7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Yardim Edin

Karar Dönemi

Standart Yardim Edin

Merhaba arkadaslar 17 yasindayim icime kapanik birisiyim gunumun buyuk cogunlugunu bilgisayar basinda geciriyorum reel hayata arkadaslarim tarafindan dalga gecilen birisiyim 7 yasimdan beri boyle ailem fazla ilgili degil kucuklugumden beri babam yurtdisinda diger kardeslerimlede aram fazla iyi degil bende bilgisayar ile dertlesiyorum zevk veriyor egleniyorum yazilimla ilgileniyorum ama son 5 aydir bilgisayar bile zevk vermemeye basladi birisi bana soru sorsa tersliyorum hicbirsey istemiyorum cok yorgun hissediyorum bazen kendi kendime agliyorum sanki bosuna yasiyorum gibi bazen intihar etmeyi dusunuyorum artik hicbirsey zevk vermiyor ders calismak istiyorum ama odaklanamiyorum hicbirseyi yapamaz oldum boyum cok uzun ucube gibi hissediyorum kendimi disari cikmak dahi istemiyorum cevreme soylesem onlarin beni takacagini sanmiyorum aksine eglence konusu olurum onlar icin ancak sanaldan ifade edebiliyorum kendimi.

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Depresyona girmişsin gibi gözüküyor, halk arasında ''ben de depresyona girdim işte :S:S'' gibi ergence lafları bilirsin halbuki depresyon ciddi bir rahatsızlıktır. Mutsuz,karamsar,dışarıdan kendini soyutlama,kendini suçlama, hiç bir şey yapamamak,eskiden sevdiğin şeyleri bile yapma isteği kalmamak (bilgisayar oynaman gibi) hatta sürekli nerede hata var nerede yanlışlık var gibi düşünmek ve en önemlisi UMUTSUZ OLMAK; geleceğini görememek yani geleceğin simsiyah bir resim gibi düşün ve tabi yaşamayı istememek, intihar düşünceleri. Bu dediklerim senin anlattığına göre hepsi tutuyor. Ama başka rahatsızlıklar da depresyonla karıştırabiliyor onu bilemicem sadece depresyon gibi gözüküyor diyebilirim. Ve böyle giderse daha da kötü olursun, takıntılar , sosyal fobi vs bir sürü hastalık daha eklenir. Bunu çabucak bir psikiyatriye gidip çözmen gerekiyor. Sana şöyle diyim sanırım lise son sınıftasın, insan yaş ile beraber birçok şeyi aşıyor. Sadece dayan ve birçok sorunun geçeceğini bil. Şimdi küçüksün diye etrafındaki insanlarda küçük naptıklarını bilmiyolar ve dalga geçebilirler çünkü olgun değiller haliyle sende kafana takıyorsun. 22-23 yaşlarına geldiğinde biticek bunlar. Lise zaten içe kapanık insanları daha da kötü yapıyor. Psikiyatriye git dediğim gibi ve muhtemelen antidepresan vericek onu kullan düzenli olarak ve sabret. Ha bi de bilgisayar oynama demicem (zararlı olduğu halde) çünkü bende bırakamıyordum ama bir süre sonra onuda bırakıyor insan yeter deyip, o konuda da için rahat olsun, dayan kardeşim.

Edit: Yazdığını tekrar okudum, bilgisayar oynamıyorsun sanırım ben yanlış algılamışım. Yazılım ile ilgileniyorsan sorun yok hatta çok iyi, devam et buna.
    Konu nickname tarafından (09-09-2018 Saat 05:54 PM ) değiştirilmiştir.
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Bi de bir şey sormak istiyorum. Sen küçükken çok hareketli biri miydin?
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8

Karar Dönemi

Alıntı nickname Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bi de bir şey sormak istiyorum. Sen küçükken çok hareketli biri miydin?
    evet cok hareketli biriydim
    Konu asosyal_21 tarafından (09-09-2018 Saat 06:18 PM ) değiştirilmiştir.

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Alıntı asosyal_21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet cok hareketli biriydim
    Tamamen şahsi görüşüm, hiperaktiflikte olabilir. Şu an hareketli olman geçmiş olabilir ama düşünce bazında devam ediyor olabilir. Odaklanma,dikkat dağınıklı,sosyal fobi hatta depresyona bile neden olabiliyor çünkü, kafan diğer insanlarla uyuşamıyor. Eğer böyle değilse bu yazımı dikkate almayabilirsin, sadece tahmin ettim burada.
    dreamer8

Çıraklık Dönemi

senin gibi birisi olarak önerim vazgeçmeyi öğren.arkadaşlar sosyal ilişkiler yapacam edecem dertlerinden vazgeç.bak nasıl hafifleyeceksin.yazılımla ilgilenmen çok güzel.daha değişik dünyaları göreceksin.hatta bir de arduino edin oda yazılım destekli.hobi olarak elektronik ile ilgilen ve güzel bi uğraşın olur.ergenlik dönemlerinde insanlar ..... gibi olur.dayanamıyorsan uzak dur onlardan.olmuyorsa hakaret etmeden laf çaktır.

dreamer8
    Guest

Pek çok gencin yaşadığı gibi, yani ölü gibi yaşıyorsun. İlk başta bu yaşam şekline alışırım sanıyor insan ama bir süre sonra dış dünyayla bağların kesildikçe ve başkalarına dair dışarıda yaşam izleri gördükçe, kendi dışlanmış ve sanal hayatından bıkmaya başlıyorsun. Daha sonra agresiflik, öfke, taşkınlık, dengesizlik evresi, daha sonra da başedemediğin bu baskılara tahammülün kalmadığı için madde bağımlılığı, kötü alışkanlıklar ve suç evresi geliyor malesef. Gençlerin çok büyük bir kısmı, bu döngü içerisinde heba oluyor. Çözüm önerisi dersen, öncelikle ailenin, yaşadığın çevrenin, sosyal durumunun, karakterinin iyice analiz edilerek; nasıl bir yol izlemen gerektiği tayin edilmeli. Çünkü herkesin farklı bir topluma kazandırılma ve tedavi yöntemi vardır.