Sayfa 1/2 12 SonSon
14 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Bir insan ne zaman ölür?

Karar Dönemi

Standart Bir insan ne zaman ölür?

Bu konuda konuşmak isterim.

Bence bir insan, yaşayacak bir sebebi kalmadığında ölür.

Bir iş, bir eş, sıkı aile bağları gibi onu hayata bağlayan bir şey yok ise, o insan zaten ölmüştür. Bedenen yaşıyor gibi görünüyordur.

Beni bu hayata bağlayan hiçbir şey yok. Son çabalarım hayata tutunmak için. Bir ot gibi yaşayacaksam bile, yaşamak için elimden geleni yapıyorum.

Ama kendime olan umudumu yitirdim.

Uzun süredir OKB hastasıyım. Artık hangi düşünce bana ait hangisi değil ayırt edemiyorum.

Her gece ölmek için dua ediyorum, olmuyor.

İnsanlara olan güvenim, sevgim azaldı. Vefa diye bir şey yok. Karşı cins olsun hem cins olsun verilen sevginin karşılığı görülmüyor.

Ve ruhun da hastalanacağını bilmeyen insnalar, sizi sağlıklı sanıyor. Oysaki ruh kanseri olmuşum ben, ve giderek yayılıyor ruhumun her bir yanına.

Yoruldum...

Karar Dönemi mr jack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

onu hatırlayan son kişi öldüğünde ölür

Cahillik Dönemi

aynen katılıyorum misal ben kaç yaşına geldik ne iş nede eş bulamadık aile desen sıkıntılı yaşıyormuşum gibi görünüyor ama gel birde bana sor sen.
    uzatmaları oynuyoruz da kimsenin haberi yoktur. bakalım sonumuz e olacak ??
    şairin deidği gibi bazı insanları yaşamak öldürür.....
    Ve bu yorgun ve bu hüzünlü yüreği,
    Benim değilmiş gibi hiç kimse görmeden ,
    Şöyle bir yol kenarına bıraksam...

Karar Dönemi

ölüm bir canlının yaşam fonksiyonlarının çalışmama durumudur

Karar Dönemi

önce umudunu kaybedersin sonra hayal kurmayı bırakırsın sonra yavaş yavaş ölürsün... Gerçekten Bu dünyada üzüntüden ölmek diye bir şey var

Karar Dönemi serhat_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hayallerinden vazgeçince ölür, pes edince ölür. çoğu insan 20'li yaşlarında ölür farkında olmaz.
    Uzaklarda..

dreamer8
    Guest

Bu hislerini anlatan bir konuyu burada açmakla çok doğru bir şey yaptın. Kimseyle konuşamadıklarını burada yazmak da bir nebze olsun rahatlatır seni....Bu şekilde, saniyeleri sayarak, bir sonraki saniye ölmek isteyerek yıllarca yaşadım. Yatağıma, odama, uykuya sığınmak, tüm zamanımı uykuya satmak istedim ama o da vefasızlık yaptı, çünkü uyuyamıyordum da. Böyle saniyeleri sayarak ecelin gelmeyeceğini ve kaybedecek pek de bir şeyim olmadığını anladığımda sanki bir miktar daha gözüm kararmıştı. Eğer bu canı bana, beni yaratan vermişse ve sadece O'nun emriyle canımı teslim etmek zorundaysam (ki buna iman etmiş biriyim) demek ki yaşamak zorundaydım. Halen derin yara izleri taşıyorum o günlere ait. Ama yaşamak zorunda olduğumun bilinciyle daha dirayetli bir şekilde sabrediyorum....Senin ruhun bedeninden çok önce yaşlanmış, hatta ruhun canını teslim etmek üzere ama bedenin hala genç. Sıkıntı da tam olarak burada. Bedenini ruhunun yaşına çekmek senin elinde değil, ruhunu da bedeninin yaşına çekebilmek öyle pek de kolay bir şey değil. Fakat ihtiyar ve sağlam bir ruhun, genç bir bedende varolması mümkündür. Hem daha ağırbaşlı, olgun bir insan olarak yaşarsın. Sana daha fazla risk almanı, korkularının üzerine gitmeni, gerekli olursa ufak tefek hatalar yapabilme lüksünü kendine tanımanı öneririm.
    mutlaka ilaç desteği almalısın. Eğer denemediysen yatarak tedavi görmelisin. Her gün bir iki saat zorla da olsa kendini amaçsız, gayesiz sokaklara atmalısın.

Cahillik Dönemi

Bilekleri kesmek felan hikaye , hiç umudunu kestin mi ?
    Ben kestim. Sanki kanaması durmak bilmeyen hayat damarlarından birini kesmissin gibi , kanaması durmuyor ve her saniye daha çok acıtıyor.
    Daha kötü olan ne biliyormusun ?
    Ölmüyorsun .....!!!
    Ve bu yorgun ve bu hüzünlü yüreği,
    Benim değilmiş gibi hiç kimse görmeden ,
    Şöyle bir yol kenarına bıraksam...

Banned

yalnızlık çağında yaşıyoruz. herkes birbirinden korkuyor, güvenmiyor. sonra insan kendinden korkmaya, kendine güvenmemeye başlıyor. böylece iyice yalnızlaşan insan kendini toplumdan, insanlardan soyutluyor. iç dünyasına saklanıyor, bir iç dünya yaratabildiyse tabi. kendi dünyasında yaşabilmesi hayal gücünü kullanmasıyla mümkün olabilir. en önemlisi inançlar. nerden gelip, nereye giyoruz sorusuna tüm insanlar yanıt aramakta, kimsenin kafası bu konuda net değil, net olması da mümkün değil zaten.
    içinde bulunduğumuz ruh halini değiştirecek olan şeyler nelerdir? içinde bulunduğumuz boşluktan çıkabilmenin yolları nelerdir? bence bunun bir tek yolu vardır çalışmak. yaptığımız işe kendimizi vermek. kendini hiç boş bırakmayan insanlar boşluktan kaçmayı başarır. işsizlik, aile bağlarının zayıflığı, arkadaşsızlık,eş arayışının sonuçsuz kalması bizi amaçsızlağa itiyor. bir kaç amaç yaratmak elimizde. yalnız insan zaman zaman yaratıcı gücünü çalıştırmaya başladığında yalnızlığını iyi yönde kullanmaya başlar. yalnızlık bir fırsattır, bir şeyleri başarmak için. aile bağları zayıfsa iyi bir aile kurmanın yollarını öğreniriz örneğin. biz büyüklerimizin hatalarına düşmeden ailemizle sıkı bağlar geliştirebiliriz. dışarda olmak eve kapanmamakta bir amaç daha doğrusu kendimizi aşma amacının bir aracı olabilir. dışarda bir şekilde diğer insanlarla etkileşim içine gireriz etkileşim ise her zaman öğreticidir. evden çıkmadıkça gitgide cahilleşiriz. internet tv olsa da. motivasyonsuz kalırız. boşluk büyür. hayat bir kısır döngüden ibaret olur bizler için.

1. bir işin ucundan tutalım.
    2. zihni sürekli okuyarak, ilgimizi çekecek konularda araştırma yaparak uyanık tutmak.
    3. spor: en basit ve iyi spor tempolu yürüyüştür.
    4.ve en önemlisi sevmek. bir çiçeği sevmekle başlayabiliriz, doğayı izlemek, kuşları, ağaçları, insanları gözlemleyerek dünya ile bütünleşmeyi amaç edinmek. karşılık beklemeden sevmeye başladığımızda içimiz de çiçekler açtığını görürüz.
    5. güvenmek. insanlara güvenmemenin ardında kendimize güvenmeyişimiz yatar. belki çok yalan söylüyoruz, belki haset ediyoruz, arkadan konuşuyoruz, böyle bir insan kendisi karanlıkta olduğu için çevresindeki insanlara da güvenemez. dürüst, içten, yardımsever olduğumuzda insanlardan sevgi görmeye başlarız.

şu an düşündüklerim bunlar konuyla ilgili. aile olmadanda yaşıyor insan, çok gerekli değil. çünkü dışarda diğer insanlar, bazen bizi en yakınlarımızdan daha iyi anlar.kimse boşyere moralini bozmasın. sadece Allah tan yardım isteyin öğüdüne inanmıyorum insanlar bir birlerine yardım etmeli Allah güvenmek için önce onun yarattığı insanlara güvenmek gerek.

dreamer8
    Guest

Oisis; yazı alıntı mı, sen mi yazdın bilemiyorum ama tek kelimeyle harika olmuş. Altına imzamı atarım. Bir tek nokta hariç. "Allahtan yardım isteyin öğüdü" diye bahsettiğin şey, Fatiha suresi 5. ayet "Yalnız Sana kulluk eder ve yalnız Senden yardım dileriz."...Elbette ellerimizi açıp hiç bir şey yapmadan, hiç bir önlem almadan, hiç bir çaba sarfetmeden tüm dileklermizin dualar ile gerçekleşmesi diye bir şey yok. Biz elimizden geleni yapacağız öncelikle. Kısacası herkesin bu yazını okumasını isterim, gerçekten çok güzel yazılmış, söylenecek söz bırakmıyor insana.

Sayfa 1/2 12 SonSon