6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: KAygı korku takıntı

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart KAygı korku takıntı

Dün bir video izliyorum. Kaygıların korkuların ve takıntıların sebebinin hiç alakası olmayan birşeyden kaynaklandığını söylüyor; başka insanlara bazılarının cevap verebildiğini bazı insanların ise onları kırmamak için sustuğunu,öfkelenmekten korktuğunu ve bunların biriktiğini ve başka olaylarda kaygı korku takıntı olarak patlak verdiğini söylüyor. Kendimizi ifade edemememizin sebebi ise diğer insanları memnun etme gayreti, öfke duygusunun zararlı olduğu inancı, herkesle iyi geçinme herkesin bizi onaylaması gerektiği, duygusal mükemmelliyetçilik (her an mutlu olmalıyız, kötü birşey hissetmemeliyiz), duyguları yok sayma eylemi (olumlu olumsuz bir şey olmamalı herşey kontrolümüz altınta olmalı)

Hayatımızda gerçekten bizi ne etkiliyor,bizi olumsuz hissettiren şeyler nedir. Hayatımızdaki bize uzak yakın insanların bir listesini çıkartmak, bu insanlarla ne gibi problemlerimiz oluyor ya da oldu geçmişte.Eğer yazdığımız yerlerden biri bizi etkiliyorsa oraya dikkaet etmemiz gerekiyor. Ordaki gizli kalmış duyguyu keşfetmemiz gerekli. İçimizdeki olumlu olumsuz duyguları ifade etmek insan psikolojisi için en önemli şeylerden bir tanesi. Bu duyguyu muhatabına iletmen gerekiyor.

Napoleon hill kitabında yedi temel korkudan bahsediyor;
    Yoksulluk
    Eleştiri
    Hastalık
    Sevgiyi kaybetme
    Yaşlanma
    Özgürlüğünü kaybetme
    Ölüm

Ben birşeyi sürekli yapmadığımda o şeyi yapma kabiliyetimi kaybediyorum. Zaten çok iyi araç kullanamam , 4-5 haftadır da hiç kullanmıyorum. Haftaya kullanmam gerekecek ve ben şimdiden kaygılanıyorum. Sürebilir miyim, park yeri bulabilir miyim, park edebilir miyim, kaza yapar mıyım, park ederken arabayı sürter miyim, ben dar yerlere girerken karşıdan araba gelir mi? park ederken araç gelir mi karşıdan diye. Konuyla alakalı olarak da günlük hayatta samimi olmadığım insanlara olumsuz cevap veya reddetme durumum olmuyor, yapamıyorum.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Çıraklık Dönemi

kanatimce temizlik takıntısı , yeterince beceremediğimiz bir işi başka iyi yaptığımız bir şeyi aşırı yaparak üstesinden gelmek olarak görüyorum.çocukken kapıya ellerimiz ayaklarımızı sıkıştırarak tıarmanır yukarı çıkardık.dikkat ederseniz ellerimizi ve ayaklarımızı yana doğru açıyoruz ama aşağı düşmemeey çalışıyoruz. ninja warrior programında buna benzer düşmemek için iki duvar arasına sıkışma işlevini görebilirsiniz.bir diğer örnek ise bir tartışmada alakalı olmasa bile dini bir öğenin geçmesiyle karşıdaki, çocğunluklahaksız olanın, allah peygamber diye naralar atması.veriln tepki o sorunumuzu çözmüyor ama yeterince baskın olunca , bir şeyi doğru yaptım temel güdüsünü besleyerek kendimizi iyi hissetmeye çalışıyoruz.kısaca arızalı

bu dediklerimi geçen gün yaşadım.eşim ve aileis tarafından yaşadığım üzüntüyü bilgisayar,film kitap hobilerini aşırıya kaçarak bastırmaya çalıştım ama ne yaptığımı bildiğim için ve konuyu anladığım için ters tepti

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

bu anlattıgın kaygıların benzerlerini yaşıyorum. üstüne de gittigim oldu yani bişeyleri zorla yaptım fakat yine de kaygılarım devam etti. (defalarca yapsam azalır mı bilmiyorum.) bu kaygıları aşamadıgımı geçte olsa anladım, psikiyatrist ile konusmak gerek.
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

son cümlene bir cevap vermek istiyorum.
    tanımadığın kişilere olumsuz yanıt veremiyorum demişsin. bunu olumsuz cevap vermek istediğin ama veremediğin bir koşulda dediğini varsayıyorum. burdaki temadaki yanlışlık, olumsuz cevap vermeye odaklanman. olumsuz cevap vermek, sinirlenmek veya karşındakini rencide etmek değil çünkü, aksine olumsuz cevap vereceğin bir durumda vermezsen iki tarafta olumsuz etkilenir. bu durumda düzgünce sana yanlış gelen bir şeyi söylemek lazım. yani demek istedigim olumsuz yanıt vermiyorsun, kendi düşünceni söylüyorsun olay aslında bu.
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Olumsuz cevap verme reddetme ile alakalı başarının anahtarları adlı kitapta ;

"...sevildikleri için herşeyi yapan birini düşünün. Böyle biri başkalarının elinde oyuncak olur. Hatta kendi amaçları olmadığı için hiçbir işe yaramazlar."

İşyerinde ayrı, evde ayrı, akrabalarla ayrı tutumum oluyor. Biraz zorlantıdan oluyor bu. Zorlantı geçince farklı davranmaya, hissetmeye başlıyorum. Belki herkeste böyledir ama bendeki açı biraz geniş. Sosyal fobimin eşime babama ve samimi kişilere karşı olmaması ama samimi olmadığım kişilere karşı olması gibi.

kitaba dönersek işyerinde beni sevmeyen yoktur. 4 aydır, İdari işlerde çalıştığım için tüm kurum personelinin bana işi düşer. Şef yoksa belki çözemem ama elimden gelinin fazlasını yapmaya çalışırım. İçime sinmeye sinmeye benim görevim olmayan bir çok şey yaptım. Kendilerinin yapması gereken şeyleri sıkıla sıkıla ben yapıyorum. Eski servisimde 10 yıl çalışmıştım. 10 ay önce yaptığım iş için bana geldiler, ben o servisten ayrılalı çok oldu şimdi kim bakıyorsa o yapsın diyemedim. Eski şube müdürüm defalarca yeni servise geçtikten sonra eski servisimle alakalı iş istedi.
    yeni servise görevlendirmem gelmesine rağmen 1 ay eski servisimde çalıştığımdan hiç bahsetmiyorum.

Eğer olumsuz açıdan bakılırsa evet oyuncak olma durumu var. Ama bahsettiğim kitap kendi kendine çelişiyor çünkü sayfalarca kişisel insiyatif almanın öneminden de bahsediyor. Amaçları olmaz deniliyor benim yapmak istediğim şeyleri, olmak istediğim hedefleri saysam 40'ı geçer. Bu bana uymuyor.

İnsanlara olumsuz cevap versem reddetsem kızacaklarını düşünüyorum yada sevgilerini kaybedeceklerimi belki. Zamanında sinirlenmeden, terslemeden becerebilir miyim belki bilmiyorum uygun bir dille reddetseydim şu ana kadar bu kişilerden çeşitli konularda yardım aldım. Eminim o yardımı yapmazlardı. Amacım yardım almak için bu şekilde davranmam değildi zaten ama böyle faydalı sonuçları da oluyor.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Kötü görünmek istemiyorsun belki de.
    Kötü gözükmek, bilinmek yapacağın hareketlerin önüne bile geçebiliyor anladığım kadarıyla.
    Olumsuz cevap verip , bişeyleri reddetsen belki de hayata tutunamicağını düşünüyorsun. İş yerinde gelen eski işi yapmayı kabul etmezsen atılacağını düşünüyorsun belki de.
    Ve sen aslında bunları düşünürken , iş yerinde sevilen biri imajın var. Bunu yargıladığım için yazmadım, sadece iç dünyanla dış dünyadaki yansıttığın kişi arasındaki açı büyük.
    Şunu da söyliyim bu konudan bağımsız gibi, yazdığın her konunun temasını kaygı ve korku olduğunu görüyorum hatta belirgin bir şekilde.
    dreamer8