Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Azıcık içimi dökmek isterim yine

Karar Dönemi

Standart Azıcık içimi dökmek isterim yine

2018 Aralık ayından beri Asliye Ceza da zabıt katibi olarak çalışıyorum. Bir hafta önce yerim değişti ve Asliye Hukuk Kalemine verdiler personel eksikliğinden.

Katip diyince aklınıza sadece hakimin dediklerini yazan birisi geliyor değil mi aklınıza?

Cezada iken yaptığım işlerden biraz bahsedeyim. Müzekkereler, talimatlar, iştimalar ( sadece yapılışını izledim ) gerekçeli kararlar, en basiti de zorla getirmeler. Ek olarak yakalanan şahsın işlemleri, sulh ceza da ise adli kontrol işlemleri, ceza girme, üst yazılar, keşif işlemleri, sarf kararları vs. Daha say say bitmeyecek çeşitlilikte iş var.

Şimdi diyeceksiniz ki ya iş bulmuşsun şikayet ediyorsun. Sıkıntı şu ki işin nasıl yapılacağını bazen bilemiyorum çünkü hiçbir eğitim almadık. Kalemde çalıştığım arkadaş da çok iyi bilmiyor ya da iş yoğunluğundan pek gösteremiyorlardı.

Şimdi daha sıkıntılı bir kaleme düştüm. Asliye hukuk. Burada neredeyse her işlem paralı. Yani dosyalara sürekli para giriş çıkışı olacak. Elime para canlı olarak geçmeyecek tabi ama giriş çıkış işlemleri bende olacak. Ve asıl yetkili vekil müdür 2 ay sonra gidecek. Eğer para giriş çıkış hesaplarında yanlışlıklar olursa, HAPİSE GİRME durumum bile olabilir. Hapse işlediğim bir suçtan girsem neyse de, hata sonucu girmek koyar. Ve yargılamam da ağır cezada yapılır.

Büyük adliyelerde iş bölümü vardır. Yeniler parça parça iş yapar. İşte bir kısım tebligatlara bakar, birisi tensip zabıtlarına, birisi talimatlara, birisi duruşmalara vs.

Ama bizim adliye küçük ve personel eksikliği fazla. O yüzden bütün işlerden ben sorumluyum. Asliye cezayı öğrenene kadar canım çıkmıştı istifayı düşünüyordum olmadı. Mecbur çalşıyoruz.

Ama beni yoran, dosyayı elime aldığımda nasıl yapılacağını bilemem. O kadar hukuki terim ve uzun metinler var ki, 4 aydır adliyede olmama rağmen ilk defa duyduğum terimler var. Sürekli sor sor sor, pek gönüllü de göstermiyorlar. Sadece tarif edip geçiveriyorlar. Ama ekrandaki programda 50 çeşit menü var. Yapacağın bir ara kararda yazan bir sürü terim var. Ve en ufak bir detayı atlasan, o iş olmaz. Ceza para işi yoktu ama şimdi bir de para işi girdi. Ve ben gerçekten zekası kıt olan birisi olduğum için çok zorlanacağım. İşten atılmayı geç, dediğim gibi hapse bile girebilirim belki. Ama yine de çalışmaya devam, çünkü başka çarem yok.

Kimse anlamıyor halimden. Atıyorum bir dosya, ortalama 5 tane ara kararı var. Bir haftada 30 duruşma olsa, 30*5= 150 tane ara kadar. Bir ara kararı yapmak için ortalama 10 tane işlem yapmak gerekiyor. Biraz anlatabildim mi neyle cebelleşiyorum?

Ha benden çok ağır daha zor işler yapanlar var ama anlatmak istediğim. Elime dosyayı alınca bazen ya da bazen değil çoğunlukla ne yapılacağını anlamıyorum. O kadar karışık ve terimli yazıyor ki. O beni asıl yoran. Bilememek ve sürekli sormak. Hata yapınca hakimin reddetmesi, sonra tekrar yapmaya çalışmak. Yapamayınca azar yiyip mahçup olmak.

Çok uzun oldu kusura bakmayın ama içimi dökmem gerekti biraz...

Cahillik Dönemi

dostum her işin kendine göre bir zorluğu vardır...
    sende yaptığın işde zorlanıyorsun anladığım kadarıyla adliye tapu vergi dairesi burası en yoğun en sıkıntlı kurumlardır hele adliye ve tapu rüşvetin en çok döndüğü yer..
    ne yapabiliriz diye soracak olursan ya kurum değiştirecen yatışın olduğu kurumlara gitmek için uğraşacan yada daha basit hafif birimlere geçmek için uğraşacan aklıma gelen ler bunlar mesela milli eğitim karayolları buralar yatış yeri olarak bilinir .. Allah kolaylık versin...
    Ve bu yorgun ve bu hüzünlü yüreği,
    Benim değilmiş gibi hiç kimse görmeden ,
    Şöyle bir yol kenarına bıraksam...

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ben yatışın olduğu bir yer olduğunu düşünmüyorum. Bursadan buraya küçük bir ile gelirken herkes yatacaksın diyordu. Malesef öyle olmadı daha fazla zorlanıyorum. Önemli olan yaptığın işi sevmen o zaman en zor iş bile kolay gelir, az gelir.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Cahillik Dönemi

Alıntı osmangazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben yatışın olduğu bir yer olduğunu düşünmüyorum. Bursadan buraya küçük bir ile gelirken herkes yatacaksın diyordu. Malesef öyle olmadı daha fazla zorlanıyorum. Önemli olan yaptığın işi sevmen o zaman en zor iş bile kolay gelir, az gelir.
    hangi kurumdasın ??

Alıntı dert_babası Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hangi kurumdasın ??
    Daha önce pmde konuşmuştuk seninle bunları.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Cahillik Dönemi

Daha önce pmde konuşmuştuk seninle bunları.

yanlışın var pm de benle hiçbir zaman konuşmadın ????

Yanlış mı hatırlıyorum. Atanamayan öğretmenlerin İş Meslek Danışmanı olduğundan yakınıyordun.

Cahillik Dönemi

Yanlış mı hatırlıyorum. Atanamayan öğretmenlerin İş Meslek Danışmanı olduğundan yakınıyordun.

ben öyle bir şey dediğimi hatırlamıyorum...

dreamer8
    Guest

Bir kere seninle daha önce de konuştuğumuz gibi istifa ihtimalini aklının ucundan bile geçirmiyorsun. Savaşacaksın. Devletin kapısında köle olmayı, ağrının dağlarına atanmayı bekleyen milyonlar arasında seni şanslı biri olarak görmeden edemeyeceğim. İkinci olarak aday memurluk süresi sanırım 6 aydan az-2 yıldan çok olamıyor diye biliyorum. Yani bu süre içinde asaletini alamazsan ve tekrarında yine birim amirlerince sicil başarı puanın düşük olursa işten atılman bile sözkonusu olabilir....Şu an çektiğin tüm sıkıntılar, iş acemiliği, ilk defa karşılaştığın terimler, 5 sene sonra sana çok büyük tecrübe kazandıracak ve o günlere bedel ödemiş olarak gelmiş olacaksın. En büyük şanssızlığın biriminde anlamadığın kısımları sorabileceğin ve düzgün ve açıklayıcı cevap alabileceğin birilerinin olmaması. Ben yine de önemli kısımları amirlerine mutlaka sor derim. Sormadan öğrenemezsin, sormadan hata yaparsın ve yaptığın hata kuruyemişçide çekirdek tartan çırağın hatası kadar kolay telafi edilemez. Sebat gösteriyorsun, bir tane not defterin olsun yanıbaşında, her gün öğrendiğin yeni şeyleri kısa bir kaç cümleyle not et. Öğrenmek, işin en yorucu kısmıdır. 2-3 sene çok sıkıntı çekersin ama sonra yavaş yavaş rahatlayacaksın...Birim değişiklikleri hem iyidir hem kötüdür. Hem daha fazla iş öğrenirsin, hem de yeni birime geçtiğinde pek bir şey bilmemenin sıkıntısını çekersin. Elimizden sana kolaylıklar dilemekten başka bir şey gelmiyor. Allah yardımcın olsun.

Karar Dönemi

savaş biraz olumsuzlukları düşünme pes edersen daha mutsuz olacaksın.

Sayfa 1/2 12 SonSon