8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Oruçla aranız nasıl?

Karar Dönemi

Standart Oruçla aranız nasıl?

İlaçlardan dolayı çok açlık susuzluk hissetmiyorum ama sahurda da iyi yiyemiyorum. Özellikle gece sahura kalkmak çok zor oluyor. 3 gündür tutuyorum bakalım ne olacak? Sizin nasıl oruçla aranız?

dreamer8
    Guest

Allah kabul etsin. Yaz orucu zordur, hava sıcak, günler uzun. Mükafatı da o derece yüksektir. Şöyle düşün çalıştığın işyerinin Genel Müdürü, bugün şu kadar saat mesaiye kalacaksın, bu işi hallet dedi sana. İtiraz edebilir misin? Ekmeğini, maaşını veren kişiye hayır diyebilir misin? Aynı şekilde oruç da, sana nimetleri veren Yaratıcının bir emridir. Hayır diyebilir misin?...Elbette sağlık sorunları, hastalıklar, özel durumlarda zaten oruç tutmama ehliyetiniz var. Oruç benim en çok zorlandığım ibadettir. Şu an için full gidiyorum şükür. Dün akşam hayatımın hatasını yaptım iftarda. Hırsla yumuldum yemeklere, çok kaçırmışım, sahura kadar kıvrandım, kütük gibi şiştim, ömürlük ders aldım, halen sancım geçmedi. Bir daha bu kadar fazla yemeyeceğim. Allah orucunu kabul eylesin dostum, güç kuvvet versin, İnşallah kalan günleri de tutarsın. Oruç bu bedenin zekatıdır.

Karar Dönemi

Alıntı dreamer8 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah kabul etsin. Yaz orucu zordur, hava sıcak, günler uzun. Mükafatı da o derece yüksektir. Şöyle düşün çalıştığın işyerinin Genel Müdürü, bugün şu kadar saat mesaiye kalacaksın, bu işi hallet dedi sana. İtiraz edebilir misin? Ekmeğini, maaşını veren kişiye hayır diyebilir misin? Aynı şekilde oruç da, sana nimetleri veren Yaratıcının bir emridir. Hayır diyebilir misin?...Elbette sağlık sorunları, hastalıklar, özel durumlarda zaten oruç tutmama ehliyetiniz var. Oruç benim en çok zorlandığım ibadettir. Şu an için full gidiyorum şükür. Dün akşam hayatımın hatasını yaptım iftarda. Hırsla yumuldum yemeklere, çok kaçırmışım, sahura kadar kıvrandım, kütük gibi şiştim, ömürlük ders aldım, halen sancım geçmedi. Bir daha bu kadar fazla yemeyeceğim. Allah orucunu kabul eylesin dostum, güç kuvvet versin, İnşallah kalan günleri de tutarsın. Oruç bu bedenin zekatıdır.
    Malesef orucu bozmak zorunda kaldım. Acillik oldum bugün.

dreamer8
    Guest

Oruç herkesi farklı miktarda etkiler. Bazı bünyeler daha sağlamdır, açlığa daha alışkındır. Bazıları daha yorucu bedeni işlerde çalışır ve oruçtan çok fazla etkilenir. Bazıları masa başı çalışır, hatta bazı kamu çalışanları masa başı istirahat yapar ve oruçtan minimum düzeyde etkilenir. Herkesin oruç tutma zorluğu, sevabı, çektiği sıkıntı farklı farklıdır. Geçmiş olsun bu arada.

Moderatör SeLf_ConTRoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    united kingdom

buliundugum ulkede gunlerin uzun olmasi sebebi ile 20 saatten fazla oruc tutuyoruz.calistigim gunler cok zor oluyor.her gun 2 saatim yolda geciyor gidis gelis.evde cocukta olunca daha zor aliyor.bende calismadigim gunlerde tutmaya calisiyorum.
    Elif gibi yalnızım,

Ne esrem var, ne ötrem.

Ne beni durduran bir cezmim

Ne de bana ben katan bir şeddem var.

Ne elimi tutan bir harf

Ne anlam katan bir harekem…

Kalakaldım sayfalar ortasında.

İşte ben gibi, sen gibi…

Bir okuyan bekledim,

Bir hıfzeden belki…

Gölgesini istedim bir dostun med gibi…

Sızım Elif sızısı…

Karar Dönemi

Bu ramazan benim için çok zor geçiyor. annemin ayağı alçıda olduğu için bütün işler bana kaldı, eskiden hazırlanmış sahura kalkmak zor gelirdi, şimdi bi de ben hazırlıyorum, gücüm ve sabrım tükenmek üzere, kendimden iyce gıcık aldım, sahur hazırlamak neden bi insanı bu kadar zorlar ve yıpratır... Yine de buna şükür tutabiliyorum orucumu

Cahillik Dönemi

çok kötü ailem bana baskı yapıyor zorla oruç tutturuyor + epilepsi hastasıyım Alahın gücüne gimesin ama ramazanlar benim için hem maddi hem manevi anlada çok zor geçyor . o yüzden ramazanları sevmiyorum . çok zorlanıyorum..
    Ve bu yorgun ve bu hüzünlü yüreği,
    Benim değilmiş gibi hiç kimse görmeden ,
    Şöyle bir yol kenarına bıraksam...

dreamer8
    Guest

Az kaldı dostlar sabredin, 15 i bayram. Oruç zorlanırsan amacına erişmiş demektir. Hiç zorlanmadan, 10 saat gündüz uykusuyla oruç tutarsan amacına erişemezsin. Hırpalar, kolay bir ibadet değil. Bir de Ramazanın sonuna doğru, vücutta 3 haftadır enerji kaynakları tükendiği için, ilk günlere göre daha çok hırpalar.