9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Garip Takıntılar

Standart Garip Takıntılar

Daha önce forumda bahsetmediğim bir problemim var. Haz etmediğim biriyle tokalaştığımda, aynı ortamda bulunduğumda kirli hissediyor ve elimi yıkıyor ya da duş alıyorum. Eğer bu haz etmediğim biri veya birileriyle sık sık aynı ortamda bulunma zorunluluğundaysam, doğal olarak duş alma veya elimi yıkama durumumda sıklaşıyor ve bu, zaman kaybı, israf gibi yeni problemlere yol açıyor. Benzer şekilde yine haz etmediğim birisi herhangi bir özel eşyama dokunsa, onu bir daha kullanmıyor, yenisini alıyorum. Eğer yenisini almam mümkün değilse, derinlemesine temizlemek durumunda kalıyorum. Ama her ne kadar iyi temizlemiş de olsam, yine de o eşyayı elime almak gelmiyor içimden.

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Batıl bir inancın mı var, haz etmediğin birinin dokunmasıyla ne olacağını düşünüyorsun? Bence sorun pislenmesi değil öyle sezdim.
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8

dreamer8
    Guest

Tam olarak titizlik takıntısı gibi de değerlendiremeyiz bu durumu. Bir şekilde öfkenin yönelimi gibi bir şey. O kişiye olan nefretini, kişinin bedenine ve kullandığı eşyalara da yöneltiyorsun. Haz etmediğim kişilerle pek çok kez aynı ortamda bulunuyorum, hatta işe gittiğim her gün bir arada bulunuyor, ortak çalışmalar bile yapıyoruz. Bahsettiğin kirlenmiş hissetme durumu gerçekten zor bir şey olsa gerek. Bilemiyorum, aklıma her hangi bir öneri de gelmedi. Bunu aşacak olan yine sensin

Çıraklık Dönemi

peynir arası ekmek yerken,çocukken, önce sade ekmek ısırıp ağzımdan nefes alır sonra peynirli kısmından ısırıp ağzımdan nefes alırdım ki iki şekilde tat nasıl oluyor bakayım.çocukluk ite

Evet, titizlik takıntısı değil. Hoşlanmadığım kişi eşyama ya da bana temas ettiğinde, ona ait deri parçası, kıl, kir gibi şeylerin de geçtiğini düşünüyorum.

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Bu biraz şeye benziyor, ilkel kabilelerin hayvanların hatta insanların beynini/kalbini yeyip onun güçlerini elde ettiğini düşünmesi gibi.. Heralde genlerin mirası.
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8

Çıplak elle birisine temas etmem durumunda, bu bahsettiğim şeylerin bana geçtiği düşüncesi canımı sıkıyor. Gerçi şimdi de diyeceksiniz ki zaten herkes ister istemez, bir başkasına ait deri parçası, mikrop gibi şeyleri soluyor veya vücudunda taşıyor. Benim burada sorun olarak gördüğüm şey kendisinden haz etmediğim, hatta nefret ettiğim kişilerden bana geçen bir cisme tahammül edememem. Öyle olduğunda sanki o şahısla aynı ortamı paylaşıyormuşum ya da o an onunla yan yanaymışım gibi hissediyorum. Bu yüzden ne zaman duşa girsem saatlerce kalıp, hem su hem zaman israfına yol açıyorum.

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Alıntı HasanKartal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çıplak elle birisine temas etmem durumunda, bu bahsettiğim şeylerin bana geçtiği düşüncesi canımı sıkıyor. Gerçi şimdi de diyeceksiniz ki zaten herkes ister istemez, bir başkasına ait deri parçası, mikrop gibi şeyleri soluyor veya vücudunda taşıyor. Benim burada sorun olarak gördüğüm şey kendisinden haz etmediğim, hatta nefret ettiğim kişilerden bana geçen bir cisme tahammül edememem. Öyle olduğunda sanki o şahısla aynı ortamı paylaşıyormuşum ya da o an onunla yan yanaymışım gibi hissediyorum. Bu yüzden ne zaman duşa girsem saatlerce kalıp, hem su hem zaman israfına yol açıyorum.
    Bunun için psikoterapi veya bilişsel davranış terapisi görmen gerektiğini düşünüyorum, basit bir şey gibi gözükebilir fakat biz sana ne desek faydası olmayacak bence. Çünkü mantık olarak o deri parçasına bulanmış cisme dokunman aslında bir şey ifade etmiyor fakat birinin sana bunu anlatabilmesi gerek. Dediğin gibi zaten herkesle aynı havayı soluyoruz ve bilimsel olarak bunun bir şey ifade ettiğini sanmıyorum sadece öyle hissediyorsun..
    Konu nickname tarafından (07-12-2018 Saat 09:51 PM ) değiştirilmiştir.
    dreamer8

Karar Dönemi

Sevmediğin birine ait hiç bir şeye tahammül edemiyorsun bende de var o ama seninki kadar değil .Sana geçme gibi bir durumu olmaz ama bu duruma kendini nasıl ikna edersin bilmiyorum.Nickname nin dediği gibi terapi şart