4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: sevmediğin şeyleri yapmak

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart sevmediğin şeyleri yapmak

Kendimi tembel veya toplam enerjisinin az olduğunu düşünen biriyim. Tüm enerjimi işte harcıyor ve eve gelince yapmam gerekenleri yapamıyorum. Eşimle gezmek için dışarı çıkmak, evdeyken dışarı çıkıp markete gidip geri gelmek, diyet yapmak, spora gitmek, sigarayı bırakmak gibi bana zor gelen, yapmayı sevmediğim bir çok şey var.

1. sorum: bana zor gelen bu şeyleri enerjim olmamasına rağmen yapmaya çalışmak zaten hassas olan psikolojimi zedeler mi?
    Şimdiye kadar hep zarar görürüm diye düşündüm ve kaçtım ,yarıda bıraktım. Ancak düşününce eğer sevmediğin şeyleri yapmak zarar verseydi çocukların her istediği yapılması önerilirdi. Mesela çocuk okula gitmek istemez ve hemen okulda alınırdı. Tam tersine uzmanlar çocukların bir çok isteğinin reddedilmesini öneriyor.Siz ne düşünüyorsunuz?

2. sorum: toplam enerjim arttırılabilinir mi?
    İkinci sorumluluklardan kaçma yöntemim de enerjimin yetmemesi. Çok az bir enerjim olduğunu söylemiştim. Bu enerji nasıl artar da diğer yapmam gereken şeylere yetebilir.

3.yoksa enerji faso fiso mu? önemli olan irade mi?
    Bilindiği üzere irade sevilen,hoşlanılan şeyleri yapmamaya çalışarak, sevmediğimiz bizi zorlayan şeyleri yapmaya çalışarak gelişir. Bunları yapabilmek için enerji değil iradeyi mi güçlendirmek gerekli yoksa süreklilik için enerji şart mı?
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

dreamer8
    Guest

Çalışma temponu bilmiyorum ama eve de bir miktar enerjin kalmalı. Eğer çok yoğun bir işin olmadığı halde yorgun hissediyorsan kendini kan verip demirini bir ölçtür derim. Demir düşüklüğü yorgunluk yapar. Hayallerin ve planların gayet makul ve olası şeyler. Spora gitmek, dolaşmak, evin eksiklerini almak. Bence yapabilirsin, hatta kendini de yapmak için zorla derim. Zorlamanın psikolojini bozacağını hiç sanmıyorum. Üzerindeki bu toprağı ve üşengeçliği atarsın. Çocukların her dediklerinnin yapılmaması fikrineyse tamamiyle katılıyorum. Zira ne kadar çok isteği gerçekleşirse çocuğun, o ölçüde mutsuz, savunmasız ve tatminsiz oluyor. Çocuk başedebilmeyi, yoksunluk çekmeyi, hayır cevabı almayı öğrenmeli.....Bedenin sana hep oturmayı, yatmayı, uyuşmayı, sürekli yemeyi fısıldar. Bu bedeninin bir oyunu. Yediklerine içtiklerine dikkat edeceksin. Pekmez, tahin, ceviz, fındık, badem, sebze, meyve, bol su, et, süt, yumurta..dengeli beslenecek, her türlü vitamini alacaksın. yorgunluk seviyene göre spor ve egzersiz yapacaksın. Bedeni uyuşmaya alıştırırsan uyuşuk, harekete alıştırırsan hareketli kılarsın.

Çıraklık Dönemi

1 çok zorlamadan değişik şeyler yapmaya çalış.bi anda 180 derece dönme

2 arada bir türk kahvesi yada %25 extra nescafe iç.zaten bunlara alışkınsan başka önerim yok.spora başlayabilirsin.

3 hiçbir donanım yazılım olmadan çalışmaz.

Karar Dönemi karamsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kendi istediğin gibi özgür yasayabiliyor musun. Bu sorunun cevabı önemli . Paranı istedigin gibi harcayabiliyor musun . Eve geldiğinde ne yapmam gerektiğine gerçekten sen mi karar veriyorsun. Sigarayı bırakmak kilo vermek gerçekten senin istediğin bir şey mi yoksa toplumun bunda etkisi var mı. En basitinden istediğin zaman yemek yiyebiliyor musun istediğin zaman aç kalabiliyor musun.

Aslında her zaman içinde enerji var fakat harekete geçmek için bir sebebin yok. En basitinden sigarayı bırakmanın gerekliliğini toplumsal bir düşünceyle uyarlayıp bunu istiyorsun. Oysa nasıl mutluysan öyle yasaman gerektiğini sen değil ama zihnin çok iyi biliyor. Mesela markete gitmeyi gerçekten sen istemiyorsun buna gerçekten sen ihtiyaç duymuyorsun.

Tavsiyem kendine bir hobi edin. Mesela bir oyun. Mesela gezmek . Mesela satranç . Neyi yapmayı seviyorsan onu bul ve onu yap. Enerjiyi felan düşünme onlar zaten sana gelecektir. Boşver toplumun ne dedigini. Sen kendini bil herşeyden önemlisi bu zaten
    why so serious