu sadece temel ihtiyaçlarını göre bi canlı değil düşünen araştıran da bir canlıdır.çeşitli konularda kendini geliştirdikçe bu tarz düşüncelerin değişecektir.
    eyvallah bende düşünüp araştırmayı seven bir adamım , özellikle bilim ile teknoloji ile ilgili şeylerle uğraşmayı araştırmayı yeni projeler ortaya çıkarmayı severim...

Sayfa 1/2 12 SonSon