4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Aşırı hayal kurmak ve düşünmek

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Standart Aşırı hayal kurmak ve düşünmek

Herkese selamlar, uzun süredir girmemiştim foruma. Bugün aklıma geldi, aslında biraz da kötü hissediyorum, o yüzden girdim.. Yani buraya ilk geldiğim ve ilk açtığım konu 2 yıl civarı önceydi ve hala tam olarak aşabilmiş değilim artık söylemeye utanıyorum o yüzden o konudan bahsetmicem.. Şimdi ise iyice derin düşüncelere, hayallere iyice kapılmaya başladım ve akıl sağlığımı eğer böyle devam edersem kaybetceğimi biliyorum hatta eminim. Ve bundan çok korkuyorum bişeyler yapmam gerekiyor. Psikolojim zaten yeterince bozuk daha da ilerlemesini istemiyorum bu bozukluğun. Şimdi ki öne çıkan sorunum şu: Aşırı hayal kurmak. İngilizce bi ismi vardı bakamicam şimdi.. Zaten başıma ne geldiyse ana problem budur heralde aşırı düşünmek ve hayal kurmak.. Durduramıyorum ciddi anlamda ve acı çekiyorum artık , beynim zoraki bi şekilde hayal kurdurtuyor. Başka bişeylerle ilgilenmeye çalışsamda faydası yok gene o hayali düşünüyorum arka planda. Bununla ilgili hastalığa baktım internetten yeni yeni böyle bi hastalık ortaya çıkmış hatta hastalık olduğu bile kabul edilmemiş tam olarak sanırım yani psikiyatrıya gitsem muhtemelen ne konuyla ilgili bilgisi vardır ne de bi ilacı vardır.. Yabancı sitelerde felan konusuluyor şu anlık. Şu an hala gerçeklikle hayal alemini ayırt edebiliyorum ama bu böyle gitmicek eminim bundan , gün gelicek bu dünyadan iyice kopucam ve o günün gelmesini istemiyorum. Zaten çok fazla düşünerek her şeyi deştim sorguladım , en ufak şeyleri bile, ve şunu da düşündüm hatta korkarak sorduğum sorulardan biri şuydu: Beyin'de bu kadar düşünmek ve hayal kurmak , bilinç altımıza gerçeklik olarak mı kaydediliyor? Eğer cevap evetse ki galiba evet bunun cevabı, ben bitmişim çünkü beyin hayalleri gerçek olarak algılıyor mesela ben biriyle zihnimde kavga edince kalp atışlarım felan hızlanıyor bunları herkes bilir. Yani 25 yıl boyunca kurduğum hayallerin, düşüncelerin haddi hesabı yok bilinçaltımdaki zararı düşünemiyorum , o yüzden dedim ya her şey patlak veriyor psikolojim epey bozuk zaten bari daha da ilerlemesin tek gayem bu. Eğer iyice gerçeklikten koparsam(çünkü bu rahatsızlık şizofreni gibi hastalıklara da dönüşebiliyomuş ki çok mantıklı) zaten hayal dünyam geniş hani napabilceğimi kestiremiyorum bile o yüzden çok korkuyorum. Biraz araştırınca benim gibi insanların olduğunu da gördüm en azından yalnız olmadığımı görüp sevindim.. Tabi başkasının derdine de sevinmek ayrı bi rahatsızlık ama yapcak bişey yok. Öyle işte buraya yazmak istedim
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8

Kardeşim öncelikle aşırı hayal kurmak vs.. şizofreniye dönüşmez. Neden dönüşmez dersen şizofreni biyolojik yönü çok yüksek bir hastalıktır ve genetik geçiş gösterir. Aşırı hayal kurmak herhangi bir işin hedefin vs.. yoksa tetikleniyor olabilir.
    Onun dışında önerilerim var,
    1.Kendi kendine teşhis koymakla hata ediyorsun.
    2.Gerçekten maladaptive daydreaming hastalığına sahipsen onun tedavisi var diyebiliriz.

Tedavide SSRI grubu antidepresanlar kullanılır. Şu an için etkinliği gösterilmiş SSRI fluvoksamin'dir. Ya da piyasadaki adıyla Faverin.

Peki tedavi edilmezse ne olur?
    OKB, DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU, DEPRESYON gelişebilir.

https://www.healthline.com/health/me...ve-daydreaming

Şu siteden okuyabilirsin bu yazdıklarımı kaynağı burasıdır complication kısmı yani hastalık en fazla ne hale gelebilir kısmıdır orada da şizofreni gibi bir şey yazmıyor bakabilirsin korkma bende aynı korkular içindeydim zamanında çok şükür bir şey olmadı. Sitede treatment yani tedavi kısmında da fluvoxamine ilacını görebilirsin.

Sağlıkla kal

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Şizofreniye dönüşür mü bilmiyorum ama psikolojimin bozulduğu ve günden güne daha da kötü olduğumu gözlemliyorum. Ayrıca bana zaten okb, hiperaktivite ve dikkat bozukluğu ve depresyon ayrı ayrı psikiyatristler tarafından teşhis konuldu. İlacının olmasına sevindim etki eder mi bilmiyorum ama denemek istiyorum. En kısa zamanda bi psikiyatra gidicem
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8

dreamer8
    Guest

Bahsettiğin hayalciliğin adı benim rumuzum olmasın. Rumuzum hayalci ama ben pek hayal kurmam. Hayal kurmamayı yıllardır gerçekleşmeyen hayallerim sonucu öğrendim. Hayal kurmana sebep olaraksa şunu görüyorum. gerçek hayatta yapamadıkların, elde edemediklerin, olmak isteyip olamadıkların, gitmek isteyip gidemediklerin, sevmek isteyim sevemediklerin-ya da sevilemediklerin, kısacası elde edemediğin her şey seni hayallerinle tatmin olmaya itmiş olabilir. Gerçeklik algısını aşırı yitirmediğin sürece, dalgınlığın hat safhaya çıkıp seni kazalara açık hale getirmediği sürece ben akıl sağlığını kaybedeceğini düşünmüyorum. Çünkü akıl sağlığını kaybetmek illa filmlerdeki deli tiplemesine girmek değildir. Mesela Alyna Tilki'ye akıl sağlığı yerinde diyebiliyor musunuz?