7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Psikiyatristleri anlamak

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Psikiyatristleri anlamak

Yıllar önce liseden çıkalı bir kaç yıl olmuştu. Bir askeriyeden emekli psikiyatristin özeline gittim. Telefonla bana yardımcı da olabileceğini söyledi. O zaman ağır bir depresyondaydım. Bir gün telefonda bana bağırmıştı. Babama söyledim, ona ise tepkimi ölçmek için o şekilde davrandığını söylemişti.

Şu anki doktoruma geçenlerde başka bir doktora gittiğimi ve benim durgun olduğumu söylediklerini ilettim. Birden sen hastasın hasta diye bağırdı. Hastayım ama şu an depresyonda değilim dedim. Sesini birden azaltarak ben de öyle düşünüyorum dedi.

Her iki durumda da doktorlar depresyondaolup olmayacağım fikrine karşı bağırma yolunu seçiyorlar ve beni deniyorlar ve bu hiç hoşuma gitmiyor. Ne zaman gerçek düşüncesi olduğu için ya da ne zaman benim tepkimi ölçmek için konuştuklarını seçemiyorum. Bu da güvenimi sarsıyor onlara karşı.

Kimbilir neden hangi tepkimi ölçmek istedikleri için söylediğini bilmiyorum ama benim yakaladığım 2 tezattan bahsetmek istiyorum. İnsan halidir diyebilir demeyin. Bu bir değil hata olsa bir kere söylerdi resmen dedniyorum ama tabi neyi denediğini ancak bir uzman söyleyebilir.

İlki otomobil aldığımı söylediğimde sen trafiğe çıkma demişti. Ben de arabamı sattım. Tekrar yanına başka bir zaman gittiğimde ve babamın arabasını kullanmasından tedirgin oluyorum dediğim de sen kullan demesi.

Başka bir zamansa bana çocuk düşündüğümü söylediğimde kesinlikle çocuk yapmamam gerektiğini söyleyen aynı doktor son görüşmemizde bebek düşünüyor musun diye sorduğunda evet deyince tedavinizi olun inşallah olur demesi. Araştırın demesi.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Farklı zamanlarda aynı konu hakkında farklı yorumlar getirmeleri veya yasaklar koymaları psikiyatristlerin gerçek tavsiyeleri değil tepkimi ölçmek için söyledikleri etkilerdi. Mesela asla otomobil kullanma veya kullan demesi ya da asla bebek yapma ya da yap demesi gerçek tavsiyesi değil benim isteklerime karşı koyduğu engellemeler karşısında ne tepki vereceğimi öğrenmek istemesi ve psikolojik durumum hakkında bilgi sahibi olmak istemesinden kaynaklanıyor.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

dreamer8
    Guest

Eğer bir doktor sana bağırıyorsa problem ama iki doktor bağırıyorsa belki gördükleri bir şey vardır. Ayrıca senin tepkilerini, kaygı durumunu, özgüvenini, öfke kontrolünü ölçmek için de doktorlar bazen bağırır, güler, kayıtsız kalır, senin tepkilerini yoklar.

Alıntı dreamer8 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayrıca senin tepkilerini, kaygı durumunu, özgüvenini, öfke kontrolünü ölçmek için de doktorlar bazen bağırır, güler, kayıtsız kalır, senin tepkilerini yoklar.
    Demek istediğim tam olarak bu. Böyle davranmaları hiç hoşuma gitmiyor.

Karar Dönemi abcde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Valla çok yanlış insanlardan medet umuyorsunuz gibi geliyor. Bağırmak falan nedir ya? İlaçların da bir faydası yoktur diyecem ama placebo etkisi diye birşey var.Siz yararı var diye alırsanız gerçekten bir süreliğine iyi hissedebilirsiniz.

Şansınızı psikologlarla deneyin. Herkesin insanca ve dürüst bir iletişime ihtiyacı var. Bunu psikiyatrlar yapamaz. Sistem komple yanlış ama bu sistemin yanlış olduğunu görebilecek kafa kimsede yok. Körler sağırlar birbirini ağırlar.
    yaşamaya başlamadın.

Karar Dönemi

Doktorlar senin tepkini ölçmek için başka yöntem mi bulamamışlar da bağırıyorlar.Hiç bir kuram ,yöntem hastanın durumunu analiz etmek için bağırın demez .Bu kadar iyi niyetli düşünme sana bağırdıklarında onları uyar .Doktorlar diye istediklerini yapamazlar .

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Psikoterapistim beni aşağılayacak sözler söylediğinde gülmüştüm
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8