Sayfa 2/2 İlkİlk 12
16 sonuçtan 11 ile 16 arası

Konu: 0 tane arkadaşım var

Moderatör

Esra Yılmaz artık soruna 10 gün sonra soruna cevap verir heralde Oisis.

Merhaba Oisis,

Hoş bulduk.

Hayatınızı tüm açıklığıyla anlatarak dürüst ve cesur bir tavır sergiliyorsunuz.
    Mesajınızda birkaç konuya değinmişsiniz. Başlığının konusu 'arkadaşlık' olduğu için ben o konuya odaklanmak istiyorum.

‘Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer’ deyimi sizin durumunuzu özetliyor galiba. Belli ki geçmiş ilişkilerinizde hoş olmayan davranışlarla karşılaşmışsınız. Dışlanmak ve reddedilmek beynimiz tarafından fiziksel bir acı olarak algılanır. Yani dışlanmada, reddedilmede ve fiziksel acıda aynı beyin bölgeleri aktif olur.
    Bu acıyı artık yaşamamak için de sosyal ortamlardan yavaş yavaş uzaklaştınız muhtemelen.

Sevmek ve sevilmek manevi ihtiyaçların başında gelir. Sizin de - her şeye rağmen - buna ihtiyaç duyduğunuzu tahmin ediyorum.
    İlaç kullanımından bahsetmişsiniz. Psikoterapiye de gittiniz mi? Özellikle grup terapisinin sizde etkili olabileceğini düşünüyorum. Bir gruba ait olmak bireyi olumlu etkiler. Grup terapisinde oluşturulan ortam, günlük yaşamımızdaki sosyal ortamların bir benzeridir ayrıca. Sosyal becerilerinizin gelişmesine olanak sağlar bu yüzden.

Saygılarımla,
    Uzman Psikolog Esra Yılmaz

Bilgi/iletişim için: https://www.linkedin.com/in/esra-yilmaz-08445b116/

Karar Dönemi

komikmiş ya

Karar Dönemi mr jack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

evet özgüvensizim ama özgüvenli olduğum zamanlarda da arkadaşım yoktu çünkü çirkinmişim. çirkin olduğumu anladığım zaman uğraşmayı bıraktım zaten. çirkin olmamın yanısıra hiçbir özelliğim yok. ne resim çizebilirim ne zekiyim gerçekten 0 ım her konuda. diyeceksiniz bi ozelligin vardir ama sen kesfetmemissindir hayir olmadigina emin olabilirsiniz. gittiğim üniversite de bok gibi. hayatım bok gibi çünkü ben bok gibi bir insanım. ölmek istiyorum yıllardır hiç var olmamak yaşamaktan tonlarca kat daha makul benim için ama intihar edemiyorum ondan bile acizim.

Karar Dönemi serhat_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

benimde 0 arkadasim var. fazlasiyla var saniyorudum ama zor zamanlarimda kimse yokdu. takmamaya calissanda bazen 1 olmali hayatinda dertlescegin konuscagin biri kisaca hayatta oldugunu hissettircek biri pekala bu sanalda olabilir gercekte. yalnizligi bastirmak zor. cok zor. konuscak biri ararsan cekinme mesaj at banada.
    Aynı şarkıya inanmak, aynı yıldıza dokunmak gibiydi. Gökyüzü sahipsiz, bizse boşluğun kendisiydik. Hiçtik, heptik.

Kaybettik.

Karar Dönemi

Alıntı Uz.Psk.EsraYılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Oisis,

Hoş bulduk.

Hayatınızı tüm açıklığıyla anlatarak dürüst ve cesur bir tavır sergiliyorsunuz.
    Mesajınızda birkaç konuya değinmişsiniz. Başlığının konusu 'arkadaşlık' olduğu için ben o konuya odaklanmak istiyorum.

‘Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer’ deyimi sizin durumunuzu özetliyor galiba. Belli ki geçmiş ilişkilerinizde hoş olmayan davranışlarla karşılaşmışsınız. Dışlanmak ve reddedilmek beynimiz tarafından fiziksel bir acı olarak algılanır. Yani dışlanmada, reddedilmede ve fiziksel acıda aynı beyin bölgeleri aktif olur.
    Bu acıyı artık yaşamamak için de sosyal ortamlardan yavaş yavaş uzaklaştınız muhtemelen.

Sevmek ve sevilmek manevi ihtiyaçların başında gelir. Sizin de - her şeye rağmen - buna ihtiyaç duyduğunuzu tahmin ediyorum.
    İlaç kullanımından bahsetmişsiniz. Psikoterapiye de gittiniz mi? Özellikle grup terapisinin sizde etkili olabileceğini düşünüyorum. Bir gruba ait olmak bireyi olumlu etkiler. Grup terapisinde oluşturulan ortam, günlük yaşamımızdaki sosyal ortamların bir benzeridir ayrıca. Sosyal becerilerinizin gelişmesine olanak sağlar bu yüzden.

Saygılarımla,
    yanıtınızı için teşekkür ederim. ben de sizin iyi niyetli tavrınızı takdir ettim.

geçmişte grup terapilere katıldım hastane yatışlarında.. uygulanan tedaviler arasında grup terapileri de oluyordu taburcu sonrası da devam edilebiliyordu uzman doktorlar eşliğinde. tabi yıl 1986lardan söz ediyorum. son yatışımda (2006 ) grup terapisi artık yoktu. nefes terapisi de vardı ilk yatışlarımda. spor da vardı. günlük egzersizler. hastane koşulları bugüne göre daha kötüydü çok daha ağır hastalar ve eski yan etkileri korkunç ilaçlar vs.. fakat tedavi yöntemleri iyidi. son yıllarda ise yeni çıkan ilaçlar daha etkili en azından yan etki sorunu eskilerle kıyasanınca yok gibi kilo sorununu dert etmiyorsanız.

bizim yaş ilerledi evde kendi köşesinde yaşamak daha cazip. bir iki eski dost varsa ne ala. artık bizi bırakıp gidenlere doğru, ölüp gidenlerle buluşmaya doğru bir yol var önümüzde. grup terapiler artık paralı sanırım bazı özel polikliniklerde. gençlikteki depresyonlar çok ağır geçerdi kendimi 80 yaşında ağaca tünemiş bir baykuş gibi hissederdim. öyle bir örüntü gelirdi kendimle ilgili gözümün önüne. şimdi biraz daha hafifledi. böyle yaşamak çok zor olsa da kimseye muhtaç olmadan kendi ayaklarımın üzerinde durabiliyor olmak beni rahatlatıyor kendimle ilgili. yalnızlık herkesinkinden sanki daha ağır bir yalnızlık. kedilerim var onlarla olan iletişimim inanılmaz güzel. insanlara güvenmeye devam ediyor olmam da cabası.

size tekrar teşekkür ederim. çoktandır dertleşmiyordum.

saygı ve sevgilerimle.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12