Sayfa 5/7 İlkİlk 1234567 SonSon
62 sonuçtan 41 ile 50 arası

Konu: Tam şu an

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Alıntı Mo Cuishle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben evrende muazzam bir denge olduğunu düşünüyorum. sadece "insan " dışında. insan bu dengeyi bozan tek varlık. gördüğümüz çarpıklıklar ve bozukluklar belki de insanların yıllarca dünyaya verdikleri zarar sonucunda ortaya çıkıyor. sanayi,teknoloji canlıların geni ve fizyolojisini bozuyor. insanın diğer canlılar arasında dünyaya tek zarar veren varlık gerçekten. nasıl hücresel sindirimle ortaya çıkan enerji doğalken zarar vermezken atomu parçalayarak elde ettiğimiz enerji yapay ve zararlıdır hem de tüm hayata. okuduğum kadarıyla evrim teoriden öteye gidememiştir. kanun olarak literatürde bir yeri yoktur. paralel evrenlerde bir teoridir bunları bilimsel birikimli bilgi kabul edip hiçbirşey hakkında bir yargıya varamazsın. paralel evrenler genelde donnie darko gibi filmleri süsleyen hayal ürünü bir şey değilmi ? aksini ispat edecek kanıt niteliğinde makale veya bilimsel bir çalışma varsa paylaşırmısın linkini bakmak isterim. (ayrıca evrimin yaratıcının varlığıyla bir ilgisi yoktur.)

dinin coğrafi olduğunu söylemişsin. katılıyorum. ama pek çok örnek var farklı coğrafyalarda doğup farklı dinlere kendi istek ve rızasıyla girmiş kişiler. ama ben bunlar üstünde durmayacağım çünkü Müslüman Hristiyan Budist vs vs herhangi bir din perspektifinden sana fikirlerimi anlatmadım. akılcı mantık çerçevesinden objektif olarak bakmaya çalıştım ve böyle ifade ettim . konuşamam da savunduğum bir din değil yaratıcının varlığı veya dünya sonrasında var olan bir hayatın aklen idrak edilmesi veya hissedilmesi..

aksi takdirde big bang le başlayan ve tıpkı domino taşlarının etkisiyle herşeyin birşeyin nedeni ve sonucu olduğu evrende bütün bunların tek "bir" başlangıç noktasına dayandığını söylemek mantıksız olmaz. ben buna yaratıcı diyorum kendi varlığının başkasının varlığına bağlı olmadan hayatta olan tek şey. yaratıcı olması gerekmez gibi bir düşünceye baktığımızda herşey bir bilinmez bir karanlık içinde kalıyor. peki yaratıcı yoksa bütün domino taşlarının başında ilk taşı iten kim ? bunca hareket ve sistem varken itme işini yapan birinin olması gerekmezmi ?
    Teori derken? Teori ne demek bilimde?
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Yaratıcıya inandığını söylemişsin ve 'din' kelimesini kullanmışsın üstteki yazında. Türkiye'de olduğuna göre müslüman olduğunu varsaydım.

Evrim Teorisi'nin bilimdeki yeri:

https://evrimagaci.org/evrim-teori-mi-kanunyasa-mi-5547

Ayrıca ben evrim teorisi ile tanrı kavramını özdeşleştirmedim veya evrim var o zaman tanrı yoktur diye gibi bir şey söylemedim. Hatta Tanrı ile ilgili bir şey bile demedim sanırım sadece Tanrı olmak zorunda değil demişimdir.

Edit: Şunu da ekliyim, yaşadığı coğrafyanın dinine değil de başka coğrafyadaki dine yönelen pek çok insan yok. Bayağı az bir insan var.
    Konu nickname tarafından (10-01-2019 Saat 07:30 PM ) değiştirilmiştir.
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

https://evrimagaci.org/paralel-evren...ysel-midir-859

Çoklu Evrenler Teorisi, bu bakımdan deneysel olsa da, henüz kesinliği doğrulanmış bir temele dayanmamaktadır.

Bu bir kabul edilme ve bu kabulün üzerine eklenme şeklinde gidiyor. Matematikte '' i '' sayısının kök -1 olup onun üzerinden sonuçların bulunması gibi.

Şunuda ekliyim, Evrim Teorisi bir Teoridir ve kesindir. Dinleri yıkmıştır ancak Tanrı ile ilgili bir sonuca varmaz. Simulasyon argümanını da araştırmanı öneririm bana mantıklı geliyor.
    Konu nickname tarafından (10-01-2019 Saat 07:40 PM ) değiştirilmiştir.
    dreamer8

Çıraklık Dönemi

Teori biyolojide kesinliği ispatlanmamış önermelere denir.

Kompleks organizmalarda faydalı mutasyonların evrime yol açması meselesi ispatlanmış birşey değil.

Eğer ispatlanmış olsaydı buna kanun denirdi.

Kaldı ki evrimin varlığı Tanrının olmadığını ispat etmez.

İman sezgisel bir durum.

Benim ateist olarak gezdiğim çok zamanlarda oldu,ateist sitelerdeki tartışmaları takip ederdim vaktimin çoğunda.

Fakat öyle bir kasvet birikirdiki zihnimde ve kalbimde çatlayacağım sanırdım.

Sonra bir arayış başladı bende gayrı-ihtiyari.

Ve bir gün rabbimin kalbime attığı bir nur sayesinde kalbim soluk aldı.

Kalbimin ferahladığını hissettim.

Tabiki tüm sorunlarım çözülmedi ama,zihnimde ve özellikle kalbimde hissettiğim o nur sayesinde kurtuldum o kasvetten.

Nasıl ki bir makinayı kullanma talimatına uygun kullanmayınca bozuyorsan,zihnini ve kalbinide yaratılış amacına uygun kullanmazsan ateşe verirsin,negatif elektrik biriktirip yakarsın motoru.

Bunlar sana çok ütopik bir masal gibi geliyor biliyorum.

Çünkü bende öyleydim.

İman, pratik akılla bilinir teorik akılla değil.

Denize girmeden yüzmeyi öğrenebilir misin?

Ya da bisiklete binmeden bisiklet sürmeyi?

İman ve inançta böyledir.

O ibadet ritüelleri zannettiğin şeyler arasına saklanmış manevi cevherler senin ruhunu ve kalbini diriltir.

Ve işte o zaman rabbimin senin için vadettiği dünyanın kokusunu alabilirsin.

Çöplüğün içinde açan gülleri-bülbülleri,düzensizliğin içindeki düzeni farkedersin.

Bu şüpheler içindeki aklı,kasvet içindeki kalbi allahın yoluna kurban edersen,belkide rabbim sana nur dolu bir kalb ile hikmetle yoğrulmuş,kolayca yıkılmayacak bir akıl ve maneviyat verecek.

İnanç ve iman aşılmaz görünen devasa kapıların anahtarıdır.

Bakma ortada bir sürü maneviyat simsarı var.

Hakikati dinlemek istersen senden hiçbir ücret talep söyleyenlerden dinle.

Yeni bir dünya aralanır önüne,girersen farkı farkedeceksin inşaallah.
    Konu Denge tarafından (10-01-2019 Saat 09:15 PM ) değiştirilmiştir.

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Alıntı yapıyorum.

''Evrim bir doğa yasasıdır (kanun/ilke). Bu doğa yasasının neden ve nasıl çalıştığını açıklayan bilgiler bütününe Evrim Teorisi adı verilir.

Halk arasında yaygın olarak kullanılanın aksine "teori" sözcüğü bilimde "ispatlanmamış veya asılsız düşünce" anlamına gelmez. Tam tersine, uzun süreli, çok açılı, çok disiplinli gözlemler ve incelemeler sonucunda elde edilen verilerin "neden" ve "nasıl" o şekilde olduğunu açıklayabilen bilgi bütünleri anlamına gelir. Bilimde bir "yasa/kanun", doğal bir olguya/fenomene yönelik gözlemdir. Bir şeyin "ne" olduğunu belirlememize yarar: örneğin "bütün cisimler yere düşer", "bütün canlılar farklılaşır" gibi. Bir önceki cümlemizdeki örneklerimizden ilki bilimde "kütleçekim yasası" olarak bildiğimiz konuyu, ikincisi ise basitçe "evrim yasası" olarak bildiğimiz konuyu basitçe izah eder. Bunlar yasalardır ve Evren'imizin yapısı/dokusu değişmediği müddetçe bu şekilde var olurlar.''

Teorinin 2 anlamı var hocam sizde bakabilirsiniz.

Öte yandan Tanrı'nın varlığını kimse bilemez bu açık ve nettir. Bazıları inanır bazıları inanmaz, bazıları hisseder bazıları tamamen yoktur der.
    Ben akla,mantığa ve bilime inanıyorum belki mutsuzluğumun sebeplerinden biride budur.
    Mutluluk denilen şey tamamen hormonsal ben 2ay bir süre kadar mutluluğu tattım bir ilaç iyi gelmişti ve sarhoş gibiydim, düşünmüyordum sadece istediğim şeyleri yapıyordum.
    Ben Tanrı'yı reddediyorum gibi bir algı oluşmasın çünkü tam anlamıyla hissetmiyorum ve aklım varlığını bilmiyor ama yok kabul ediyorum. Ve gerçekten inanmakta istemiyorum. Bu kadar acıdan sonra varsa da kabul etmem açıkçası. Aslında böyle şeylerle sarhoş olup mutlu olmaktansa aklımın erdiğiyle mutsuz olmayı isterdim sanırım.

Bu arada avatarımı da bir kötü adam yapmıştım , Tanrı'yı da reddediyorum felan tam şeytan olduk
    dreamer8

Çıraklık Dönemi

Evrim yasa değildir nickname.

Teorinin iki anlamı olması meselesi ise tamamen yorumdur,gerçekte böyle birşey yok.

Evrimi zaten istesende ispat edemezsin,çünkü bunun için yüzyıllar-binyıllar öncesini görebilmen gerekir.

Bu açıdan evrim bilim filan değil,peygamberi Darvin olan modern bir dindir.

Son zamanlarda modernite bu teoriyi deizm ve kuantum teorisi gibi manevi alana açılan teorilerle,tahrif olmuş tevrat ve incillerle harmanlayarak sentetik bir din yaratıyor.

Bunlar bilimsel gerçek olmaktan çok,emperyalistlerin kendi piramidal-firavun mirası sömürü düzenlerini yeniden kurgulayıp güncellerken uydurdukları bilim soslu algı düzeneklerinden başka birşey değil.

Nedense piramidin en tepesinde tanrıya yakın yüzüde kendilerine ayırıyorlar,hem manevi,hem maddi anlamda.

Evrim teorisiyle açıklanacak pek çok şey genetik varyasyonla da açıklanabilir.

Sosyal darvinizmden filan hiç bahsetmiyorum.

Araştırırsan aslında gerçek sebebi görürsün.

Kaldı ki dediğim gibi evrim ne tanrıyı ekarte ettirir ne islamı.

Allah insanın bedenini nasıl yarattıysa yarattı.

Önemli olan ona üflenen,bazı insanlarda inaktif bir şekilde bulunan rahmani yanı,yani ruhudur.

Bedene ait meselelerin sadece tıbben önemi olur,fikren bir değeri yoktur.

En azından benim için.

Birde manevi konularda hemen karar verme,ben inanıyorum sen bir gün bu sorgulamaları da yapacaksın.
    Konu Denge tarafından (11-01-2019 Saat 08:29 AM ) değiştirilmiştir.

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Alıntı Denge Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evrim yasa değildir nickname.

Teorinin iki anlamı olması meselesi ise tamamen yorumdur,gerçekte böyle birşey yok.

Evrimi zaten istesende ispat edemezsin,çünkü bunun için yüzyıllar öncesini görebilmen gerekir.

Bu açıdan evrim bilim filan değil,peygamberi Darvin olan modern bir dindir.

Son zamanlarda modernite bu teoriyi kuantum teorisi gibi manevi alana açılan teorilerle,tahrif olmuş tevrat ve incillerle harmanlayarak sentetik bir din yaratıyor.

Bunlar bilimsel gerçek olmaktan çok,emperyalistlerin kendi piramidal sömürü düzenlerini kurarken uydurdukları bilim soslu algı düzeneklerinden başka birşey değil.

Nedense piramidin en tepesinde tanrıya yakın yüzüde kendilerine ayırıyorlar,hem manevi,hem maddi anlamda.

Evrim teorisiyle açıklanacak pek çok şey genetik varyasyonla da açıklanabilir.

Sosyal darvinizmden filan hiç bahsetmiyorum.

Araştırırsan aslında gerçek sebebi görürsün.

Kaldı ki dediğim gibi evrim ne tanrıyı ekarte ettirir ne islamı.

Allah insanın bedenini nasıl yarattıysa yarattı.

Önemli olan ona üflenen,bazı insanlarda inaktif bir şekilde bulunan rahmani yanı,yani ruhudur.

Bedene ait meselelerin sadece tıbben önemi olur,fikren bir değeri yoktur.

En azından benim için.

Birde manevi konularda hemen karar verme,ben inanıyorum sen bir gün bu sorgulamaları da yapacaksın.
    Katılmıyorum söylediklerine Denge. Aslında daha fazla konuşmakta istemiyorum
    dreamer8

Çıraklık Dönemi

Aslında hak veriyorum sana.

Gökkubbenin yönünü bu tarafa çevirdiğin zamanda çok daha farklı problemler alıyor insanın yakasını.

Can sıkıntısı gene bitmiyor.

Kasvet azalıyor ama can sıkıntısı bitmiyor.

İlk günler tertemiz olan hisler buradada kirleniyor.

Ateistliği değil ama fikrimin özgür olduğu zamanları çok özlüyorum bazen bende.

Söylemek istediğim böyle bir dünya olduğunu da bil yeter.

Maneviyat dünyasınıda artık iyice kirlettiler.

Hintlilerin yıkanmak için girdiği Ganj nehrine döndü.

O rahmani su,o berrak rahmet maneviyat simsarlarının elinde çamura döndü.

Temiz bir su bulmak için delmen gereken dağlar,hatta çağlar var.

Bu yüzden günümüz için konuşursak çok bişey kaybetmiş sayılmazsın.

Ama Asr-ı Saadet'e göre bakarsan,hiçbirimiz insan bile sayılmayız.
    Konu Denge tarafından (11-01-2019 Saat 09:26 AM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi

Alıntı nickname Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teori derken? Teori ne demek bilimde?
    evrim ağacı bilimsel çalışmaların yapıldığı ve buna dayalı makaleler yazılan ispat yapılan bi site değil. bildğim kadarıyla üniversite öğrencilerin kurduğu bir siteydi yıllar önce okurdum . ateistlerin genelde takip ettiği bilimsel çalışmalara dayanmayan ve sürekli anlamsız bir savaş içerisindeymiş gibi yazıların bulunduğu bir site. ben o yüzden makale veya literatürde bulunan bişey istediğimi söyledim. yazdıkları yazıda nerdeyse "yasa" yı küçümsemişler bunlarla hiç biryere varamazsın teoriler yasa değildir ve herkes tarafından objektif olarak kabul edilen gerçekler de değildir. bunu söyleme çalıştım.

konuyu uzatmak istemiyorum çünkü tartışmak değil amacım, tamamen iç huzurunu bulmanın bu şekilde olabileceğini mantıklı bi şekilde açıklamak istedim. din den bahsetme amacımsa malesef yobazlık yüzünden çok kirletilen fikirleri duymak zorunda kalıyoruz. ayrıca millet uzaya çıkıyo bunlar hala neyi konuşuyo ve yallah arabistanacıların da yobazlıkları yüzünden iyice akılcı düşünceden uzak kin dolu insanlara dönüşüyoruz malesef bu da doğru ve hakikati görmemizi engelliyor.

yaratıcı inancına gelirsek eğer yaratıcıyı bulamamaktan bahsedeceksek. bu bizim onu nasıl aradığımızla ilgili bi sorundur. eğer matematiksel bir ispat arıyorsak orda bulamayız çünkü o matematiği de yaratmıştır ve yarattığı birşey onu kapsamaz. akıl olmadan sadece hislerimizle ona ulaşmaya çalışırsak da yine tam anlamıyla bulamayız çünkü hislerimize aklımızın yön vermesi gerekir. belkide önümüze çıkan herşeye tanrı diyebiliriz ( hayvanlara güneşe putlara birçok nesneye tapanlar var). ve ya içindeki öfke kin haksızlığa uğramak gibi dünyanın getirdiği sorunlar duygularımızı allak bullak edecektir. yaratıcı nedir ? nasıldır ? onda ne tür özellikler vardır. zeus gibimidir mesela? bir yaratıcı eğer herşeyi yaratmışssa hangi özellikleri olabilir veya hangi özellikleri olmaz. benim inandığım yaratıcı zaman ve mekanın içinde değil mesela. o yüzden bilimsel ispatlarla onu aramak gibi bir uğraşım yok. çok şey ifade etmek istedim. kendimce de ettim . pek çok kusur olduğunu düşünüyorum anlattıklarımda kusurlar bana ait. ben ifade edememiş olabilirim. umarım aklındaki sorulara cevap bulursun dostum .
    Konu Mo Cuishle tarafından (14-01-2019 Saat 05:54 PM ) değiştirilmiştir.

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Alıntı Mo Cuishle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evrim ağacı bilimsel çalışmaların yapıldığı ve buna dayalı makaleler yazılan ispat yapılan bi site değil. bildğim kadarıyla üniversite öğrencilerin kurduğu bir siteydi yıllar önce okurdum . ateistlerin genelde takip ettiği bilimsel çalışmalara dayanmayan ve sürekli anlamsız bir savaş içerisindeymiş gibi yazıların bulunduğu bir site. ben o yüzden makale veya literatürde bulunan bişey istediğimi söyledim. yazdıkları yazıda nerdeyse "yasa" yı küçümsemişler bunlarla hiç biryere varamazsın teoriler yasa değildir ve herkes tarafından objektif olarak kabul edilen gerçekler de değildir. bunu söyleme çalıştım.

konuyu uzatmak istemiyorum çünkü tartışmak değil amacım, tamamen iç huzurunu bulmanın bu şekilde olabileceğini mantıklı bi şekilde açıklamak istedim. din den bahsetme amacımsa malesef yobazlık yüzünden çok kirletilen fikirleri duymak zorunda kalıyoruz. ayrıca millet uzaya çıkıyo bunlar hala neyi konuşuyo ve yallah arabistanacıların da yobazlıkları yüzünden iyice akılcı düşünceden uzak kin dolu insanlara dönüşüyoruz malesef bu da doğru ve hakikati görmemizi engelliyor.

yaratıcı inancına gelirsek eğer yaratıcıyı bulamamaktan bahsedeceksek. bu bizim onu nasıl aradığımızla ilgili bi sorundur. eğer matematiksel bir ispat arıyorsak orda bulamayız çünkü o matematiği de yaratmıştır ve yarattığı birşey onu kapsamaz. akıl olmadan sadece hislerimizle ona ulaşmaya çalışırsak da yine tam anlamıyla bulamayız çünkü hislerimize aklımızın yön vermesi gerekir. belkide önümüze çıkan herşeye tanrı diyebiliriz ( hayvanlara güneşe putlara birçok nesneye tapanlar var). ve ya içindeki öfke kin haksızlığa uğramak gibi dünyanın getirdiği sorunlar duygularımızı allak bullak edecektir. yaratıcı nedir ? nasıldır ? onda ne tür özellikler vardır. zeus gibimidir mesela? bir yaratıcı eğer herşeyi yaratmışssa hangi özellikleri olabilir veya hangi özellikleri olmaz. benim inandığım yaratıcı zaman ve mekanın içinde değil mesela. o yüzden bilimsel ispatlarla onu aramak gibi bir uğraşım yok. çok şey ifade etmek istedim. kendimce de ettim . pek çok kusur olduğunu düşünüyorum anlattıklarımda kusurlar bana ait. ben ifade edememiş olabilirim. umarım aklındaki sorulara cevap bulursun dostum .
    Arkadaşım yasalar(kanunlar) bile değişebiliyor. Ki teorinin anlamını iyice bir araştırmanı öneririm. Evrim ağacı siteside Türkiye'de ki belki en kaliteli sitedir en azından benim gördüğüm ve her yazılarının altında bilimsel kaynak gösterirler. Çok öznel konuşuyorsun. Evrim ağacı eğer ispatlanmamış bişey olursa kesinlikle %1 bile olsa o ihtimali söylüyor. Bir grup üniversiteli genç ve ispatsız site deyip küçümsemen gerçekten komik. Aslında benim amacım burada din,tanrı,bilim konuşmak bile değil hatta istemiyorum fakat illa beni buna zorluyorsun. Artık uzarsa cevap yazmak istemiyorum.
    dreamer8

Sayfa 5/7 İlkİlk 1234567 SonSon