8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Obsesif Kompulsif Bozuklukta EKT İle Gelen Kurtuluş

Thumbs up Obsesif Kompulsif Bozuklukta EKT İle Gelen Kurtuluş

Her ne kadar başlarda OKB üzerindeki etkisi tartışılsa da, yeni araştırmalar EKT'nin OKB hastalarında(özellikle tedaviye dirençli yani ilaçlara rağmen iyileşme gösteremeyen) belirgin derecede etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Özellikle kişide OKB ile birlikte depresyon, umutsuzluk, intihar düşüncesi varsa kafasını bir türlü toparlayamıyor, ne yapacağım bu hastalıkla ben diye düşünüyorsa başarı şansı artmaktadır. Başarı şansının artma sebebi de depresyonun takıntıları daha da kötüleştiriyor olması olabilir. EKT depresyondaki en etkili tedavidir.

EKT'nin antidepresan etkisi hiçbir antidepresan ilaçla kıyaslanamayacak kadar yüksektir. Bu yüzden esasen depresyonda kullanılmaktadır. Bunun yanında EKT sonrası beyindeki herşey normalleşmekte ve kişi daha sağlıklı düşünmeye başlamaktadır. Bu yüzden depresyonun yanında diğer psikiyatrik rahatsızlıklarda da kullanılmaktadır.

EKT'de amaç çok düşük miktar elektrik aracılığıyla hastanın beynini uyararak sara nöbeti geçirtmek olup oluşan sara nöbetiyle beynin kendisini toparlamasına yardımcı olmaktır.

Yani amaç beyne elektrik vererek düzeltmek değil, hastanın sara nöbeti geçirmesini sağlamaktır. Elektrikten önce hastalara ilaçlarla(İnsülin Şok Terapisi) sara nöbeti geçirtilerek düzelme sağlanırdı. Ancak elektriğin ilaçlardan daha güvenli ve yan etkisi daha az olduğu anlaşılınca psikiyatristler epilepsi(sara) nöbetini elektrikle geçirtmeye başladılar.

KAYNAKLAR

1.http://www.kemalarikan.com/okb-ile-i...elismeler.html

Burada Prof. Dr. Kemal Arıkan'ın yazısında EKT'nin OKB'de kullanıldığını görebilirsiniz.

2.https://www.tandfonline.com/doi/abs/....2010.11790653

Burada Türk doktorların EKT ile büyük oranda neredeyse "TAM" iyileştirdiği iki kişi sunulmaktadır.(Hasta Sunumu)

---İÇERİKTEN ALINTI---
    EKT, bazı psikiyatrik bozuklukların tedavisinde tek başına ya da diğer tedavilerle birlikte kullanılabilen bir tedavi seçeneği olarak kabul edilmektedir. OKB'de EKT kullanımını bildiren çok az sayıda olgu sunumu olmakla birlikte, sıklıkla depresyonla birlikte görülen ve tedaviye yanıt vermeyen OKB'de endike olabilmektedir. Bu yazıda EKT ile başarıyla tedavi edilen dirençli iki OKB olgusu tartışıldı. Olgu 1, 37 yaşında, tedaviye dirençli OKB tanısı konan kadın hastaydı. Yüksek doz çeşitli SSGE (Spesifik serotonin gerialım engelleyicilerinin atipik antipsikotiklerle kombinasyonu etkisizdi. Olgu 2, 43 yaşında kadın hastaydı. Yüksek doz çeşitli antidepresanlarla birlikte anksiyolitikler ve risperidon ile tedavi edildi ve tedaviye yanıtsızdı. Her iki olguda da EKT ile klinik iyileşme sağlandı. ileri araştırmalar, hangi OKB olgularının EKT'ye uygun olacağını açıklayabilir.
    ---İÇERİKTEN ALINTI---

3.https://www.youtube.com/watch?v=r4EoPQxTOSQ

Burada da deneyimli bir psikiyatri profesörünün EKT ile ilgili görüşlerini dinliyoruz.

--KENDİ DENEYİMİM VE GÖRÜŞÜM--
    Bir OKB hastası olarak bunu paylaşmamın sebebi 7 seans EKT aldıktan sonra büyük fayda görmemdir. Hafif-orta derece unutkanlık dışında bir yan etkisini görmedim. Genel Anestezi altında yapıldığı için hiçbir şey hissetmedim.

15 senedir hatta sonradan anladığıma ve ailemin doktorlara anlattıklarına göre küçüklükten beri OKB hastasıyım.

Başlardaki seanslarda içimdeki umutsuzluğu çekip attı, sonlara doğru da takıntılarımın büyük bir bölümünü.. Evet hala takıntılıyım ama hayatıma engel olmuyor.

Zaten psikiyatride hiçbir yöntem buna gama knifeta dahil hastalıkta kesin iyileşme sağlayamaz. Ve gama knife gibi beyin üzerinde kesin değişim yapan işlemler geri dönüşsüzdür ve ağır yan etkileri olabilir.

ULUSLARARASI OKB VAKFI
    https://iocdf.org/about-ocd/treatment/gamma-knife/

Şu sitede de gördüğünüz üzere hastaların sadece %60'ı gama knifetan "BİR MİKTAR" yararlanmıştır. Dikkatinizi çekerim "TAM" değil! Size faydası olmayabilir ve olmadığı gibi bir de kendinizi onun yan etkileriyle de uğraşırken bulabilirsiniz. Çok araştırmıştım gama knife'i durumu kötüleşenler bile vardı istatistiklerde.

Yaptırdığım psikiyatrist bana neyin takıntı neyin takıntı olup olmadığını ayırt edemediğinde EKT'den cevabın daha yüksek olacağını söylemişti. Bende aynen o durumdaydım. Ve tedaviye iyi cevap verdim.

İLAÇ+EKT+PSİKOTERAPİ(tercihe bağlı) ile süper sonuçlar alabilirsiniz..

Son olarak bana iyi geldi diye herkese iyi gelecek diye bir şey yok. Bende az yan etki yaptı diye sizde de öyle yapacak diye bir şey yok!!!

Ancak doktorların anlattığına göre EKT 1938'den beri kullanılan bir yöntem olup tüm psikiyatri yöntemlerine göre en etkili ve en az yan etkili tek tedavidir.
    Kronik depresyon hastası hamile kadınlar ilaç kullanamadıkları için EKT uygulanmaktadır.

Bana sorarsanız denemeye değer, en kötü ihtimal depresyondan çıkar hayata tutunursunuz. Bende depresyon yok diyorsanız şu testi bir yapmanızı öneririm.
    http://www.androloji.org.tr/androloj...-ENVANTERI.pdf

Sevgilerimle.. Sağlıklı günler dilerim.. HAYAT HERŞEYE RAĞMEN YAŞAMAYA DEĞER!!

Karar Dönemi

Yanlış var. EKT de düşük volt elektrik değil insan için yüksek olan 150 volt civarı bir gerilim kısa süreyle tekrar tekrar verilir ve insan kendinden geçip bayılır.
    Düşük volt bayıltmaz. EKT beyinde bir miktar tahribat yapar ilaçlar yapmaz.
    EKT ne o kadar iyi ne o kadar kötü.
    EKT nın tedaviye dirençli vakalarda başarı şansı o kadar yüksek değil. Yüzde 50 nin altında ama hiç yoktan iyi.
    İnsülin şok terapi ise antipsikotiklerin keşfinden önce şizofreni tedavisinde kullanıldı.
    Antipsikotiklerin keşfinden sonra insülin şok terapi bitti EKT devam etti.
    Yani insülin şok terapiyi bitiren EKT değil antipsikotikler.

Sevgili dalida, öncelikle konuma cevap yazdığın için teşekkür ederim.
    Bende senin yazdıklarına cevap yazmak istedim.

1.Ben EKT'de çok düşük miktar elektrik kullanılıyor derken, kanıta dayalı olarak "insan beynine zarar vermeyecek" düzeyde
    demek istemiştim. Düşüncemi yanlış bir şekilde ifade ettiğim için özür dilerim.
    2.Elektriğin etkisiyle insan kendinden geçip bayılmaz. Çünkü zaten EKT'den önce tümüyle bayıltılmış olur. EKT'nin anestezisiz yani bayıltılmadan yapılması ülkemizde 2002'den beri yasalarca işkence olarak kabul edilmektedir.
    3.EKT'de amaç zaten bayıltmak değil hastaya epilepsi nöbeti geçirtmektir.
    4.Ben yazımda İnsülin Şok Terapisi'nin EKT ile bittiğini iddia etmedim. Sadece şok terapisinin ilaçlarla başlayıp, elektriğin bu işte kullanılabileceğinin anlaşılmasıyla elektrik ile devam ettiğini yazdım.
    5.Tedaviye dirençli OKB hastalarında EKT'nin başarısına gelince "https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25844888" şuradaki çalışmada %60 oranında bir başarı elde edildiğini okuyabilirsiniz.

Son olarak beni EKT'den senelerce alıkoyan ve sizin yazınızı da okuyacakları böylesine iyi bir tedaviden alıkoyacak olan EKT'nin beyin hasarı meselesine değinmek istiyorum.

Bende EKT'nin beynimde hasar bırakmasından korktuğum için uzun bir süre doktor önerilerine rağmen yaptırmadım, 3'ü profesör olmak üzere 9 tane psikiyatriste kısa ve uzun vadeli yan etkilerini ve beyin hasarını sordum. Tek birinden beyin hasarı yaptığına dair tek kelime duymadım. Hatta danıştığım profesörlerden bir tanesi hasarın aksine beyindeki nöronların artışından bahsetti. En sonunda ikna olup yaptırdım ve şimdi iyiki de yaptırmışım diyorum.

Aşağıdaki sitenin sahibi olan hastane avrupa standartlarında bir hastanedir. Bünyesinde Türkiye'nin en değerli psikiyatri ve nöroloji profesörlerini barındırır.
    Onların EKT'nin beyin hasarıyla ilgili yazdıklarını paylaşarak yazıma son vermek isterim.

https://npistanbul.com/elektro-konvulsif-tedavi-ekt

-SİTEDEN ALINTI-
    EKT beyinde hasar yapar mı?
    EKT’nin beyin hasarı yaptığına dair elde bilimsel kanıt bulunmamaktadır. EKT uygulanan hastalarda beyin hasarı durumunda kan dolaşımında yükselen enzim ve proteinlerde yükselme izlenmemiştir. Hayvanlarda yapılan deneylerde EKT ile tetiklenen nöbetlerden sonra incelenen beyin dokusunda herhangi bir hasar izlenmemiş, nöbetten aylar sonra dahi yapısal değişiklik izlenmemiştir. EKT uygulanması esnasında beyin ısısındaki artış bir derecenin onda biri kadardır, bu sebeple elektrik beyin dokusuna zarar vermez.
    -SİTEDEN ALINTI-

PSİKİYATRİ HASTALARINA NOT: Lütfen doktorunuzun önerdiği tedavileri kuruntu yaparak reddetmeyin. Ben ettim siz etmeyin.. Sevgilerimle.....

dreamer8
    Guest

30 seans EKT yi, tek kapsül ilaca değişmem. EKT nin faydasına, tedavi edici etkisine inanmıyorum. Birden fazla değişkene maruz kalan hasta, şifayı Ekt den buldum sanıp eşine dostuna bu tedaviyi anlatıyor ve virüs gibi yayılıyor. Sayfalarca makale getirseniz de karşıma ekt nin depresyondaki adamı iyileştirici etkisine inanmıyorum malesef. Nezaketle anlattım, aykırı fikirde olanlar da bu üslupta devam ederse sevinirim. Malumdur, bizler herhangi bir konuda farklı fikirler sunduğumuzda da kolayca tartışabilen insanlarız.

Karar Dönemi
    Yer
    İstanbul

Bipolar hastası olarak 2015 senesinde Turgut Özal Tıp Merkezinde yatarak tedavi gördüğüm sırada EKT alan bir hasta vardı. Her şeye takıyordu haftanın 3 günü EKT alıyordu. Onun tedavisi bitmeden ben hastaneden taburcu oldum. EKT sonrası unutma, hatırlayamama, tekrar tekrar sorma, çocuklarını bile hatırlayamama gibi olaylar yaşıyor daha sonrasında ise puzzle gibi parçalar yerine geliyordu. Geçenlerde rastgele hastanede karşılaştık. Kendimi tanıttım hatırlayamadı. tedavisinin ilk zamanlarda işe yaradığını ama tekrardan takıntısının başladığı ve diğer sorunlarda olduğundan geldiğini söyledi.

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Ölürüm yine de EKT yaptırmam.
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Guguk kuşunu izlediniz mi? Yeni Ekt olmuş bir hastayı diğer hasta yastıkla boğarak öldürüyor ve bunu onu ordan kaçırmak için yapıyor. Olay akıl hastanesinde geçiyor. Toplu Film izleme önerisi istendiğinde hastanede bu söylemiştim tabi reddedildi
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Alıntı osmangazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Guguk kuşunu izlediniz mi? Yeni Ekt olmuş bir hastayı diğer hasta yastıkla boğarak öldürüyor ve bunu onu ordan kaçırmak için yapıyor. Olay akıl hastanesinde geçiyor. Toplu Film izleme önerisi istendiğinde hastanede bu söylemiştim tabi reddedildi
    Abi öyle bir film istenir mi hastanede
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8