Sayfa 2/2 İlkİlk 12
15 sonuçtan 11 ile 15 arası

Konu: Olumlu Düşünmenin Gücü

Banned

düşünceleriniz çok iyi. sizler gibi düşünen kişilerin sayısı artsa keşke. dünyanın aslında bir nevi cenentin yansıması olduğunu bizim de bu cenettin bir parçası oduğumuzun farkına vardığımızda, kendimize güvenimiz ve sevgimiz ön plana çıkar ve insanları da sevebiliriz. karşımıza çıkan sorunlar da tekamül edebilmemeiz için şarttır. çözüm ürettiğimiz an da yeni sorunlar gelecektir. önemli olan değişmez türden farklı veçhelerde aynı sorunlarla cebelleşip durmak yatay tekamüle işaret eder. örneğin çevremzideki kişiler bize neler öğretmek için varlar özellikle sorun yaratıyorlarsa. onlar değişmese de bizim tutumlarımızdaki küçük bir değişiklik ilişkilerİerimizin yeni boyutlar kazanmasını sağlar. ve tarihi tekerrür ettirmemiş oluruz. ve dikey tekamüle geçeriz. yeni durumlar yeni sorunlar yeni acılar sebepsiz karşımıza çıkmaz. tekamül sonsuzdur.

Teşekkür ederim Galiba olumlu düşünmek böyle bir şey.. Bakar mısınız bu sayfada bu konu altında birbirimize ne güzel iltifatlar ediyoruz Birbirimizi farkında olmadan mutlu ediyoruz.. Sizde dikkat ettiniz mi?
    Sende konuya farklı bir açıdan bakmışsın. Birbirimizden farklı olmamızın en güzel yanı da bu. Hepimiz farklı şeyler yaşayıp konuyu farklı açılardan ele alıyoruz. Ve ortaya karışık güzel şeyler çıkıyor. Yorumun için teşekkür ederim. Gerçekten farklı bakmamı sağladın

Karar Dönemi

Kaldığımız yerden bir hikayeyle devam edelim.

1839 kışında Doğal Kauçuğun kalitesini arttırmaya çalışan....... Charles Goodyear’ın yaşadığı küçük bir kazayla yıllar süren ve sonuç vermeyen bütün denemeleri noktalanmıştı. Arkadaşından öğrendiği kükürtle kauçuğu karıştırma yöntemiyle yılmak bilmeden denemeler sürdürse de buluşunu bir türlü gerçekleştirememişti.

Charles Goodyear, çalışmalarına devam ettiği bir gün elindeki kükürtlü örneklerden birini yanlışlıkla sobanın üzerine düşürdü. Kauçuk parçasını hızla almaya çalıştı, çünkü kızgın sobanın üzerine düşen parçanın eriyeceğini düşünmüştü. Ancak kauçuk erimemiş aksine sert ve elastik bir hal almıştı. Böylece yıllardır aradığı sorunun cevabını bulmuştu. Aradığı sorunun cevabının sobaya düşen kauçuk parçasında gizlendiğini görebilmesi aslında yıllar süren çalışmaları sırasında edindiği bilgi ve deneyimler sayesinde mümkün olmuştu.

Bu yaşanmış hikayede Charles'in 1000 küsür deneme yaptığı söyleniyor. Hikayenin kısa bir bölümünü alıntıladım. Buradan en son ivme oluşturmaktan bahsediyordum. Bu hikayeden istediğimiz sonuca ulaştıracak-başlangıcın (ivmenin) 1000 lerce deneme sonrasında da oluşturulabileceği düşüncesine ulaştım. Belki biraz kişisel düşüncelerimi yazdım ancak herkes kendine başka paylarda çıkarabilir.. Bu arada bazı şeylerin sonucu ondan sonra gelenin başlangıcır. Kauçuğu bulmak bir sonuç olmuş ama üretilebilecek malzemeler açısından kauçuk (bir hammadde- başlangıç) varlığıyla bir ivmedir aynı zamanda. Olmaz olmaz.
    Konu Elixir tarafından (02-02-2018 Saat 11:52 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: Hikayenin tam anlaşılmaması

Moderatör SeLf_ConTRoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    united kingdom

Alıntı Denge Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öğrenme tarzı pek çok şeyin anahtarı.

Evrene pozitif enerji göndermek güzeldir ama kaderin biraz acı yüzüne denk geldiysen,baban alkolik annen cahil bir kadınsa olumlu tutum takınmak pek kolay olmuyor.

Halkın yüzde kaçı bir psikoloji kitabını anlayabilecek kadar eğitimli?

Çocuğunu hurafelerden uzak yetiştiren kaç aile var?

Kasvet öyle bir oturmuş ki sinelerimize ölümü özler olmuşuz.

Biraz gülümseyene senin ensen kalın galiba diyoruz.

Biraz düş kurup pembe rüyalara dalanların uçurtmasını kim olursa olsun vuruyoruz.

Yengeç sepeti sendromu.

Oysa gülümsemek hem sadaka hem nimettir.

Güleryüz insanı kendine çeker,değiştirir.

Gani Müjdeden duyduğum çok güzel bir söz vardı:

Her şeye rağmen;

Gülmesini bilmeyen dükkan açmasın.
    birkac hafta once kizimin istegi uzerine daha once hic gitmedigim bir dukkana kizarmis balik ve patates almak icin girdim.adam italyandi ama menusunde kebab vardi. bende turk olup olmadigini sordum. italyanim dedi ve pek hosuna gitmedi.sen turk musun dedi. evet dedim.bana sanki biraz irkci gibi geldi. bes dakika dedigi menu icin 25 dakika bekledik.bize gore musteri velinimettir ama onun sanki dunya yansa umrunda degildi. bekledigimiz sure boyunca hic guleryuz gostermedi.biraz sohbet yada guleryuz gosterse belki onun hakkinda tum fikirlerim degisebilirdi.bir ara kizima ismini sordu birkac saniye birseyler soyledi ama onyargi mi bilmiyorum yine de yumusamadim.cikista biraz kizima sitem ettim okadar bekledik diye ve durakta benden bunun icin ozur diledi.icime oturdu resmen daha kotu hissettim.bir daha o dukkana gitmedim.. gitmemde.ilk ve sondu benim icin.bir ara haritada adresi bulup olumsuz yorum yazacagim.alsin bir yildizi tepe tepe kullansin.
    Elif gibi yalnızım,

Ne esrem var, ne ötrem.

Ne beni durduran bir cezmim

Ne de bana ben katan bir şeddem var.

Ne elimi tutan bir harf

Ne anlam katan bir harekem…

Kalakaldım sayfalar ortasında.

İşte ben gibi, sen gibi…

Bir okuyan bekledim,

Bir hıfzeden belki…

Gölgesini istedim bir dostun med gibi…

Sızım Elif sızısı…

Çıraklık Dönemi

İnsanın sadece okumakla cehli gitmez.

İtalyan,Amerikan,Alman vs. farketmez.

İnsanın beşeri ilimler yanında okuması gereken birde hak ilimleri vardır.

Bu yolda çekmesi gereken bir çilesi vardır.

Bu yolda izi yoksa hamdır,çürüktür,cahildir,daha insan olamamıştır.

İnsan odur ki ayırt etmez kimseyi kimliğiyle.

Sen sana ne sanırsan,

Ayruğa da onu san.

Dört kitabın anlamı,

Budur eğer var ise.

Yunus Emre

Genede insanlardan umudunu kesme derim ben.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12